• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 925
 • دوشنبه 1385/11/9
 • تاريخ :

گفتگو مفصل با حمید استیلی

از قرارداد دنیزلی تا معاهده‌تركمن‌چای


استیلی : اختلاف با دنیزلی، معاهده‌تركمن‌چای، پیشنهاد پروین وخداحافظی در10 دقیقه، برانكوترسو وقلعه‌ ‌نویی موفق

قرارداد دنیزلی كمترازیك میلیون دلار نیست!

حمید استیلی، بازیكن باسابقه‌ی فوتبال كه گل به یاد ماندنی او در جام جهانی 98 فرانسه خاطرات شیرینی را در اذهان عمومی نقش بسته است و مربی پیشین پرسپولیس حرف‌های زیادی از فوتبال ایران برای گفتن دارد. او از مسائل روز و شرایط آینده‌ی فوتبال ایران سخن گفت. استیلی تاكید داشت كه نمی‌خواهد برای تیم محبوبش حاشیه‌ای ایجاد شود اما، در دل‌های شنیدنی او از روزهای مربیگری اش با آری‌هان و دنیزلی جذاب و شنیدنی است.

حمید استیلی در گفت‌وگوی دو ساعته با ایسنا مطالب فراوانی را مطرح كرد كه مشروح آن در زیر می‌آید:


* پرسپولیس و آری‌هان موفق

حمید استیلی مربی است كه در پرسپولیس تجربه‌ی مربی‌گری در كنار دو مربی خارجی را داشته است. آری‌هان و دنیزلی مربیانی بودند كه استیلی با آنها در پرسپولیس فعالیت كرده است. وی آری‌هان را مربی بزرگ، با تجربه، با دانش و باشخصیتی می‌داند كه می‌توانست پرسپولیس را موفق كند.

وی دراین‌باره گفت: آری‌هان مربی خوبی بود. توانست خود را به خوبی با شرایط فوتبال ایران وفق دهد. او می‌توانست به فوتبال پرسپولیس و ایران شخصیت دهد. او باعث كسب نتایج خوبی در پرسپولیس شد. اگر ادامه‌ی حضورش در پرسپولیس ممكن بود، می‌توانستیم بهتر از آنچه كه عمل كردیم نتیجه بگیریم، باید از آری‌هان بیشتر استفاده می‌شد.

* نمی‌دانم! چرا رفت

وی افزود: خصوصیت خوب آری‌هان این بود كه ارتباط خوبی با بازیكنان برقرار می‌كرد و رابطه‌ی عاطفی نزدیكی با آنها داشت. این یك فن مربی‌گری در فوتبال است. اگر مربی بتواند با بازیكنان صمیمی و دوست باشد، قطعا همه‌چیز تحت كنترل او خواهد بود.

استیلی تاكید كرد: نمی‌دانم بر اساس چه اتفاقی آری‌هان با پرسپولیس قطع‌ رابطه كرد. یك روز قبل از این اتفاق، در نشست سه‌نفره‌ای با انصاری‌فرد همه‌چیز به طور عادی دنبال می‌شد. حتی در مورد شرایط تیم نیز صحبت‌هایی انجام شد اما، نمی‌دانم صبح روز بعد چه اتفاقی افتاد كه از طرف باشگاه اعلام شد آری‌هان سرمربی تیم نیست.


* دوست داشتم، بیشتر با آری‌هان باشم

وی افزود: آری‌هان خوب كار كرد، باید صادقانه بگویم كه او از لحاظ فنی و روانی درس‌های زیادی به من داد. دوست داشتم بیشتر از وی كسب تجربه می‌كردم.


* دنیزلی- آری‌هان؛ فرق زمین و آسمان

حمید استیلی تجربه‌ی حضور در كنار دو مربی را بسیار متفاوت می‌داند. وی گفت: آری‌هان و دنیزلی هر كدام شیوه‌های خودشان را برای مربی‌گری دارند، روش‌های آنها كاملا با هم متفاوت بود.

استیلی گفت: نباید غرض‌ورزانه قضاوت كرد، چرا كه معتقدم پس از رفتن آری‌هان پرسپولیس تا هفته‌ی هشتم لیگ نتایج خوبی گرفت و امتیازات خوبی جمع كرد، پس از آری‌هان نیز بازیكنان خوبی جذب كردیم. نیكبخت واحدی كه با انگیزه‌ای دوچندان وارد پرسپولیس شد، بادامكی كه لیدر تیم ابومسلم بود و آشوبی كه تاثیر فراوانی در شرایط تیم گذاشت. این سه بازیكن با سایر بازیكنانی كه جذب كردیم، تیم قوی را تشكیل دادند اما، این قدرت و اقتدار تا هفته‌ی هشتم ادامه نداشت، چرا كه بعد از بازی با مس كرمان تیم دچار تحلیل و ركود شد.


* تمرینات دنیزلی مشكل نتیجه‌گیری

استیلی در ادامه اظهار كرد: عدم كسب پیروزی در تمام دیدارهای این فصل عوامل مختلفی داشت. آسیب‌دیدگی بازیكنان و تغییر شیوه‌ی تمرینات تیم از مهمترین عوامل بود، متاسفانه پرسپولیس بعد از رفتن آری‌هان نتوانست با شیوه‌ی تمرینات جدید آمادگی خود را به دست آورد و بازسازی شود و در نتیجه‌ شرایط غیرقابل پیش‌بینی در تیم ایجاد شد.

استیلی به اتفاقات و درگیری‌های برخی از بازیكنان پیش از دیدار فینال جام حذفی اشاره كرد و گفت: سیدعباسی در تمرینات پیش از عزیمت به اصفهان برای انجام بازی برگشت جام حذفی می‌گفت، تیم چرا پنالتی تمرین نمی‌كند. این یك خواسته‌ی معقول و منطقی بود كه می‌توانست اعتماد به نفس به بازیكنان بدهد اما، دنیزلی این گونه نخواست و اعتقادی به تمرین ضربات پنالتی نداشت. در نهایت نیز از همانجا ضربه خوردیم حتی در جریان زدن پنالتی‌ها نیز اشتباهات فاحشی رخ داد و به دلیل شرایط موجود درگیری بین بازیكنان ایجاد شد، نمی‌دانم چرا دنیزلی در آن شرایط نخواست بازیكنان خارجی تیم كه از استرس و شرایط روحی بهتری برخوردار بودند، استفاده كنند. در نهایت نیز نوع چیدمان بازیكنان برای زدن ضربات پنالتی سرنوشت قهرمان را رقم زد.


* دنیزلی و تفاوت پاس و پرسپولیس

استیلی با اشاره به عملكرد دنیزلی در تیم فوتبال پاس تهران اظهار كرد: اگر دنیزلی با تیم پاس نتایج متفاوتی نسبت به پرسپولیس كسب كرد، باید بپذیریم كه این تیم با جلالی قهرمان شده بود. به ‌رغم تمام تعریف‌هایی كه از عملكرد دنیزلی می‌شد، متاسفانه پاس نتوانست در لیگ قهرمانان آسیا نتایج خوبی بگیرد. دنیزلی همان روشی را كه در پاس داشت در پرسپولیس نیز پیاده كرد اما، او باید می‌دانست كه شرایط این دو تیم كاملا با هم متفاوت است. تفاوتی كه هیچگاه نخواست آن را باور كند.

استیلی اظهار كرد: دنیزلی در تیم پاس پنج بازیكن و مربی و سرپرست را اخراج كرد، آب از آب تكان نخورد اما، در پرسپولیس این حركات و رفتارها باعث ایجاد حاشیه در تیم می‌شود. او شاید باور نمی‌كرد كه شرایط پرسپولیس با پاس متفاوت باشد. همین عدم اطلاع نیز باعث ضربه زدن به تیم می‌شد.


* این دنیزلی مغرور

مربی مستعفی پرسپولیس در ادامه‌ تاكید كرد: در زمان آری‌هان به دلیل اعتمادی كه بین اعضای كادر فنی وجود داشت، هماهنگ عمل می‌كردیم اما، در زمان دنیزلی اختلافات بیشتر شد و كادر فنی نیز با بی‌اعتمادی به یكدیگر برنامه‌های تیم را دنبال می‌كردند. نمونه‌ی بارز این بی‌اعتمادی زمان قبل از حضور در زمین برای تمرین، وی اصرار داشت باید در اتاقی جداگانه، اقدام به آماده شدن و تغییر لباس كند. در حالی كه آری‌هان چنین اعتقادی نداشت و تحت هر شرایطی سعی می‌كرد صمیمیت حاكم بر كادر فنی را حفظ كند. شاید غرور بیش از اندازه‌ی دنیزلی این شرایط را ایجاد كرده بود.


