• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1334
 • پنج شنبه 1385/12/3
 • تاريخ :

امروز در تاریخ (3 اسفند 85 )

امروز ، پنج شنبه سوم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با چهارم صفر 1428 هجری قمری و بیست و دوم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


قوم آوار موفق به ورود به ایران نشد

1447 سال پیش در چنین روزی درسال 560 میلادی ، واحد های مرزبانی ایران در منطقه سیر دریا (سیحون) در یك جنگ یك روزه قوم « آوار » را كه در استپ های میان « آلتایی » و « تی ان شان » بسر می بردند و قصد مهاجرت به آسیای میانه ایران را داشتند شكست دادند و مسیر آنان را به سوی اروپا (روسیه امروز) منحرف ساختند.

آوارها سال بعد تلاش كردند تا از دربند قفقاز بگذرند و وارد ایران شوند كه در اینجا هم از سپاهیان وطن به فرماندهی اسپهبد گیو شكست خوردند و متواری اروپا شدند كه قرنها این قاره مورد تاخت و تاز آنان قرار داشت تا سر انجام «شارلمانی» آنان را سركوب كرد و اسكان داد.

***


به دار آویختن زید بن علی ابن الحسین (ع)

1307 سال پیش در چنین روزی در سال121 ه ق ، بدن مطهر زید بن علی الحسین به دار آویخته شد . ایشان در دوم صفر سال 121 ه ق در کوفه به شهادت رسیدند . پس از دفن ، ابتدا بدن مطهرش را بیرون آوردند و به زمین کشدیدند و بر دار کردند . پس از شهادت امام حسین (ع ) برخی از مردم ، زید شهید، فرزند امام زین العابدین (ع ) را امام مى‏دانستند و به این جهت فرقه زیدیه را تاسیس کردند . البته در این میان گفتار ها فراوان است . زید علیه خلفای اموی و عباسی قیامی را ترتیب داد که البته در نهایت نیز خلفا او را به شهادت رساندند .

گفته می شود قیام زید بن على بن الحسین (ع) در عصر امام صادق (ع) صورت گرفت . او با هدف سلب ظلم و فساد بنى امیه و کاستن بی حرمتی های آنان نسبت به خاندان رسول خدا (ص ) قیام کرد . مرحوم شیخ مفید درباره او گفته است:

«زید بن على بن الحسین پس از حضرت باقر (ع) شخصیت ممتاز در میان برادران خود بود. فردى عابد، پرهیزگار، فقیه، سخاوتمند و شجاع به شمار مى‏رفت و به انگیزه امر به معروف و نهى از منکر و خونخواهى جدش حسین بن على (ع) قیام کرد. کثرت انس او با قرآن سبب توصیف او به «حلیف القرآن‏» (هم پیمان با قرآن) شده بود» .

شیخ بهائى نیز در باره ایشان گفته است: «ما از زید جز به نیکى یاد نمى‏کنیم. از پیشوایان ما در تمجید و تکریم وى روایات بسیارى وارد شده است، و امام صادق علیه‏السلام بسیار مى‏گفت: «خدا عمویم را رحمت کند» . امام باقر علیه‏السلام زید را تکریم فراوان مى‏کرد، چنانکه شیخ صدوق از ابى الجارود نقل کرده که گفته است: «من نزد امام باقر علیه‏السلام بودم که زید وارد شد. وقتى چشم امام باقر علیه‏السلام به او افتاد، فرمود: «او بزرگ خاندان خود و انتقام گیرنده خون آنهاست‏» .

