• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 616
 • پنج شنبه 1385/11/5
 • تاريخ :

داوران بخش جلوه‌گاه شرق(مسابقه سینمای آسیا) جشنواره فیلم فجر معرفی شدند


چهار کارشناس و هنرمند خارجی فیلم بخش جلوه گاه شرق (مسابقه سینمای آسیا) بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را داوری می کنند.

ایو تورآوال" ، "یاسمین احمد" ، "مالتی ساهای" و "اسد فولادکار" داوران خارجی این بخش هستند.

بر پایه این گزارش، در این بخش 10 فیلم خارجی از 10 کشور آسیایی به همراه آثار ایرانی به روی پرده می رود.

ایو تورآوال متولد سال 1947 در استراسبورگ ، منتقد و نویسنده سینمایی که مقالات وی در نشریات معتبر سینمایی از جمله لوموند ، ژون سینما ، اوسیانز سینه‌یاما چاپ شده است .

از داوری های مهم وی می توان به عضویت در در هیات داوری فیپرشی در جشنواره فیلم کن و ریاست هیات داوران فیبرشی در جشنواره کارلوویواری اشاره کرد.

وی نویسنده کتاب های متعددی از جمله "تاریخ سینمای هند 1896 تا 2000" ، "فرهنگ نامه تمدن اسلامی" ، "استانبول و تمدن اسلامی" ، "سینمای خاورمیانه ایران، مصر و ترکیه" و "ریتویک گاتاک سینماگر تصویر ساز" است .

توراوال هم اکنون علاوه بر نقد سینمایی، در مقام مشاور ارشد کتابخانه ملی فرانسه نیز فعالیت می‌کند.

"مالتی ساهای" متولد 1944 هندوستان، هم اکنون مشاور در حوزه های فیلم، فرهنگ و ارتباطات در عرصه بین الملل است، دبیر اسبق جشنواره های فیلم هند که هرساله در دهلی و سایر مراکز سینمایی هند برگزار می شود.

از سایر مسئولیت های ساهای می توان به پایه گذاری جوایز ملی سینمای هند(اسکار هند) اشاره کرد، وی نویسنده کتابهایی درباره سینمای هند است که امروز به عنوان متون دانشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساهای در سمینارهای متعددی درباره سینما به عنوان سخنران شرکت کرده و در خلال این سال ها در هیات داوری جشنواره های بسیاری از جمله کارلوویواری حضور داشته است.

"یاسمین احمد" متولد 1958 جوهور کشور مالزی، دانش‌آموخته رشته روانشناسی است که در سال 2006 در جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو بخشی ویژه به مروری بر آثار او اختصاص یافته بود.

فیلم های یاسمین احمد – به ویژه چهار فیلم بلند او – راه سینمای مالزی به صحنه های بین المللی را همواره کرده و جوایزی در جشنواره های مختلف از جمله توکیو ، کرتی و.... به دست آورده است.

علاوه بر ساخت فیلم های سینمایی در عرصه فیلمسازی تبلیغاتی نیز شهرت به سزایی دارد و در جشنواره فیلم های تبلغاتی شیر طلا که هر سال در کن برگزار می شود چهار جایزه از جمله یک شیر طلا برای بهترین فیلم تبلیغاتی را از آن خود کرده است .

"اسد فولادکار" متولد بیروت در سال 1961 ، دانش آموخته رشته تئاتر و سپس سینما در دانشگاه بوستون آمریکا، به عنوان تهیه کننده و کارگردان تعداد زیادی فیلم کوتاه داستانی و مستند ساخته است، فیلم کوتاه وی با عنوان "خدایا مارا ببخشای" در سال 1990 از فرهنگستان علوم و هنرهای سینمایی آمریکا نامزد بهترین فیلم دانشگاهی بود.

نخستین فیلم بلند این کارگران با عنوان "آنگاه که مریم سخن گفت" نیز 21 جایزه از جشنواره های مختلف جهانی دریافت کرد.

از آخرین فعالیت های علاوه بر تدریس فیلمنامه نویسی و تولید در دانشگاه بیروت ، می توان به عضویت در هیات داوران بخش بین الملل در جشنواره فیلم قاهره 2006 اشاره کرد.

یک داور ایرانی نیز به چهار داور خارجی این بخش اضافه می شود که این داور متعاقبا توسط روابط عمومی جشنواره معرفی می‌شود .

سه سیمرغ بلورین به بهترین فیلم ، کارگردان و فیلمنامه بخش مسابقه سینمای آسیای ( جلوه گاه شرق ) بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اهدا می شود.

بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.

UserName