• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2441
 • سه شنبه 1385/12/1
 • تاريخ :

امروز در تاریخ ( 1اسفند 85 )

امروز ، سه شنبه یکم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با دوم صفر 1428 هجری قمری و بیستم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***


ورودکاروان اسرا به مجلس یزید

1367 سال پیش در چنین روزی در سال 61 ه ق ، بنابر قولی ، اسرای آل رسول را وارد مجلس یزید کردند .(1)روایت شده است که زنان و بازماندگان اهل بیت حسین علیه السلام را در حالی که به ریسمانها بسته شده بودند به مجلس یزید وارد نمودند. چون با آن حال در مقابل یزید ایستادند، علی بن الحسین علیه السلام ف‍‍‍‍‍‍‍رمود: یزید، تو را به خدا سوگند می دهم، چه گمان می بری به رسول خدا اگر ما را با این حال ببیند؟ یزید دستور داد ریسمانها را بریدند.

آن گاه سر حسین (علیه السلام) را مقابل او نهادند و زنها را پشت سر او جای دادند که آن سر مقدس را نبیند، ولی علی بن الحسین (علیه السلام) آن را دید. پس از آن حادثه هرگز غذای گوارا نخورد.

چون نگاه زینب بر آن سر بریده افتاد دست برد و گریبان خود را پاره کرد و با صدای اندوهناکی که دلها را می لرزاند. گفت: ای حسین جان، ای حبیب رسول خدا، ای فرزند مکه و منا و ای فرزند فاطمه زهرا، ای فرزند دختر محمد مصطفی! راوی می گوید: زینب سلام‌الله‌علیه تمام کسانی را که در مجلس بودند به گریه انداخت در حالی که یزید لعنتة الله علیه ساکت بود.

در این موقع زنی از بنی هاشم که در خانه یزید بود برای حسین (علیه السلام) شروع به گریه و ناله کرد و با صدای بلند گفت: « ای عزیز، ای سرور اهل بیت خویش، ای فرزند محمد، ای امیر یتیمان و و ای بهار امید پیر زنان و یتیمان، ای کشته فرزندان زنا!» و هر کس صدای او را شنید گریه کرد. (2)

***


شهادت زیدبن علی بن الحسین (ع)

1307 سال پیش د رچنین روزی ، در سال 121 ه.ق ، زید ابن علی بن الحسین (ع) در کوفه (3)به شهادت رسید . وی فرزند امام زین العابدین (ع) نخستین نهضت اصیل شیعی را برپاكرد كه درپی این دو نهضت امام حسین (ع) نخستین نهضت اصیل شیعی را برپاكرد كه درپی این دو نهضت دیگرجنبشها و نهضتهای اسلامی نیزشكل گرفتند. زید بن علی درسال120هجری قمری بر«هُشام بن عَبدُ المَلِك» خروج كرد و هُشام نیز«یوسُفِ بن عُمَر ثَقَفی» را به جنگ زید فرستاد. زید پس ازنبردی دلیرانه سرانجام درشهركوفه به شهادت رسید. او هنگام شهادت 42ساله بود و برخی ازمورخان شهادت وی را روزاول ماه صفرسال122هجری قمری نیزذكركرده اند.

پس از دفن در این روز یا 19 ربیع الاول قبر او را شکافتد و بدن آن بزرگوار را از قبر خارج نمودند و به زمین کشیده و دار زدند .(4)

***


شروع انتقال برده به آمریکا از سال 1619 میلادی

388 سال پیش درچنین روزی در سال 1619 میلادی ، ناخدای یك كشتی هلندی 20 سیاهپوست را كه در آفریقا شكار شده بودند به آمریكای شمالی ( ویرجینیا ) برد و به مهاجران انگلیسی این منطقه فروخت و با این عمل كار انتقال برده از افریقا به آمریكا آغاز شد.

مهاجران انگلیسی درسال 1607 وارد ویرجینیا شده بودند و بومیان (سرخپوستان) كه با آنان سر جنگ داشتند و متجاوز به خاکشان می دانستند، مطلقا حاضر به كاركردن برایشان نبودند.همزمان با انتقال 20 برده سیاه ، یك كشتی انگلیسی هم 90 زن اروپایی را به جیمز تاون ( ویرجینیا ) منتقل كرد كه به فروش رسانده شدند.

در آن زمان فروش زن سفید پوست هم در آمریكای شمالی رواج داشت تا به همسری مردان مهاجر ( انگلیسی) در آیند. هر زن 200 پاوند ( لیره انگلیسی) به فروش می رسید كه به جای پول؛ توتون و بعدا پنبه به فروشنده تحویل می شد.