***


تولد شوپن ، شاعر پیانو

197 سال پیش در چنین روزی در سال 1810 میلادی ، فردریک شوپن پیانیست لهستانی و یکی از بزرگترین موسیقیدانان جهان در خانواده ای نسبتا توانگر در نزدیکی ورشو دیده به جهان گشود . از خردسالی به یاد گرفتن پیانو پرداخت . او نخستین کنسرت خود را که شهرت زیادی را برای او به بار آورد در هشت سالگی اجرا نمود . در بیست سالگی به پاریس رفت و در آنجا به آوازه بسیار در هنر موسیقی دست یافت . شوپن باانجام سفر های بسیار به کشور های مختلف اروپایی در این کشور ها به ارایه کنسرت مشغول شد . آهنگ های او بیشتر رومانتیک اند . به همین دلیل به او لقب شاعر پیانو داده اند . اتودها ، کنسرتوهای پیانو، پرلود ها نکتورن ها و بالادهای او را می توان از جمله مهمترین آثار وی بر شمرد .

مهمترین آهنگسازی که روی کارهای شوپن اثر گذاشته کسی نبوده جز باخ . همچنین به عقیده تحلیلگران موسیقی اتود های شوپن تاثیر گرفته از انواسیون های باخ هستند.

نحوه بیان شاعرانه و نوانس‌ها ، کارهای او را از آثاری که فقط تکنیک نوازندگی در آن‌ها مد نظر قرار گرفته‌است متمایز می‌کند. او تعدادی از فرم‌های موسیقی را ابداع نمود اما مهمترین نوآوری‌هایش را در غالب فرم‌هایی مثل سونات پیانو، والس، نوکتورن، اتود، پرلود و پولونز به نمایش گذاشته‌است.

***


تعیین مرز برای آلاسکا و کانادا

182 سال پیش در چنین روزی در سال 1825 میلادی ، روسیه و انگلستان مرز الاسكا و كانادا را تعیین كردند. در آن زمان آلاسكا متعلق به روسیه بود كه بعدا آن را به دولت واشنگتن فروخت .

مساحت آلاسکا در حدود 1,593,438 کیلومتر مربع ( 615,230 مایل مربع) می باشد که شامل جزایر الوشن که به بیش از 150 جزیره کوچک و بزرگ تقسیم می شود.مرز میان کانادا و آلاسکا از اولین مرزهایی بود که به واسطه مرزبندی مداری شکل گرفت و از دیگر مرزهای این چنین میتوان به مرز مصر و لیبی اشاره کرد .

***


قرارداد ترکمانچای

179 سال پیش در چنین روزی در سال 1828 میلادی ، عهد نامه ننگین ترکمانچای مابین ایران و روسیه منعقد شد.

پس از عهدنامه گلستان ، روس ها در مناطق مسلمان نشین اعمال وقیحی را مرتکب شدند که همگی از ظلم و ستم بر مردم این خطه حکایت می کرد . در این میان مردم این مناطق بارها فریاد دادخواهی سرداده و علمای بسیاری بر وجوب جهاد علیه دشمن اشغالگر تاکید کرده بودند . این مقدمات همگی فراهم کننده دوره دوم جنگ ها بود .

این جنگ از سال 1825 آغاز شد و سه سال طول كشید . پیشتر ، نخستین جنگ ایران و روسیه با قرار گلستان در 1813 پایان یافته بود.

جنگ دوم ایران و روسیه با تجاوز روس ها به سرحدات ایرانی آغاز شد و در مناطق باکو ، شکی و شروان نبرد سختی در گرفت . در این میان جنگ گنجه از سایر نبردها مهم تر بود . در این جنگ ها نیز ایران به دلیل برخی خیانت ها از روسیه شکست خورد و عهدنامه ترکمانچای به میدان آمد .

درواقع این دو جنگ ضعف نظامی ــ اداری، ناآگاهی رجال وقت و مدیران كشور از دیپلماسی اروپایی، بی خبری از تحولات جهان و رویدادهای روز و ناتوان بودن از تحلیل آنها و نیز ضعف روانشناسی، بی خیالی و خودخواهی و داشتن مشغله وقتگیر و فرصت سوز از جمله بسر بردن در حرمسراها و دشمنی كردن و رقابت شخصی با یكدیگر را آشکار ساخت و تهران را به میدان بازی اروپائیان مبدل كرد.

در انعقاد عهدنامه ترکمنچای از سوی فتحعلی شاه قاجار، میرزاعبدالحسن‌خان و عاصف‌الدوله و از سوی روسیه تزاری ایوان پاسکویج حضور داشتند.

این عهدنامه با میانجیگری دولت انگلستان ! (رقیب استعماری روسیه در فلات ایران ) منعقد شد و به موجب آن ولایات ایروان و نخجوان به روسیه واگذارشد و حق کشتیرانی در دریای خزر مجدداً به کشتی‌های روسی واگذارشد. دولت روسیه نیزولیعهدی عباس میرزا را به رسمیت شناخت و ازآن حمایت کرد. همچنین کلیه اتباع روسی براساس عهدنامه ترکمانچای ازحمایت قوه قضائیه ایران برخوردار شدند . علاوه بر امضای معاهده تحمیلی ترکمانچای زیر فشار روس ها یک عهد نامه تجاری نیز با آنان به امضا رسید که تمام بازار ایران را بدون هیچ مانعی در اختیار روس ها قرار می داد .

قراردادهای گلستان و تركمانچای و قرارداد تخلیه هرات نتیجه سوء حكومت 131 ساله قاجارها بر ایران بشمار می رود.

***


عزای عمومی در مکزیک به مناسبت درگذشت فرانسیسکو مادرو

94 سال پیش در چنین روزی در سال 1913 میلادی ، فرانسیسکو مادرو یکی از آزادی خواهان و استقلال طلبان مکزیک درگذشت . به همین مناسبت همه ساله چنین روزی به عنوان ملی عزای عمومی در مکزیک گرامی داشته می شود

وی در سالهای 1910 که کشور مکزیک دچار هرج و مرج شده بود ، قادر به کنترل خشونت و موج نارضایتی مردم نبود. او در این سال توسط رئیس ستاد خودش، ژنرال «ویکتوریانو ورتا» به قتل رسید.

مادرو در تاریخ 30 اکتبر 1873 میلادی به دنیا آمد و بین سالهای 1911 تا 1913 رییس جمهور این کشور بود .

***


آغاز نبرد وردن بین آلمان و فرانسه

91 سال پیش در چنین روزی در سال 1916 میلادی ، جنگ « وردن » كه یك میلیون كشته تلفات داشت میان فرانسه و آلمان آغاز شد. این جنگ به صورت سنگری و خندقی و در میدانی محدود صورت گرفت.

این نبرد از جمله « جنگهای جبهه غرب » درجنگ اول جهانى بود . نبردهای جبهه غرب خود چندین عملیات را شامل میشد که وردن یکی از این نبردها بود . نبردهای جبهه غرب در جنگ جهانی اول کلا 4 سال به طول انجامید و طرفین تقریباً بدون پیروزى قابل توجهى تن به جنگهاى زمینى در شمال فرانسه دادند.

اما چگونگی شکل گیری و نتایج نبرد وردن از این قرار بود که آلمانها در 22 فوریه 1916 با به حركت درآوردن دهها لشكر خود در جبهه وردن خطوط دفاعى شمال شرق فرانسه را مورد حمله قرار دادند. حملات متعدد آلمانها در ابتدا منجر به عقب نشینى فرانسوى ها شد اما پس از مدتى عملیات وردن نیز على رغم مرگ صدها هزار سرباز از طرفین به نتیجه مشخصى نرسید و در ژوئن عملیات متوقف شد.

***


کودتایرضا خان

86 سال پیش درچنین روزی در سال 1299 هجری شمسی ، واحدهای قزاق مقیم قزوین به فرماندهی رضاخان میر پنج و به قصد کودتا وارد تهران شدند. کودتای سوم اسفند 1299 با توجه به تاثیرات فراوان آن بر حیات سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ایران واقعه ای مهم و در خور توجه است.

انگلیسی‏ها پس از جنگ جهانی اول به این نتیجه رسیدند كه جهت دستیابی بیشتر به منابع ایران، به ناچار باید كودتایی در ایران انجام دهند تا حكومت سرسپرده‏ای را بر سر كار آورند. در این راستا آنان دو مهره وابسته سیاسی و نظامی نیاز داشتند كه از این میان سیدضیاءالدین طباطبایی را به عنوان چهره سیاسی، و رضاخان پهلوی را به عنوان چهره نظامی برگزیدند. قبل از كودتا، رضاخان توافق كرد كه پس از فتح تهران توسط نیروهای قزاق، مقام نخست‏وزیری به سیدضیاءالدین سپرده شود.

او که چند سال قبل توسط اردشیر جی به عوامل انگلستان ملحق شده بود به عنوان عامل نظامی کودتا به ژنرال آیرونساید معرفی شد. در این میان با کمک بانک شاهنشاهی و همکاری نظامی کلنل اسمایس ، کاظم خان سیاح مسعود خان کیهان ، قوای نظامی و قزاق سازماندهی شده و شرایط برای انجام کودتا و اشغال تهران فراهم شد .

برای اینکه رضا خان اطمینان حاصل کند که در تصرف تهران مشکلاتی وجود نخواهد داشت ژنرال انگلیسی به او اعلام کرد که احمد شاه در جریان این اقدام قرار دارد و نورمن سفیر انگلستان در تهران مشکلات احتمالی را مرتفع خواهد کرد .

سرانجام در شب سوم اسفند 1299 کودتاچیان وارد تهران شده و نقاط حساس شهر را به اشغال خود درآوردند. با فتح تهران حکومت به دست کودتاچیان افتاد . فردای همان روز سید ضیاء‏الدین طیاطبایی به عنوان نخست وزیر رسما زمام امور را در دست گرفت. و احمد شاه به پذیرش رضا خان به عنوان سردار سپه و فرمانده كل قوا تن داد.

چهار سال بعد از این اتفاق ، رضاخان به پادشاهی ایران رسید و تا سال 1320 ش، مستبدانه از منافع انگلیس در ایران حمایت و حراست كرد. اما در جریان جنگ جهانی دوم، به دلیل گرایش او به آلمان، انگلیس وی را از پادشاهی خلع و تبعید كرد.

***


ژاپنی تبارهای آمریكا به اردوگاه محصور فرستاده شدند

65 سال پیش در چنین روزی در سال 1942 میلادی ، و سه ماه پس از آغاز جنگ ژاپن و آمریكا ، روزولت رئیس جمهوری وقت ایالات متحده به ارتش این كشور اختیار داد كه آمریكائیان ژاپنی تبار و نیز ژاپنی های مقیم آمریكا را از شهرهای مختلف جمع آوری و به ده ، اردوگاه محصور در ایالات دور از ساحل غربی بفرستد و تحت نظر قرار دهد تا احیانا به صورت ستون پنجم ژاپن عمل نكنند.

ظرف دوماه بیش از 110 هزار تن به این اردوگاهها منتقل شدند. بسیاری از این ژاپنی ها در آمریكا متولد شده بودند و پاره ای از آنان مادر و یا پدر غیر ژاپنی داشتند و معدودی از آنان حتی فرزند خوانده بودند.

كنگره امریكا روز 19 فوریه لایحه مربوطه را تصویب كرده بود. دولت آمریكا دهها سال بعد از این عمل عذرخواهی كرد. ژاپنی تبارها هنگام انتقال به اردوگاه اموال و كسب و كار خود را رها ساختند و آنها را از دست دادند.

