• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2558
 • چهارشنبه 1385/12/9
 • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 9 اسفند 85 )

امروز ، چهارشنبه نهم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با دهم صفر 1428 هجری قمری و بیست و هشتم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


درگذشت ابوالفضل بلعمی

1099سال پیش درچنین درسال 392 ه.ق ، « ابوالفضل محمد بن عبدالله» ملقّب به« بَلعمی» وزیراسماعیل بن احمد سامانی درگذشت.

او اهل بخارا بود و چون یكی ازاجدادش دربلعم آسیای صغیرمی زیست به بلعمی منسوب شد. پدرابوالفضل نیزبه دستوراسماعیل بن احمد سامانی به مقام وزارت رسیده بود. ابوالفضل بلعمی ازمحضرفضلای مرو بهره برد و ازبسیاری ازبزرگان حدیث شنید.

او ازخردمندترین و دانشمندترین وزیران دوران سامانی بود و تألیفاتی ارزشمند ازخود به یادگارگذاشته است.

ترجمه تاریخ طبری ازكتابهای ارزنده و مهم قرن 4هجری قمری به این وزیرفرزانه منسوب است. این کتاب نثری ساده و روان دارد و نمودارشیوه و سبك نویسندگی درقرن4هجری قمری است. تاریخ بلعمی پس ازشاهنامه فردوسی قدیمی ترین اثربجای مانده ازمتون فارسی در قرن4هجری قمری بشمارمی رود.

وی در توسعه زبان فارسی خدمات بزرگ و ارزشمندی داشته است.در زمان وزارت او بود که شعرا، نویسندگان و مترجمان را جمع می شدند و به احیای مجدد و شکوفایی ادبیات فارسی می پرداختند. در همین دوره بود که با تلاش بلعمی کلیله و دمنه که توسط عبدالله بن مقفع از پهلوی به عربی ترجمه شده بود، دوباره توسط ابوعبدالله جعفر رودکی از عربی به فارسی ترجمه شد. همچنان دو اثر مهم دیگر از محمد بن جریر طبری، به‌نامهای «تاریخ الرسل و الملوک» و «جامع البیان تفسیر القرآن» نیز از عربی به فارسی ترجمه شدند.

***


قیام مردم سوئد برضدّ كریستیان دوم ، شاه دانمارك

485 سال پیش درچنین روزی درسال1522میلادی ، قیام مردم سوئد برضدّ سلطه و نفوذ كریستیان دوم شاه دانمارك ، كه سوئد و نروژ را تحت سلطه خویش قرارداده بود، آغازشد.

این قیام به رهبری گوستاووازا ازبزرگان و شاهزادگان سوئد صورت گرفت. وی به كمك دهقانان و دیگر محرومان پروتستان مذهب سوئد برای استقلال این كشور به پاخاست.

این قیام به سلطنت وازا و خلع كریستیان دوم ازاین مقام منتهی شد . وازا و جانشینانش به مدت 295سال درسوئد فرمانروایی كردند.

اما سرانجام درسال1818میلادی ، كارشال ژان با تیست برنادوت ، افسرناپلئون بناپارت این سلسله را منقرض كرد.

***


تولد مارسل پانیول

312 سال پیش در چنین روزی در سال 1895 میلادی ، مارسل پانیول نمایشنامه نویس و کارگردان و در واقع یکی از مهم ترین نویسندگان ادبیات فرانسه در قرن بیستم ، دیده به جهان گشود .

این نویسنده به دلیل حال و هوای "روایت دوست" و "رئالیستی" در اعم آثارش ، به یك نویسنده روستایی مشهور شده است.

یکی از مهمترین آثار او«ژان دوفلورت و دختر چشمه» می باشد. داستان رمان «ژان دوفلورت و دختر چشمه» درباره درگیری انسان ها با هم است. تقابل سادگی و خشم، غرور و تواضع و... در این رمان به تصویر كشیده شده است.

از دیگر آثار او می توان به « مایه های در خشش » و «فانی »اشاره کرد. وی در سال 1974 درگذشت.

***


تولد ارنست رنان

184 سال پیش در چنین روزی در سال 1823 میلادی ، ارنست رنان فیلسوف ، تاریخدان و محقق مذهبی دیده به جهان گشود .

رنان عالم بزرگ لغت و مورخ مشهور فرانسه در جوانی زبانهای شرقی را فرا گرفت و در عربی نیز مهارت بسیار یافت . وی یکی از مستشرقینی بود که در حوزه علوم اسلامی و همچنین دین مسیحیت تحقیقات فراوانی کرد .

رنان نسبت به مذهب نگاه نقادانه ای را پیش رو داشت . ارنست رنان ، ابتدا علیه دین اسلام موضع گیری کرد. وی مسلمانان و خاصه قوم عرب را به عدم تمدن آفرینى و مخالفت با علم و دانش و ترقى متهم كرده بود.

رنان همانند اگوست كنت، دین را مرحله ابتدایى در تاریخ تكوین ذهن انسان مى دانست و گذشتن از آن و رسیدن به مرحله علمى را عین پیشرفت تلقى می دانست.رنان اسلام را گران‏ترین زنجیر تاریخ بر پاى بشریت اعلام نمود.

اما بعد ها در مواضع خود علیه اسلام تعدیل به عمل آورد . او که ابتدا قرار بود کشیش شود بعدها به کلی از مذهب روی گردان شد و به همین دلیل به سوی تحقیق در باره دین رفت .

وی در سال 1863 کتاب «زندگانی مسیح» را منتشر کرد و مجامع دینی را به تحریک واداشت ." اصول دین مسیح " ، " تاریخ بنی اسرائیل " ، «آینده علم»، «زندگانی مسیح»، ، «مکالمات» و «درام‌های فلسفی» از جمله مشهورترین آثار اویند . . رنان در سال 1892 درگذشت .

***


درگذشت حاج ملا جعفراسترآبادی

164 سال پیش درچنین روزی درسال126ه.ق ، حاج ملا جعفراسترآبادی معروف به شریعتمداری تهرانی ازبزرگان، فضلا و نویسندگان جهان تشیع که بیشترشهرتش را مدیون كتابهایی است كه درزمینه های فقه، اصول، حكمت، كلام و اخلاق نوشته است ، درگذشت.

وی افزون برمنصب قضاوت، درادبیات عرب و پارسی و سرودن شعردانش و مهارتی خاص داشت.

«مَصابیح دراصول فقه، مَشاریح كبیر، مَشاریخ صغیر، سَفینةُ النّجاة» درشناخت امراض و براهین قاطعه درحكمت و كلام مهمترین آثارحاج ملا جعفراسترآبادی محسوب می شوند.

***


تاسیس حزب جمهوریخواه آمریكا

153 سال پیش در چنین روزی در سال 1854 میلادی ، پنجاه سیاستمدار آمریكایی كه نظرات مشابهی داشتند در تالار عمومی دبیرستان « ریپون» ایالت ویسكانسین جمع شدند و حزب جمهوریخواه آمریكا را تاسیس كردند.

حزب جمهوری خواه آمریكا از ششم ژوئیه همین سال فعالیت خود را آغاز كرد. سران ایالات متحده از 1860 تا 1932 از این حزب بودند كه از آن پس به مدت 20 سال زمام این كشور به دست حزب دمكرات افتاد و از سال 1953 به بعد متناوبا یكی از دو حزب زمام امور را در دست داشته اند.

لینکون به تشکیل حزب جمهوری خواه کمک کرد . وی معتقد بود که دولت نمی تواند به صورت نیم آزاد و نیمه برده دار به حیاتش ادامه دهد . وی معتقد بود که حزب باد کامل آزاد باشد یا کامل برده دار باشد. لینکون همچنین معتقد بود که "قدرت برده" تهدیدی برای ارزشهای جمهوری خواهانه می باشد.

اضافه می شود جورج بوش رییس جمهور فعلی امریکا نیز از همین حزب به عرصه ریاست جمهوری رسید.

***


پیمان اتحاد سیاسی- نظامی بین روسیه و پروس

149سال پیش درچنین روزی در سال1813میلادی ، پیمان اتحاد سیاسی- نظامی میان دو امپراتوری مقتدر قرن19میلادی یعنی روسیه و پروس به امضا رسید.

هدف اصلی فرمانروایان این دو امپراتوری سركوبی ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه بود كه بارها سپاهیان روس و پروس را درجنگهای مختلف شكست داده بود. بعد ازمدتی انگلستان، اتریش و سوئد به این پیمان ملحق شدند و به این ترتیب اتحادیه هفتم دولتهای اروپایی برضدّ ناپلئون تشكیل شد.

***


جداسازی شهر مرو از ایران

126 سال پیش در چنین روزی در سال 1881 میلادی ، نیروهای روسیه شهر تاریخی مرو را تصرف و ضمیمه قلمرو آن كشور درآوردند.

روسها که قبلا بخارا و خیوه را تصرف كرده بودند به سوی مرو راهی شدند. دولت وقت تهران دو واحد نظامی برای دفاع از مرو به فرماندهی دو شاهزاده قاجار روانه ساخته بود كه بین راه در حوالی قوچان، میان این دو شاهزاده اختلاف شخصی بروز كرد و به علت رنجش یكی از آنان از دیگری و بازگشت، ماموریت به اجرا در نیامد.

استالین هنگام مرز بندی مجدد و ایجاد جمهوری های آسیای میانه برحسب ملیت و زبان محلی، مرو و بخارا را به تاجیكستان پارسی زبان نداد كه مبادا روزگاری با ایران و افغانستان، باردیگر امپراتوری ایران را تشكیل دهند.

تهران نه تنها اعتراضی به این تقسیم بندی استالین نکرد بلکه در صدد بر نیامده تا تلفظ عامیانه « عشق آباد » را اصلاح كند و دست كم از روزنامه ها بخواهد تا آن را با رسم الخط درست « اشك آباد » بنویسند كه بنای آن مربوط به دوران اشكانیان است.

اما شهر مرو که به همین سادگی از ایران جدا شد ، از قدیم الایام شهری مهم برای ایرانیان به شمار میرفت .

شهرت مرو به قدمت تاریخی این شهر باز می گردد که به قرن پنجم قبل از میلاد می رسد . این شهر از صدها سال پیش از ورود اسلام به ایران و ماوراءالنهر شهری مهم در این قسمت از سرزمین ایران به شمار می رفته است. مرو در جنوب شرقی ترکمنستان و در انتهای کویر قره قوم قرار دارد.

داریوش اول در کتیبه بیستون این شهر را مَرَوگوش نامیده، اما جغرافی نویسان باستانی نام آن را مَرگیانا ذکر کرده اند. مرگیان یا مروانه از ایالات تابعة قوم پارت که بعداً سلسله اشکانیان را تأسیس کردند به شمار می رفت.

مرو که در ماوراء النهر واقع است در دوره ساسانیان بسیار آباد بود و یزدگرد سوم آخرین پادشان ساسانی پس از شکست از مسلمانان به این شهر گریخت و در همینجا کشته شد.

این شهر از شهرهای باستانی ایران و مهد فرهنگ ایرانی و احیاء زبان و ادبیات فارسی بوده است و سامانیان بزرگترین كتابخانه عمومی را كه الگوی كتابخانه های امروز جهان شده است در آنجا تاسیس نمودند.

مورخان ذکر می کنند که در سال 550 ه. ق ، 10 کتابخانه بزرگ در مرو وجود داشت که تنها یکی از آنها دوازده هزار جلد کتاب داشت.

كتابخانه مرو در عین حال بزرگترین كانون پژوهشی قرون وسطا و نیز مركز تالیف و ترجمه و تكثیر كتاب به زبان فارسی می باشد.

***


پیمان لنین با افغانستان و ایران

86 سال پیش در چنین روزی در سال 1921 میلادی ، دولت لنین به منظور خنثی كردن توطئه های انگلستان، با افغانستان یك پیمان دائمی، كمك متقابل و عدم مداخله در امور یكدیگر را امضاء كرد و تا دهها سال، سیاست بی طرفی و عدم تعهد افغانستان به دلیل همین پیمان بود.

دولت لنین چنین پیمانی را هم با ایران امضاء كرد و ایران در برابر الغاء همه دعاوی و امتیازات و مطالبات روسیه تزاری، متعهد شده بود كه با دولتهای مخالف و معارض روسیه شوروی هم ـ پیمان نظامی نشود (عهدنامه 1921) . به زعم لنین انعقاد چنین پیمانی می توانست تا حدود زیادی از تلاش های انگلستان به نفوذ در میان کشور های ایران و افغانستان جلوگیری نماید .

ولی شاه سابق با وارد ساختن ایران به پیمان بغداد (سنتو) و دادن اجازه به آمریكا كه در چند نقطه در ایران بر ضد روسیه دستگاه استراق سمع مستقر سازد عملا مفاد آن قرارداد را نقض كرده بود. پس از انقلاب، دولت موقت به نخست وزیری مهدی بازرگان عهدنامه 1921 را یكجانبه لغو كرد .

***


تشکیل کمیته های کارگری در روسیه

90 سال پیش در چنین روزی در سال 1917 میلادی ، انقلاب سال 1917 روسیه رخ داد، و سرانجام دومای روسیه به طور موقتی کمیته ای را برای انسجام گروههای کارگری در این کشور تشکیل داد .

این انقلاب ، جنبشی سیاسی در روسیه بود که در سال 1917 با سرنگونی دولت موقت ، که بعد از حکومت تزارها به روی کار آمده بود ، به اوج خود رسید و به برپایی اتحاد شوروی (که تا سال 1991 برقرار بود) انجامید. این انقلاب در دو مرحله صورت گرفت :

ابتدا انقلاب فوریه 1917 بود که تزار نیکولای دوم، آخرین تزار روسیه، را از سلطنت خلع کرد.این انقلاب پس از کمی کش و قوس ، دولت موقت به رهبری الکساندر کرنسکی، را به قدرت رساند.

دومین مرحله، انقلاب اکتبر 1917 است. انقلاب اکتبر که تحت نظارت حزب بلشویک (منشعب از حزب سوسیال-دموکرات کارگری روسیه)‌ و به رهبری ولادیمیر لنین به پیش می‌رفت، قدرت را طی یک یورش نظامی همه جانبه به کاخ زمستانی سن پترزبورگ و سایر اماکن مهم ، از دولت موقت گرفت. در این انقلاب افراد بسیار کمی کشته شدند.

***


مخالفت با کمونیسم از سویهیتلر

74 سال پیش در چنین روزی در سال 1933 میلادی ، هیتلر به حزب کمونیست آلمان ( کی پی دی ) اجازه تشکیل و فعالیت در این کشور را نداد.کمونیسم مکتبی سیاسی و اجتماعی است که در قرون نوزده و بیست ظهور کرد و بویژه در قرن بیستم از تأثیرگذارترین مکاتب سیاسی جهان بود.

هیتلر طرفدار نازیسم بود. نازیسم به عنوان یک مفهوم تاریخی، نوعی نظام حکومتی دیکتاتوری سرمایه داری است.طرفداران نازیسم نظریه برتری "نژاد آریایی" و ملت آلمان را نسبت به سایر نژادها و ملل مطرح می کردند.

نازیسم در آلمان امروزی غیر قانونی می‌‌باشد، گرچه بقایا و احیا کنندگان نازیسم مشهور به "نئو نازی" در آلمان و خارج از آن مشغول فعالیت می‌‌باشند.

***


درگذشت آیت الله سید عبدالهادی حائری

46 سال پیش درچنین روزی درسال 1382 ه.ق ، آیت الله سید عبدالهادی حائری شیرازی ازعلما و مراجع عالیقدرشیعه درگذشت.

آیت الله حائری شیرازی در20سالگی درحوزه علمیه نجف ازمحضردرس آخوند خراسانی و علّامه یزدی بهره برد. ایشان پس ازدرگذشت آیت الله بروجردی زعامت و مرجعیت شیعیان جهان و حوزه نجف را به عهده گرفت.

ازمرحوم حائری شیرازی علاوه برچندین رساله درفروع و عبادات كتابی بنام دارُ السَّلام نیزبجای مانده است.

***


درگذشت آیت الله شیخ محمد سلیمانی

39سال پیش درچنین روزی در سال1346 ه.ش ، آیت الله شیخ محمد سلیمانی ازعالمان و روحانیان برجسته و فاضل ایرانی دركاشان درگذشت.

