• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1185
 • پنج شنبه 1385/12/10
 • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 11 اسفند 85 )


امروز ، جمعه یازدهم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با دوازدهم صفر 1428 هجری قمری و دوم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


آتن پیشنهاد ایران را رد كرد

2486 سال پیش در چنین روزی در سال 479 پیش از میلاد ، دولت آتن پیشنهاد امپراتوری ایران را برای مشاركت در سركوبی وحشیان اطراف دانوب كه بیم دست اندازی آنان به « كشور ـ شهرهای » یونان و نیز قلمرو ایران می رفت به گمان این كه یك نیرنگ است رد كرد.

این امر سبب شد كه دولت ایران متوجه اسپارت رقیب آتن شود و اسپارت بعدا با كمكهایی كه از ابران دریافت كرده بود در جنگهای « پلوپونز » كه شرح آنها را توسیدیدس نوشته است آتن را شكست داد و برتری آن بر یونانی زبانها برای همیشه پایان یافت.

***


حکمین در صفین (1)

صبح دوازدهم - یا سیزدهم (2)- ماه صفر سال 38 ه.ق ، لشگر امیرالمومنین (ع) مهیای جنگ شدند ، اما عمروعاص حیله نمودند و دستور داد تا قرآنها را سر نیزه کنند.

صفوف جلوی لشگر کفر ورقهایی از قرآن و در دیگر صفوف هر کس هر چه داشت بر سر نیزه کرد ! و فریاد می زدند :«لا حکم الا لله » منافقین مانند اشعث بن قیس ، با تضعیف روحیه لشگر حضرت آنان را به اختیار حکمیت ترغیب کردند .هر چه امیرالمومنین (ع) فرمودند : که این نیرنگ است ، و من کلام الله ناطق هستم نتیجه نداد .

سرانجام نتیجه بر این شد که هر لشگر حکمی از جانب خود معین کند تا حکم ایشان را هر دو طرف بپذیرند . معاویه عمروعاص را معرفی کرد و امیرالمومنین (ع) فرمودند :«اگر ناچار هستیم عبدالله بن عباس و الا مالک اشتر نخعی حکم باشد ».

اشعث و جماعت قراء و حافظین که بعدا جز خوارج شدند راضی به هیچکدام از این دو نشدند .و گفتند:« فقط عبدالله بن قیس یعنی ابوموسی اشعری ».

نفاق منافقین نتیجه داد و ابوموسی وعمروعاص در « دومة الجندل »- که قلعه ای است بین مدینه و شام – جمع شدند ، و با توجه به عدواتی که هر دو نسبت به بنی هاشم و خصوصا حضرت امیرالمومنین (ع) داشتند و با مکر و حیله عمرو عاص حضرت را به ظاهر عزل نمودند .

ابوموسی از جمله منافقینی بود که در شب عقبه (بعد از غدیر ) قصد قتل پیامبر (ص) را داشتند .(3)بدین ترتیب فردای آن روز در بین جمعیت ابوموسی به عمر گفت : تو بایست و معاویه را از امارت خلع کن ، تا من هم علی بن ابی طالب را خلع کنم .

عمروعاص در پاسخ گفت : من بر تو که عامل ابوبکر و عمر بوده ای و در ایمان و هجرت بر من تقدم داری هرگز سبقت نمی گیرم !

ابن عباس گفت :ابوموسی ! پسر نابغه تو را فریب ندهد ، ولی او به گفته ابن عباس گوش نداد و ایستاد و انگشتر از دست بیرون کرد و گفت : من علی و معاویه را از خلافت عزل نمودم و ساکت شد .

عمرو عاص ملعون ایستاد و گفت :« مردم شنیدید که ابوموسی علی را از خلافت عزل کرد . من هم او را از خلافت عزل نموده ، و آن رابرای معاویة بن ابی سفیان ثابت می نمایم که او سزاوارتر است ، و من یعنوان منصوب کردن معاویه انگشتر بدست می کنم »!

حکمین برای عوام فریبی فحش و دشنام بسیاری به یکدیگر دادند و شریح قاضی تازیانه ای بر سر عمرو عاص زد . ابوموسی از ترس اصحاب حضرت امیرالمومنین به مکه پناهنده شد . همه این مطالب در حالی بود که پیامبر (ص) در غزوة دومة الجندل ابوموسی را از این کار خبر داد ند و فرمودند :«حکمین در دومة الجندل گمراهند و گمراه می کنند کسانی را که از آنها تبعیت می کنند ».(4)

امیرالمومنین (ع) پس از این واقعه درقنوت نوافل ابوموسی و سه نفر دیگر را این گونه لعن فرمودند:« اللهم العن معاویه وعَمراً و اباالاعور السلمی و اباموسی الاشعری ».(5)

***


تولد میشل دو مونتاین

474 سال پیش در چنین روزی در سال 1533 میلادی ، « میشل دو مونتاین » فیلسوف و نویسنده دوران رنسانس فرانسه متولد شد .

این اندیشمند كه عقیده داشت برای مطالعه بشر ، پژوهشگر باید نخست خود را تحت مطالعه قراردهد یك اثر چندین جلدی تحت عنوان « رسائل » دارد .

وی نخستین متفكری است كه روش جامعی برای بررسی و مطالعه شناخت طبیعت بشر ، شناخت عادات بشر ، شناخت عقاید بشر ، وشناخت استعدادهای بشر به دست داده .

این فیلسوف معتقد است كه در جستجوی حقیقت باید هم سفر كرد و هم كتاب خواند و اندیشه كرد. به نظر او ، محقق باید از تردید خارج نشود تا حقیقت را به دست آورد .

وی كه در دانشگاه تولوز تحصیل كرده بود می گوید: خدا استعداد را در انسان به ودیعت نهاده است و برای نهایت استفاده از استعدادها ، باید افق باز باشد و مانع بر سر راه شكوفا شدن استعداد نباشد . كسانی كه بر سر راه استعدادها سد و مانع به وجود می آورند عملا بر ضد جامعه اقدام می كنند و .... وی كه تاكید بر ساده نویسی و حتی بكار بردن زبان محاوره كوچه و بازار در نوشتن مزالب را دارد نوشته است : روزی كه به جای شاهزادگان ، «جامعه» مشوق استعدادها شود بشریت به اوج سعادت خواهد رسید. وی در سال 1592 میلادی درگذشت.

***


کشف رادیو اکتیو توسط هانری بکرل

111 سال پیش در چنین روزی در سال 1896میلادی ، هانری بکرل فیزیکدان برجسته برای نخستین بار توسط اشعه ایکس خاصیت تشعشع رادیو اکتیویته را کشف کرد .

هانری بکرل در پاریس و در خانواده‌ای اهل علم زاده شد. تحصیلات خود را در پلی‌تکنیک پاریس و مدرسه پل‌ها و راه‌ها (پونز-اِ-شوسه) به‌پایان رساند. در 1892 به کرسی استادی در موزه ملی تاریخ طبیعی پاریس انتخاب شد.

او سومین نفر از خانواده بکرل بود که به این سمت برگزیده می‌شد. در 1894 مهندس ارشد وزارت راه و پل شد. وی در 1896 در حالی‌که مشغول بررسی خاصیت فسفرسانس در نمک‌های اورانیوم بود، پدیده پرتوزایی را کشف کرد.

در 1903 همراه ماری و پی‌یر کوری جایزه نوبل فیزیک را «به‌خاطر خدمات برجسته‌ای که با کشف پرتوزایی خودبخودی» انجام داده بود، دریافت کرد.واحد اندازه ‌گیری پرتوزایی، بنام اوست. دو چاله در ماه و مریخ هم به‌نام او نام‌گذاری شده است.

***


ورود نظامیان انگلیسی به ایران

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1294 شمسی ، نظامیان انگلیسی با ورود به جنوب ایران ( کرمان ) پلیس جنوب ایران را تشکیل دادند . عده نفرات این نیرو در حدود 5600 نفر بود که از سربازان مستعمرات آسیائی بریتانیا و عده‌ای سرباز ایرانی تأمین شده بود. این گروه در آخر جنگ جهانی اول وارد ایران شدند .

ژنرال سایکس رهبر این گروه نظامی بود . این گروه بعد ازاجرای مفاد قرارداد 1907 تشکیل شد . قرار داد یاد شده ایران را به سه منطقه تحت نفوذ دولتهای انگلیس و روسیه تبدیل می کرد . یاد آور می شود مخالفت ایرانیان با این نیرو و تغییر سیاست بریتانیا به انحلال این نیرو انجامید.

همین ژنرال (پرسی سایكس ) بدون این كه به زبان فارسی كاملا مسلط باشد و بتواند متون تاریخی به این زبان را بخواند برای ایران و افغانستان « تاریخ» نوشته است كه در سابق توصیه می شد به عنوان یك ماخذ به آن استناد شود!. تنها فایده تاریخ افغانستان تالیف ژنرال پرسی سایكس ، اثبات این حقیقت است كه اتباع ایران و افغان ملتی واحد هستند زیرا كه نیاكان (تاریخ ) و فرهنگ و آداب و رسوم مشترك دارند. پرسی سایكس به خاطر خدماتش به استعمار انگلستان لقب اشرافی « سر » دریافت كرد و « سر پرسی سایكس » شد.

***


تولدمرتضی حنانه

84 سال پیش در چنین روزی در سل 1301 ه ش ، مرتضی حنانه بزرگ موسیقیدان ایرانی در تهران دیده به جهان گشود . وی از بدو کودکی به فراگیری فنون موسیقی مشغول شد و پس از پایان دوره دبستان در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل شد .

وی از کودکی هر چیزی که تولید صدا می کرد به کار می گرفت و ابزارهایی می ساخت که از خود تولید صداهایی مختلف و گوناگون کنند. وی دراین باره گفته است:

« شاید در آن زمان توانایی من در این حد که آلات ساده و مبتدی موسیقی را بسازم نبوده. ولی به هر حال چیزهایی می ساختم که صداهایی همانند: صدای باد، زوزه، صدای حیوانات و صدای عجیب و غریب تولید کنند.»

پس از پایان دوره ی دبستان در هنرستان موسیقی مشغول به تحصیل شد. دیری نگذشت که نام حنانه در سطح هنرستان پیچید، در همین مقطع ِ زمانی حنانه «هورن» را به عنوان ساز تخصصی خویش انتخاب کرد.«غلامحسین مین باشیان» که ریاست هنرستان را بر عهده داشت در سال 1317 شمسی موفق به آوردن گروهی ده نفره برای تدریس در هنرستان از شهر پراگ به ایران شد، که عبارت بودند :

کارل کوگلر، خواننده؛کارن یان، ویلن؛رودلف اوربانتس، موسیقی نظامی؛واتسلاو کوتاس، کلارینت؛یاروسلاوبیزا، باسون؛ماریا گروتفلدوا، هارپ؛ژوزف اسلاویک، ویولنسل؛فرانسوا هلنسل، کنتراباس؛ژوزف اسلاویک، ترومپت؛

رودلف اوربانتس که شیفته ی استعداد و علاقه ی حنانه شده بود، او را به آرزوی خود رساند و توانست «کُریست» اول ارکستر سمفونیک هنرستان عالی تهران شود.

حنانه در سال 1321 ه ش پس از دریافت دیپلم رهبری ارکستر سمفونیک هنرستان را به عهده گرفت . او سپس با گروهی ازهنرمندان، ارکسترسمفونیک تهران را پایه گذاری کرد. وی پس از آن به ایتالیا رفت و مدتی دراین کشور به تحصیل موسیقی پرداخت و پس ازبازگشت عضو شورای عالی موسیقی رادیو شد.

او علاوه بر رهبری ارکستر سمفونیک تهران ، به تدریس موسیقی مشغول بود و در این مسیر شاگردانی چند همچون علی برلیانی و امیر علی حنانه تربیت کرد .

وی علاوه بر این عضو شوراهای مختلف موسیقی ، مؤسس ارکستر فارابی ، تنظیم کننده واجراگر آثار آهنگسازان ایرانی باارکستر فارابی بود.

روندو کاپریچیوزا ، صبر و ظفر ، فرار از تله و هزار دستان (برگرفته از آهنگ مرتضی نی داود ) از جمله مهمترین آثار اویند .

اوهمچنین برای فیلمهای عروس دجله ، بهلول ، ساحل انتظار ، لذت گناه ، عروس دریا ، الماس 33 ، پل ، کاکو ، پهلوان مفرد ، سه قاب ، فرار از تله ، بابا شمل ، راز درخت سنجد ، قصاص ، جهنم به اضافه ی من ، قلندر ، خونبارش ، سند زنده ، تشریفات ، مردی که موش شد ، تیرباران و جعفر خان از فرنگ برگشته آهنگ ساخته است. مرتضی حنانه سرانجام در اثر سکته ی قلبی در گذشت.

***

منبع:

روزنامک

PERSIANTOOL

IRANSONG

مهر

ویکی پدیا

تقویم شیعه

پی نوشت:

1- قلائدالنحور :ج محرم و صفر

2- مستدرک سفینةالبحار :ج6

3-شرح ابن ابی الحدید :ج13

4-منتخب التواریخ

5-شرح ابن ابی الحدید:ج13

UserName