• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3865
 • سه شنبه 1385/11/3
 • تاريخ :

علی کریمی دیگر به هیچ تیمی فکر نمی کند


صحبت کردن و نوشتن از وضعیت علی کریمی در بایرن مونیخ و بازگشت نومید کننده او به تنبل خانه امارات بدل به یک داستان تکراری و خسته کننده برای هواداران و دوستداران علی کریمی شده است .

آن زمان که فوتبال دوستان امارات برای دیدن بازی كسی كه می گویند با دریبلهایش جادو می كند، به ورزشگاه «آل مكتوم» می آمداند. شماره 8 طلایی الاهلی آنچنان یكی یكی بازیكنان مقابلش را دریبل می زد و از پیش رو بر می داشت كه عربها انگشت به دهان می ماندند. آنها پیش از این چنین بازیكن تكنیكی را فقط از تلویزیون و در مسابقات اروپایی دیده بودند كریمی تقریباً در تمام بازیها یا گل می زد یا پاس گل می داد.

مالك ثروتمند الاهلی كه اتفاقاً شهردار دوبی نیز بود در مصاحبه ای درباره كریمی گفت: ما دوست داریم او در تمام دوران بازیگری اش در الاهلی بازی كند. به هیچ وجه حاضر نیستیم او را از دست دهیم. پس از مصاحبه آقای شهردار برخی از روزنامه های امارات به كریمی لقب «سلطان دوبی» دادند.

سلطان دوبی هر وقت برای خرید به سطح شهر می رفت، صاحبان مغازه ها و فروشگاههای بزرگ دعا می كردند كریمی برای خرید به مغازه آنها برود و البته هیچ گاه اجازه نمی دادند سلطان برای اجناسی كه خریده بود دست در جیبش بكند و درهمی خرج كند.

مارادونای فوتبال آسیا در سال 2004 از سوی AFC به عنوان بهترین بازیكن سال آسیا انتخاب شد تا سران الاهلی بیش از پیش به داشتن او مغرور شوند و افتخار كنند.

حالا دیگر مطبوعات ایران بسیار بیشتر از گذشته به جادوگر پیشنهاد می دادند برای ادامه فوتبال خود راهی قاره سبز شود و برای اولین بار بود كه كریمی تصمیمی عجیب گرفت و پیشرفت در فوتبال و پیدا كردن شهرتی جهانی را به جمع آوری پول در دوبی ترجیح داد و قصد رفتن به اروپا كرد.

انتشار اولین خبر مبنی بر تصمیم كریمی برای ترك الاهلی كافی بود تا هواداران این تیم روزانه از طریق سایت رسمی باشگاه چند صد ایمیل برای مسؤولان الاهلی بزنند و از آنها بخواهند هر طور شده از رفتن او جلوگیری كنند. سران باشگاه تمام تلاش خود را كردند، ولی حتی پیشنهاد دستمزد هفتگی 80 میلیون تومان هم نتوانست كریمی را از رفتن باز دارد. عده ای می گفتند او در این 4 سال آن قدر از پول اشباع شده است كه پیشنهاد چشمگیر الاهلی هم نمی تواند مانع از رفتن او به اروپا شود و عده ای هم می گفتند پسر محبوب فوتبال ایران تازه فهمیده است كه در دوبی جایی برای پیشرفت در فوتبال وجود ندارد و او به همین دلیل عزم اروپا كرده است.

و به این ترتیب او به بایرن پیوست. ماهی قرمز و چشم نواز ایرانی هرگز در برابر غول های باواریا مرعوب نشد اما آن مصدومیت لعنتی در بازی با هامبورگ موجب شد تا تمام آرزو های جادوگر آسیا خشکیده شود و کابوس جام جهانی این پازل را تکمیل کرد .

آغاز دوران افت شاید همه چیز به شب سرد زمستانی مونیخ باز گردد. اگر چه چندین ماه از آن مصدومیت می گذشت، ولی كریمی هنوز آن شب برفی را به خوبی به خاطر دارد.

بایرن در آلیاس آره نا در بیست و چهارمین بازی فصل میزبان هامبورگ بود. بازی به وقت محلی ساعت 15 و 30 دقیقه آغاز شد، ولی اثری از جادوگر در تركیب اولیه ماگات نبود. هزاران ایرانی مشتاق منتظر دوئل ایرانی كریمی - مهدوی كیا در جدال دیدنی صدرنشینان بوندسلیگا بودند. نیمه اول به پایان رسید و مهدوی كیا در 45 دقیقه ابتدایی تنها ایرانی حاضر در میدان بود تا اینكه ماگات در نیمه دوم كریمی را به جای دایسلر به میدان فرستاد، ولی تنها پس از 15 دقیقه هافبك تكنیكی اش آنچنان مصدوم شد كه شاید بعد از آن بازی آرزو می كرد كاش ماگات هرگز او را در بین دو نیمه تعویض نكرده و به زمین نفرستاده بود. كریمی در آن بازی در دقیقه 61 بیرون رفت و دور ماندنش از میادین چندین هفته به طول انجامید و آن قدر مصدومیتش طولانی شد كه همراهی او با تیم ملی در جام جهانی آلمان هم در هاله ای از ابهام قرار گرفت. داستان جام جهانی هم كه نیازی به بازگویی ندارد!

فصل جدید با ادامه همان کابوس وحشتناک آغاز شد و رفته رفته کریمی به یک نیمکت نشین محض در بایرن تبدیل شد .

شاید در چند بازی اول طبیعی بود كه با توجه به مصدومیت كهنه كریمی و افت چشمگیر او بعد از ناكامی بزرگ ایران در جام هجدهم جزو یازده مرد اصلی ماگات در تركیب بایرن به میدان نرود، اما چند بازی گذشت و باز هم خبری از كریمی نبود.

او در اكثر دیدارها از روی نیمكت بازی هم تیمی هایش را دنبال می كرد و در یكی دو بازی هم در كنار تماشاگران و از روی سكوهای آلیانس آره نا وضعیت از این بدتر نمی شد. انگار كریمی دیگر انگیزه ای برای تلاش و جنگیدن نداشت. برای او شرایط از زمانی كه با بهترین دوستش، كاویانپور مشكل پیدا كرد وخیم تر شده بود. ماگات دیگر علاقه ای برای استفاده از هافبك تكنیكی كه فصل پیش از خرید او خیلی خوشحال بود نداشت. اوضاع با خریدن فن بومل بدتر هم شد. بایرنیها با این خرید تلویحاً به كریمی اعلام كردند كه او دیگر جایی در برنامه های سرمربی تیم ندارد

علی کریمی با آن ستاره دوست داشتنی و اوایل فصل سال گذشته فاصله گرفته بود . نگرانی ما وقتی بیشتر می شد که صحبت از انتقال کریمی از بایرن به الاهلی در نیم فصل بود .

اما این بار داستان طور دیگری رقم خورد . کریمی در اردوی بایرن در امارات و در دو دیدار دوستانه در برابر بنفیکا و مارسی پس از مدت ها در ترکیب ثابت بایرن قرار گرفت و نشانه های از امیدواری را بروز داد .

حضور در بازیهای دوستانه میان فصل بایرن مونیخ و گلزنی در دیدار برابر سابروکن و هامبورگ ناگهان همه چیز را تغییر داد و کریمی توانست دوباره توانایی های خود را به اثبات برساند .

کریمی بازیکنی است که همیشه غیر منتظره عمل می کند و در حالی که تمامی فوتبالدوستان فوتبال او را در بایرن تمام شده می دانستند مجددا با گلزنی و در خشش در تمرینات بایرن منتقدان خود را به سکوت فرا خوانده است .

او که از بازی با هامبورگ رو به افول نهاد بار دیگر از دیدار با هامبورگ درخشید.

خداحافظی سباستین دایسلر از دنیای فوتبال و جدایی قریب الوقوع حسن صالی حمیدزیچ فرصت بیشتری برای علی کریمی ایجاد کرده است و او می تواند از نیمکت بایرن جدا شده و مانند ابتدای فصل گذشته یکی از بازیکنان اصلی بایرن مونیخ باشد.

ما که امیدواریم علی کریمی در بایرن مونیخ بماند تا یکبار دیگر خودش را ثابت کند .بازیکنی که خیلی از واژه های نتوانستن و نشدن را بی معنی کرده و در عمل توانسته فعل خواستن را خوب صرف کند .

نیم فصل دوم بهترین فرصت برای علی کریمی است تا بتواند یک بار دیگر به روزهای اوج خود بازگردد .

جدا شدن او از بایرن را اگر چه بر نمی تابیم و دوست نداریم باید با شکوه و جذاب باشد.

علی کریمی ستاره دوست داشتنی ماست . ستاره ای که شیفته او هستیم و به واسطه شیفتگی همیشه بهترین ها را از او خواسته ایم. کریمی در فصل گذشته چیزهای زیادی را اثبات کرد و نشان داد که می تواند در تیمهای سطح اول دنیا بازی کند .

ما هم امیدواریم جادوگر آسیا دوباره های جادوی فوتبالش را نشان دهد.

گلزنی دوباره کریمی در برابر هامبورگ

جدایی جادوگر هزار و یک شب از بایرن

اولین گل علی کریمی در بوندسلیگا

UserName