وی متولد شهر کاشان بود و درخانواده‎ای متدین و روحانی پرورش یافت . ایشان نبوغ و استعداد بسیارداشته و درمحضراستادان بسرعت مدارج ترقی را طی نمود .

این روحانی فاضل در كنارتحصیل علوم دینی و معارف اسلامی، نجوم، ریاضیات و بویژه ادبیات عرب را آموخت و دانشی درخور توجه دراین علوم كسب كرد. آیت الله سلیمانی به خط و زبان عبری تسلط كامل داشت و گاه درمناظرات خود با یهودیان دركاشان ازاین بخش ازاندوخته‎های ذهنی خویش بهره می‎گرفت.

***


صدورفرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تاسیس بنیاد مستضعفان و جانبازان

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، فرمان امام خمینی(ره ) خطاب به شورای انقلاب ، مبنی بر تاسیس بنیاد جانبازان و مستضعفان صادر شد .

پیرو این دستور ، 5 روز بعد ، یعنی در تاریخ 14 اسفندماه 1357 ، این بنیاد تاسیس ، و در تاریخ سوم مرداد ماه 1358 تحت شماره 1983 در اداره کل ثبت شرکتها بصورت غیرانتفاعی ودارای تابعیت ایرانی ثبت شد .

به موجب فرمان امام خمینی(ره )شورای انقلاب مامور شد با استفاده از توان بنیاد مستضعفان و جانبازان که به طور نامحدود تاسیس شده بود ، تمامی اموال منقول و غیر منقول دودمان پهلوی را که از بیت المال به دست آمده بود به نفع مستمندان ، کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نمایند . شورای انقلاب در بیست و یکم اسفند سال 1357 بیانیه ای را صادر کرد :

« در پی صدور فرمان امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی در باره مصادره اموال منقول و غیر منقول خاندان پهلوی و کارگردانان اصلی رژیم پیشین و صرف آن در امور رفاهی مستضعفان و محرومان ، شورای انقلاب اسلامی اقدام به ایجاد موسسه ای به نام بنیاد مستضعفان کرده است . وظیفه این بنیاد شناسایی و ضبط این اموال اعم از املاک و سپرده های بانکی و پول نقد و غیره و ایجاد واحدهای مسکونی برای محرومان است . »

نخسستین اساسنامه بنیاد مستضعفان مشتمل بر 25ماده است که در گردهمایی هفتم تیر 1358مجمع عمومی موسسان تصویب گردید و شورای انقلاب نیز آن را تایید نمود . حضرات آیات خامنه ای ( رهبر معظم انقلاب ) ، شهید بهشتی ، هاشمی رفسنجانی ، موسوی اردبیلی و آقایان علی اصغر مسعودی ، مهندس سحابی و احمد جلالی از نخستین اعضا هیات موسس این بنیاد بودند . با تصویب هیات موسسان مهندس علینقی خاموشی به ریاست بنیاد منصوب شد . امام خمینی (ره) در بیست و ششم شهریور 1359حکمی آقای رجایی نخست وزیر وقت را به عنوان نماینده خویش در این بنیاد مامور رسیدگی به امور کردند .

***


اعلام آتش بس در خلیج فارس توسط جرج بوش

16سال پیش درچنین روزی در سال1991میلادی ، جرج بوش ( پدربوش فعلی ) رئیس جمهور وقت اِمریكا درنبرد 40روزه میان دو جبهه متخاصم عراق و نیروهای چند ملیتی ( در اولین جنگ نفت ) واقع در خلیج فارس ، آتش بس اعلام كرد.

بعد ازبرقراری آتش بس مذاكراتی میان نمایندگان متحدین و عراق انجام گرفت و عراق هر12مادّه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را پذیرفت. نیروهای متحدین نیزمكلف شدند كه خاك عراق را ترك كنند.

***

منابع:

صداوسیما

مهر

ایران

مجاهد

مهر

ادب

ایران تاب

ویکی پدیا

روزنامک

رشد

آفتاب

سایت بنیاد مستضعفان و جانبازان

UserName