• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 6065
 • دوشنبه 1385/11/30
 • تاريخ :

گاتسالف : همه مشکلاتم با قرآن حل می شود


حالا همه دنیا به اینكه او یك ستاره پرفروغ در دنیای كشتی خواهد بود پی برده‌اند.

امروز همه كارشناسان ریز و درشت كشتی در سراسر دنیا مدال‌های طلای جهان و المپیك آتی را برای حاجی‌مراد گاتسالوف كنار می‌گذارند. اصلاً بعید نیست یك مدوید دیگر در دنیای كشتی!!

اسطوره 23 ساله و 96 کیلوگرمی روسیه دارنده 2 مدال طلای جهان و قهرمان خوش‌استیل المپیك آتن. یك كشتی‌گیر تنومند با قد 180 سانتیمتر و تكنیكی كه راحت‌تر از 55 كیلویی‌های دنیا زیر دوخم می‌گیرد و در كمتر از چند ثانیه از حریفان قلدرش امتیاز می‌گیرد.

غولی با موهای فرفری كه البته شكست‌ناپذیر نیست اما بی‌تعارف او فعلاً در حال حاضر به هیچ حریفی باج نمی‌دهد.

حاجی‌مراد گاتسالوف یك مسلمان معتقد و پایبند است كه هرچقدر در ورزش اوج گرفته، در اخلاق و معنویات مثال‌زدنی است و نیروی فوق‌العاده معنوی و فرامادی زاییده اعتقادات اوست.

گفت‌وگو با این چهره خوش ‌برخورد كشتی از نظرتان می‌گذرد.

* چطور شد كه كشتی‌گیر شدی؟ اصلاً حاجی‌مراد چطور به این رشته علاقه‌مند شد؟

-همه چیز از عمویم شروع شد. در واقع باید بگویم تمام خانواده و زندگی من وابسته به كشتی است و همه از كودكی مرا به كشتی گرفتن سفارش می‌كردند. من در منطقه چیكولا متولد شدم، سرزمین مردان مشهور و بزرگی مثل آرسن خادزایف كه سال‌ها مردم منطقه ما او را الگوی خود در كشتی می‌دانستند و مثل او شدن برای من و هم‌دوره‌هایم یك آرزو بوده و هست.

2 بار قهرمان المپیك شدن كار آسانی نیست.

* در جایی خوانده بودم كه شما مدت‌ها در تاجیكستان زندگی می‌كردید. در این باره صحبت كنید.

-بله درست است. به هر حال دوران كودكی من مثل برق و باد گذشت، خیلی سریع‌تر از آنچه فكر می‌كردم. به خاطر برخی مسائل خانوادگی وقتی من خیلی كوچك بودم خانواده‌ام به تاجیكستان سفر كرد و ما سال‌ها در دوشنبه زندگی كردیم و البته شرایط سختی بود تا كلاس پنجم كه خانواده‌ام مجدداً تصمیم به بازگشت به روسیه گرفتند و من به زادگاهم اوستیا برگشتم و از 12 سالگی بود كه توانستم با خیال راحت به كشتی بپردازم.

* كشتی را از چه كسانی یاد گرفتی و كدام مربیان تمرینات تو را زیر نظر داشتند؟

-در درجه اول باید بگویم استارت من با كشتی به وسیله و همت عمویم صورت گرفت اما سفر به تاجیكستان حسابی مرا از او جدا كرد تا اینكه پس از بازگشت برای اولین بار تمرینات خودم را با مووسار ماكائف آغاز كردم و هر روز به محض اتمام مدرسه خودم را به تمرینات او می‌رساندم. آن روزها در انستیتو آموزشی و تمرینات جسمانی استعدادهای ولادیكاو كاسگوكو تمرین می‌كردیم. بعد از آن تا امروز كار خودم را با والنتین سوئف ولادیمیر وویچ دنبال می‌كنم. مربی كه خیلی خودم را مدیون او می‌دانم و هنوز هم زیر نظر او به تمرین می‌پردازم.

* خیلی دوست دارم سؤال خبرنگار مجله روز به روز با ورزش روسیه را مجدداً از شما بپرسم اما باید این بار جواب بدهید!

