• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2333
 • يکشنبه 1385/10/10
 • تاريخ :

دیمونا دیگرافسانه نیست (قسمت اول)(مرکز هسته ای دیمونا)

از سال ها قبل، نه فقط همسایگان عرب كه قاطبه ناظران غربى از آنچه در پژوهشگاه هاى هسته اى اسرائیل مى گذشت باخبر بودند. برنامه هاى هسته اى اسرائیل از پرهزینه ترین و در عین حال مهم ترین پروژه هاى این رژیم بود. نماد و نمونه اعلاى برنامه هاى اتمى اسرائیل مركز دیمونا بوده است. مركزى كه در میان تأسیسات هسته اى جهان جایگاه و شهرت فراوان یافته است . از این روست كه كارشناسان امنیتى، تأسیسات هسته اى اسرائیل را با نیروگاه مخوف دیمونا مى شناسند. درباره این نیروگاه سخنان و روایات بسیارى نقل شده است. هنوز پس ازگذشت چندین سال از فعالیت  این مركزدیده بانان هسته اى از چند و چون فعالیت آن آگاهى كافى ندارند. صهیونیست ها درهاى دیمونا و كل زرادخانه هاى خویش را به روى مأموران و مسئولان امور هسته اى بسته نگه داشته اند.

آن چنان كه محققان این عرصه گفته اند پایه و مبناى استراتژى هسته اى اسرائیل بر محور محرمانه بودن تدوین یافته و دقیقاً بر همین مبنا اسرائیل تاكنون حاضر به امضاى پیمان ان.پى.تى نشده است.

... كارشناسان امنیتى، تأسیسات هسته اى اسرائیل را با نیروگاه مخوف دیمونا مى شناسند... هنوز پس ازگذشت چندین سال از فعالیت این مركزدیده بانان هسته اى از چند وچون فعالیت آن آگاهى كافى ندارند. صهیونیست ها درهاى دیمونا و كل زرادخانه هاى خویش را به روى مأموران و مسئولان امور هسته اى بسته نگه داشته اند.

اكنون مى توانید حدس بزنید كه چرا مردان قاهره از هسته اى شدن اسرائیل تشویش دارند و چرا پرچمدارى مخالفت با برنامه اتمى تل آویو در دست دولتى است كه درمیان اعراب به نزدیك ترین دوستان منطقه اى اسرائیل شهرت دارد. درست است كه مصرى ها در این ماجرا فكر برقرارى توازن قدرت را دارند و در میان اعراب خود را شایسته ترین كشور براى هسته اى شدن مى بینند، اما علت ناگفته ناراحتى سیاستمداران قاهره به اینجا برمى گردد كه اسرائیل پایگاه هسته اى خود را درست در بیخ گوش آنها مستقر كرده است.

مركز هسته اى اسرائیل در صحراى نقب در جنوب فلسطین اشغالى و نزدیكى مرز مصر قرار دارد.شنیدن این كه در چند قدمى صحراى مرزى مصر صدها بمب هسته اى ذخیره شده است كافى است كه قاهره خود را با تهدیدى افزون برهمه اعراب ومسلمانان مواجه ببیند.

به هرحال معتبرترین گزارش این است كه درمركزى كه مصرى ها ازآن به عنوان قدرت اهریمنى همسایه ناخوانده خود یاد مى كنند یعنى دیمونا، دست كم بیش از 200 بمب هسته اى تولید شده است.به گفته كارشناسان این مقدار بمب براى ازمیان بردن كل حیات اعراب خاورمیانه كافى است و حتى با این سطح از توانایى هاى اتمى تل آویو مى تواند طرف هاى خارج از منطقه خاورمیانه را نیزدر شعاع تهدید خویش قرار دهد.

... درمركزى كه مصرى ها ازآن به عنوان قدرت اهریمنى همسایه ناخوانده خود یاد مى كنند یعنى دیمونا، دست كم بیش از 200 بمب هسته اى تولید شده است. به گفته كارشناسان این مقدار بمب براى ازمیان بردن كل حیات اعراب خاورمیانه كافى است...