* باندبازی‌ها را در پرسپولیس از بین بردم

استیلی افزود: دنیزلی با بازیكنان سختگیرانه برخورد می‌كرد اما، انتقاد برخی از رسانه‌ها باعث تغییر این شرایط در پرسپولیس شد. نمی‌دانم بازیكنان چه تصوری نسبت به رفتارهای دنیزلی داشتند. قطعا بازیكنانی بودند كه از دنیزلی رضایت نداشتند اما، در همه‌ی شرایط آنها با من صحبت می‌كردند و دردهای خود را بیان می‌كردند و من تاكید داشتم كه تحت هر شرایطی از دستورات سرمربی پیروی كنند، بارها شده بود كه بازیكنان با من حرف می‌زدند و من آنها را راهنمایی می‌كردم تا شرایط موجود را بپذیرند، اجازه نمی‌دادم بعضی از بازیكنان با تشكیل گروه بر علیه كادر فنی موضع بگیرند، به باندبازی در پرسپولیس پایان داده بودم.


* سرمربی سنگ صبور تیم است اما، دنیزلی...

استیلی در بخش دیگری گفت: برای این كه سرمربی در یك تیم موفق باشد، باید فرهنگ حاكم بر ذهن و روان بازیكنان را درك كند و با یك فرهنگ متعادل‌تر شرایط اتحاد را در بین بازیكنان فراهم كند. یك مربی نباید تحت تاثیر شنیده‌ها بر علیه‌ی فردی یا بازیكنی موضع بگیرد. معتقدم سرمربی سنگ صبور یك تیم است و باید تحت هر شرایطی به دنبال حفظ آرامش در تیم باشد، نه این كه حرفی از كسی در هر موردی شنیده، بخواهد با ذهنیت‌سازی شرایط را بدتر از آن چیزی كه هست پیش ببرد.


** قرارداد تركمن‌چای!

حمید استیلی معتقد است كه نوع حضور مربیان خارجی در فوتبال ایران دردناك و غیرقابل تحمل است.

او می‌گوید: متاسفانه مربیان خارجی كه به ایران می‌آیند با قراردادهای یك طرفه جذب باشگاه‌ها می‌شوند، به گونه‌ای كه تمامی هزینه‌های داخلی و سفرهای خارجی مربی برعهده‌ی باشگاه است. حتی حق شارژ آپارتمان این مربیان نیز را باشگاه پرداخت می‌كند. این مانند معاهده‌ی تركمن‌چای است.

وی افزود: باشگاه باید مسایل حقوقی را خوب بداند و قراردادهایی ببندد كه به ضرر باشگاه نباشد.

استیلی ادعا كرد كه مبلغ قرارداد دنیزلی با پرسپولیس كمتر از یك میلیون دلار نیست.


** مربیان جوان آموزش ببینند

استیلی گفت: مربیان جوان ایرانی اگر می‌خواهند موفق باشند و جایگزین خوبی برای مربیان خارجی در ایران باشند باید به مسائل آموزشی توجه‌ بیشتری كنند، نمی‌خواهیم باور كنیم كه این مربیان می‌توانند با علم اندوزی و كسب تجربه جایگزین‌های خوبی برای مربیان نامدار فوتبال باشند. امروز فوتبال ایران كریمی، مهدوی‌كیا، تیموریان، نكونام و سایر بازیكنانی دارد كه می‌توانند در صورت مدیریت درست، آینده‌ی فوتبال را بسازند.


* مربیان داخلی پشت هم باشند

استیلی اظهار كرد: ‌مربیان داخلی باید در هر شرایطی از یكدیگر حمایت كنند. ما می‌توانیم با كسب علم و تجربه فوتبال ایران را به سامان برسانیم. نباید این‌گونه باشد كه یك مربی داخلی برای رسیدن به پست و مقام به دنبال منزوی كردن مربی دیگر باشد.


