• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 502
 • دوشنبه 1385/8/15
 • تاريخ :

اخبار کوتاه هنری


ممنوع الاكران شدن برخی چهره‌های مطرح سینمای ایران

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی خانه سینما، اخیرا در محافل هنری و سینمایی شایعاتی مبنی بر ممنوع الاكران شدن برخی چهره‌های مطرح سینمای ایران منتشر شده كه بروز بحران و ناامنی در جامعه هنری كشور را موجب گردیده است.

روابط عمومی خانه سینما ضمن تكذیب این شایعات تاكید كرد: شورای صیانت خانه سینما به منظور حراست از اخلاق حرفه‌ای سینما و در جهت پاسداری از ارزشهای فرهنگی و اعتقادی جامعه قاطعانه با هرگونه بی‌حرمتی و سوء‌ استفاده از موقعیتهای شغلی افراد خاطی برخورد خواهد كرد و چنانچه حكم ممنوع الكار شدن افرادی را صادر نماید، بلافاصله به صورت شفاف و صریح این تصمیم را رسما اعلام خواهد كرد.

بنابراین انتظار می‌رود به جهت پیشگری از هرگونه تنش و بحران كه در شرایط كنونی به هیچ وجه به صلاح جامعه سینمایی كشور نیست از انتشار این قبیل اخبار غیرموثق خوداری شود.

همچنین طبق نمابر ارسالی آمده است: این تقاضا جامعه مطبوعاتی و رسانه‌ای میهنمان را در برمی‌گیرد و امیدوار است این همكاران نیز با درك عمیق حساسیت‌های فعلی سینمای ارزشمندمان هرگونه خبری را پیش از انتشار با منابع اصلی و رسمی سینمایی در میان بگذارند تا از صحت و سقم آن اطمینان حاصل شود.


فیلم مستند "طراحی‌های دستی فرانك گری"

فیلم مستند "طراحی‌های دستی فرانك گری" ساخته سیدنی پولاك نمایش داده می‌شود، این فیلم در دومین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر حضور دارد.

فیلم مستند "طراحی‌های فرانك گری" ساخته سیدنی پولاك و محصول سال ‌2005 كمپانی هلندی «FORTISSIMOFILMS » است و به تهیه كنندگی اولتان گیلفویل ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، این فیلم كه با نام اصلی « SKETCHES OF FRANK GEHRY» برای حضور در دومین جشنواره فیلم شهر اعلام آمادگی كرده بر اساس زندگی یك معمار مطرح اروپایی به نام « فرانك/ او/گری» ساخته شده است. او به دلیل طراحی‌ نماها و بناهای مدرن و خارق العاده شهری شهرت زیادی كسب كرده است.

سیدنی پولاك كارگردان و بازیگر امریكایی از سال ‌1982 فیلم‌سازی را آغاز كرده و توتسی، سابرینا، از درون افریقا، برخی از آثار مشهور او در مقام فیلم‌ساز است. او تاكنون در فیلم‌های داستانی مختلفی به عنوان بازیگر و كارگردان حضور داشته است. "چشمان تمام بسته" آخرین ساخته استنلی كوبریك یكی از مشهور‌ترین فیلم‌های او به عنوان بازیگر است.


محمدجواد آرین گفت: سینماگران آماتور برای اهداف فرهنگی دست به تولید فیلم كوتاه می‌زنند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد آرین منش،‌ عضو كمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با كمیته روابط عمومی بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران، با بیان این مطلب گفت: همانطور كه در دیگر كشورها نیزعده‌ای به سینمای آماتور روی می‌آورند، در ایران نیز برخی از فیلمسازان به دلیل فراگرفتن جنبه‌های متعدد آموزشی به ساخت فیلم‌های كوتاه و آماتور می‌پردازند و بدون در نظر گرفتن كسب سود و منفعت با اهداف فرهنگی آثاری را در این زمینه تولید می‌كنند.

وی با اشاره به این كه غیرانتفاعی بودن و براساس ذوق، استعداد و سلیقه فعایت كردن از جمله ویژگی‌های فیلمسازان سینمای آماتور است، افزود: هنرمندانی كه در عرصه سینمای آماتور فعالیت می‌كنند. این سینما را مقدمه و سكوی پرتابی برای ورود به سینمای حرفه‌ای نمی‌دانند، بلكه سینمای آماتور نیز با توجه به ویژگی‌های خود از جمله كشف سوژه‌های تازه می‌تواند باعث رشد علمی هنرمندان و علاقه‌مندان به این نوع سینما باشد.

آرین‌منش سینمای آماتور را پایه و اساسی برای سینمای ملی برشمرد و یادآور شد: فراگیری جنبه‌های آموزشی و تربیت نیروی انسانی‏، غنی‌سازی اوقات فراغت از جهت انتقال پیام‌های كوتاه از جمله پیامدهای موثر پرداختن به سینمای آماتوراست.

وی در پایان تبادل تجربیات و ارتقا سطح آگاهی علاقه‌مندان به سینمای آماتور و كوتاه را از جمله دستاوردهای جشنواره فیلم كوتاه نام برد و گفت: این جشنواره علاوه بر تشویق علاقه‌مندان منجر به استعدادیابی خواهد شد.

گفتنی است بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران از ‌30 آبان تا ‌5 آذر توسط انجمن سینمای جوانان ایرانی در تهران و همزمان در استان‌های گیلان‏، آذربایجان شرقی، كهكیلویه و بویراحمد‏ سیستان و بلوچستان و كردستان برگزار می‌شود.


دومین جشنواره فیلم پلیس برای موفقیت باید فیلم‌های متنوعی برای نمایش داشته باشد.

خسرو سینایی كارگردان مطرح و پیشكسوت سینمای ایران گفت: دومین جشنواره فیلم پلیس برای موفقیت باید فیلم‌های متنوعی برای نمایش داشته باشد.

به گزارش ایسنا، سینایی در گفت‌وگویی با روابط عمومی دومین جشنواره فیلم پلیس گفت: جشنواره برگزار كردن یك موضوع است و اینكه فیلم‌های متنوع و متعددی در جشنواره حضور داشته باشد موضوع دیگری است.

آیا در دومین جشنواره فیلم پلیس به اندازه‌ی كافی فیلم متنوع و متفاوت با موضوع پلیس وجود خواهد داشت؟

من امیدوارم كه در این جشنواره با فیلم‌هایی با مضامین متنوع و متفاوت از پلیس مواجه باشیم.

وی با اشاره به این موضوع كه هم‌اكنون جشنواره‌های متنوعی در حال برگزاری است گفت: جشنواره‌ای موفق خواهد شد كه فیلم با كیفیتی را برای ارایه داشته باشد.

وی هم‌اكنون در حال تدوین آخرین ساخته خود با عنوان "مثل یك قصه است" درباره‌ این فیلم گفت: این فیلم یك قصه امروزی با پس زمینه جنگ است و مثل قصه‌های امروزی از امید و دوستی صحبت می‌كند ومی‌شود در شرایط جنگ و دشمنی می‌توان دوستی را تبلیغ كرد.

وی در پاسخ به سوالی تاكید كرد: با توجه به اینكه ترویج روحیه امید و دوستی در آینده از اهداف دومین جشنواره فیلم پلیس است، این فیلم هم به تروج چنین موضوعی می‌پردازد بنابراین می‌تواند در دومین جشنواره فیلم پلیس حضور داشته باشد ولی حضور این فیلم در دومین جشنواره فیلم پلیس به تصمیم تهیه كننده و آماده شدن تا زمان دومین جشنواره فیلم پلیس است.


در بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران‏، ‌16500 یورو به برگزیدگان بخش بین‌الملل این جشنواره تعلق می‌گیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از كمیته روابط عمومی بیست و سومین جشنواره فیلم كوتاه تهران‏ در بخش بین‌الملل این جشنواره، ‌3000 یورو به بهترین فیلم داستانی‏، ‌3000 یورو به بهترین فیلم پویانمایی‏ ‌2500 یورو به بهترین فیلم تجربی و ‌5000 یورو به عنوان جایزه بزرگ این بخش به بهترین فیلم به معنای مطلق هدیه داده خواهد شد.

گفتنی است كه بیست و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم كوتاه تهران از ‌30 آبان تا ‌5 آذر توسط انجمن سینمای جوان ایران در تهران و همزمان در استان گیلان‏، آذربایجان، كهگیلویه و بویراحمد‏، سیستان و بلوچستان و كردستان برگزار می‌شود.


"حسین ضیایی" كارگردان و منتقد انیمیشن گفت: متاسفانه سلسله مراتب كسب دانش در انیمیشن ایران رعایت نمی‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی‏، این منتقد در نشست سفری با انیمیشن مطرح كرد: برخی از فیلمسازان جوان انیمیشن با ساخت اولین اثر خود، به قواعد موجود در این حوزه و بهره‌گیری از دانش پیشكسوتان و استادان انیمیشن اهمیت چندانی نمی‌دهند.

وی به فرآیند گذار از مدرنیته در كشور اشاره كرد و افزود: برای رسیدن به مكتب پسا مدرن در كشور نیاز به شناخت قواعد موجود در و سپس گذشتن از آن‌ها است اول باید قواعد را فراگرفت و بعد آن‌ها را در راستای رسیدن به قواعد جدید شكست.

در سیزدهمین نشست "سفری با انیمیشن" در سال جاری، انیمیشن "گوی بخار" (استیم بوی) به كارگردانی "كاستوهیرو اوتومو" روز جمعه دوازدهم آبان ماه سال جاری در سینما فرهنگ به روی پرده رفت.

ضیایی به كارگردان این اثر اشاره كرد و افزود: این كارگردان نقش مهمی در شكل‌گیری صنعت انیمیشن كشور ژاپن یا به اصطلاح انیمه دارد و بسیاری از انیمشن‌سازان این كشور مریدان وی هستند.

"امیرمحمد دهستانی" كارشناس و مدرس انیمیشن نیز در این نشست خاطرنشان كرد: فیلم "استیم بوی" نشان دهنده دغدغه و علاقه كارگردان آن به حوزه‌ی انیمیشن است و در طراحی بخش‌های مختلف آن دقت زیادی در به كارگیری جزییات شده است.

وی تصریح كرد: صنعت انمیشین ژاپن كه از كتابهای مانگا (كمیك استریپ) نشات گرفته توانسته در سطح فراگیری با مخاطبان ارتباط برقرار كند و به نوعی معرف فرهنگ این كشور باشد.

دهستانی با بررسی سابقه انیمیشن در كشور ژاپن تصریح كرد: ارزان بودن آثار انیمیشن در كشور ژاپن باعث رویكرد بسیاری از كشورها برای خرید و نمایش این آثار شده است.

نشست‌های سفری با انیمیشن توسط بنیاد سینمایی فارابی و با همكاری موسسه پیلبان هر دو هفته یكبار در سینما فرهنگ برگزار می‌شود.


رضا ایرانمنش هم‌چنان در بیمارستان بستری است

رضا ایرانمنش - هنرمند جانباز - به علت عوارض شیمیایی ناشی از دوران جنگ تحمیلی‏ باز هم در بیمارستان بستری شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این بازیگر فیلم‌های دفاع مقدس و برنامه‌ساز تلویزیون از شنبه‌ی گذشته به علت جمع شدن آب در ریه و از كارافتادگی پای چپ در بخش صبا بیمارستان آتیه بستری است.

وضع عمومی ایرانمنش نسبت به اوایل هفته‏، بهتر است، بنابراین احتمال می‌رود اوایل هفته از بیمارستان ترخیض شود.رضا ایرانمنش پیش از این نیز در بیمارستان آتیه به دلیل عوارض شیمیایی جنگ تحمیلی بستر بوده است.

به گزارش ایسنا، آخرین ساخته‌ی ایرانمنش مستندی داستانی با عنوان «سرزمین وحی است» است كه این برنامه سفر به مکه معظمه به همراه اساتید دانشگاه را برای تلویزیون به تصویر کشیده است.


شبكه‌ی تلویزیونی الجزیره محبوب‌ترین رسانه جهان عرب انتخاب شد

شبكه‌ی تلویزیونی الجزیره از سوی مجله‌ی معتبر فوربس به عنوان محبوب‌ترین برند دنیای عرب معرفی شد.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجله‌ی فوربس در تازه ترین نظرسنجی كه 19 كشور جهان در آن شركت كردند، شبكه‌ی خبری الجزیره به عنوان محبوب‌ترین برند انتخاب شد.

به گزارش شبكه‌ی CNN، پس از آن شبكه‌ی خبری «البیان» عربستان كه رقیب اصلی الجزیره به شمار می‌آید، قرار گرفته است.

شبكه‌ی تلوزیونی الجزیره، كه دفتر اصلی آن در قطر است، روز اول نوامبر، 10 سالگی‌اش را جشن گرفت و خبر از راه‌اندازی سرویس انگلیسی آن در 15 نوامبر داده است.

كارشناسان معتقدند، الجزیره شهروندان کشورهای عربی را از لحاظ سیاسی آموزش داده و آگاهی و اطلاعات سیاسی آن‌ها در مورد مسایل دنیای عرب و جهان را ارتقا داده است.


«پرونده هاوانا» در جشنواره آسیا پاسیفیك

خبرگزاری فارس: فیلم سنیمایی «پرونده هاوانا» ساخته علیرضا رئیسیان پس از حضور در بخش مسابقه جشنواره مونترال، آبان‌ماه امسال در بخش مسابقه پنجاه و دومین دوره جشنواره آسیا پاسیفیك شركت خواهد كرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فیلم پرونده هاوانا، این جشنواره همه ساله برگزیدگان سینمای آسیا و اقیانوسیه را در بخش رقابتی خود مورد ارزیابی قرار می‌دهد و امسال از ایران یك كارگردان صاحب‌نام عضو هیئت داوری آن خواهد بود.

نكته حائز اهمیت این است كه علیرغم تمامی موفقیت‌های پرونده هاوانا در جشنواره‌های بین‌المللی هنوز نمایش این فیلم در داخل كشور همچنان نامعلوم است.

حضور بین‌المللی این فیلم در جشنواره‌ها توسط بنیاد سینمایی فارابی انجام می‌شود.


جشنواره سراسر تئاتر بسیج

اسامی هیات داوران هفتمین جشنواره سراسر تئاتر بسیج كه ‌18 تا ‌22 آبانماه جاری با میزبانی شهر مشهد برگزار می‌شود معرفی شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره سراسری تئاتر بسیج با اعلام این خبر اسامی هیات داوران مرحله نهایی جشنواره تئاتر بسیج را به این ترتیب اعلام كرد:

حسین مسافر آستانه‏، محمد دارایی‏،مالك حدپور سراج‏، علی‌اكبر درستی، سعید نجفیان، قاسم عسلی و شایانفر این هفت نفر نمایش‌های برتر هفتمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج را برمی‌گزیند.

لازم به ذكر است بیش از ‌300 گروه نمایشی در مرحله استانی جشنواره تئاتر بسیج به رقابت با یكدیگر پرداختند كه در پایان ‌60 نمایش از ‌29 استان كشور به مرحله نهایی راه پیدا كنند. در این مرحله نیز‏، كمیته ارزیابی ستاد مركزی جشنواره تئاتر بسیج‏، آثار واجد شرایط را جهت حضور در رقابت مرحله نهایی جشنواره برگزیدند.

33 چهره سال سينما و تلويزيون ایران

33 چهره سال سينما و تلويزيون ایران

33 چهره سال سينما و تلويزيون ایران
این چند تای ماندگار

این چند تای ماندگار

این چند تای ماندگار
تمشك طلايي برای بدترین های جشنواره فجر

تمشك طلايي برای بدترین های جشنواره...

تمشك طلايي برای بدترین های جشنواره فجر
برندگان نهایی جوایز اسكار مشخص شدند

برندگان نهایی جوایز اسكار مشخص شدند

برندگان نهایی جوایز اسكار مشخص شدند
UserName
عضویت در خبرنامه