• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5587
 • يکشنبه 1385/10/17
 • تاريخ :

فضایل شیعه


فضایل شیعه

عن ابی عبدالله (علیه السلام) یقول:

والله ما شیعة علی (علیه السلام) إلا من عف بطنه و فرجه و عمل لخالقه و رجا ثوابه و خاف عقابه.

از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است كه فرمود: به خدا سوگند شیعه علی (علیه السلام) نیست، مگر كسی كه شكم و دامانش را از حرام نگه بدارد و اعمالش را برای [جلب رضایت ] پروردگارش انجام دهد و به ثواب و پاداش او امیدوار و از كیفرش بهراسد.

سئل ابو عبدالله (علیه السلام) عن شیعتهم، فقال:

شیعتنا من قدم ما استحسن و مسك مااستقبح و اظهر الجمیل و سارع بالامر الجلیل رغبة الی رحمة الجلیل، فذاك منا و الینا و معنا حیث ما كنا

از امام صادق (علیه السلام) در مورد شیعیانش سوال شد. حضرت فرمود:

شیعه ما كسی است كه انجام كارهای نیك را جلو می‌اندازد و از انجام كارهای زشت پرهیز میكند. او زیبایی را آشكار می‌سازد وبا رغتبی كه به رحمت خدای بزرگ دارد، به سوی كارهای بزرگ می‌شتابد. این چنین شخصی از ماست و [مسیرش] به سوی ماست و [در بهشت نیز] با ماست، هر كجا كه باشیم.

عن ابا الحسن (علیه السلام) یقول:

لا یكون المومن مومنا حتی یكون قیه ثلاث خصال: سنة من ربه، و سنة من نبیه، و سنة من ولیه، فاما السنة من ربه فكتمان سره، قال الله عز و جل: «عالم الغیب فلا یظهر علی غیبه احدا إلا من ارتضی من رسول». و اما السنة من نبیه فمداراة الناس، فإن الله عز و جل امر نبیه بمداراة الناس فقال حذ العفو و أمر بالعرف و أعرض عن الجاهلین»، و اما السنه من ولیه فالصبرفی البأساء و الضراء فإن الله عز و جل یقول: «و الصابرین فی البأساء و الضراء».

حارث پسر دلهاث، غلام امام رضا (علیه السلام) : گفت شنیدم آن حضرت (علیه السلام) فرمود:

مومن، مومن واقعی نیست مگر این كه در او سه خصلت باشد:

روشی از پرودگارش، روشی از پیامبرش و روشی از امامش.

اما روش پروردگارش: پوشاندن اسرارش می‌باشد، چرا كه خدای بزرگ در قران فرمود: خداوند عالم به غیب است و بر غیبش كسی را آگاه نمی‌كند مگر پیامبری را كه پسندیده است» (جن/26)

و اما روش پیامبرش : سازش و مدارا با مردم است.

همانا خداوند به پیامبرش امر فرموده كه با مردم مدارا و سازش نماید [آنجا كه] می‌فرماید: «عفو و بخشایش را پیشه خود ساز و به خوبی و نیكی امر كن و از جاهلان روی بگردان». (اعراف/199)

و اما روش امامش: صبر كردن بر سختی جنگ بادشمن، و سختی فقر و تنگدستی است. خدای بزرگ [در قرآن] می‌فرماید: «و صبر كنندگان در سختی فقر و تنگدستی».(بقره/177)

عن الصادق (علیه السلام) قال: شیعتنا جزء منا، خلقوا من فضل طینتنا ، یسوؤهم ما یسوؤنا و یسرهم ما یسرنا، فإذا ارادنا احد فلیقصدهم فإنهم الذی یوصل منه الینا.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمودند:

شیعیان ما جزئی از ما هستند كه از زیادی طینت ما خلق شده‌اند، آنچه باعث ناراحتی ما می‌شود آنان را ناراحت می‌كند و آنچه ما را شاد می‌كند آنا را مسرور می‌سازد ، پس هر گاه كسی اراده تقرب ما را نماید باید آنها را قصد كند زیرا آنها واسطه بین ما و مردم هستند.

امالی شیخ طوسی ج1،ص 305

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
زبان دانی امام علی النقی علیه السلام

زبان دانی امام علی النقی علیه السلام

زبان دانی امام علی النقی علیه السلام
ناگهان بهار

ناگهان بهار

ناگهان بهار
پیامبر اکرم، بزرگترین مایه وحدت

پیامبر اکرم، بزرگترین مایه وحدت

پیامبر اکرم، بزرگترین مایه وحدت
چراغ همیشه روشن

چراغ همیشه روشن

چراغ همیشه روشن
UserName