• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 575
 • چهارشنبه 1385/9/22
 • تاريخ :

گفت وگو با دانیل كریگ : من ، جانشین شون كانرى !

هنگامى كه دانیل كریگ به عنوان جیمزباند جدید معرفى شد، مورد انتقادهاى فراوانى قرار گرفت چرا كه عمده این انتقادها شخصى و غیرمنطقى بود. اكنون با اكران فیلم جیمزباند نادرست بودن این رفتارها بیش از پیش مشخص مى شود و كریگ با حضور خوب فیزیكى جنبه هایى را كه مدتها بود از این سرى فیلم حذف شده بود، به آن برگردانده است و نشان مى دهد او همان هنرپیشه اى است كه باید براى این فیلم انتخاب مى شد. در این گفت وگو كریگ سعى كرده به نوعى به انتقادهاى ناعادلانه پاسخ دهد و بیشتر در مورد این فیلم صحبت كند:


با اعلام نام شما به عنوان هنرپیشه نقش جیمزباند، موج انتقادها شروع شد. انتقادها چه تأثیرى بر شما داشت؟

این اتفاق به هرحال رخ داد. مردم علاقه زیادى به این سرى فیلم ها داشتند و احساسات آنها با آنچه در مورد من قضاوت كردند، ارتباط مستقیم داشت. واضح بود كه این انتقادها تأثیر زیادى براى چند روز بر من داشته باشد ولى من در نهایت به خودم آمدم و گفتم: این فیلم باید فیلم خوبى باشد و من باید نهایت تلاشم را انجام دهم. پس از آن تصمیم گرفتم كامپیوتر شخصى ام را دور بیندازم و به اینترنت نگاه نكنم.


دوست داشتید چه خصوصیاتى به شخصیت جیمزباند اضافه كنید؟

فكر نمى كنم او شخصیتى صددرصد كامل باشد و هنوز چیزهاى زیادى مى تواند بیاموزد. من دوست داشتم او در موقعیت هاى تازه اى قرار گیرد كه قبلاً تصور آن را نداشته ولى از طرفى مى دانستم كه یافتن این موقعیت هاى تازه و گنجاندن آنها در فیلمنامه تا حد زیادى مشكل است.


شما در این فیلم در بسیارى از سكانس هاى اكشن حضور دارید و از لحاظ بدنى آماده به نظر مى رسید. این آمادگى را چگونه كسب كردید؟

من تقریباً همیشه ورزش مى كنم و مدتى است كه سیگار را ترك كرده ام و پس از مدتها باز هم دوچرخه سوارى مى كنم. دوست داشتم حداكثر شباهت را با جیمزباند داشته باشم و از ابتدا مى دانستم كه براى بازى در برخى سكانس ها به آمادگى بدنى فراوانى نیاز دارم و در غیر این صورت امكان داشت در این سكانس ها مجروح شوم.


اما ظاهراً پس از آغاز فیلمبردارى، قرار شد از چند بدلكار هم براى فیلم استفاده شود!

بله چون مى خواستیم حداكثر ایمنى در فیلم رعایت شود. البته گرى پاول مدیر هماهنگى بدلكاران قبل از هر سكانس از من تست لازم را مى گرفت تا مطمئن شود كه مى توانم از عهده آن بربیایم.


شما براى چند فیلم در این سرى قرارداد امضا كرده اید؟

قرارداد من براى 3 فیلم است و اكنون من با آرامش خاطر مى توانم در نخستین فرصت بازى در فیلم بعدى را آغاز كنم. اكنون جیمزباند علیه یك تشكیلات مخوف مبارزه مى كند كه باید براى نابودى آنها تلاش كند و داستان انتقام بهترین سوژه، براى ادامه این داستان است.


این نقش همیشه با شما خواهد بود و شاید حتى روى سنگ قبر شما هم بنویسند جیمزباند...

البته و شاید این یكى از خوشایندترین مشكلاتى است كه همیشه با من خواهد بود. من به این فیلم و آنچه توانستم ارائه دهم، افتخار مى كنم چون این فیلم در شرایط عادى ساخته نشد.


دو صحنه فوق العاده در این فیلم وجود دارد كه بازى شما را از جیمزباندهاى قبلى متمایز مى كند و یكى از آنها صحنه رویارویى شما و آقاى رایت است. آیا این صحنه ایده شما بود و یا كارگردان؟

این سؤال قبلاً هم مطرح شد و من گفتم براى این صحنه خودم را آماده نكرده بودم و دیالوگى كه بین ما رد و بدل شد براى نخستین بار سر صحنه بیان شد و البته تمامى اینها با ایده خود مارتین كمپل بود.


در سكانس كازینو هم دیالوگى وجود ندارد، فیلمبردارى این سكانس چگونه صورت گرفت؟

نمى توانم براى شما توضیح دهم كه گرفتن این سكانس چقدر مشكل بود. قبل از شروع برداشت نمایى این سكانس را چندین بار تمرین كردیم تا همه بدانند دقیقاً چه كارى باید انجام دهند. بازى در این سكانس از این لحاظ مهم بود كه مهمترین رویارویى من و شخصیت منفى فیلم (با بازى مدس میكل سن) محسوب مى شد. در فیلم هرگز درگیرى فیزیكى نداریم و در اینجا با نگاه هایمان دشمنى مان را به هم ابراز مى كردیم.


آیا بازى در نقش آن مأمور باهوش در فیلم مونیخ به شما براى بازى در نقش جیمزباند كمك كرد؟

خیر چون آن نقش كاملاً متفاوتى بود و افرادى كه در ارتش عضویت دارند، در شرایط كاملاً متفاوتى قرار مى گیرند ولى با شخصیت جیمزباند داستان كاملاً متفاوت بود.


آیا با پیرس برازنان در مورد این نقش صحبت كردید؟

بله من چندبار با او تماس گرفته و او از من حمایت زیادى كرد.


با توجه به موفقیت فیلم و استقبال منتقدان سینما چه پاسخى براى افرادى كه شما را در صلاحیت این نقش نمى دیدند، دارید؟

فكر نمى كنم چنین عكس العمل هایى بتواند به سود من باشد چون هدف من از ابتدا بازى قابل قبول در این نقش بود و هرگز این گونه افراد را درنظر نمى گرفتم.


آیا براى شهرت فراوان در پیامد اكران جهانى فیلم آمادگى دارید؟

نمى دانم و اصلاً هم برنامه اى براى كسب آمادگى و قبولى این شهرت نداشتم. گرچه من سابقه بازى در چند فیلم خوب را دارم ولى هرگز درپى كسب شهرتى در این ابعاد نبودم . نمى خواهم بگویم كه سعى مى كنم از این شهرت فاصله بگیرم ولى عمده توجه من معطوف به بازى در فیلم بود. از طرفى هم ما مى دانیم كه زندگى خصوصى هر فرد اهمیت زیادى دارد ولى طبیعى است كه از این پس تا حدى آن را از دست مى دهم و باید با این مسأله كنار بیایم.


در سرى فیلم هاى جیمزباند به كدام فیلم علاقه مند هستید؟

فیلم هاى «دكتر نو» و «از روسیه با عشق» را دوست دارم. آنها دو فیلم محبوب من هستند چون بازى شون كانرى در آنها بى عیب و نقص است.


با توجه به زمان بندى اكران فیلم هاى جیمزباند در سال هاى بعد، برنامه كارى شما براى آینده چگونه خواهد بود؟

فكر نمى كنم تا پایان سال آینده فیلمبردارى داشته باشیم. بنابراین سال آینده برنامه كارى ام خالى است.


اگر اسكورسیزى و یا اسپیلبرگ نقشى براى شما داشته باشند آیا پیشنهاد آنها را بررسى مى كنید و یا اینكه جیمزباند را ترجیح مى دهید؟

درست است كه من براى سه فیلم قرارداد دارم ولى این قرارداد هیچ ویژگى خاصى از لحاظ زمان بندى ندارد و دست من براى انتخاب فیلم هاى دیگر باز است.


در زمان هایى كه سر صحنه فیلم نیستید، بیشتر چه فعالیت هایى را دوست دارید؟

بیشتر به نقاشى و ماهیگیرى مشغولم.


فیلم بعدى شما به نام دیدار بازسازى فیلم INVASION OF BODY SNATCHERS است؟

بله براساس آن فیلم ساخته شد.


و فیلم هاى دیگر شما؟

من هم اكنون در اواسط فیلمبردارى فیلم THE GOLDEN COMPASS هستم و نقش لرد آزرائل را ایفا مى كنم.

ترجمه: امیررضا نورى زاده

UserName