***


موافقت با تاسیس اتحادیه عرب

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، اتحادیه عرب تاسیس شد.اتحادیه عرب یک سازمان منطقه ای است که تقریبا تمامی کشورهای عربی در آن عضوند . این اتحادیه بر مبنای اندیشه پان عربیسم تشکیل شد و هم اکنون دیپلماسی نزدیکی کشور های عربی در حوزه های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی را دنبال می کند . اتحادیه یاد شده در حال حاضر کمتر عرصه بازیگری در فضای سیاسی روز را در جهان معاصر می یابد و به نظر می رسد بیشتر به یک سازمان تشریفاتی بدل شده است .

***


در گذشت آیت الله شاه آبادی

59 سال پیش در چنین روزی در سال 1369 ه ق حضرت آیت الله محمد علی شاه آبادی دارفانی را وداع گفت .

این عارف کامل و فقیه مبارز، در سال 1292 قمری در اصفهان در بیت فقیه ربانی، آیة الله میرزا محمد جواد اصفهانی ( حسین آبادی) رحمة الله دیده به جهان گشود.

از همان ابتدا در محضر پدر بزرگوار خود، مقدمات علوم الهی و دروس حوزه را فرا گرفت و از محضر سایر اساتید وقت و علمای اصفهان کسب فیض نمود.

در سال 1304 قمری در سن 12 سالگی، زمانی که پدر ایشان توسط ناصرالدین شاه به تهران تبعید گردید، به همراه پدرو برادر دیگرشان به تهران مهاجرت فرمود و در طول اقامت 16 ساله در تهران ( تا 1320 ق) به اشتغالات علمی پرداخته و اساتید دیگری را درک نمود.

سپس در سال 1320 قمری به اصفهان رفته و طی دو سال اقامت در این شهر از محضر اساتید حوزه ی غنی اصفهان استفاده برد و همزمان با آن، کتاب قانون در طب و زبان فرانسه را نیز فراگرفت.

با انتشار کتاب جدید التألیف کفایه الأصول که مبانی تازه ای از اصول فقه در آن مطرح گردیده بود، آیة الله شاه آبادی تصمیم گرفت که به نجف اشرف عزیمت کرده و با مؤلف این کتاب گرانقدر آشنا شود و لذا در سال 1322 هجری قمری، هنگامی که 30 سال داشت از اصفهان به همراه مادر، همسر و پدر همسر خود به نجف رفت تا از خرمن علم علمای بزرگ آن حوزه، مخصوصا" آخوند خراسانی بهره برد.

در سال 1329 قمری، زمانی که 37 سال از عمر شریف ایشان گذشته بود، با ارتحال آخوند خراسانی، نجف را پس از یک دوره اقامت 7 ساله ترک کرد و رحل اقامت به سامرا افکند تا از محضر درس میرزای دوم استفاده کند و همچنین به تدریس فقه و اصول و فلسفه بپردازد.

حوزه ی درسی ایشان در سامراء از حوزه های درسی قوی و پر استقبال طلاب و فضلاء آن دوره گردید، به حدی که میرزای شیرازی، مراجعت ایشان به ایران را موجب خلأ حوزه ی سامراء دانسته و ایشان را از مراجعت به ایران نهی می فرمود، اما آیة الله شاه آبادی در سال 1330 قمری پس از یک سال اقامت در سامراء، به دلیل اصرار فوق العاده ی مادرشان که همراه ایشان بودند تصمیم به مراجعت به ایران می گیرند.

برخی اساتید مرحوم شاه آبادی عبارتند از:

مرحوم آیة الله شیخ احمد مجتهد بید آبادی ، مرحوم علامه میرزا محمد هاشم خوانساری ، میرزای جلوه ( میرزا ابوالحسن طباطبایی اصفهانی) ، مرحوم آیة الله میرزا هاشم گیلانی اِشکوری مشهور به آقا میرزا هاشم رشتی و ...

وی پس از مراجعت از عراق در سال 1330 قمری، ابتدا به اصفهان و سپس به تهران عزیمت نموده و به دلیل سکونت در خیابان جمهوری اسلامی ( شاه آباد سابق) به شاه آبادی مشهور می گردند.