شرط خرید این زنان این بود كه خریدار در كلیسا حاضر شود و با زن مورد نظر ازدواج كند. بنابراین به یك مرد بیش از یك زن فروخته نمی شد. زن پس از ازدواج آزاد می شد. در همان زمان، كسانی هم در اروپا بودند كه به عنوان نوكر ( سروانت ) به آمریكا مهاجرت می كردند و تا زمانی كه هزینه سفر خود را با ارباب تصفیه نمی كردند در حكم برده او بودند؛ با این تفاوت كه ارباب نمی توانست آنان را بفروشد .

***


تولد دیدرو فیلسوف فرانسوی

294 سال درچنین روزی در سال1713 میلادی ، دیدرو فیلسوف، زیست شناس و زبانشناس فرانسوی دیده به جهان گشود.

دیدرو اززمان تحصیل دراندیشه تدوین مجموعه‎ای ازلغات بود تا نویسندگان و محققان دیگربه سهولت به لغات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند. . او در داستانهایش با استفاده از طنزهای بدون یایان سبک نگارشی خاصی را ابداع کرد. نوشته های او به صورت گفتگوهای یارادوکسال است که در یایان داستان به صورت ناتمام باقی مانده و خواننده را به ادامه تصور داستان می برد. این شیوه نگارشی خاص قبل از او در فرانسه رایج نبود و نویسندگان داستانهایشان را به یایان می رساندند

وی نخستین دایره المعارف جهان را درسال 1772 میلادی منتشرکرد . او در حوزه فلسفه نیز اندیشه های پیشرویی داشت .

***


درگذشت آقانجفی اصفهانی فقیه و عالم بزرگ علم اصول

127 سال پیش درچنین روزی درسال 1301 هجری قمری ، آقا نجفی اصفهانی فقیه و عالم بزرگ علم اصول بدرود حیات گفت و او را درآرامگاه جدّش شیخ جعفركاشفُ الغطاء به خاك سپردند. آقانجفی ازاهالی اصفهان بود اما به سبب مهاجرت پدرش به عراق دراین سرزمین رشد و نمویافت و به تحصیل پرداخت. ایشان ازتحصیل به اصفهان بازگشت و درحوزه درسی خود دانشمندان گرانقدری پرورش داد. آقانجفی اصفهانی نفوذ دینی و اجتماعی بسیارداشت؛ و چون برای امربه معروف و نهی ازمنكراهمیت فراوان قائل می شد و صاحب فتوا و قضاوت هم بود درگیرامورمردم شد و به قضاوت نشست. ازآثار آقا نجفی اصفهانی« لُبّ الفِقه و لُبّ الاُصُول» را می توان نام برد.

***


پیمان اورشلیم

79 سال پیش در چنین روزی در سال 1928 میلادی ، اردن با امضای پیمانی با نام " اورشلیم " با انگلستان عملا به زیر سلطه کامل این کشوردرآمد . با این پیمان انگلستان صاحب حق قانونگذاری در این کشور می شد .

***


به استقلال رسیدن هندوستان

61 سال پیش درچنین روزی در سال 1946 میلادی ، درپی سالها مبارزه ملت هندوستان دولت بریتانیا به ناچاراستقلال هند را پذیرفت .

هند تا سالها یکی از مستعمرات انگلستان بود . کشور هند، از شمال غربی به پاکستان، از شمال به چین، بوتان، نپال و تبت، از شرق به میانمار و از جنوب و جنوب غربی به اقیانوس هند منتهی می شود .

با پذیرفته شدن استقلال هند مهمترین گام درراه ایجاد دوكشور امروزی آسیایی یعنی هندوستان و پاكستان برداشته شد.

بر اساس آخرین آمارگیری جمعیت این کشور یک میلیارد و بیست و هفت میلیون نفر برآورد شده است . زبان رسمی کشور هند ، هندی با خط دیوانگیری است .

رئیس جمهور و بالاترین مقام ایالتی استانداران اند که توسط رئیس جمهور تعیین و با فرمان وی به محل مأموریت اعزام می شوند .

قوه مقننه هند هم متشکل از دو مجلس قانون گذاری تحت عناوین «لوک سابا» و «راجیا سابا» است .

***


تاسیس جمعیت مبارزه با بیسوادی توسطعلی اکبردهخدا

56 سال پیش درچنین روزی در سال1329ه.ش ، علی اکبردهخدا با تلاش بی وقفه خود جمعیت مبارزه با بیسوادی را تاسیس کرد.

دهخدا پس از جنگ اول جهانی از کارهای سیاسی کناره گرفت و به خدمات علمی و ادبی و فرهنگی مشغول شد. مدتی ریاست دفتر وزارت معارف، ریاست تفتیش وزارت عدلیه، ریاست مدرسه علوم سیاسی و سپس ریاست مدرسة عالی حقوق و علوم سیاسی تهران به او محول گردید تا این که قبل از شهریور 1320 و خلع رضا خان ازسلطنت از ریاست آنجا معزول شد و از آن زمان تا پایان حیات بیشتر به مطالعه و تحقیق و تحریر مصنفات گرانبهای خویش مشغول بود. او در این دوران به انجام فعالیت های فرهنگی بسیاری دست زد که از میان آنها می توان به جمعیت مبارزه با بیسوادی اشاره کرد . هدف وی ازتشكیل این جمعیت سوادآموزی به بیسوادان جامعه ایرانی بود. و ازهمه هموطنان ایرانی برای دستیابی به این هدف بزرگ فرهنگی یاری جست.این جمعیت بعدها با عنوان سپاه دانش گستردگی بیشتری یافتند .

***


نخست وزیری ارتشبد زاهدی

53 سال پیش درچنین روزی در سال 1332 ه ش ، ارتشبد فضل الله زاهدی به عنوان نخست وزیرانتخاب شد.

تیمسار فضل الله زاهدی در سال 1272 ه.ش در همدان به دنیا آمد. او فرزند ابوالحسن‌خان بصیردیوان از مالکان همدان بود که نسب خود را به شیخ‌ زاهد گیلانی می‌رساند و سالها مباشر املاک نصیرالملک همدانی بود.

فضل الله خان در جوانی وارد سازمان پلیس غرب که توسط انگلیسی ها در آب شینو همدان تشکیل شده بود، شد ولی پس از انحلال این سازمان ،به آتریاد همدان بریگاد قزاق پیوست.او در سال 1298 ه.ش، با دختر میرزا حسین خان مؤتمن الملک پیرنیا (رئیس مجلس شورای ملی)ازدواج کرد.

در همین ایام در نبردهای نیروهای قزاق با جنگلی های گیلان شرکت داشت و در کودتای رضا خان میرپنج در اسفند 1299 با او به تهران آمد و پس از آن در زمره هواداران رضاخان سردارسپه قرار گرفت و به مأموریت هایی در گیلان و آذربایجان و خوزستان رفت و در گیلان و خوزستان حکمران نظامی شد.

پس از کودتا، دریک حکم فرمایشی از سوی محمد رضا شاه به عنوان نخست وزیری منصوب شد که مزد خیانت وی به دولت ملی مصدق بود . فضل الله زاهدی در به انجام رسیدن کودتای بیست و هشت مرداد 1332 تلاش های فراوانی کرد .

در16 فروردین 1334 شاه او را برکنار کرد و به عنوان نماینده دائمی ایران در دفتر اروپائی سازمان ملل متحد به سوئیس فرستاد. وی در شهریور 1342 در ژنو درگذشت.

***


آغاز نخست وزیری 10 ساله ی مارگارت تاچر در انگلستان

32 سال پیش در چنین روزی در سال 1975 میلادی ، مارگارت تاچر به عنوان رهبر حزب محافظه کار انگلستان انتخاب شد . تاچر دو دوره پیاپی نخست وزیر انگلیس بود .

در این روز تاچر توانست با اختلاف ناچیزی پشتیبان و پدر سیاسی خود ادوارد هیث را شكست داده و با خلق یك شگفتی سیاسی به رهبری حزب محافظه‌كار برگزیده شود.

برخلاف پیش بینی‌های بسیاری كه تاچر را رهبری محلل و موقتی تا زمان رفع بحران در حزب محافظه كار می‌دانستند، وی توانست در انتخابات سراسری ماه می‌? میلادی ، 1979جیمز كالاهان نخست وزیر و رهبر وقت حزب كارگر را شكست داده و با انجام تغییرات اساسی در حزب محافظه كار و بریتانیا تا دسامبر ? 1990 ?به مدت ده سال و نیم نخست وزیر كشورش باشد.

او كه به زن آهنین معروف گردید، سمبلى بود كه چرخش محافظه كارانه دهه هشتاد در آن تبلور یافت. تاچر با اعتقاد راسخ به آزادى افسارگسیخته اقتصاد بازار، در دوران پایانى جنگ سرد نقشى مهم ایفا نمود.

در مورد تاچر و نخست وزیریش بعدها اسناد زیادی در مورد شخصیت و رفتارهای سیاسی او منتشر شد .

از جمله اینکه كنگره آرژانتین مارگارت تاچر را به جنایت جنگی متهم‌‏كرد . دلیل کنگره آرژانتین برای گفته خود ، این بود که اعتقاد داشتند بر طبق اسناد بدست آمده ، تاچر در غرق‌‏شدن ناو دریایی آرژانیتین در دوم ماه می 1982، در طول جنگ مالویناس - كه در آن 323 نفر در اثر مورد اصابت قرارگرفتن ناو دریایی از سوی زیردریایی هسته‌‏ای انگلیس " كانكرر" كشته شدند- نقش اساسی داشت .

همچنین در یكی از اسناد محرمانه وزارت خارجه بریتانیا آمده است كه از نظر اعراب، خانم تاچر زندانی صهیونیستها محسوب می‌شد.

در گزارش دیگری  یك مقام سیاسی انگلیس پیشنهاد كرده بود كه تاچر از كرسی مجلس از منطقه یهودی‌نشین فینچلی در شمال لندن كناره گرفته و از محله‌ای كه دارای جمعیت یهودی كمتر و یا اعراب بیشتری است، انتخاب شود.

***


بازگشت هواپیمای حامل شاه ، بدون شاه!

28 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 ه ش ، هواپیمای بویینگ 707 شاهین که شاه مخلوع را به مراکش برده بود با هفده سرنشین به فرودگاه مهر آباد بازگشت .

این هواپیما به خلبانی سرهنگ معزی هدایت می شد که تمام سرنشینان آن به محض پیاده شدن از هواپیما روی زمین زانوزدند و خاک مهر آباد را بوسیدند .

مردم با ورود این هواپیما و استقبال دولت بازرگان احساس کردند خیانتی در کار است زیرا کسانی که در آن اوضاع مغشوش شاه را فراری دادند امکان نداشت به سادگی و بدون نظروبرنامه خاص وارد ایران شوند . همین خلبان در سال شصت توانست بنی صدر و رجوی را نیز از فرودگاه مهرآباد به پاریس فراری دهد.

***


پیام امام خمینی (ره) مبنی بر بازگشایی مدارس

28 سال پیش درچنین روزی در سال 1357 ه.ش، حضرت امام خمینی (ره) پیام مهمی مبنی بر بازگشایی مدارس صادر فرمودند.

با پیام امام بزرگوار مدارس ایران كه بحبوحه انقلاب اسلامی و اعتصابهای سراسریِ قشر های مردم تعطیل شده بودند؛ بازگشایی شدند، و دانش پژوهان اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی در كلاس های درس حاضر شدند.

***


استفاده عراق از سلاحهای شیمیایی در عملیات والفجر8

21 سال پیش در چنین روزی در سال 1364 ه.ش ، استفاده عراق از سلاحهای شیمیایی در جبهه‌های جنگ (منطقه عملیاتی والفجر8) توسط رسانه‌های گروهی (غرب و اروپا) اعلام شد.

البته این موضوع از سوی مقامات عراقی از جمله عدنان خیرالله وزیردفاع عراق ، تکذیب شد.

***


شهادت شیخ فضل الله محلاتی ، نماینده امام (ره)در سپاه

21 سال پیش درچنین روزی در سال 1364 ه.ش ، دو موشك هوا به زمین جنگنده های رژیم بعثی عراق، یك فروند هواپیمای متعلق به شركت هواپیمایی آسمان را بر فراز شهر اهواز هدف قرار دادند.

در این میان حجه الاسلام والمسلمین شیخ فضل الله محلاتی نماینده امام خمینی (ره )در سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی ، به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس و چند تن از قضات در یک حمله ناجوانمردانه از سوی رژیم بعثی به شهادت رسیدند .

شهید محلاتی نماینده امام خمینی ( ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، به همراه حجج اسلام ابوالقاسم رزاقی ، سید نورالدین رحیمی ، غلامرضا سلطانی ، مهدی یعقوبی و ابوالقاسم موسوی دامغانی و آقایان محمد کلاته ای ، علی معرفی زاده ، و سید حسن شاه چراغی و چند تن از قضات قوه قضاییه عازم جبهه های نبرد بودند که هواپیمای حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگده عراقی قرار گرفت و در 25 کیلیومتری شمال اهواز سقوط کرد و کلیه سرنشینان آن که نزدیک به پنجاه تن بودند به شهادت رسیدند .