* حمایت قابل تقدیر استقلال از مرفاوی

استیلی با اشاره به سیاست مدیران باشگاه استقلال برای بها دادن به مربیان جوان داخلی به ایسنا گفت: استقلال در طول سال‌های گذشته روش و شیوه‌ی مناسبی را در پرورش مربیان در پیش گرفته است، میدان دادن به قلعه‌نویی و اكنون حمایت از صمد مرفاوی ثمره‌ی تلاشی است كه قطعا نفع آن در آینده برای استقلال خواهد بود، مطمئنا صمد مرفاوی نیز جایگاه مناسبی در فوتبال ایران كسب خواهد كرد،‌ چرا باید نتوانیم مربی به كشورهای دیگر صادر كنیم. باید بپذیریم كه با یك برنامه‌ریزی درست می‌توان این مهم را به انجام رساند.


* به اروپا می‌روم

استیلی گفت: ‌پس از جدایی از پرسپولیس به دنبال برنامه‌های آموزشی هستم و به احتمال فراوان برای حضور در كلاس مربیگری به یكی از كشورهای آلمان، ‌انگلیس، بلژیك و ایتالیا خواهم رفت. فعلا قصد مربی‌گری ندارم. می‌خواهم تجربه اندوزی كنم. پس از بازگشت از كلاس آموزشی مربیگری خواهم كرد.


* یا دستیار بزرگان می‌شوم یا سرمربی

استیلی تاكید كرد: از این پس تنها در كنار مربیان بزرگ و نامدار كار خواهم كرد، در غیر این صورت سعی می‌كنم به عنوان یك مربی مستقل هدایت یك تیم را بپذیرم.

* پرسپولیس پاسخ هواداران را بدهد

حمید استیلی در ادامه‌ی ابراز امیدواری كرد كه تیم پرسپولیس بتواند در پایان فصل پاسخ هواداران خود را با كسب عنوان قهرمانی بدهد.

وی افزود: باید بپذیریم كه پرسپولیس متعلق به هواداران است و باید برای خوشحالی این هواداران تلاش كنیم. شاید پرسپولیس در جام حذفی راه آسان‌تری داشته باشد. با حذف سایپا و استقلال را‌حت‌تر می‌توانیم به قهرمانی بیندیشیم. پرسپولیس باید تلاش كند حتی اگر حریف فینالش یك تیم دست اولی باشد.


* پیشنهادات مدیریتی برای لیگ برتر

استیلی هم‌چنین برای بالابردن انگیزه در تیم‌های لیگ برتری پیشنهاد كرد كه فدراسیون فوتبال با تهیه‌ی جوایزی از تیم‌های اول تا پنجم لیگ برتر تقدیر كند.

وی افزود: اگر شرایطی فراهم شود كه قهرمان جام حذفی با تیم دوم لیگ برتر دیداری را برگزار كند و برنده‌ی این دیدار به همراه قهرمان لیگ برتر به لیگ قهرمانان آسیا برود انگیزه‌ها در لیگ برتر بیشتر خواهد بود، حتی می‌توانیم تیم دوم و سوم لیگ برتر را به مسابقات غرب آسیا بفرستیم. فدراسیون فوتبال باید به این موارد توجه داشته باشد.


* اصلا مربی استقلال نمی‌شوم!

حمید استیلی در خصوص این كه آیا اگر پیشنهادی از سوی استقلال تهران مطرح شود، حاضر است به عنوان مربی به این تیم بپیوندد، گفت:‌ همیشه برای هواداران احترام خاصی قائل بودم، در زمان بازیگری پیشنهادهای زیادی مطرح شد و به هیچ كدام از آنها پاسخ ندادم، در شرایط كنونی نیز با احترام به همه‌ی استقلالی‌ها معتقدم كه اگر بالاترین و بهترین پیشنهاد مربیگری برای حضور در استقلال مطرح شود به این تیم نخواهم رفت.


* از دوقلوها چه خبر

استیلی كه در كنار خاكپور در رقابت‌های جام جهانی 98 فرانسه به دوقلوهای فوتبال ایران مشهور بودند، پس از پایان این بازی‌ها، سرنوشت متفاوتی پیدا كردند.

