• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 369
 • يکشنبه 1385/8/14
 • تاريخ :

آغاز فیلمبرداری "پاداش سكوت" با آخرین پلان

فیلمبرداری فیلم سینمایی "پاداش سكوت" به كارگردانی مازیار میری روز چهارشنبه در كرج آغاز شد.

به گزارش خبرنگار هنری ایسنا،‌ در مراسم افتتاحیه این فیلم جواد شمقدری معاون هنری رییس جمهور و دكتر كازرونی امام جمعه كرج و جمعی از فرزندان سرداران شهید حضور داشتند.

مازیار میری كارگردان "پاداش سكوت" در سخنانی با اشاره به شكل‌گیری ایده این فیلم گفت: روزی در تاكسی مسیری را طی می‌كردم كه مسافری آدرس خیابانی را با نام شهید داد كه راننده آنجا را نمی‌شناخت. دقت كردم دیدم ما یادمان رفته كه این افرادی كه نامشان بردیوارها خورده است كسانی هستند كه باعث شدند ما آرامش داشته باشیم.

وی افزود: "یحیی" قصه‌ی من آدمی است كه جان و آبرویش و حتی آینده زندگی‌اش را می‌گذارد تا 11 نفر از گردان دیگر زنده بمانند.

میری خطاب به فرزندان شهید حاضر در مراسم تاكید كرد: كاری كه یحیی می‌كند، پدران شما انجام دادند. آدم‌های قصه من كم كم دارند "یحیی" را فراموش می‌كنند. تصمیم گرفتم این فیلم را بسازم شما هم دعا كنید تا "یحیی" قصه من به سرانجام برسد و سربلند از این كار بیرون بیایم.

پرویز پرستویی بازیگر اصلی این فیلم هم با اظهار خرسندی از اینكه فرصت حضور در این فیلم را پیدا كرده است، تاكید كرد: سینمای دفاع مقدس یكسری موضوعات دارد كه هنوز دست نخورده باقی مانده‌اند. متاسفانه به موضوعاتی پرداخته می‌شود كه نخ نما شده و آدم‌ها اكراه دارند، محكم پای آنها بایستند.

وی تاكید كرد:‌همانطور كه می‌خواهیم مردمانی یادشان نرود كه چنین افتخارآفرینانی بودند جامعه‌ هنری هم باید در حفظ این ارزشها تلاش كند.

در ادامه این مراسم فرزند شهید تندگویان به نمایندگی از سایر فرزندان شهدا حاضر در مراسم تاكید كرد: توقع داریم واقعیت‌ها را در فیلم‌های دفاع مقدس ببینیم. آنها كارشان را كردند و در تاریخ ماندند. من و شما به تاریخ مدیون هستیم تا آنها را مطرح كنیم و رسالت ما گفتن تاریخ واقعی است نه اسطوره‌سازی و دست نیافتنی كردن آنان.

وی تصریح كرد: من دوست دارم پدرم را همان‌طور كه بود ببینم و طوری نشود كه من بچه شهید وقتی به سینما می‌روم خجالت بكشم از اینكه پدرم در منطقه بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ جواد شمقدری نیز در سخنانی سینمای دفاع مقدس را گنجینه‌ای دانست كه از این پس رشد خواهد كرد و بچه‌های بعد از جنگ، وارد آن خواهند شد.

وی اظهار داشت: همانند مازیارمیری كه ورودش را به این حیطه خوش آمد می‌گویم. دفاع مقدس صاحب ویژه‌ای ندارد و كل بشریت صاحب آن، است و هنرمند حق دارد وارد این مقوله شود.

وی افزود: هنرمندان باید در وجودشان باور كنند كه چنین گنجینه‌های گرانبهایی داریم و از كنارشان راحت عبور نكنند.

محسن علی‌اكبری تهیه كننده این فیلم با تشكر از عواملی كه در فیلم حضور دارند اظهار امیدواری كرد تا كار به خوبی به انجام برسد.

فرزندان شهیدان فكوری، عباس پور، محمدی عراقی،‌ دادمان، كریمی، معصومی و تندگویان از حاضران در مراسم افتتاحیه فیلمبرداری فیلم "پاداش سكوت" بودند ضمن اینكه محمدحسن برزیده نیز در این مراسم حضور داشت.

فرزند شهید فكوری به نمایندگی از سایرین، كلید آغاز فیلمبرداری "پاداش سكوت" را كه در زیر آب با حضور پرویز پرستویی گرفته می‌شد زد و كار فیلمبرداری فیلم به صورت رسمی آغاز شد تا برای حضور در جشنواره فیلم فجر سال جاری آماده شود.

در" پاداش سكوت" كه توسط بهرام بدخشانی فیلمبرداری می‌شود و فیلم‌نامه‌اش نوشته فرهاد توحیدی است.

بنا براین گزارش، صحنه‌ای كه روز چهارشنبه به عنوان پلان اولیه فیلمبراری شد مربوط به فلاش‌بك داستان است كه در فینال فیلم اتفاق می‌افتد و داستان "پاداش سكوت" در تهران سال 85 می‌گذرد.

صحنه‌ی فوق در استخری كه به عنوان صحنه‌های رود "اروند كنار" توسط امیراثباتی باز سازی شده است، فیلمبرداری شد.

محسن علی اكبری تهیه كننده پاداش سكوت نیز در گفت‌ وگویی با خبرنگار هنری ایسنا، با بیان اینكه ناگفته‌های بسیاری از جنگ مانده كه بیان نشده اظهار داشت: باید این حرف‌ها با زبان روز زده شود و با استفاده از هنر كه بهترین نوع گویش آن سینما است در تلاش هستیم به نوعی به این موضوع نزدیك شویم.

وی تصریح كرد: ساخت چنین فیلمهایی بسیار سنگین‌ است وهزینه بسیار بالایی دارد و نیاز به كمك‌های بیشتر از سوی دولت و ارگان‌های مختلف كه مدعی هنر هستند وجود دارد اما تا كنون كمكی دریافت نكردیم درعین‌حال كه به قولهای داده شده امیدوار هستیم.

علی اكبری همچنین خاطرنشان كرد: برای فیلمبرداری بخشهای زیرآب "پاداش سكوت" دوربین از آلمان آوردیم و پیش بینی برای فیلمبرداری این صحنه طی ده روز آینده خواهد بود.

این تهیه كننده اظهارامیدواری كرد: "پاداش سكوت" بتواند بخشی از حماسه ایثار، شهادت و رشادت رزمندگان را در طول 8 سال دفاع مقدس به تصویر بكشد و زنگ خطری باشد برای مسوولین تا فكری برای حل مشكلات بازماندگان جنگ داشته باشند.

علی‌اكبری كه در كارنامه‌اش تهیه فیلم‌های جنگی چون "بلمی به سوی ساحل"، "پرواز در شب"، "آخرین پرواز" و "دكل" را دارد با بیان اینكه تصمیم جدی دارد تا مجددا به صورت رسمی و جدی وارد عرصه سینما شود گفت: امیدوارم این فیلم شروع خوبی برای شروع فعالیت‌ مجددم در این عرصه باشد.

وی در پایان با اشاره به اینكه پروانه ساخت "پاداش سكوت" چهارهفته گذشته صادر شده است و علی‌رغم شایعاتی كه وجود دارد، فیلمنامه این فیلم در انجمن سینمای دفاع مقدس و بنیاد سینمایی فارابی تصویب شده و حتی در نهاد ریاست جمهوری نیز تایید شده است و هیچ منعی برای كاركردن وجود ندارد.

شایان ذكر است در این فیلم بازیگرانی همچون پرویز پرستویی،‌رضا كیانیان، مهتاب كرامتی، آتیلا پسیانی،‌فرهاد اصلانی،‌جعفر والی، سیما تیرانداز، پریوش نظریه به ایفای نقش می‌پردازند. ضمن آنكه مهدی صفوی كه قبلا در فیلم "خانه‌ای روی آب" بازی داشته است ایفاگر نقش "یحیی" این فیلم است.

UserName