***


تعیین فقهای اولین دوره شورای نگهبان توسط امام خمینی (ره)

27 سال پیش درچنین روزی درسال 1358 ه.ش ، حضرت امام خمینی، رهبرکبیرانقلاب وبنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، فقهای اولین دوره شورای نگهبان قانون اساسی را تعیین کردند.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اعضای شورای محترم نگهبان مرکب از شش فقیه منتخب مقام رهبری و شش حقوقدان است که حقوقدانان را رئیس قوه قضائیه ابتدا به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند و سپس نمایندگان مجلس از میان افراد معرفی شده ، شش نفر حقوقدان را برمی گزینند.

بر اساس قانون اساسی ، پاسداری از احکام اسلام و تطبیق قوانین عادی با شرع مقدس اسلام به عهده فقهای شورای نگهبان است .

شورای نگهبان نهادی است كه مهمترین وظیفه اش پاسداری احكام و قوانین اسلامی است از این رو بر مصوبات مجلس شورای اسلامی نظارت مستقیم دارد.

در دوره های مختلف شورا ی محترم نگهبان ، حضرات آیات صافی گلپایگانی ، امامی کاشانی ، محمد یزدی ، جنتی ، استادی مقدم ، مومن ، صانعی ، طاهری خرم آبادی ، قدیری ، محمدی گلپایگانی ، مهدوی کنی ، خزعلی ، ربانی املشی ، رضوانی، ربانی شیرازی و حجه الاسلام والمسلیمن اردشیر لاریجانی عضو فقهای این شورا بوده اند .

***


انتخاب خبرگان رهبری در سال

1369

16 سال پیش در چنین روزی در سال 1369 ه ش ، دومین دوره مجلس خبرگان رهبری با پیام مقام معظم رهبری ، که توسط حجه الاسلام والمسلمین محمدی گلپایکانی در حسینیه امام خمینی( ره )قرائت گردید ، گشایش یافت .

پس از قرائت این پیام آیت الله مشکینی به عنوان رییس مجلس خبرگان و آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان نایب رییس اول انتخاب شدند .

در این دوره از مجلس خبرگان رهبری سی و یک میلیون و دویست هشتاد هزار و هشتاد و چهار نفر واجدین شرکت درانتخابات بودند که یازده میلون و ششصد و دو هزار و ششصد و سیزده رای از صندوق ها اخذ شد .

انتخاب رهبر و تشخیص صلاحیت وی بر اساس اصل 109 قانون اساسی ، به عهدة خبرگان منتخب مردم است .

بخشی از بیانات امام خمینی (ره)پیرامون اهمیت مجلس خبرگان :

«... حكومت به جمیع شؤون آن و ارگان هایى كه دارد, تا از قِبل شرع مقدس و خداوندتبارك و تعالى شرعیت پیدا نكند, اكثر كارهاى مربوط به قوهء مقننه و قضاییه و اجراییه , بدون مجوز شرعى خواهد بود و دست ارگان ها كه باید به واسطهء شرعیت آن باز باشد, بسته مى شود و اگر بدون شرعیت الهى كارها را انجام دهند, دولت به جمیع شؤونه , طاغوتى ومحرم خواهد بود. و لهذا تعیین خبرگان و فقیه شناسان از تكالیف بزرگ الهى است و هیچ كس را عذرى در مقابل اسلام و پیشگاه خداوند قهار نخواهد بود.»(5)

بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در توجه دادن به اهمیت مجلس خبرگان:

«اجتماع خبرگان رهبرى در نظام جمهورى اسلامى , تعیین كننده ترین و مهمترین ركن ازاركان این نظام است . هیچ كدام از اركان نظام ... از لحاظ تعیین كننده بودن , آثار ماندگارى باقى گذاشتن , به اهمیت این اجتماع نیست . این معنى موجب مى شود كه مسؤولیت این جمع وآحاد تشكیل دهندهء آن عظمت پیدا كند.» (6)

***

منابع :

1- خبرگزاری مهر

2- سایت صداوسیما

3-سایت روزنامک

4-سایت کتابدار

5-خبرگزاری کار ایران

6-ویکی پدیا

7- تقویم شیعه/ عبدالحسین نیشابوری

8- شریف نیوز

9- ایران اکونومیست

10- دویچه وله

11- سایت نظام

پی نوشت :

1-قلائد النحور:ج محرم و صفر

2- لهوف سید بن طاووس، ص 211.

3- معانی البسطین :ج2

4- قلائد النحور : ج محرم و صفر

5- صحیفهء امام , 17, ص 133

6- حدیث ولایت , ج5 , ص 36

UserName