• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 671
 • يکشنبه 1385/9/26
 • تاريخ :

"ایرج زند" هنرمند مجسمه‌ساز درگذشت

ایرج كریم‌خان زند متولد 1329 تهران، نقاش و هنرمند پیشرو در رشته مجسمه‌سازی در سن 56 سالگی در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، ایرج كریم‌خان‌زند، در سال 1346 از هنرستان هنرهای زیبا فارغ‌التحصیلان شد و از سال 1359 در مدرسه عالی هنرهای زیبا پاریس (بوزار) ادامه تحصیل‌ داد و در سال 1360 از همین مدرسه فارغ‌التحصیل شد.

وی از سال 1364 تاكنون بیش از 150 نمایشگاه انفرادی برپا كرده و در بیش از 35 نمایشگاه گروهی در ایران، فرانسه، آلمان، كویت و پرتقال آثار مجسمه و نقاشی‌اش را به تماشا گذاشته است.

زند از سال 1363 تاكنون به تدریس در دانشگاه‌های هنری ایران اشتغال داشته و عضو هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران بوده است، وی چندین مجسمه بزرگ شهری در تهران و اصفهان ساخته است و همچنین بیش از هفت دیوارنگاره، از جمله سازمان گسترش و نوسازی، متروی تهران، كلیسای سنت‌ماری در اوینیون فرانسه و نمازخانه سن‌پل در شاتل را نقاشی كرده است.

بنابر همین گزارش پیكر این هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز، امروز یكشنبه 26 آذرماه ساعت 9 صبح از مقابل خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی - خیابان موسوی به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشییع خواهد شد.

***

به‌بهانه‌ی درگذشت این هنرمند كه خالق ترنم عاشقانه‌ی آهن به‌وی نسبت داده‌اند، هنرمندان نقاش و منتقدان معاصر درباره‌ی وی سخن گفتند.


سید محسن وزیری ‌مقدم: آینده‌ی هنری‌ او بسیار قابل اعتماد بود

استاد سال‌های دور و دوست سال‌های نزدیك ایرج زند در واكنش به خبر درگذشت شاگردش، در حالی كه به شدت متاثر شده بود، اظهار كرد: شاگردان خوبم یكی یكی از دنیا رفتند؛ خائف، محمدی، آراپیك و حالا هم زند؛ همه اینها از خوب‌ترین و روشن‌فكرترین‌ها بودند؛ گویا دنیا قهر می‌كند.

این هنرمند 85 ساله‌ی ایرانی مقیم ایتالیا در گفت‌وگویی با ایسنا، با اشاره به‌اینكه‌ پس از سال‌ها، حدود دو سال پیش به‌طور اتفاقی زنده‌یاد "ایرج كریم‌خان ‌زند" را در منزل یكی از دوستان مشتركشان دیده بود، از دو مجسمه او، یكی در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران و دیگری حوالی میدان ونك یاد كرد و گفت: آینده‌ی هنری ایرج زند بسیار قابل اعتماد بود؛ او می‌توانست كارهای بزرگی انجام دهد.

قدیمی‌ترین هنرمند مدرنیست در قید حیات ایران، زند را به‌میوه‌ی رسیده‌ای تشبیه‌ كرد كه دست تقدیر او را از میان ما برده است.

او همچنین گفت: سال‌ها جوانی او و من سركلاس درس گذشت، چیزهایی كه مورد نیاز هر جوان جویایی بود در اختیارش می‌گذاشتم تا اینكه پس از اتمام تحصیلاتش در ایران، به پاریس رفت و در بوزار - دانشكده‌ی هنرهای زیبای پاریس - آگاهی هنری‌اش را وسعت داد و به ایران بازگشت.

مرد سال 2005 هنر اروپا، چنین اظهار كرد: خبر درگذشت این مرد باوقار، مرا بی‌اندازه اندوه‌بار كرد و اشك از چشمانم جاری ساخت؛ چه حیف كه هنرمندان فرهیخته و با استعداد زود از دنیا می‌روند.


مسعود خیام: ایرج زند به شفافیت در هنرش رسیده بود

مسعود خیام نیز گفت: "ایرج كریم‌خان زند"، نقاش و مجسمه‌ساز بزرگ معاصری به‌شمار می‌رفت كه در اواخر فعالیت‌هایش به دستاورد‌های بزرگی دست یافته بود.

این نویسنده و منتقد هنری عنوان كرد: زند توانست با آهن كار كند و عملا فرم‌های اصیل ایران را چون فرم‌های عاشقانه، به‌وسیله آهن بسازد. آثار او بسیار زیبا بودند و به فعالیت‌های او «ترنم عاشقانه‌ی آهن» را نسبت می‌دادند.

وی افزود: او در دوره مجسمه‌سازی را به كمال رساند و به‌قول نقاشان بزرگ معاصر دیگر به شفافیت رسید و دوره‌ی بعدی فعالیت‌ خود را با شیشه، تكزیلكس و تلق‌های فشرده ادامه داد كه روحیه‌ی لطیف و حساس او در این كار‌ها نیز دیده می‌شد؛ او توانست خود را به‌عنوان یك نقاش و مجسمه‌ساز بزرگ تثبیت كند.

وی خبر داد كه روز پنج‌شنبه، دقایقی پس از درگذشت این هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز معاصر، اعضای انجمن مجسمه‌سازان ایران به بیمارستان پارس رفته و از صورت او برای ساخت مجسمه‌ای از چهره‌ی او ماسك برداشتند.


پرویز كلانتری: آثار سهل و ممتنع "ایرج زند" منحصر به‌فرد بودند

پرویز كلانتری نیز كه از دوستان قدیمی و هم‌دوره‌یی ایرج زند به‌شمار می‌رود، تاكید كرد: زند هنرمندی صاحب‌سبك، نوگرا و شاخص بود كه فقدانش برای جامعه‌ی اهل هنر و اندیشه بسیار تاسف‌آور است.

این هنرمند نقاش در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینكه "مدام فكر می‌كنم كه چرا افراد این قوم و قبیله، به‌این زودی و در سن‌وسال‌های كم از دنیا می‌روند" ، اظهار كرد: هنر معاصر ایران بعد از جنگ جهانی دوم و هنر قرن بیستم در ایران یك خط زنجیر است كه هر كدام در جای خود قرار گرفته‌اند و وقتی این خط زنجیر را از پزشك‌نیا، جلیل‌ ضیاپور و حسین كاظمی گرفته و ادامه دهیم، امروز به "ایرج كریم‌خان زند" می‌رسد.

به اعتقاد كلانتری، كار ایرج زند، مطابق روز و با اهمیت بودند و به‌تازگی شهر تهران به آثار او آراسته شده بود كه نوعی سلیقه را به جامعه معرفی می‌كند و با آثار سهل و ممتنع و ساده كه از لحاظ زیبایی شناسی بصری منحصر به فرد بودند، چشم بیننده را نوازش می‌كنند.

او گفت: از وقتی خبر درگذشت زند را شنیدم، فكر می‌كنم كه چقدر حیف شد.

منبع : ایسنا- فارس

UserName