ایشان تا سال 1347 هـ . ق. ( 1307 شمسی) به مدت 17 سال در تهران به فعالیت های علمی و تبلیغی و مبارزه با نظام جور و تشکیل جلسات سخنرانی و درس و بحث اشتغال داشتند. مرحوم شاه آبادی قبل از به قدرت رسیدن رضاخان، چهره ی واقعی او را شناخت و فریب تزویر و تظاهر او را به دین داری نخورد و خطر او را به علما گوشزد فرمود و لحظه ای از مبارزه با ظلم و ظلمت حاکم غفلت نکرد.

از جمله این مبارزات تحصن 11 ماهه ی ایشان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در اعتراض به جنایات رضاخان بود.

ایشان همچنین در شرایطی به ملبس کردن 7 تن از فرزندان خود به لباس مقدس روحانیت مبادرت کردند که بسیاری از روحانیون در اثر فشار دولت رضاخان از لباس روحانیت بیرون می آمدند.

آیة الله شاه آبادی در سال 1347 ق. ( 1307 شمسی) و در سن 55 سالگی به حوزه ی نوپا و جدید التأسیس قم عزیمت نمود و به اشتغالات علمی و تربیت طلاب همت گماشت .

برجسته ترین شخصیتی که از انفاس قدسیه این عارف بهره برد ، امام خمینی بود که در تمام مدت 7 سال اقامت مرحوم شاه آبادی در قم، در زمینه ی عرفان از ایشان کسب فیض نمود.

آیه الله العظمی شاه آبادی در سال 1354 قمری در اثر اصرار بیش از حد مردم تهران که به طور دسته جمعی به قم آمده و از ایشان تقاضای بازگشت به تهران می کردند. به تهران مراجعت نمودند که اقامت ایشان در تهران، همراه با اوج مبارزات سیاسی آن مرد بزرگ الهی در مقابل رضا خان بود، به طوری که علیرغم تعطیلی مساجد و منابر توسط حکومت، ایشان هیچ گاه مسجد و منبر و سخنرانی خود را تعطیل نکرد و در منابر خود تأکید داشت که اسلام از وجود دولت وقت، در خطر است.

مرحوم شاه آبادی پس از 77 سال زندگی پر برکت، در روز پنج شنبه 3 صفر 1369 قمری مطابق با 3/9/1328 بدرود حیات گفت و پیکر مطهرش با تجلیل و تکریم فراوان در زاویه ی مرقد مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد.

***


عملیات خیبر

22 سال پیش درچنین روزی در سال 1363 ه.ش ، عملیات خیبر با رمز یا رسول الله آغاز شد.

این عملیات که به آزاد سازی منطقه ای به وسعت 1000 کیلومتر مربع در هور، 140 کیلومتر مربع در جزایر مجنون و 40 کیلومتر مربع در طلاییه انجامید، موجب افزایش عزم بین المللی در جهت کنترل ایران و جلوگیری از شکست عراق گردید .

در این عملیات مركز تجمع نیروهای عراقی در دارالعماره، دو گردان مكانیزه و دو گردان پیاده و تیپ بیست و هفت مكانیزه و پنجاه و شش زرهی منحدم شدند و هزاران تن اسیر و كشته بر جای گذاشتند.

هم چنین، در این عملیات فرماندهان جنگ به اهمیت تاثیر تجهیزات دریایی و آبی – خاکی برای کسب نتایج مهم و حیاتی پی بردند و نیز سپاه پاسداران به یکی از ضرورت های حساس و حیاتی در تکمیل و توسعه سازمان خود آگاه گردید و آن لزوم ایجاد تقویت و توسعه یگان های دریایی برای انجام عملیات های آبی – خاکی بود.

منابع:

مهر

رشد

ویکی پدیا

روزنامک

صدا و سیما

سایت صالحین

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مرکز انجمنهای تخصصی

گفتگوی هارمونیک

UserName