• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 379
 • شنبه 1385/9/25
 • تاريخ :

کارنامه‌ موفق‌ ایران‌ در دوحه‌ و درس هایی که آموختیم


اتفاقاتى‌ که‌ طى‌ دو روز آخر رقابتهاى‌ آسیایى‌ دوحه‌ براى‌ ورزش‌ ایران‌ رخ‌ داد، بى‌نظیر بود، به‌خصوص‌ چهارشنبه‌شب‌ که‌ کاروان‌ ایران‌ به‌ فاصله‌ دو، سه‌ ساعت‌ همان‌ تعداد مدال‌ طلا گرفت‌ که‌ طى‌ 12 روز گذشته‌اش‌ گرفته‌ بود.

کشتى‌ و کاراته‌ با 7 مدال‌ طلایى‌ که‌ ورزشکارانشان‌ بر گردن‌ آویختند، کاروان‌ ایران‌ را تا پله‌ ششم‌ جدول‌ توزیع‌ مدال‌ها بالا بردند و اهمیت‌ رشته‌هاى‌ مدال‌آور را بیش‌ از پیش‌ براى‌ مدیران‌ ورزش‌ کشور مشخص‌ ساختند.

در دوره گذشته این رقابتها ورزش ایران در مجموع با کسب 36 مدال در رتبه دهم جدول رده بندی جای گرفت و به همین دلیل کسب 48 مدال در رقابتهای این دوره به خودی خود یک پیروزی محسوب می شود .مخصوصا آنکه در کنار آن صعود چهار پله ای در جدول و حضور در رتبه ششم بازی های آسیایی دوحه هم نشان دهنده موفقیت کشور ماست .

ما در روزهای پایانی بازی ها به مدال های طلای بسیار زیادی احتیاج داشتیم که کشتی کاران و رزمی کاران توانستند این خواسته را برآورده کنند .

مسئولان ورزش ما باید به رزمی کاران و کشتی کاران خود ببالند چون آنها بودند که موجب شدند تا باد به بادبان ورزش ما بوزد .

هر چند ما نسبت به سالهای گذشته در رشته های مختلفی موفقیت های زیادی را کسب کرده ایم اما باید قبول کنیم که هنوز در رشته های گوناگونی(ورزش بانوان ، شنا ، دوچرخه سواری ،تیر اندازی ، سوارکاری ،...) از کشور های دیگر عقب هستیم و امیدواریم تا مسئولان ورزش با سرمایه گذاری روی ورزش های مادر (دو ومیدانی ، شنا ، ژیمناستیک )که مدال های زیادی را در این گونه تورنمنت ها دارد باعث شود تا در رقابتهای بعدی مدالهای خوش رنگ تری را بدست بیاوریم .

نباید فراموش کنیم که وضعیت ما در جدول رده بندی بازیهای دوحه آنچنان هم استوار نیست .درست است که آگر ناداوری ها نبود ، ما می توانستیم با دو طلای دیگر بالاتر از تایلند قرار بگیریم ، اما فاصله ما با تیمهای پایین تر هم زیاد نیست و آنها می توانند با تلاش بیشتر در دوره های بعدی نتایج بهتری بگیرند و جای امروز ما را این رده بندی از آن خود کنند .

در دوره‌ قبل‌ ایران‌ با 8 طلا، 14 نقره‌ و 14 برنز دهم‌ شده‌ بود و حالا با 11 طلا، 15 نقره‌ و 21 برنز هم‌ از حیث‌ کسب‌ مدال‌ و هم‌ از حیث‌ رتبه‌ ترقى‌ و پیشرفت‌ قابل‌توجهى‌ داشته‌ است.

در رشته‌هاى‌ تیمى‌ نظیر بسکتبال، هندبال‌ و واترپلو ایرانى‌ها فوق‌العاده‌ کار کردند و انتظار کسب‌ چنین‌ نتایجى‌ از آنان‌ نمى‌رفت. والیبال‌ با قرعه‌ نامناسب‌ روبه‌رو شد اما توقعات‌ را برآورده‌ نکرد. جودو آنطور که‌ باید موفق‌ نبود اما کشتى‌ و کاراته‌ گل‌هاى‌ سرسبد کاروان‌ ایران‌ بودند.

دوحه‌ این‌ فرصت‌ را به‌ مدیران‌ ورزش‌ کشور داده‌ است‌ تا عملکرد فدراسیون‌ها را در قالب‌ یک‌ تورنمنت‌ فوق‌العاده‌ جدى‌ ارزیابى‌ کنند. رؤ‌ساى‌ فدراسیون‌هاى‌ ضعیف‌ را فراخوانند و از آنها توضیح‌ منطقى‌ بخواهند و فدراسیون‌هاى‌ قوى‌ را بیشتر حمایت‌ کنند. دوحه‌ به‌ مدیران‌ ورزش‌ کشور یاد داد که‌ بودجه‌ ورزش‌ را باید بیشتر در کجا سرمایه‌گذارى‌ کرد تا نتیجه‌اش‌ را به‌ عینه‌ دید.

حالا آنان‌ مى‌دانند که‌ اگر هزینه‌ سرسام‌آور فوتبال‌ را کاهش‌ دهند و در کاراته، دوومیدانی، شنا، بسکتبال‌ یا... هزینه‌ کنند، آنگاه‌ چهارشنبه‌شب‌هاى‌ بسیارى‌ تکرار خواهد شد.

در دوحه بد کار نکردیم . مسئولان سازمان توانستند به قولی که برای کسب حداقل 45 مدال به مردم داده بودند ، عمل کرده و 48 گردن آویز بدست آورند ، اما اگر بخواهیم همیشه به همین چند رشته ورزشی که همیشه برایمان مدال کسب می کنند تکیه کنیم ، به زودی به زیر کشیده خواهیم شد . رقبای ما از تنوع مدال بیشتری برخوردارند و روی رشته های متعددی سرمایه گذاری کرده اند و ما لازم است که هوشیار تر از این حرف ها باشیم .

جدول نهایی مدال های المپیک آسیایی دوحه

                   طلا            نقره           برنز             مجموع

1- چین         165            88            63                316

2-کره جنوبی  58             53            82                193

3-ژاپن           50             71             77               198

4-قزاقستان    23            19             43                85

5-تایلند          13            15             26                54

6-ایران          11             15             22                48

7-ازبکستان    11             14             14                39

8-هند            10            18             26                54

9-قطر            9              12            11                 32

10-چین تایپه   9              10            27                 46

11-مالزی       8              17            17                 42

12-سنگاپور    8               7             12                  27

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه