• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 854
 • دوشنبه 1385/11/2
 • تاريخ :

گزارشی از فیلمهای در حال اکران

گزارش مهر از فیلم‌های روی پرده سینماهای تهران در هفته پایانی دی‌ماه

فیلم سینمایی "زمستان است" به کارگردانی رفیع پیتز در حالی از هفته گذشته به صورت ناگهانی روی پرده رفت که کارگردان بدون خبر از این موضوع برای گرفتن جایزه راهی جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا شده بود.

"زمستان است" ساخته سوم رفیع پیتز پس از دو فیلم "فصل پنجم" و "صنم" و اقتباسی از قصه "سفر" محمود دولت آبادی است. فیلم به نوعی ادای دین به سه بزرگ عرصه هنر ایران یعنی محمدرضا شجریان، محمود دولت آبادی و زنده یاد مهدی اخوان ثالث است.

داستان "زمستان است" درباره مهاجرت است. آهنگری جوان به نام مختار به خاطر تعطیلی کارگاهش ناخواسته برای یافتن کار تن به مهاجرت می دهد و در موقعیت جدید درگیر رابطه عاطفی می شود که آنهم برخاسته از مهاجرت و تنها ماندن است. عواملی که پیتز را در این فیلم همراهی کرده اند عبارتند از محمد داودی مدیر فیلمبرداری، حسن حسندوست تدوین، حسین علیزاده آهنگساز و میترا حجار، علیرضا نیک صولت و هاشم عبدی بازیگران.

فیلم موفق به کسب جایزه بهترین صدابرداری و فیلمبرداری از جشنواره فیلم فجر، جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا و ... شده است. "زمستان است" با هفت روز نمایش در سینماهای فرهنگ 1، شقایق، جی 3 و سپیده 1 فروش 8/2 میلیون تومانی داشته است.

"رویای خیس" هفتمین ساخته پوران درخشنده است که با 14 روز نمایش در سینماهای استقلال، جوان 1، پیوند، بهمن 2، حافظ، مرکزی 2، ققنوس، جی 1، فردوسی، شیدا، کانون، آسیا، گلریز 1، المپیا و بلوار به فروش 1/48 میلیون تومان دست پیدا کرده است.

داستان فیلم به دوران نوجوانی آرش می پردازد که در شرایطی که مادر و پدرش از هم جدا شده و مادر یک رابطه عاطفی جدید را تجربه می کند، دچار بحران و آشوب شده و نزد پدر می رود. همجواری با پدر شرایطی پدید می آورد که او علاوه بر نزدیک شدن به گذشته پدر برای اولین بار عشق را تجربه کند. عشق دوران نوجوانی که معمولاً سرانجام خوشی ندارد و ...

فیلم سینمایی "تله" به کارگردانی سیروس الوند داستان زندگی یک زوج جوان است. در روزهای اول ازدواج چند اتفاق کوچک مژگان را نسبت به فرشاد که روانپزشک است مشکوک می کند. او به توصیه دوستش تصمیم می گیرد برای آزمون وفاداری همسرش، پای زن دیگری را به زندگی اش باز کند. فرشاد نمره قبولی را در وفاداری می گیرد، اما زن اجیرشده حاضر نیست بازی را تمام کند.

محمدرضا گلزار، امین حیایی، مهناز افشار، ماه ‌چهره خلیلی، سحر زکریا و امیرحسین صدیق در این فیلم بازی می کنند و از دیگر عوامل می توان به ایرج افشار فیلمنامه نویس و حسن توکل نیا تهیه کننده اشاره کرد. این فیلم با 35 روز نمایش در سینماهای قدس، آسمان آبی، پایتخت، آستارا، مرکزی 1، ایران 3، جی 2، ملت، گلریز 2، تهران 1، شاهد، پیروزی، پارس 1، کانون قدس، عصر جدید 2، ملندانا، بهمن 1 و جوان 2 فروش 6/309 میلیون تومانی داشته است.

"گیس بریده" جمشید حیدری داستان دختری است که مورد شک و شبهه خانواده و اولیاء مدرسه قرار می گیرد، بدون آنکه تقصیری داشته باشد. ضرب و شتم از طرف پدر او را وامی دارد به قانون پناه ببرد و پدر را به حبس بکشاند. در این میان برخورد عموهای سنتی و ... زمینه ساز مسائلی است که او را در فشار آزاد کردن پدر قرار می دهند.

گلشیفته فراهانی، محمدرضا شریفی نیا، سارا خوئینی ها و فهیمه راستکار بازیگران اصلی این فیلم هستند که فیلمنامه اش را حسن انصاریان نوشته است. این فیلم با 42 روز نمایش در سینماهای عصر جدید 1، ایران 2، پیام انقلاب، سعدی، دهکده المپیک، شهر تماشا 2 و ناهید به فروش 4/172 میلیون تومان دست پیدا کرده است.

