• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 876
 • سه شنبه 1385/8/16
 • تاريخ :

الونگ : اکبر پور به من گفت برده


در دربی روز جمعه، الونگ الونگ، هافبك كامرونی پرسپولیس بارها با سیاوش اكبرپور از استقلال درگیر شد و حتی در یك صحنه به عمد به وی لگد زد.در این رابطه الونگ مدعی شده كه اكبرپور به وی توهین كرده و به همین دلیل به او ضربه زده است.امروز یكی از نزدیكان این بازیكن در گفت و گو با فارس مدعی شد كه اكبرپور این بازیكن را برده (به زبان انگلیسی) خطاب كرده است.در قوانین فیفا به كار بردن این الفاظ نژادپرستانه از سوی یك بازیكن تبعات گسترده ای برای وی و تیمش به همراه خواهد داشت.خبرگزاری فارس در همین راستا مصاحبه ای را با بازیکن کامرونی تیم پرسپولیس انجام داده است که از حضور گرامی شما می گذرد .

همچنین شنیده می شود که کمیته انضباطی این دو بازیکن را برای پاسخگویی به این درگیری احضار خواهد کرد .شاه حسینی رییس کمیته انضباطی اظهار داشت که رای نهایی در مورد این پرونده و همچنین فحاشی تماشاگران استقلال در مورد واحدی نیکبخت و پرتاب ترقه ی هواداران پرسپولیس در بازی روز جمعه این دو تیم به زودی اعلام خواهد شد .


الونگ: فكر نمی‌كردم در ایران با الفاظ نژادپرستانه مواجه شوم

دربی شصت و یك برخلاف دربی‌های اخیر از حاشیه های جنجالی و كارت های قرمز به دور بود. این بار حداقل در ظاهر همه چیز مسالمت آمیز بود و تنها نقطه تاریك بازی درگیری الونگ الونگ و سیاوش اكبرپور بود.این دو بازیكن از ابتدا تا انتهای بازی كنار همدیگر دیده شدند و البته رفتار خیلی خوشایندی نیز با یكدیگر نداشتند. تقابل این دو از لحاظ فنی به سود الونگ خاتمه یافت. بازیكن كامرونی در تمام صحنه ها نفر پیروز بود و به طور كامل مهاجم استقلال را از بازی خارج كرد.از لحاظ مسائل اخلاقی اما الونگ بازنده این جدال بود. در یكی از صحنه ها مدافع پرسپولیس به صورت كاملا عمدی لگدی به پای اكبرپور زد كه بی‌شك تبعاتی برایش در پی خواهد داشت. هر چند كه خود این بازیكن عقیده دارد در مورد این ضربه كاملا محق بوده است. گفت و گوی ما با بازیكن جوان و آینده دار كامرونی پرسپولیس را بخوانید:


* اولین سؤال ما در مورد دربی است. تقابل دو تیم سرشناس فوتبال ایران چگونه بود؟

فوق العاده بود. حضور این تعداد تماشاگر را قبلا هم تجربه كرده بودم (با اشاره به بازی برابر پاس)؛ اما این بار تفاوت داشت. همه چیز شبیه یك دربی واقعی بود.


* و این دربی واقعی به سود شما تمام شد.

بسیار خوشحالم برنده دربی لقب گرفتیم. پس از پایان بازی واقعا خوشحال بودم. حق ما بود كه پیروز شویم چراكه در تمام لحظات بازی دست ما بود.


* خیلی ها پس از این بازی نیز از عملكرد الونگ تعریف كردند. خودت هم راضی هستی؟

مانند همیشه آنچه مربی از من می خواست را انجام دادم.


* یعنی مهار اكبرپور؟

فكر می‌كنم از پس این كار نیز برآمدم.


* درست است؛ اما به نظر می‌رسید ارتباط خیلی خوبی با هم ندارید؟

شناختی از وی نداشتم. فقط می خواستم بازی خود را انجام دهم؛ اما اكبرپور از ابتدای بازی به زبان انگلیسی به من توهین می كرد. می خواست اعصاب مرا به هم بریزد؛ اما خود را كنترل می كردم.


* اما در یك صحنه به وی لگد زدی؟

چراكه این بار توهین او قابل گذشت نبود. فكر نمی كردم در ایران هم بازیكنان سیاه پوست با الفاظ نژادپرستانه مواجه شوند.


* یعنی توهین اكبرپور نژادپرستانه بود؟

او به من گفت «NEGER» (لفظی كه سفیدپوستان برای به سخره گرفتن سیاه پوستان به كار می برند و البته در ایران اینگونه توهین كردن ها بی سابقه بوده است. به زعم الونگ این كلمه معنای برده بودن می دهد)


* اما خیلی بعید است كه اكبرپور تا اینقدر توانایی انگلیسی صبحت كردن داشته باشد!

از میزان توانایی او اطلاعی ندارم. شاید با آگاهی از تقابل با من برای عصبانی كردنم این كلمه را یاد گرفته باشد. به هر حال اطمینان دارم این كلمه را گفت. توهین های دیگرش را نیز همه بلدند و نیازی به یادگیری نیست.


* از بحث دربی خارج شویم. از حضور در پرسپولیس راضی هستی؟

البته مشكلاتی هست. بحث مالی همیشه دردسرساز بوده و باوجود درخواست های مكرر هنوز برایم آپارتمان نگرفته اند؛ اما در مجموع راضی هستم. قرار است به زودی در جلسه ای با حضور مدیر برنامه هایم (محسنی) كه حمایت های خوبی در این مدت از من به عمل آورده و دنیزلی مشكلاتم را بازگو كنم. جدا از این مسائل از بازی در تیمی بزرگ و محبوب چون پرسپولیس لذت می برم.


* گفته می‌شود قصد جدایی داری؟

در اول راه فوتبال قرار دارم و برای پیشرفت می خواهم در تیم های بزرگ‌تری بازی كنم. همانطور كه گفتم پرسپولیس را بسیار دوست دارم.


* با این اوصاف چرا به ایران آمدی؟

از ابتدا نمی خواستم در ایران بازی كنم. مقصد من تیمی از لیگ تركیه بود؛ اما پس از حضور آری هان در تهران اوضاع تغییر كرد. یك لحظه هم به رد پیشنهاد وی برای حضور در ایران فكر نكردم. همیشه دوست دارم زیر نظر مربیان مطرح كار كنم.


* قصد داری از پرسپولیس بروی. یعنی دنیزلی مربی بزرگی نیست؟

البته كه هست. با او مشكلی ندارم. همانطور كه گفتم برای پیشرفت می خواهم پرسپولیس را ترك كنم.


* اما از قول تو عنوان شد كه با آری هان راحت تر بودی؟

بله، گفتم؛ اما منظورم تفاوت فنی دو مربی نبود. در زمان هان در میانه میدان بازی می كردم و امروز به خواست دنیزلی در خط دفاع حضور دارم. با هان راحت تر بودم چراكه حضور در میانه میدان را ترجیح می دهم. البته هر چا مربیان بخواهند بازی می كنم.


* فكر می كردی روز به تیم ملی كامرون دعوت شوی؟

در تیم امید بازی كردم. می دانستم كه روزی پیراهن تیم بزرگسالان را می پوشم.


* اما خیلی ها این را به دلیل ارتباط حسنه تو با آری هان می دانند؟

خنده دار است. آری هان مربی نیست كه روابط را در كارش وارد كند. البته پیش از حضور وی در كامرون من در تمام تیم های پایه حضور داشتم. در كامرون همه مرا می شناسند. بازیكن ناشناسی نبودم كه هان بخواهد مرا بر حسب ارتباطات دعوت كند.


* با این اوصاف باز هم باید دعوت شوی؟

مطمئنم در اردوی بعدی تیم ملی نیز حاضر خواهم بود. من به خود اطمینان كامل دارم

.

* چه فرقی بین فوتبال ایران و كامرون می بینی؟

طبیعی است كه سطح دو فوتبال تفاوت نسبتا زیادی دارد. لیگ ایران نامی حرفه ای دارد اما در واقع اینطور نیست. بازیكنان ایرانی بسیار خوب بازی می كنند اما فوتبال ایران برای حرفه ای شدن و رسیدن به سطح فوتبالی چون كامرون راه زیادی در پیش دارد.


* و سؤال پایانی. زندگی در كشوری اسلامی چون ایران چگونه است؟

نمی خواهم دروغ بگویم. به نسبت حضور در كامرون اینجا خیلی راحت نیستم. زندگی در كشورهای اسلامی با سایر كشورها بسیار متفاوت است؛ اما به هر حال از حضور در ایران ناراضی نیستم. برخورد مردم مهربان ایران با من بسیار دوستانه و صمیمی است. از بودن در كنار آنها لذت می برم.

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه