• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 379
 • چهارشنبه 1385/10/20
 • تاريخ :

گزارش مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

بیست و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر طی مراسمی با حضور وزیر ارشاد و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان به هنر موسیقی دوشنبه شب گذشته در تالار وحدت به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار مهر ، در این مراسم که همزمان با عید غدیر خم برگزارشد، ارکستر سمفونیک وگروه کر بعد ازسرود ملی ، قطعه"کجایید ای شهیدان خدایی" اثر هوشنگ کامکار را با صدای فاضل جمشیدی اجرا کرد؛سپس نور محمد درپور و طاهر یارویسی به اجرای قطعاتی از موسیقی مقامی خراسان و کرمانشاه پرداختند.

کامبیز روشن روان به عنوان دبیر جشنواره علاوه بر ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره و شرح کمی و کیفی گروه های شرکت کننده به دلایل تغییر نام مرکزموسیقی به دفتر موسیقی و ویژگی های موسیقی فاخر پرداخت.

در ادامه این مراسم ، کلیپی از فعالیت های اجرایی گروه ها وستاد برگزاری جشنواره بیست ودو به نمایش در آمد که به علت نداشتن متن و نبود منطق روایی در تصاویر ،اطلاعاتی را به مخاطب نمی داد و صرفا تعدادی از نفرات و چهره ها را به تصویر کشیده بود.

علی رغم رقابتی نبودن جشنواره و مطابق رسم معمول در دوره های اخیر،از برخی فعالان عرصه موسیقی تجلیل به عمل آمد.مصطفی کمال پورتراب و حسن کسایی به عنوان دو فعال ارزشمند و پیش کسوت موسیقی ، از گزینش های ستاد جشنواره بودند که در غیاب کسایی ،پورتراب بر صحنه حاضر شد ودر حضور وزیر ارشاد،معاون امور هنری وحسین دهلوی ، تندیس جشنواره را(همان تندیس دو دوره قبل) دریافت کرد.

در ادامه ازمحمد دولو (عکاس) ومحمدرضاجعفری(صدابردارپیشکسوت)ورامین صدیقی به عنوان ناشر آثار موسیقایی نیز تجلیل به عمل آمد.

وزیر ارشاد در سخنرانی خود که بسیار کوتاه بود به سمفونی پیامبر و سمفونی انرژی هسته ای به عنوان دستاوردهای ملت ایران اشاره کرد و گفت :در شرایطی که کج اندیشان به ساحت پاک آن حضرت هجوم بردند ساخت سمفونی پیامبر اعظم(ص)به منظور پاسداشت ساحت مبارک پیامبر گرامی اسلام قابل تقدیر است.

محمد حسین صفار هرندی ،ضمن تقدیر از موسیقیدانان ایرانی ،به روند خجسته در تولید و عرضه موسیقی فاخر و ارزشمند اشاره و اظهار امیدواری کرد تا این روند ادامه یابد.

"اینار سولبو" ،معاون اجرایی شورای جهانی موسیقی نیز با ابراز خرسندی از سفر به ایران در سخنرانی خود در مراسم اختتامیه جشنواره گفت :یکی از اهداف شورای جهانی موسیقی شناخت و احترام به انواع موسیقی و کمک به حفظ آن است.

وی در ادامه خواستار ایفای نقش و سهم بیشتر موسیقی ایرانی در شورای جهانی موسیقی شد و گفت : تعامل میان هنرمندان کشورهای مختلف می تواند سبب ارتقای خلاقیت های هنری آنان شود.

اجرای گروه موسیقی ناپاله از کشور شیلی و گروه خورشید به سرپرستی مجید درخشانی از دیگر برنامه های موسیقی شب پایانی جشنواره بود.


در حاشیه

- در کنار وزیر ارشاد،معاون هنری،مدیر کل دفتر موسیقی ، داودگنجه ای،یوسف زمانی،شاهین فرهت،نادر مشایخی ،هادی خامنه ای و... در ردیف اول نشسته و شاهد برگزاری مراسم اختتامیه بودند.

- مجری برنامه بهروز رضوی بود که با صدای گرم خود گرما بخش مراسم بود هرچند که لغزش هایی هم داشت از جمله اینکه به همه عوامل اجرایی قطعه کجایید ای شهیدان خدایی اشاره کرد الا به سازنده اثر که هوشنگ کامکار بود.

- تابلوی بالای صحنه تالار به وسیله نایلون پوشیده شده بود و رفلکس نور مانع از خواندن آن می شد.یکی از حاضران می گفت نایلون برای این بوده که باران آن را خیس نکند!

- تریبون سخنرانان و مجری صحنه ،بعد از کنار رفتن پرده وهنگام اجرای موسیقی مانع از دید کامل صحنه می شد و یکی دو نفر از نوازندگان در پشت تریبون به اجرای برنامه می پرداختند.

- برخی ناهماهنگی ها در ایجاد روانی مراسم بر روی صحنه خلل به وجود آورد؛ نبود زمان کافی برای مهیا شدن صحنه موجب شد تا در بین برنامه ها تاخیر بیش از حد معمول ایجاد شود و یک بار هم مجری بعد از رفتن دوباره به روی صحنه آمد و به خواندن شعر مشغول شد.

منبع : مهر

UserName