فیلم "ستاره است" هفتمین فیلم به نمایش درآمده فریدون جیرانی است که خود دومین جلد از سه گانه "ستاره ها" محسوب می شود. فیلم به زندگی فرزانه مشرقی، ستاره مطرح سینما، می پردازد که در حال بازی در یک فیلم تجربی است. مشرقی در کاراکتر زن معتاد موادفروش، قناری را با نابازیگر فیلم اشتباه می گیرد و همراه او به خانه اش می رود. وقتی می فهمد گرفتار یک زن متوهم شده که شوهرش را به قتل رسانده، دیگر برای فرار دیر شده است.

نیکی کریمی، امین حیایی، اندیشه فولادوند، مژگان ربانی و ... بازیگران فیلم هستند. همچنین جیرانی فیلمنامه نویس، محمد آلادپوش مدیر فیلمبرداری، کیوان مقدم طراح صحنه و لباس و حسن ایوبی به عنوان تدوینگر در این فیلم حضور دارند. "ستاره است" با 28 روز نمایش در سینماهای صحرا، فلسطین 2، پارس 2، سپیده 2 و شهر قشنگ توانسته به فروش 2/49 میلیون تومان برسد.

فیلم های "اینجا چراغی روشن است" و "کودک و سرباز" دو فیلم از سیدرضا میرکریمی هستند که با گذشت چند سال از زمان ساخت سرانجام به اکران عمومی رسیده اند.

داستان "کودک و سرباز" در یک پاسگاه دورافتاده نیروی انتظامی می گذرد. در آخرین روز سال به سربازی به نام بهمن امین پور مأموریت داده می شود کودک متهمی را به کانون اصلاح و تربیت تهران تحویل دهد. این در حالی است که سرباز می کوشد با گرفتن مرخصی نیمه اول عید نوروز، هر چه زودتر خود را به خانه اش در یکی از روستاهای ارتفاعات شمال برساند. آن دو به راه می افتند، ولی در طول مسیر اتفاق هایی پیش بینی نشده رخ می دهد.

از عوامل فیلم می توان به مهدی لطفی، بیژن سلطانی، روح اله حسینی، مهران رجبی و صغری عبیسی بازیگران، محمد رضایی راد فیلمنامه نویس، وحید نیکخواه آزاد تهیه کننده، حمید خضوعی ابیانه فیلمبردار و نازنین مفخم تدوینگر اشاره کرد که در سال 1378 ساخته شده است. فیلم با 13 روز نمایش در سینماهای فرهنگ 2 و فلسطین 1 حدود سه میلیون تومان فروش داشته است.

از جوایزی که این فیلم کسب کرده می توان به جایزه ویژه هیئت داوران به عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه سینمای ایران و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نوجوان بخش مسابقه بین الملل دوره چهاردهم جشنواره فیلم کودک، دیپلم افتخار بهترین کارگردان هجدهمین جشنواره فیلم فجر، دیپلم افتخار فیلمنامه از هیئت داوران مجمع سینمای کودک و نوجوان، دیپلم افتخار برای بازیگر نوجوان از هیئت داوران شورای شهر اصفهان، کتاب زرین و 30 سکه بهار آزادی از سی امین جشنواره فیلم رشد و جایزه بهترین بازیگر نوجوان، فیلم و تماشاگر جوان از دوره بیست و دوم جشنواره سه قاره نانت اشاره کرد.

در "اینجا چراغی روشن است" متولی یک امامزاده جهت مداوای بیمار قلبی خود مجبور به ترک موقت امامزاده می شود. او برای جایگزینی، از روستائیان استمداد می طلبد و همه به خاطر مشکلات شخصی از عهده دار شدن تولیت امامزاده معذورند. متولی سرانجام به برادرزاده ساده دل و رویاپردازش (قدرت) رو می کند و قدرت تحت تأثیر رویا و خواب هایش برخورد غیرمتعارفی را با امامزاده در پیش می گیرد و این آغاز ماجراست.

از عوامل فیلم می توان به حضور میرکریمی به عنوان فیلمنامه نویس، تدوینگر و تهیه کننده، حبیب رضایی، سعید پورصمیمی، فلامک جنیدی و مریم بوبانی بازیگران، حمید خضوعی ابیانه فیلمبردار،عبداله اسکندری طراح چهره پردازی، بهزاد کزازی طراح صحنه و لباس و طراح جلوه های ویژه اشاره کرد که محصول سال 1381 است. فیلم با 13 روز نمایش حدود شش میلیون تومان فروش داشته است.

از جوایز این فیلم می توان به جایزه بین المذاهب از بخش مسابقه و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و نقش اول مرد از جشنواره بیست و یکم فیلم فجر، جایزه بهترین فیلمبرداری از دوره سی و سوم جشنواره بین المللی فیلم رشد و جایزه بهترین فیلم از دوره چهل و هشتم جشنواره بین المللی آسیا ـ پاسیفیک اشاره کرد.

منبع : خبرگزاری مهر

UserName