• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3249
 • چهارشنبه 1387/12/14
 • تاريخ :

نوازندگي پيانو با چهاردست

پيانو

نوازندگي پيانو با چهاردست و دو توپ پينگ پنگ

دوئت پيانو با چهار دست روي يک پيانو همراه با 2 توپ پينيگ پنگ توسط دو نوازنده آلماني با عنوان "کنسرت شبهاي طلايي" از امشب به مدت سه شب ساعت 21 در تالار وحدت برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگارمهر، مدير برنامه شبهاي طلايي با اعلام اين خبر در نشست خبري که صبح امروز با حضور نوازندگان آلماني (مارسل و استيفان) و ميلاد عمرانلو سرپرست گروه موسيقي کرآوازي تهران در تالار وحدت برگزار شد گفت : مجموع اين کنسرتها در سه شب و دو قسمت برگزار مي شود به اين ترتيب که در بخش نخست گروههاي ايراني اجراي برنامه دارند وبخش دوم به اجراي نوازندگان آلماني اختصاص دارد.

وي در ادامه افزود : دوئت پيانو بهاره کمائي و صفا شهيدي نخستين اجراي گروههاي ايراني در قسمت اول است که امشب برگزار مي شود و در قسمت دوم نيز دوئت پيانو گروه آلماني اجرا مي شود، گروه کر آوازي تهران به سرپرستي ميلاد عمرانلو دومين گروه ايراني است که در دومين شب کنسرت مي دهند و درشب آخر هم کنسرت دوئت پيانوبه همراه ويولن به نوازندگي محمدرضا ظريف و علي جعفري پويان برگزار مي شود.

هفت قطعه از آثار بزرگان موسيقي کلاسيک را روي يک پيانو با چهاردست به سبک موسيقي پاپ و جاز با وسايلي چون توپ پينگ پنگ و سيم پيانو وهمچنين جلوه هاي ويژه نمايشي روي پرده اجرا مي کنيم و در ادامه يک قطعه اي را براي هديه به ايرانيان آماده کرديم که براي اولين بار در ايران اجرا مي کنيم.

ظريف در ادامه با معرفي نوازندگان آلماني گفت : دعوت ازاين دو هنرمند آلماني از يک سال پيش با مشارکت بنياد رودکي آغاز شد و طبق صحبت هاي انجام شده قرار شد پس از شناسايي هنرمندان صاحب سبک خارجي هريک از آنها را براي اجرا به ايران دعوت کنيم و اين صحبت با خريد دو پيانو خوب به لحاظ کيفي توسط بيناد جدي تر شد چراکه در حال حاضر اين امکان را داريم که با دو پيانو درجه اول در دنيا اجراي برنامه داشته باشيم برهمين اساس طي تحقيق فراوان دو نوازنده برجسته پيانو استفان و مارسل آلماني را که جز بزرگترين نوازاندگان پيانو هستند و در سال 2008 مقام اول در حوزه دوئت نوازي را کسب کردند دعوت کرديم تا براي اجراي به ايران بيايند.

نت موسيقي

پس از پايان صحبت هاي مدير برگزاري کنسرت شبهاي طلايي ،مارسل يکي از نوزانده هاي پيانو آلماني به سبک اجراي اين دوئت اشاره کرد وگفت : هفت قطعه از آثار بزرگان موسيقي کلاسيک را روي يک پيانو با چهاردست به سبک موسيقي پاپ و جاز با وسايلي چون توپ پينگ پنگ و سيم پيانو وهمچنين جلوه هاي ويژه نمايشي روي پرده اجرا مي کنيم و در ادامه يک قطعه اي را براي هديه به ايرانيان آماده کرديم که براي اولين بار در ايران اجرا مي کنيم.

وي در ادامه افزود : سابقه فعاليت من و استيفان به سيزده سال پيش برمي گردد که در گروهي به نام چهاردستي کار مي کرديم و به تدريج اين کار را گسترش داديم و شيوه هاي نمايشي با جلوه هاي ويژه را به آن اضافه کرديم.

بهاره کمائي سرپرست دوئت پيانو پس از پايان صحبت هاي اين نوازنده آلماني به چگونگي اجراي اين دوئت اشاره کرد و گفت : من و آقاي شهيدي از 6 سال پيش فعاليت خود را آغاز کرديم و اجراي امشب پنجمين اجراي دوئت نوازي پيانو است در اين اجرا ابتدا يک قطعه در سه بخش از آنتوان ارسکي و در ادامه يک قطعه از رولنداوتيک آهنگساز معاصر اتريشي که تلفيقي از موسيقي جاز و کلاسيک است را اجرا مي کنيم و پس از آن دو قطعه سلو از مندلسون و دورژاک اجرا مي کنيم و در پايان هم يک قطعه از حشمت سنجري که براي دو پيانو نوشته شده است را روي صحنه مي بريم .               

ميلادعمرانلو رهبر گروه کر آوازي تهران در ادامه به کم و کيف اجراي اين گروه موسيقي اشاره کرد و گفت : مجموع قطعات اين گروه در 13 قطعه سه دقيقه اي خلاصه مي شود که قطعات پرواز زنبور عسل، رقص شمشير،قطعه سويل از روسيني و چند قطعه ديگر از باخ و لوريس چکناواريان از جمله قطعات اين اجرا است.

وي در پايان به تفاوت هاي اين گروه کر با ساير گروه فعال کر در ايران اشاره کرد و گفت : هريک از اعضاي گروه کر آوازي تهران نقش يک ساز را بازي مي کنند و آثاري که ارائه مي شود براي يک ساز خاص نوشته نشده بلکه براي يک ارکسترسمفونيک نوشته شده که به صورت کر اجرا مي شود.

تنظيم براي تبيان : مسعود رضا عجمي

نقش پیانو در موسیقی كلاسیك

نقش پیانو در موسیقی كلاسیك

با برگزاری یك همایش پژوهشی 4 روزه  نقش پیانو در موسیقی كلاسیك بررسی می شود گروه فرهنگ و هنر: همایش پژوهشی اپرتوار پیانو در ادوار مختلف موسیقی كلاسیك برگزار می شود. در این همایش كه از 8 تا 11 آذر برگزار می شود، نقش...
اهل سينما در حوزه موسيقي چه مي‌گويند؟

اهل سينما در حوزه موسيقي چه مي‌گويند؟

پرونده موضوعی کتاب سال سینمای ایران ماهنامه فیلم به موضوع حضور سینماگران در عرصه هنرهای دیگر پرداخته است. یکی از جذابترین بخش های این پرونده بررسی حضور سینماگران در عرصه خوانندگی ...
موسيقي؛ ابزار بيان در فيلم

موسيقي؛ ابزار بيان در فيلم

كريستف رضاعي، موسيقيدان دورگه ايراني- فرانسوي با هر اثري كه منتشر مي‌كند، اتفاقي نو را رقم مي‌زند.
UserName