• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 439
 • دوشنبه 1385/8/29
 • تاريخ :

شهرام گیل‌آبادی در نشست خبری جشنواره‌ی تسنیم:

مسوولان فرهنگی دغدغه برگزاری چنین جشنواره‌هایی را ندارند

مدیر شبكه‌ جوان در نشست خبری جشنواره‌ی تسنیم گفت: جای تعجب دارد كه هنوز برای مسوولان فرهنگی ما برگزاری چنین جشنواره‌هایی دغدغه نشده است. این در حالیست كه بهترین منبع الهام برای یك هنرمند كلمه‌ی الله است.

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ورادیو ایسنا، دكتر شهرام گیل‌آبادی كه روز سه‌شنبه در حضور جمعی از خبرنگاران خبرگزاری‌ها، صداوسیما و مطبوعات سخن می‌گفت، با بیان این‌كه شبكه‌ی جوان درصدد پرداختن به موضوعات مورد نیاز جامعه در قالب برگزاری جشنواره، مسابقه و ... است افزود: سال‌ها به ذهنمان می‌رسد كه باید چیزهایی را از آینده رصد كرد تا این رصد به نوعی در جامعه نشر و گسترش یابد و جشنواره‌های پیر غلامان و طنز 18 كلمه‌ای نیز بر همین اساس طراحی شدند. ضمن این‌كه بسیاری از حركت‌های شبكه‌ی جوان بر اساس صحبت‌های مقام معظم رهبری و نیازهایی كه ایشان در جامعه می‌بینند طراحی می‌شود.

وی درباره‌ی انگیزه‌هایی كه شبكه‌ی جوان را به سمت برگزاری جشنواره‌ی تسنیم سوق داد، گفت: قرآن كریم راس تمام كلمه‌ها و شروع‌هاست. چنین اعتقادی انگیزه‌ی طرح تسنیم را در ما ایجاد كرد. سوره مطففین دارای دو فضای كلی است كه فضای جمالی و جلالی خدای متعال را شامل می‌شود. سوره مطففین همچنین به 5 موضوع كلی تقسیم می‌شود. ابتدای سوره با نام خود سوره آغاز می‌شود. مطففین به معنای كم فروشان است. بنابراین در ابتدا به كم‌فروشان هشدار داده می‌شود؛ بحث دوم بی‌ایمانی نسبت به روز رستاخیز است.

باب سوم سرنوشت فجار و بدكاران است. مواهب بزرگ نیكوكاران از دیگر موضوعاتی است كه در سوره‌ی مطففین نهفته است. بر این اساس حضور آنتاگونسیت و پروتاگونسیت در این سوره باعث حركت‌های بسیاری می‌شود. استهزاء و مسخره كردن ابرار توسط فجار از دیگر موضوعات این سوره است.

مدیر شبكه‌ی جوان با بیان این‌كه آثار ارسالی به جشنواره تسنیم با فضای اجتماعی پیوند خورده‌اند، افزود: هنرمندان ما به خوبی توانسته‌اند از موضوع سوره‌ی مطففین و پیوند آن با فضای اجتماعی استفاده كرده ومعضلات جامعه‌ی امروز را بیان كنند. كم‌فروشی در تمام سطوح می‌تواند خود را نشان دهد كه در آثار هنری جلوه و جلال دارد. استقبال شایان توجه از جشنواره‌ی تسنیم نشان داد، اگر محمل‌های كافی برای هنرمندان وجود داشته باشد، می‌توانند هنرشان را با الهام از قرآن كریم به نمایش بگذارند كه در این حالت اثر هنرشان دو برابر می‌شود.

وی ادامه داد: قرآن كریم كلمه‌الله ماست. در فلسفه‌ی هنر بحثی تحت عنوان كلمه‌الله را داریم. كلمه‌الله مسیحیت وابسته به عیسی مسیح (ع) است. اما كلمه‌الله ما وابسته با قرآن كریم است. آیا كسی از مسوولان كشور می‌تواند بگوید كه هنر ما با كلمه‌الله خودش چقدر فاصله دارد؟! فضای جشنواره‌ی تسنیم و استقبال از آن در نهایت به اثبات این نكته می‌انجامد كه مردم به وابستگی هنرشان به كلمه‌الله علاقه دارند؛ اما از آن‌جا كه دغدغه‌ی مسوولان كشور بیشتر پی مسائل سیاسی می‌گردد، برخی مسائل اصلی در این میان گم می‌شود.

به گفته‌ی شهرام گیل‌آبادی، شبكه‌ی جوان سعی دارد تا از طریق برگزاری جشنواره و تولید و پخش برنامه‌های رادیویی به چنین نكاتی بپردازد.وی در توضیح این مطلب گفت: ما ثابت می‌كنیم كه پتانسیل پرداختن به مسایل قرآنی از طریق هنر وجود دارد. وقتی بیش از 500 اثر در قالب‌های مختلف به جشنواره تسنیم می‌رسد، پس به این نتیجه می‌رسیم كه این پتانسیل در ایران وجود دارد. اما معمولا می‌خواهیم در حد فرمایشی چنین كارهایی را برگزار كنیم و انگیزه و دغدغه‌ای برای چنین زایش هنری در كشور نداریم.

مدیر شبكه‌ی جوان تاكید كرد: در فلسفه‌ی اسلامی هنری معنی پیدا می‌كند كه وابسته به كلمه‌الله باشد. كلمه‌الله باید در راس تمام كارهای ما قرار بگیرد و هنر ما باید از كلمه‌الله بهره ببرد.وی متذكر شد: ما اصلا اعلام نكردیم كه شركت‌كنندگان در چه قالب‌هایی باید آثار خود را ارائه دهند، بلكه تنها از آنان خواستیم سوره‌ی مباركه «مطففین» را بخوانند و پس از فكر و تامل در این سوره، نتیجه‌ی را در قالب‌های مختلف بیان كنند.

به گفته‌ی گیل‌آبادی تا به حال آثار در 22 قالب مختلف به جشنواره تسنیم ارسال شده است. كه این 22 قالب به 6 بخش تجسمی، آثار تصویری و صوتی، چند رسانه‌ای، وب‌لاگ‌ها، كارهای ذوقی و ادبیات تقسیم شده است.

وی در توضیح میزان استقبال و علاقه‌مندان د اخلی و خارجی به شركت در جشنواره اظهار كرد: سی و چهار هزار و ششصد و شصت شركت كننده از 67 كشور از طریق سایت اینترنتی در جشنواره‌ی ما شركت كردند. كه از كشورهایی چون كویت، آلمان، یونان، استرالیا، ایتالیا، هلند، چین و ... بوده‌اند.

وی با اشاره به برخی اقدامات منفی كه از سوی بیگانگان برای برگزاری جشنواره تسنیم، صورت گرفته است، ادامه داد: تاكنون 2 بار از سوی كشور اسراییل و یك بار از سوی آمریكا سایتمان را هك كردند و 16 بار نیز به سایتمان حمله شد.

این مخالفت‌ها در حالی صورت گرفته كه جشنواره‌ی تسنیم یك جشنواره‌ی قرآنی است و به كسی لطمه نمی‌زند. البته ما توانایی آن را داشتیم كه اگر سایتمان از كار بیفتد، 5 سایت دیگر مشابه به آن را راه‌اندازی كنیم.

شهرام گیل‌آبادی، در بررسی میزان استقبال مجامع و دست‌اندركاران امور فرهنگی از برگزاری جشنواره‌ی تسنیم، تصریح كرد: بسیاری از ارگان‌ها همكاریشان را نیمه كاره با ما قطع كردند و برخی كمك‌هایشان را ادامه دادند. كه در آینده در برنامه‌های شبكه‌ی رادیویی جوان به این موضوع خواهیم پرداخت.

به گفته‌ی مدیر شبكه‌ی جوان، این شبكه‌ی رادیویی در ماه مبارك رمضان 30 برنامه‌ی ویژه‌ی جشن تسنیم تولید و پخش كرده است كه در این برنامه‌ها به آثار ارسالی رسیدگی شده و تفسیر سوره‌ی مطففین برای مخاطب پخش شد.

وی درباره‌ی جریان‌سازی‌هایی كه جشنواره‌ی تسنیم در سطح كشور و جهان ایجاد كرده است، خاطرنشان كرد:‌ در خلال برگزاری جشنواره‌ی تسنیم خانمی مسلمان از كویت تماس گرفت و ایده‌ی برگزاری این جشنواره را بسیار بكر دانست. او اعلام كرد كه چنین جشنواره‌ای را در كویت هم برگزار خواهند كرد. جشنواره‌ی تسنیم باعث شد تا برخی از خانواده‌ها نام فرزاندانشان را تسنیم بگذارند. بچه‌های دانشگاه هند نیز یك آب‌نما برای میدان فرضی طراحی كردند كه ما این طرح را برای شهردار تهران ارسال می‌كنیم.

شش میلیون تن قرائت و تامل بر روی سوره‌ی مطففین را در مساجد، فرهنگسراها و ... انجام دادند. خانمی در یك روستا كه حركت‌های فرهنگی بسیار خوبی داشته است، با ما تماس گرفت و در ماه مبارك اعلام كرد كه دختران روستا در این ماه روی سوره‌ی مطففین كار خواهند كرد. البته حركت‌های خودجوش به حدی است كه نمی‌توان آمار ارائه داد، اما می‌توان آن را ثبت كرد و در برنامه‌ها پخش كرد.

شهرام گیل‌آبادی درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب داوران جشنواره‌ی تسنیم، اظهار كرد: سعی ما بر این بود كه یك سطح حرفه‌ای را برای داوران در نظر بگیریم و در این راه سه مولفه از جمله این‌كه افرادی انتخاب شوند كه استاد آن فن باشند، به بحث‌های ماهوی سوره‌ی مطففین آشنایی داشته باشند و بتوانند كل آثار را با هم مقایسه كنند را در نظر بگیریم. استاد محسن موسوی، دكتر صداقت جباری، دكتر ضرغام، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، كیارش زندی، سلیمانی، نادر ختایی از جمله مشهورترین داوران جشنواره‌ی تسنیم بوده‌اند.

وی در تشریح جزییات برنامه‌ی اختتامیه كه 25 آبان ماه برگزار می‌شود، گفت: جریان كامل اختتامیه به صورت كامل از شبكه‌ی سه و قرآن پخش می‌شود و سایر شبكه‌ها نیز در قالب برنامه‌های مختلف به انعكاس این مراسم اقدام خواهند كرد.

مدیر شبكه‌ی جوان از فرزاد حسنی به عنوان مجری برنامه اختتامیه نام برد و افزود: در این روز سه كار موسیقیایی پخش خواهد شد كه برای مسابقه تولید شده‌اند. برای مراسم قرعه‌كشی نیز از دختران كوچكی كه نام تسنیم دارند استفاده خواهد شد. ضمن این‌كه یكی از سران سه قوه نیز به احتمال 90 درصد در این مراسم شركت خواهند كرد.

دكتر گیل‌آبادی متذكر شد: قصد ما برگزاری یك جشنواره‌ی مردمی و نه جشنواره‌ای حرفه‌یی بود و اگر سطح آثار بالاست جوشش خود بزرگان بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا جشنواره‌ی تسنیم در سال‌های آتی نیز برگزار می‌شود، گفت: هر چه نیاز جامعه‌مان باشد و احساس كنیم به صلاح فضای عمومی جامعه است را حتما انجام خواهیم داد و امیدواریم حركت بعدی‌مان حول محور مدیریت تحول باشد. البته در سال آینده نیز جشنوارهای حول محور مباحث قرآنی خواهیم داشت.

UserName