• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2810
 • دوشنبه 1385/11/16
 • تاريخ :

دکتر خاموشی در نشست تخصصی گفتمانهای دینی:

توسعه اخلاق اسلامی در جامعه از اهداف گفتمانهای دینی است.


منبع : خبرگزاری مهر

در نخستین نشست تخصصی اساتید گفتمانهای دینی مسجد و مدرسه که معاونت فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی عهده دار آن است، دکتر خاموشی بر توسعه اخلاق اسلامی در جامعه به عنوان یکی از اهداف گفتمانهای دینی تأکید کرد .

حجت الااسلام دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی اظهار داشت: تمام دغدغه های موجود در این عرصه باید مرتفع شوند و معاونت امور فرهنگی نسبت به رفع دغدغه ها به فراخور امکانات و توزیع جغرافیایی امکانات اولویتهای خاص را مرتفع می کند تا برنامه منسجم گفتمانی در آینده شکل گیرد.

حجت الاسلام خاموشی با اشاره به پرسشهایی که در سایت اینترنتی تبیان قرار گرفته و می تواند پاسخگوی پرسشهای نسل جوان باشند، گفت: بی تردید مانعی برای تأسیس سایت گفتمان نیست. ما در تمام زمینه های مختلف جامعیت هایی را در نظر گرفتیم. در بحث فناوری اطلاعات سه عرصه کاربر ملی، شبکه ملی و تولید ملی را مورد اشاره قرار دادیم.

وی همچنین تأکید کرد: در مساجد باید فضای اینترانت (INTRANET) حکمفرما باشد که این امر در 23 استان شکل گرفته است. فضای تعریف شده تولید محتوا، مراجعه مخاطب و تعاملی برخورد کردن وجود دارد و از فضای فناوری اطلاعات نه به عنوان تهدید، بلکه به عنوان فرصت استفاده کردیم.

دکتر خاموشی تصریح کرد: باید جهت و رویکرد این گفتمانها تعریف شود به طوری که ما گفتمان مسجد و مدرسه را به معاونت فرهنگی و گفتمان دانشگاهی را به معاونت پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی سوق دادیم. در این گفتمانها باید رشد علمی در حوزه علوم انسانی و اسلامی صورت گیرد. این رشد علمی باید با رویکرد ایجابی و اثباتی باشد. نمی توان تأثیر مثبت فرهنگی ایران اسلامی درفراتر از مرزها نادیده گرفت.

وی توسعه بحث اخلاق اسلامی در جامعه را یکی از اهدافی توصیف کرد که این گفتمانهای دینی دنبال می کند و گفت: انگیزه های سیاسی انقلاب اسلامی باید تقویت شود نباید میدانداری انقلاب اسلامی از ظهور حضرت مهدی(عج) را نادیده گرفت.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مدیریت انگیزه در این گفتمانها را مورد تأکید قرار داد تا جنبه معنای آن تعالی یافته و این جرقه های فرهنگی مخاطب را به تحقیقات اساسی سوق دهند.

حجت الاسلام عباس اسکندری معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این نشست گفت: قافله بشری سیر تکاملی فکری خود را طی می کند. این در حکمت الهی و تدبیر ربوبی حق نهفته شده و این اتفاق رخ می دهد. رشد علمی فکر و اندیشه قافله بشری در عصر کنونی ما حائز اهمیت است و می تواند زمینه عظیم انقلاب فرهنگی را ایجاد و بشریت را به آمال و آرزوهای دیرینه خود برساند. امروزه در آستانه تحول فکری و فرهنگی پول و سرمایه و تسلیحات نظامی کارکرد خود را از دست می دهد جامعه ای پیشرفت می کند که از نظر فکری، علمی، اخلاقی و معنوی از سایر جوامع جلوتر باشد.

حجت الاسلام اسکندی نگاه انتقادی این جلسه را سودمند توصیف کرد و گفت: بررسی زوایای مختلف طرح را به سوی موفقیت سوق می دهد.

وی از طراحی سایت هادیان خبر داد که تا پایان سال راه انداری می شود و بانک اطلاعاتی گفتمان آن سازماندهی شده است که با تحلیل محتوا و ارائه شرح حال اساتید به مخاطبان ارائه می شود. تاکنون 80 درصد کارهای این پروژه اینترنتی پیشرفته و سال آینده آماده بهره برداری شد.

معاونت امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به رویکرد معاونت فرهنگی از یک سال و نیم پیش، گفت: مسئله گفتمانهای دینی در سال 86 با جدیدت بیشتری دنبال می شود. به جهت عدم یکنواختی در استانها هنوز هم حرکت چندانی صورت نگرفته و به رغم برگزاری چندین جلسه توجیهی بسیاری از استانها حرکت مورد انتظار را نداشته اند که البته نمی توان انتظار داشت همه استانها یکنواخت حرکت کنند.

وی یادآور شد: هدف ما از راه اندازی طرح گفتمانهای دینی تنها پاسخگویی به برخی پرسشها نیست بلکه ممکن این است پرسشها جرقه ای برای شکل گیری یک جریان باشد، اما طراحی برنامه بر این اساس است که تا پایان برنامه توسعه چهارم انتظار داریم یک رنسانس فرهنگی شکل گیرد.

وی همچنین یکی از اشکالات عمده این طرح را عدم شناخت اعضا و اساتید از یکدیگر دانست و گفت: طراح، مجری طرح و مغر متفکر طرح یکدیگر را نمی شناسند، باید در راستای رفع نواقص، شناخت یکدیگر و رفع محدودیت در جلسات آینده اقدامات متعدد و مؤثری را صورت دهیم.

در ابتدای این نشست، شرکت کنندگان به طرح انتقادات و نقطه نظرات خود در مورد این طرح پرداختند تا بتوان برنامه ریزی جامعی تری برای آینده آن صورت داد.

در همین راستا دکتر سیروس کامران استاد دانشگاه و مسئول مؤسسه هدی با اشاره به اینکه این مؤسسه تاکنون 50 نفر را برای صورت دادن به گفتگوهای دینی گزینش کرده، گفت: این طرح باید در سه حیطه فعالیت کند. حیطه اول شناختی است که به دامنه شناخت مخاطب منتهی می شود، حیطی عاطفی با تمرکز بر تقویت باورها و حیطه روان حرکتی از دیگر عرصه های فعالیت در این زمینه محسوب می شود که هدف آن در نهایت ایجاد یک انقلاب فرهنگی است.

دکتر جعفر گل محمدی استاد دانشگاه و مسئول مؤسسه طه نیز در این نشست تخصصی اظهار داشت: استفاده از اساتید حوزه و دانشگاه باید یکی از محورهای تمرکز این برنامه تلقی شود چرا که اعتبار علمی این افراد به اعتبار علمی طرح کمک می کند و همچنین آشنایی آنها با شبهات و سؤالات می تواند در پیشبرد طرح مؤثر تلقی شود.

وی دومین ویژگی این طرح را غیر سیاسی بودن و غیر جناحی بودن توصیف کرد و گفت: حتی در مواقع انتخابات این طرح از گرایشهای سیاسی دور بوده است.

دکتر گل محمدی با اشاره به چندین نکته یادآور شد که بررسی نقاط ضعف طرح می تواند گامی در راستای بهبود اجرای آن و کاربردی شدن اهداف آن تلقی شود.

عدم تعریف مخاطب در طرح که به عدم تعریف مکان منتهی می شود، کثرت موضوعات، عدم ارائه متن تدوین شده، عدم پاسخ به پرسشهایی که از مخاطب خواسته می شود مطرح کند، فراهم نبودن زمینه های اجرایی طرح در برخی استانها، محدودیت برگزاری این طرح در یک شهر و یک مدرسه، شناسایی گروه های مرجع در استانها و ارتباط آنها با اساتید سازمان از جمله نکاتی است که مورد اشاره مسئول مؤسسه طه قرار گرفت.

حجت الاسلام محمد علی قربانی عضو هیئت علمی دانشگاه مشهد و از مؤسسه هدی نیز به نوبه خود خواستار تعریف اصل گفتمان شد و گفت: این گفتمان را دینی تعریف کرده اند اما در اصلی گفتمان مذهبی است.

وی با اشاره به عدم یک سطح بودن مخاطب، پیشنهاد دسته بندی مخاطب، تأسیس یک مجله و راه اندازی سایت اینترنتی را ارائه کرد تا از افکار دانش پژوهان در تدوین برنامه های آتی استفاده شود.

دکتر محمدرضا عسکری از مؤسسه هدی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران یادآور شد: بومی سازی مطالب در استانهای مختلف می تواند به تعمیق طرح کمک کند به طوری که در بسیاری استانهای قشر جوان بیش از سایر اقشار جامعه مشاهده می شود و این فرصتی است که همواره به دست نمی آیند. مخاطب جوان نیازمند صرف وقت فرهیختگان است تا بتواند به پاسخ پرسشهای و شبهات خود دست یابد.

حجت الاسلام دکترسید احمد حسینی از مؤسسه طه با مطرح کردن پرسشهایی اظهار داشت: آیا گفتمان پدیده ای مبتنی بر الزامات تبلیغی است یا فرهنگی ؟ که اثبات هر مورد دارای الزامات خاص خود است که به تبع اتاق فکر و ایجاد گروه اندیشه های نو می طلبد.

حجت الاسلام حسینی گفت: این گفتمانها باید ناظر بر بهینه سازی اندیشه و چند منظوره باشند، تفاوتهای لایه های روستایی، شهری، کلان شهری و غیر آن را مورد بررسی قرار داد تا بتوان بر رده سنی جوانان و تصمیم گیران جامعه تأثیرگذار بود.

وی تصریح کرد: فرورفتگی های فرهنگی تنها با برآمدگیهای آن جبران می شود و یکی از ابعاد آن ایجاد قرابت میان ادبیات سنتی نسل گذشته و ادبیات نسل امروز به عنوان آمال جوان امروز است. اگر چنین تقریبی ایحاد نشود تقریب نسل گذشته و حال نیز صورت نخواهد گرفت.

حجت الاسلام دکتر جمشید معصومی نیز طی سخنان خود خواستار شناسایی افرادی شد که بتوانند پیام این طرح گفتمانهای دینی را منتقل و برای تعامل سازمان با نهادهای مربوط برنامه ریزی مناسب داشته باشند .

وی با اشاره به ضرورت تعامل سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان آموزش و پرورش، گفت: برای پیشبرد این برنامه ها می توان از صدا و سیما، مبلغین و روحانیون مستقر در استانها استفاده کرد و اساتید به نوشتن کتاب تشویق و ترغیب شوند تا به عنوان نیروی ماهر و متخصص تأثیرگذار باشند.

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName