• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1387
 • پنج شنبه 1385/11/26
 • تاريخ :

« تاصبح و ازنفس افتاده » از دید مردم


همه ساله با فرا رسیدن دهه فجر شاهد پخش سریال‌هایی با مضمون انقلاب و حال و هوای آن دوران هستیم. امسال نیز سریال‌های از نفس افتاده از شبكه اول سیما و «تا صبح» از شبكه تهران به روی آنتن رفتند كه بنا به عقیده‌ بسیاری از مخاطبان این دو مجموعه دوران پر تب و تاب انقلاب را صرفا بستری برای به تصویر كشیدن روابط عاطفی افراد قرار داده‌اند.

در این گزارش نظرات مردم را در مورد این دو سریال با هم می خوانیم:

- خانم كارمند، 26 ساله، ساكن منطقه 15، مجموعه از نفس افتاده را مجموعه‌ای شعاری می‌داند و می‌گوید: از نفس افتاده نتوانسته فضای انقلابی آن دوران را به تصویر بكشد، به گونه‌ای كه تماشاگر با دیدن آن در حال و هوای آن روزها قرار بگیرد.

وی معتقد است: سریال «تا صبح» بیشتر از مجموعه از نفس افتاده به واقعیت نزدیك است.

- دانشجوی رشته‌ی بیولوژی، 20 ساله، ساكن منطقه 17 شهریور، با بیان این مطلب كه روابط افراد در سریال تا صبح معقول‌تر است معتقد است: مجموعه «از نفس افتاده» لوس و مملو از روابط عاطفی و برپایه‌ی عشق و عاشقی است و به نظر می‌رسد به «بچه بازی و خاله بازی» در آن بیشتر توجه شده است و حتی شكنجه‌هایشان در هر دو سریال نمایشی و فانتزی است و فقط خون نشان می‌دهد.

- خانم خانه‌دار، 40 ساله، ساكن منطقه 2 درباره‌ی سریال‌های مناسبتی دهه فجر می‌گوید: در این دو سریال به عشق و عاشقی بیشتر توجه شده و نتوانسته فضای آن دوران را به تصویر بكشد و بیشتر بیننده‌ها به این خاطر پای تلویزیون می‌نشینند كه مثلا آیا شیده با آرش ازدواج می‌كند یا نه؟

- مرد 50 ساله، شغل آزاد، ساكن امام حسین (ع) با بیان این مطلب كه این دو سریال حرف تازه و تاثیرگذاری برای مخاطب ندارد، تاكید می‌كند: برنامه‌های تلویزیون باید مخاطب را یك قدم جلو ببرد و او را به فكر وا دارد، اما متاسفانه با دیدن سریال‌ها و برنامه‌ها این حس به آدم دست نمی‌دهد و اگر هم افرادی به پای سریال‌ها می‌نشینند برای این است كه ببینند آیا فلانی با فلانی عروسی می‌كند یا نه؟

- دختر، 24 ساله، فارغ‌التحصیل، ساكن منطقه 10 معتقد است: دو سریال از نفس افتاده و تا صبح تلاش زیادی برای معرفی فعالیت‌های انقلابی كرده‌اند، اما در هردوی آنها پرداختن به موضوعات عشقی در اصل ماجرا قرار گرفته و از موضوع اصلی غافل شده‌اند؛ در حالی كه باید عشق و روابط عاطفی در كنار موضوع اصلی مطرح شود.

- دختر 14 ساله، ساكن منطقه چهار معتقد است: در مجموعه‌ی «از نفس افتاده» عشق به معنای واقعی آن به تصویر كشیده شده است و آرش در این سریال از یك عشق زمینی به عشق آسمانی رسیده و بازیگران این سریال بسیار طبیعی بازی می‌كنند.

وی می‌افزاید: به روابط دختر و پسر كه در این سریال در یك گروه در حال مبارزه هستند، به خوبی پرداخت شده و بسیار جالب است كه آنها مثل خواهر و برادر به هم نگاه می‌كنند.

- خانم 30 ساله، فارغ‌التحصیل رشته‌ شیمی، ساكن نظام‌آباد با بیان این مطلب كه روابط تصویر شده‌ افراد در این دو سریال واقعی نیست می‌گوید: مثلا در سریال «از نفس افتاده» شیده آرش را بدون در نظر گرفتن سابقه‌اش پذیرفته و به نوعی شعور یك مبارز را زیر سوال برده است و البته در مجموعه «تا صبح» یك مبارز نسبت به تعهدات خود پای‌بندتر نشان داده شده است.

- پسر، 13 ساله، ساكن منطقه 8 معتقد است: اصلا در این دو سریال به حركت و حضور مردم توجه نشده است و بیشتر توجه آن به روابط عاطفی چند خانواده معطوف شده است.

- مرد، 51 ساله، مهندس، ساكن منطقه یك، با بیان این مطلب كه مبارز و ساواكی در این دو سریال اغراق‌آمیز به تصویر كشیده شده‌اند، می‌گوید: حتی خطاهای این سریال بچه‌گانه و غلوآمیز است. مثلا آرش در مجموعه‌ی «از نفس افتاده» به راحتی كیفش را پیش مافوقش جا می‌گذارد؛‌ در حالی كه آدمی در آن رده و با آن موقعیت شغلی حساب شده‌تر از این عمل می‌كند.

به اعتقاد وی در مجموع دو سریال بد نبودند و به خاطر روابط عاطفی جذابیت‌هایی برای مخاطب برای دنبال كردن آنها وجود دارد.

- دانشجوی كارشناسی ارشد ارتباطات، ساكن منطقه پونك با بیان این مطلب كه این دو سریال نتوانسته است به سوالات نسل سوم درخصوص انقلاب پاسخ گوید اظهار می‌كند: در مجموعه‌ی از نفس افتاده همه‌ی اتفاقات ساده و پیش پا افتاده و به نوعی بچه‌گانه است و همه‌ی سریال و در فضای محدود و جای خوش آب و هوایی می‌گذرد.

وی می‌افزاید: مجموعه تا صبح نسبت به از نفس افتاده به واقعیت نزدیك‌تر است و در این سریال فضای آن دوران ملموس‌تر است.

منبع : ایسنا

UserName