ضربه زدن به دندان‌ها برای برتری و رسیدن به پیروزی احتمالی، اتفاقی كه در مسابقات جهانی چین برای شما افتاد و در كشتی با گوگشلیدزه دندان شما شكست و در ایران عكس آن هم منتشر شد. نظرت در مورد این رفتار غیر ورزشی چیست و چرا عكس‌العملی نشان ندادی؟

-خب در آن لحظه خیلی احتمال داشت كه عصبانی شوم و حركتی از من سر بزند. البته ممكن است كه او خودش برای اولین كار توجیهی داشته باشد. مثل اینكه تو آرزو داشته باشی پیروز میدان شوی اما نتوانی. به هر حال او هم این آرزو را داشت كه مرا شكست دهد. در مورد اینكه چرا برخوردی نكردم هم باید بگویم پس قوانین این وسط چه كاره‌اند؟ آنها وضع شده‌اند تا به این مسائل رسیدگی كنند! در كشتی همه حركات و فنون در شرایط یكسان برای در طرف رخ می‌دهد.

منكر اتفاق و حادثه نیستم اما جای تعجب است، وقتی رفیق صمیمی تو و همبازی و هم‌تیمی دوران كودكی‌ات برای رسیدن به پیروزی انگشت خود را در چشمانت خرد كند و تا مدت‌ها تو را از ریخت بیاندازد؛ اتفاقی كه برای خود من در مسابقات قهرمانی اروپا در مسكو افتاد یا دندان من را در مسابقات جهانی چین شكست و باید اعتراف كنم حرمت و احترامی كه بین من و گوگشلیدزه بود شكسته شد و از بین رفت. من از كار اینگونه افراد سر درنمی‌آورم اما این را می‌دانم كه گاستالوف با این چنین حركاتی مثلاً خطای محرز دست یك كشتی‌گیر تسلیم نمی‌شود و اینگونه شكست نمی‌خورد. از من بعد از بازگشت از چین سؤالات زیادی در این باره پرسیده شد اما بگذارید واقعیت را برای شما بگویم. عصبانیت در كشتی فقط یك لحظه آن هم روی تشك رخ می‌دهد و ممكن است دست به حركت غیر اخلاقی بزنیم اما خیلی زود دوران قهرمانی به پایان می‌رسد و به سرعت به یك آدم معمولی مثل بقیه مردم عادی تبدیل می‌شویم و باید برای آنها به عنوان یك قهرمان مهربان و خیراندیشی باشی. فكر می‌كنم كه اصالت ورزش را فهمیده‌ام. خلاصه اینكه تخلف از ادب و نزاكت آن هم در وسط میدان مبارزه نشانه ضعف است، همین!

* آیا اولین پیروزی‌ات (موفقیت) را به یاد داری؟

-چرا كه نه! مگر من چند سال دارم؟ خیلی از آن روز نگذشته. در سال 2001 دلچسب‌ترین موفقیت را كسب كردم. هم در مسابقات قهرمانی جوانان روسیه اول شدم و همان سال در مسابقات جهانی جوانان مدال طلا را در سایه اعتماد مربیان كسب كردم مثل یك سرباز در خدمت وطن!

* حجم سنگین تمرینات، روزهای سخت اردو و شرایط طاقت‌فرسای پیش از مسابقات؛ از انگیزه‌ات بگو. از اینكه چطور و با چه هدفی در مسیر قهرمانی حركت می‌كنی؟

-ببینید من همان سال 2001 و بعد از كسب مدال طلای جوانان جهان واقعاً فهمیدم كه سال‌های سال می‌توانم كشتی حرفه‌ای را دنبال كنم و در مسیر حرفه‌ای‌گری قرار گرفته‌ام و هدفم ایجاب می‌كرد كه مدت‌ها مرد شماره یك باشم و این كار سختی است. این را هم می‌دانستم كه راه برگشت ندارم. همانجا بود كه تصمیم گرفتم واقعاً حرفه‌ای كشتی بگیرم و تبدیل به یك مبارز ششدانگ شوم و همین بود كه در فاصله كوتاهی پس از آن در مسابقات جام جهانی به یك موفقیت ایده‌ال در نوع خود رسیدم و به عنوان یك مدعی جوان در سطح ملی مطرح شدم. امروز در دنیای كشتی به خصوص ناحیه قفقاز اتفاق عجیبی در حال رخ دادن است. كشتی‌گیران منطقه روستایی شمالی (قفقاز) به كشورهای اطراف مهاجرت می‌كنند و برای آنها كشتی می‌گیرند.

اگر به نتایج آخرین دوره مسابقات جهانی در چین خوب نگاه كنید می‌بینید كه كشتی‌گیران این منطقه بدون احتساب مرزهای جغرافیایی، 3 مدال طلا، 2 نقره و 4 برنز كسب كردند. این افتخار كوچكی نیست و بقیه مدال‌ها هم بین نمایندگان اوكراین، ارمنستان و ازبكستان تقسیم شده، تعدد كشتی‌گیران مطرح و مدعی، رقابت را برای پوشیدن پیراهن تیم ملی روسیه خیلی دشوار كرده و هر كدام از این كشتی‌گیران در قبال خانواده‌های خود مسؤول هستند و باید به لحاظ مادی به آنها خدمات برسانند. همین باعث می‌شود كه آنها مجبور شوند ملیت خود را تغییر دهند و تابعیت كشورهای اطراف را بپذیرند اما این را بدانید آنها همیشه به یاد وطن خود هستند.

* به عنوان ملی‌پوش تیم ملی كشتی روسیه و یك قهرمان صاحب نام وضعیت حال حاضر كشتی روسیه را چطور می‌بینید؟

- شخصاً در حال حاضر جایگاه بسیار خوبی در تیم دارم و به گرمی از من استقبال می‌شود. از طرفی سرمربی تیم ما یعنی جامبولات تدیف تركیبی قدرتمند از كشتی‌گیران جوان و ورزیده در اختیار دارد كه تیم پرقدرتی را با دورنمای بسیار عالی تشكیل داده‌اند كه مربیان لایق و كارآمد تیم زیر نظر جامبولات تدیف به عنوان یك متخصص حرفه‌ای، اسباب موفقیت تیم را در آستانه المپیك فراهم می‌كنند.

* چرا در چین تمام اهداف مربیان به طور كامل محقق نشد و به نظر می‌رسد كه مقامات ورزش و كشتی روسیه چندان از نتایج امسال راضی نبودند؟ دلیل این موضوع چه بود؟

-من فكر می‌كنم كشتی‌گیران تیم علی‌رغم آمادگی زیاد نتوانستند به سرعت با شرایط آب و هوایی مرطوب و متفاوت گوانگ‌جو كنار بیایند و همین موضوع باعث شد به لحاظ فیزیك جسمانی بعد از كاهش وزن، دچار افت و ضعف شدیدی شوند و باید قبول كرد كه ما خیلی دیر به گوانگ‌جو رسیدیم و واقعآً اگر فقط یك هفته زودتر مثل تیم اوكراین یا تیم‌های دیگر به محل برگزاری مسابقات وارد میشدیم دچار این مشكل نمی‌شدیم اما فراموش نكنید كه ما با این حال قهرمان شدیم و مطمئن باشید آنالیزورهای ما به دستور كادر فنی با مقایسه وضعیت ما در گوانگ‌جو، برای ارتقای كارایی اعضای تیم در شرایط مشابه المپیك در چین تلاش می‌كنند و البته با وجود همه مسائل و موانع ما همچنان حرف اول را در دنیای كشتی خواهیم زد.

* با وجود وضعیت فعلی می‌توانیم مدال طلای جهان و المپیك را از همین طلا برای شما كنار بگذاریم؟ آیا خودت هم اینگونه فكر می‌كنی؟

-اصلاً حرفش را هم نزنیند. حتی اگر دومین مدال طلای المپیك را هم بگیرم این حرف را نخواهم زد و هیچ وقت مسابقه و تورنمنتی را برای خودم از سایر تورنمنت‌ها جدا نكرده و نمی‌كنم و در طول زندگی‌ام سعی كرده‌ام مغرور نشوم و از قبل خودم را پیروز میدان ندانم. به خصوص پیكار مهم و معتبری مثل مسابقات قهرمانی جهان! اما هر وقت كه پا روی تشك می‌گذارم فقط به پیروزی می‌اندیشم.

* خیلی خوب، از كشتی فاصله بگیریم. از زندگی‌ات بگو. در تعطیلات و اوقات فراغت كجا می‌توان حاجی‌مراد را یافت؟

-من در خانواده و در زندگی شخصی روحیه بسیار آرامی دارم و فضای بسیار ساكت و به دور از هیاهو و جنجال میدان مبارزه بر خانه‌ام حاكم است. به همراه همسر و 2 فرزندم كه یك دختر و یك پسر هستند زندگی خوبی دارم و از آن راضی هستم. من عاشق طبیعت خاموش و ساكت هستم. یك منطقه خوش آب و هوای خلوت! یك جنگل یا كوهستان، كنار رودخانه. باید بگویم هر وقت كه بتوانم ماهیگیری می‌كنم و خیلی این كار را دوست دارم. در طول زمستان هم با اسنوبورد و اسكی خودم را سرگرم می‌كنم كه البته سواری اسنوبورد بدون همراهی تامرلان تیمنوف كاپیتان تیم ملی جودو روسیه هیچ لطفی ندارد و من همیشه با تامرلان زمستان را سپری می‌كنم.

* بعد از المپیك پكن از كشتی خداحافظی می‌كنی؟ فكر كنم مجبور به تعویض شوی.

-یقیناً، به هر حال نفرات پشت سر من هم باید خودشان را نشان دهند و آنها هم تمرینات مرتبی را پشت سر می‌گذارند اما اگر خداحافظی كنم در سایه محبت مردم خواهم بود و سعی می‌كنم بیشتر به آنها نزدیك شوم. بعد از خداحافظی در بوته سنجش مجدد ارزش‌ها قرار خواهم گرفت. این یك واقعیت است.

* الگوی ورزشی‌ات چه كسی است؟

-اولین و آخرین الگوی من در ورزش الكساندر مدوید است. دارنده 3 مدال طلای المپیك. من همیشه او را به عنوان الگو و نمونه بارز یك قهرمان یاد كرده‌ام و همیشه در حسرت تكرار موفقیت دست نیافتنی او هستم. بنویسید مدوید بی‌نظیر بوده و هست.

* غذای مورد علاقه، نوشیدنی محبوب و بهترین سرگرمی‌ات بعد از كشتی چیست؟

-بی‌تعارف عاشق غذاهای دریایی هستم، آن هم فقط با دستپخت آشپزهای سوریه‌ای یا عربی یا طبخ به سبك آنها. در مورد نوشیدنی هم آب میوه به خصوص آب سیب می‌پسندم اما در مورد سرگرمی فقط ماهیگیری است كه به من آرامش می‌دهد.

عاشق قرآن کریم هستم

* اهل مطالعه هستی؟ چه كتاب‌هایی را می‌پسندی؟

-فقط قرآن كریم. من عاشق قرآن هستم و فقط این كتاب مقدس را می‌خوانم. من تمام مشكلات زندگی ورزشی و شخصی‌ام را از طریق قرآن خواندن حل می‌كنم و این را هم بگویم پاسخ تمام سؤالات در همه زمینه‌ها در قرآن یافت می‌شود.

* سینما چطور؟ اهل فیلم هستی؟

-اگر فرصت كنم از دیدن فیلم BREAVE HEART خسته نمی‌شوم.

* با یك جمله زیبا یا گفتار حكیمانه به این گفت‌وگو خاتمه بده.

- تامرلان (کاپیتان تیم جودو روسیه) می‌گوید: انجام بده و نگران نباش. وقتی نگران شدی انجام نده. به كاری بپرداز و نترس و اگر ترسیدی آن را انجام نده.

منبع : شبکه خبر

علیرضا حیدری برترین كشتی‌گیر سال 83

گزارش تصویری مسابقات كشتی جهانی نیویورك

UserName