استیلی در این ‌باره می‌گوید: خاكپور از دوستان نزدیكم است و ارتباط خوبی با او دارم. ارتباط زیادی با یكدیگر داشتیم، در حال حاضر اگر شرایطی فراهم شود كه بتوانیم با یكدیگر در یك تیم فعالیت داشته باشیم، قطعا از آن استقبال می‌كنم.


* بازی خداحافظی باید فرهنگ شود

استیلی كه همانند خیلی از بازیكنان گذشته‌ی فوتبال ایران حسرت انجام یك بازی خداحافظی باشكوه را به دل دارد، گفت: باید انجام بازی‌های خداحافظی برای بزرگان فوتبال ایران و كسانی كه روزگاری برای فوتبال زحمت كشیده‌اند برگزار شود. متاسفانه در ایران هنوز فرهنگ برگزاری بازی خداحافظی جا نیفتاده است، باید این واقعیت را بپذیریم كه یك بازی خداحافظی می‌تواند خاطره‌ی شیرینی برای بازیكنانی كه پس از سالها تلاش، كنار می‌روند به جا بگذارد.

وی گفت:‌ هر بازیكنی توقع دارد كه برایش بازی خداحافظی بگذارند، من هم چنین آرزویی را دارم، هرچند كه دوستانم در آمریكا در زمانی كه تیم منتخب استقلال و پرسپولیس به این كشور رفته بودند بازی خداحافظی برای من ترتیب داده بودند اما، برگزاری این دیدار در تهران برای هر بازیكنی یك آرزوست.


* خداحافظی در 10 دقیقه با پیشنهاد علی پروین

استیلی در مورد تصمیم‌اش برای خداحافظی از دنیای بازیگری افزود:‌ با پیشنهاد علی پروین و كمتر از 10 دقیقه تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفتم. چراكه می‌دانستم دیر یا زود باید از این فوتبال خداحافظی كنم، شاید می‌توانستم دو سال دیگر فوتبال بازی كنم اما، بالاخره باید از فوتبال خداحافظی می‌كردم.

وی افزود: هیچ گاه حسرت نخوردم و معتقدم كه تصمیم خوبی گرفتم.


* علی دایی خوب كار می‌كند

استیلی با اشاره به روند موفق علی دایی در فوتبال گفت: دایی روزهای خوبی در فوتبال داشته است، در حال حاضر نیز در سایپا نتایج خوبی گرفته است و تیمش صدرنشین لیگ است، این كه كی قصد خداحافظی دارد، قطعا به خودش مربوط است و هیچ كس نمی‌تواند برای او تصمیم بگیرد.


* انصاری‌فرد خوب است

حمید استیلی معتقد است كه مدیر عامل جوان پرسپولیس نسبت به سال‌های گذشته مدیریت و كنترل خوبی بر اوضاع پرسپولیس داشته است.

وی ‌گفت: آنچه در ظواهر مشخص است این كه طلبكاران پرسپولیس نسبت به گذشته كمتر شده‌اند و این خود یك موفقیت است. انصاری‌فرد خوب كار كرده است.

استیلی با بیان این كه هنوز از باشگاه پرسپولیس طلبكارم گفت: با توافق باشگاه قراردادم همچنان پابرجاست و پس از خروج از كادر فنی تغییری در قراردادم ایجاد نشده است، هیچگاه در پرسپولیس به دنبال قرارداد و مباحث مالی نبوده‌ام و همیشه آخرین نفری بوده‌ام كه پول قراردادم را دریافت كردم. قطعا در ادامه‌ی این راه نیز مشكلی نخواهم داشت.


* به‌آرزوهایم رسیده‌ام

استیلی در گفت‌وگو با ایسنا تاكید كرد به آن چه از فوتبال خواسته دست یافته است: از فوتبال به خیلی جاها رسیده‌ام و در كنار دوستان و خانواده‌ی خوب از تمام شرایط موجود راضی هستم. اگر مجددا به گذشته بازگردم همین راه را در پیش خواهم گرفت. چرا كه به ‌رغم از دست دادن پدرم در سن 5 سالگی و تجربیات سخت زندگی به یاری خدا راه موفقی را پیمودم.

وی افزود: شاید می‌توانستم در كشورهای اروپایی هم تجربه‌ی بازی داشته باشم اما، تقدیر این گونه نبود.


* یك پرسپولیسی عاشق حجازی

استیلی بهترین خاطره فوتبالی‌اش را مربوط به زمانی می‌داند كه مهدی مناجاتی او را به عنوان یكی از بازیكنان برتر جوانان پاس برای شركت در تمرین تیم بزرگسالان پاس دعوت كرد.

وی گفت: از بچگی آرزو داشتم كه در زمین‌های چمن فوتبال بازی كنم، به دلیل نزدیكی محل سكونت‌مان به باشگاه استقلال جنوب هر روز به زمین چمن این باشگاه می‌رفتم و تمرین تیم استقلال را می‌دیدم. عكس‌های حجازی، حاجی‌لو،‌عسگریان و سایر بازیكنان استقلال همیشه همراه من بود. هرچند پرسپولیسی بودم اما، با عشقی كه به فوتبال داشتم این بازیكنان را دوست داشتم.


* دیدار با مقام معظم رهبری و یك خاطره

استیلی با اشاره به دیدار بازیكنان جام جهانی 98 فرانسه با رهبر معظم انقلاب گفت: آن دیدار یكی از به یادماندنی‌ترین خاطره‌های دوران فوتبالم است. گلی كه به آمریكا زده بودم مرا به اوج آرزوهایم رساند كه رهبر انقلاب نیز از آن گل به نیكی یاد كردند.

وی افزود:‌ رهبر معظم انقلاب در جمع بازیكنان تیم ملی فرمودند:« زمانی كه گل استیلی به آمریكا را دیدم، با خودم عهد كردم همان‌ جایی كه گل زده، را ببوسم» و رهبر پیشانی‌ام را بوسیدند. این یكی از زیباترین لحظات دوران فوتبالم بود.


* برانكو مدیر نبود

حمید استیلی هم‌چنین درباره‌ی عملكرد برانكو ایوانكوویچ در تیم ملی ایران اظهار كرد: معمولا مربی تیم ملی در یك كشور همیشه بهترین مربی است. بعد از جام جهانی 98 فرانسه مربیان خارجی متفاوتی در فوتبال ملی ایران فعالیت داشته‌اند، عملكرد بلاژویچ در 2002 باعث شد تا فوتبال ملی ایران ضربه بخورد، روند رو به رشد 98 تا 2002 به كندی پیش رفت و حتی در 2006 نیز اثرات این روند كاملا مشهود بود.

استیلی با انتقاد از عملكرد ایوانكوویچ خاطرنشان كرد: برانكو یك مدیر بدون مدیریت بود. او تعداد محدودی از بازیكنان را در اختیار داشت و از ابتد تا انتهای فعالیتش بر حضور همین عده‌ در فوتبال ملی ایران تاكید داشت. نه كسی اجازه یافت به این تركیب اضافه شود و نه حاضر شد كسی را از تركیب اصلی كنار بگذارد. سرمایه‌ی فوتبال ایران در همین تعداد خلاصه شده بودند و این باعث شد تا فوتبال ایران ضربه بخورد و انگیزه را از سایر بازیكنان بگیرد.

وی اظهاركرد: برانكو به دلیل عدم مدیریت نتوانست نظم و انضباط را در تیم ملی حاكم كند. در 2002 بازیكنانی به مراتب بزرگتر از 98 در اختیار داشتیم اما، متاسفانه عدم مدیریت كادر فنی باعث شد تا نتوانیم از شرایط به خوبی استفاده كنیم.

برانكو همیشه كسانی را با خود داشت كه هیچ‌گاه حاضر نبودند او را زیر سوال ببرند و صحبتی خلاف آن بیان كنند. مسوولان فدراسیون باید با تشكیل كمیته‌ی فنی تحت هر شرایطی عملكرد مربیان خارجی را تحت نظر داشته باشند. نباید اجازه داد هر كاری كه دوست دارند، انجام دهند و پول فوتبال این مملكت را به جیب بزنند.


* یك قلعه‌نویی بهتر از چند برانكو

حمید استیلی پس از انتقاد از عملكرد مربی پیشین تیم ملی و بی‌نتیجه خواندن تلاش‌هایش برای موفقیت در جام جهانی 2006 آلمان، عملكرد امیرقلعه‌نویی در تیم ملی را ستود.

وی افزود: قلعه‌نویی با شرایط سخت تیم ملی ایران را تحویل گرفت. تیم شكست‌خورده‌ای كه از جام جهانی ناكام برگشته بود و شرایط روحی مناسبی نداشت در حالی تحویل مربی جوان ایرانی داده شد كه به دلیل تعطیلی مسابقات لیگ نیز بازیكنان آمادگی لازم برای حضور در تركیب تیم ملی را نداشتند.

وی افزود: نتایج قلعه‌نویی درتیم ملی آن هم در یك مقطع كوتاه بسیار قابل توجه و قابل تقدیر است. او توانست به رغم ناامیدی‌های فراوان با تیم كره در سئول مساوی كند و این تیم را در تهران ببرد. بازی با تیم سوریه در دمشق نیز واقعا قابل تقدیر بود. تزریق انگیزه و جمع كردن تیم از خصوصیات بارز قلعه‌نویی در تیم‌ملی است.

استیلی تاكید كرد: باید از قلعه‌نویی حمایت شود تا علاوه بر تغییر رویه‌ی موجود و تغییر تفكر كنونی برای استفاده از مربیان خارجی و روی آوردن به مربیان داخلی، زمینه‌ای فراهم كنیم تا افتخارات فوتبال ملی ایران با مربیان داخلی تداوم یابد. یك قلعه‌نویی بهتر از چند برانكو است.


* مایلی كهن فراموش نشود

استیلی كه معتقد است تحول انضباطی در تیم ملی را برای اولین بار محمد مایلی‌كهن در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه به وجود آورد، اظهار كرد: مایلی‌كهن برای رسیدن به پیروزی نظم را به طور عملی در تیم ‌ملی پیاده كرد. او بود كه برای اولین بار و با بازیكنانی جوان، تیمی منظم و هماهنگ را ساخت. به دلیل شرایط غیر قابل پیش بینی این مربی را از دست دادیم و «ویرا» به جای وی به كادر فنی تیم ملی اضافه شد.

* ملبورن و «ویرا»ی هیچ‌كاره

وی گفت: در دیدار برابر استرالیا نقش ویرا چندان‌ تاثیرگذار نبود. شاید باور نكنید اما، در بین دو نیمه آن هم در شرایطی كه تیم برای رسیدن به جام جهانی باید با استرالیا مساوی می‌كرد و یا این تیم را شكست می داد، ویرا در رختكن به بازیكنان گفت كه بروید هر كاری كه می‌خواهید انجام دهید! این مربی نبود كه در آن بازی تیم را منظم و با انگیزه وارد زمین كرد. اگر ویرا هم‌ نبود، می‌توانستیم آن بازی حماسی را انجام دهیم. تنها چیزی كه در آن بازی باعث شد تیم بتواند به جام جهانی 98 صعود كند انگیزه و خواستن بازیكنان بود. چیزی كه تمام بازیكنان با تمام قدرت به دنبال آن بودند و اعتقاد داشتند كه باید تحت هر شرایطی در این دیدار به آنچه كه می‌خواهند دست یابند.


* ایران سكوی پرتاب مربی خارجی نباشد

وی در پایان با تاكید براین كه باید مربیان خارجی توانمندی به فوتبال ایران بیایند، اظهار كرد: معتقدم اگر قرار است مربی خارجی به فوتبال ایران آورده شود مربی بسیار بزرگ و با كارنامه‌ی درخشانی باشد تا بتواند فوتبال ایران را به موفقیت برساند. نباید فوتبال ایران سكوی پرتاب مربی باشد، چیزی كه متاسفانه در طی سال‌های گذشته برای تمام مربیان خارجی شاغل در فوتبال ایران اتفاق افتاده است، در كنار یك مربی خوب باید امكانات مناسب نیز ارایه شود تا فوتبال ایران بتواند به جایگاهی كه می‌خواهد دست یابد.

حمید استیلی : بلاتکلیفی موجود، انگیزه بازیکنان را برای قهرمانی از بین می برد

UserName