• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1067
 • شنبه 1385/10/23
 • تاريخ :

پخش«نشونی» در ایام محرم و دهه‌ی فجر ، با محوریت افكار شهید مطهری

نجم‌الدین شریعتی ـ مجری پلاتو‌ها و مجری طرح این برنامه ـ در گفت و گو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار كرد: در این برنامه با محوریت افكار شهید مطهری به قیام عاشورا می‌پردازیم و در چهار برنامه‌ی پایانی و نیز كار كرد امروزی قیام عاشورا را بررسی می‌كنیم و در ادامه به این نكته اشاره می‌كنیم كه انقلاب اسلامی نیز الهام گرفته از واقعه‌ی عاشورا بوده است. سپس به مباحث مربوط به انقلاب اسلام وارد می‌شویم.

وی افزود: محور «نشونی» طرح بخش‌های فلسفی چون چراغ عزاداری در ماه محرم و سیاه پوشیدن در این ایام است كه كارشناسان به پرسش‌ها پاسخ می‌دهند. علاوه بر آن در گزارش‌ها به معنی «كل ارض كربلا و كل یوم عاشورا» می‌پردازیم. اینكه معروف و منكر چیست و امر به معروف چه قدر اهمیت دارد كه امام زمان به خاطر احیای آن شهید شد.

مجری طرح «نشونی» در پاسخ به این پرسش كه برخی موضوعاتی در برنامه‌های سال‌های قبل نیز به آن پرداخته شده است، نشونی از چه زاویه دیدی به این مباحث نگریست‌ تا تازگی داشته باشد؟ گفت: در این برنامه با صراحت لهجه به پرسش‌های جوانان درباره عاشورا پرداخته می‌شود و تلاش می‌كنیم به خط قرمز‌هایی كه به آنها احترام می‌گذاریم نزدیك شویم تا به شبهات موجود در ذهن برخی جوانان پاسخ دهیم.

شریعتی در ادامه درباره‌ی چگونگی استفاده از دیدگاه‌های شهید مطهری در «نشونی» اظهار كرد: در این برنامه از گروه تحقیقاتی استفاده می‌كنیم كه به دیدگاه‌های شهید مطهری اشراف كامل دارند علاوه بر آن عاشورا‌پژوه هستند. آنان بر اساس این شناخت بخش‌هایی از افكار شهید مطهری را در قالب چند محور طرح كرده‌اند.

وی نوع بیان تصویری و كلامی «نشونی» را از وجوه تمایز این برنامه از آثار مشابه ذكر و تاكید كرد: در دكور طراحی شده برای حضور كارشناسان در «نشونی» ماه محرم به راحتی نمی‌توان المانی كربلایی پیدا كرد چرا كه دكوری كلاسیك و شیك است علاوه بر آن در این برنامه پلان‌های متنوعی گرفته شده و نشونی ضرباهنگ تندی دارد. از سوی دیگر با ادبیات خاصی درد پلاتو‌های آن صحبت می‌شود.

مجری طرح «نشونی» درباره‌ی كارگردانی تلویزیونی این اثر اظهار كرد: در این برنامه به نقش كارگردانی تلویزیونی در ایجاد جذابیت و تنوع اهمیت زیادی داده شود. است بطوری كه برنامه نخست بیش از 280 پلان دارد و كار بگونه‌ای پیش‌می‌رود كه تا بخواهد به فضایی عادت كند، فضای دیگری جایگزین آن می‌شود.

شریعتی درباره‌ی نسب بودجه و كیفیت برنامه‌های تركیبی سال‌های اخیر سیما گفت: اگر تهیه‌كننده‌ای قصد ساخت اثر تركیبی با كیفیتی را داشته باشد، امكان دارد برای وی به صرفه نباشد. چرا كه به اندازه‌ی برنامه‌ای با بودجه‌ی ب و حتی الف كار می‌برد. از سوی دیگر به علت ساخت آثار تركیبی ضعیفی، شبكه‌ها بودجه‌ی چندانی برای ساخت این گونه برنامه‌ها اختصاص نمی‌دهند.

وی با اشاره به برنامه‌ی «نشونی» اظهار كرد: برای برنامه‌های محرم و انقلاب اسلامی چهار دكور طراحی كردیم به علاوه بر آن، از ناصر چشم‌آذر برای ساخت موسیقی برنامه دعوت كرده‌ایم.

شریعتی در پایان درباره‌ی علت تولیدی بودن این برنامه گفت: كیفیت برنامه‌های تولیدی بسیار بهتر از آثار زنده است. از سوی دیگر امكان داشت كه در هماهنگی همه‌ی اجزای برنامه‌ی زنده به مشكلاتی برخورد كنیم.

به گزارش ایسنا ، «نشونی» در 26 قسمت پخش می‌شود كه نیمی از آن مربوط به ایام محرم و نیمی دیگر درباره انقلاب اسلامی است كه در این ایام روی آنتن می‌رود. تهیه‌كننده و كارگردان نشونی محمد حسن‌زاده است.

منبع : ایسنا

UserName