اما داستان 200 كلاهك هسته اى، از آمار كهنه اى است كه سال ها پیش از اسرارخانه دیمونا درز كرده است. به باور عموم ناظران هسته اى قابلیت هاى اسرائیل بسى فراتر ازاین است بویژه آنكه پروژه هاى هسته اى این رژیم در دو بعد صنعتى و تحقیقاتى از فعال ترین برنامه هادر سطح جهانى برآورد شده است . برحسب آنچه در بولتن هاى آژانس انرژى اتمى منتشر شده سران اسرائیل بیشترین بودجه رابه برنامه هاى اتمى اختصاص داده اند و تل آویو جمع پرشمارى ازاندیشمندان اتمى را در كانون هاى تحقیقاتى و تكنولوژیكى خویش به كارگرفته است.

درطول جنگ 33 روزه لبنان، نخستین رشته ازاخبار مبنى بر استفاده اسرائیل ازفرآورده هاى مركز دیمونا منتشر شد. خبرهایى كه حاكى از آن بودكه تجهیزات جنگى آغشته به مواد مانند گلوله هاى اورانیومى به لوازم ارتش صهیونیستى افزوده شده است كه البته این قضیه با سانسور شدید خبرى رسانه هاى غرب مواجه شد.تصاویر جدیدى كه ماهواره هاى تحقیقاتى سازمان ایكونوس از این نیروگاه تهیه كرده اند، نشان مى دهد كه «اسرائیل» براى ده ها كلاهك هسته اى، پلوتونیوم تولید كرده است.دراین میان برخى گزارش ها حاكى است اسرائیل از سال 1971 میلادى تاكنون برج هاى خنك كننده نیروگاه هاى دیمونا را تعویض نكرده است.این مسأله نشان مى دهد كه حجم فعالیت این نیروگاه ها از آن سال تاكنون تغییر زیادى نكرده است . به نوشته نشریه داخلى انجمن دانشمندان علوم هسته اى آمریكا، سازمان هاى اطلاعاتى غربى در سال 1190 میلادى اعلام كردند كه اسرائیل از 75 تا 130 كلاهك هسته اى در اختیار دارد. میانگین سالانه تولید پلوتونیوم در این نیروگاه ها 20 كیلوگرم است. این گزارش زمانى منتشر شدكه «اسرائیل» با هرگونه بازرسى و بازدید كارشناسان بین المللى از نیروگاه دیمونا مخالفت كرد.

برحسب آنچه در بولتن هاى آژانس انرژى اتمى منتشر شده سران اسرائیل بیشترین بودجه رابه برنامه هاى اتمى اختصاص داده اند و تل آویو جمع پرشمارى ازاندیشمندان اتمى را در كانون هاى تحقیقاتى و تكنولوژیكى خویش به كارگرفته است.


دیمونا هم حاصل اراده مشترك اروپا و آمریكاست

اگر پیدایى رژیم سیاسى اسرائیل محصول توافق قدرت هاى دوسوى آتلانتیك بود، در هسته اى شدن این رژیم نیز این توافق بار دیگر تكرار و تجدید شد. به این ترتیب نیروگاه هاى دیمونا در سال 1963 میلادى با همكارى فرانسه كلید خورد. سپس آمریكا با كمك مالى و كمك هاى فنى از جمله انتقال مقدارى پلوتونیوم، به ساخت این نیروگاه شتافت. برپایه اسناد منتشر شده این مركز هسته اى از 9 ساختمان تشكیل شده كه در هر یك از آنها نوع خاصى از موادى كه در تولید سلاح هاى هسته اى كاربرد دارد، ساخته مى شود.

... سازمان هاى اطلاعاتى غربى در سال 1190 میلادى اعلام كردند كه اسرائیل از 75 تا 130 كلاهك هسته اى در اختیار دارد. میانگین سالانه تولید پلوتونیوم در این نیروگاه ها 20 كیلوگرم است.

پلوتونیوم، لتیوم و برلیوم كه هركدام در ساخت بمب هاى هسته اى كاربرد ویژه اى دارند، علاوه بر اینها اورانیوم غنى شده و تریتیوم نیز از مواد دیگرى است كه در این نیروگاه تولید مى شود.

منبع : سایت روزنامه ایران همراه با تدوین و تغییر


لینک مطالب مرتبط:

وزارت امور خارجه: قطعنامه غیر قانونی است!

بالاخره طرح تحریم تصویب شد!

تحلیلی جالب از روزنامه واشنگتن پست!

بیانیه مهم ایران خطاب به شورای حکام

كابوی در آخر خط

رویترز به نقل از رهبری :شکست بوش؛ پیروزی ایران

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه