• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1176
 • دوشنبه 1385/9/27
 • تاريخ :

سلطان فوتبال جهان، امشب معرفى مى شود

زیدان، كاناوارو یا رونالدینیو؟


امشب، فیفا بهترین بازیكن سال 2006 را معرفى مى كند. این بازیكن از بین 3 نامزد كسب این جایزه یعنى فابیوكاناوارو، مدافع رئال مادرید، زین الدین زیدان، هافبك بازنشسته رئال مادرید و رونالدینیو، هافبك خلاق بارسلونا انتخاب شده است. انتخاب برترین بازیكن سال جهان از سال 1991 توسط فیفا آغاز شده است و اولین بازیكنى كه این جایزه را دریافت كرد لوتار ماتئوس مدافع جلوزن سرشناس آلمان بود. روماریو هم در سال 1994 اولین بازیكن غیراروپایى لقب گرفت كه به عنوان بهترین بازیكن جهان انتخاب شد. 2 سال بعد هموطن او یعنى رونالدو در سن 20 سالگی به عنوان بهترین بازیكن جهان برگزیده شد. رونالدو جوان ترین بازیكنى است كه این جایزه را به دست آورده است. وى با تكرار این عنوان در سال 1997 نیز باعث شد تا اولین بازیكنى باشد که 2 سال پیاپى به این جایزه مى رسد. سال 2004 و 205 هم رونالدینیو به عنوان برترین فوتبالیست جهان برگزیده شد تا به این ترتیب او هم مانند هموطنش رونالدو ، 2 سال پیاپى این جایزه را بگیرد.

این در حالى است كه رونالدو با 3 بار انتخاب بیشترین جایزه بهترین بازیكن جهان را از فیفا گرفته است و امسال رونالدینیو در رقابت با كاناوارو و زیزو، قصد دارد تا علاوه بر رسیدن به ركورد رونالدو، اولین بازیكنى باشد که 3 بار پیاپی به این عنوان نایل شده است. كاناوارو كه حدود یك ماه پیش از سوى مجله فرانس فوتبال به عنوان مرد سال فوتبال اروپا انتخاب شد نیز قصد دارد به عنوان اولین مدافع (اگر ماتئوس را مدافع صرف ندانیم) برترین بازیكن جهان لقب گیرد.

از سوى دیگر زین الدین زیدان، كاپیتان سابق تیم ملى فرانسه نیز كه در جام جهانى یكى از بهترین بازیكنان بود و در نیم فصل دوم فصل گذشته لالیگا بازیهاى بسیار خوبى از خود به نمایش گذاشت مى تواند اولین بازیكنى باشد كه در دوران بازنشستگى از سوى فیفا به عنوان بهترین بازیكن جهان انتخاب مى شود. فیفا بهترین بازیكن سال را تا سال 2004 طبق آراى مربیان تیم هاى ملى انتخاب مى كرد كه این امر مورد انتقادات شدیدى قرار گرفت چرا كه به عقیده منتقدین، مربیان تیم هاى ملى باتوجه به علاقه شخصى خود به بازیكنان اغلب هموطن خود رأى مى دادند. به همین دلیل از سال 2004 علاوه بر مربیان، كاپیتان هاى تیم هاى ملى، نمایندگان اتحادیه بازیكنان حرفه اى و برخى از خبرنگاران بزرگ دنیا نیز در این رأى گیرى شركت مى كنند. بهترین بازیكن سال 2006 از چند هفته گذشته انتخاب شده و امشب معرفى مى شود. شانس رونالدینیو، كاناوارو و زیدان از دیگران بیشتر است اما واقعاً بهترین بازیكن جهان چه كسى خواهد بود. از عوامل بسیار مهم در نظر رأى دهندگان امسال بدون تردید مسابقه هاى جام جهانی 2006 در آلمان است. آوردگاهى كه چشم تمامى فوتبالدوستان را معطوف به خود كرده بود. در این رقابت ها، فابیو كاناوارو كاپیتان تیم ملى ایتالیا كه جام جهانى را هم بالاى سر برد فوق العاده ظاهر شد. او با دفاع مستحكم خود از اصلى ترین اركان براى قهرمانى ایتالیا به حساب مى آمد. وى همچنین نیم فصل دوم فصل گذشته سرى A كه با یوونتوس، اسكودتو را فتح كرد (قبل از رسوایى هاى سرى A) بازى بسیار درخشانى را از خود به نمایش گذاشته بود.

كاناوارو كه پس از فینال جام جهانى در برلین به دیوار برلین شهرت یافت پس از جام جهانى به همراه كاپلو به رئال مادرید پیوست و در بازیهایى كه تاكنون با پیراهن كهكشانى ها به میدان رفته نمایش قابل قبولى از خود داشته است. زین الدین زیدان هم در جام جهانى (غیر از مرحله مقدماتى) بسیار عالى ظاهر شد و فرانسه با رهبرى او به فینال جام جهانى رسید. وى همچنین در 6 ماه آغازین سال 2006 برای رئال مادرید بازیهاى قابل قبولى انجام داد اما خداحافظى وى پس از جام جهانى شاید تا حدودى از شانس وى براى كسب عنوان بهترین بازیكن جهان بكاهد اما رونالدینیو كه با درخشش خیره كننده خود در فصل گذشته، بارسلونا را هم به قهرمانى لالیگا و هم به قهرمانى لیگ قهرمانان اروپا رساند در جام جهانى هرگز نشانى از آن سوپر رونالدینیو كه همه سراغ داشتند نداشت. وى در جام جهانى ـ مانند همیشه ـ تمام معادلات فوتبال را به هم ریخت. فقط با این تفاوت كه در آلمان به دلیل نمایش ضعیفش نتوانست پاسخگوى انتظارات عده كثیر هوادارانش باشد.

رونالدینیو فصل جارى را نیز چندان خوب آغاز نكرد و جز یك ماه اخیر نتوانست بازیهاى خیره كننده فصل گذشته خود را تكرار كند. به هر حال زوریخ امشب میزبان بزرگترین ستاره هاى فوتبال جهان در سال 2006 است . مردانى كه پس از یك سال زندگى با توپ فوتبال در مستطیل سبز مى خواهند بهترین خود را بشناسند.

UserName