• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2137
 • جمعه 1382/4/27
 • تاريخ :

گزارش مراسم سالگرد تأسیس موسسه فرهنگی واطلاع رسانی تبیان

مراسم اولین سالگرد تأسیس مؤسسه فرهنگی واطلاع رسانی تبیان ، عصر روز یكشنبه 15/4/82 رأس ساعت 5 بعدازظهر، در تالار اندیشه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی واقع در تقاطع خیابان حافظ وسمیه برگزار گردید . دراین مراسم كه جناب حجه السلام والمسلمین دكتر خاموشی ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، معاونین و مدیران كل محترم سازمان ، حوزه هنری، دارالقرآن، تهران تایمز ، خبرگزاری مهرو...، مدیرعامل واعضای محترم هیات مدیره موسسه تبیان ، وجمعی از كاركنان موسسه تبیان حضور داشتند. پس از قرائت قرآن وخواندن سرود جمهوری اسلامی ایران و خوش آمد گویی به مهمانان توسط  مجری برنامه ، جناب آقای دكتر طالب پور مدیر عامل محترم مؤسسه به ایراد سخنرانی پرداختند وپس از ایشان ، ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی سخنرانی  فرمودند ، در پایان نیز به تعدادی از كاركنان موسسه فرهنگی واطلاع رسانی تبیان به پاس قدردانی از زحماتشان درسایت ، هدایایی به رسم یاد بود تقدیم گردید.

دراین مراسم ، ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی ضمن تشكراز مدیران ، كارمندان ومتخصصان مؤسسه  فرهنگی واطلاع رسانی تبیان دربیانات خود فرمودند:« بحث تبلیغ وایجاد ارتباط با مخاطب ، بحثی است كه درجهان امروز، بسیارفنی ، قابل مطالعه وعلمی بوده ودر دوره كنونی ، استفاده ابزاری از وسائل وامكاناتی كه علم بشریت به بشرهدیه داده ، تحویل شگرفی را درزندگی انسان ها به وجود آورده است .

امروز دیگر ضرورت ندارد مخاطبین به خود زحمت داده ، خود را به مجلس شخص خطیب برسانند و از بیانات وی استفاده نمایند، بلكه درمنزل خود واز پشت رایانه شخصی خود ، می توانند به مطالب دلخواه خود دسترسی پیدا كنند.

حال این سوال مطرح است كه آیامی توانیم درزمانی كنونی مخاطب را محدود تصور كنیم ؛ آیا عدم توجه به این مسئله ظلم به پیام نیست؟ ما كه می گوئیم باید با صدای بلند ، پیام اسلام را به گوش جهانیان رساند اگر این پیام را برای این مرز وبوم كافی بدانیم ظلم به " پیام " كرده  وحق " پیام " را به جا نیاورده ایم.

امروزه از بحث تهاجم فرهنگی وشبیخون فرهنگی صحبت به عمل می آید ، دیگران با استفاده از این ابزار جدید درمنازل یكایك ما نفوذ كرده اند وپیام های خود را پی درپی می رسانند ، حال این ابزار باید استخدام شود برای پیامهای دارای ارج والا و با ارزش . پس این ابزار باید با استقبال ما مواجه شود وبا استفاده كارآمد وصحیح ازآن به اهداف خود برسیم. ما باید به یك اصل واقف باشیم كه استفاده نكردن واستفاده محدود ازاین ابزار هم ظلم به پیام است هم به ظلم به پیام گیرنده . توقع من به عنوان یك مسئول از سایت تبیان این است كه دراین عرصه بسیار پر دغدغه ، با سرعت عمل وحجم بالای كاری ، زیر ساختهای مطمئن را ایجاد نمایند و توانایی این را پیدا كنند كه این  عرصه را راه اندازی نمایند.

همچنین نگرانیISPهای  بدون فیلتر از دغدغه های اولیاء وخانواده هاست كه یكی از افتخارات مؤسسه تبیان این است كه یك فضای سالم وامن رابرای دسترسی به اینترنت فراهم ساخته است و انتظارست كه این فضا را در كل كشور وسطح استان ها  نیز گسترش دهند  تا این فضای مطمئن برای همگان فراهم شود كه البته این كار در چند استان انجام پذیرفته و در سایر استان ها نیز درآینده ای نزدیك انشاء ا... انجام خواهد پذیرفت .

توقع من از مدیران تبیان این است كه برای ایجا د این فضای مطمئن ، از هیچ كوششی فرو گذاری نكنند و سازمان تبلیغات اسلامی در حد توان خود هر بودجه ای كه دراین راستا مورد نیاز باشد فراهم خواهد آورد.

توقع دیگر من از این سایت این است كه محتوای مطالب سایت را كه اكنون بالغ بر 20 گیگا بایت است دو برابر نموده وطبق فرمول خاص ومعماری خاص آن را ارتقاء بخشد. ما می توانیم حجم بهتری را دراین راستا پوشش دهیم و به محتوای سایت بیافزائیم . سیاست تجمیع اطلاعات ، یك سیاست استراتژیك است وباید پی گیری شود و نباید تنها به تولید اطلاعات پرداخته شود بلكه باید تولید وتجمیع اطلاعات دریك موازات انجام پذیرد .

آخرین مسئله ، بحث گسترده جغرافیایی این حركت است ، حركت ما در استان ها شروع شده وما اولین سازمانی هستیم كه این حركت راایجاد كرده ایم . كه این یك امكان بالاست كه می توانیم دركل كشور، استان ها را موظف به تولید برنامه درسطوح مربوط به خود نمائیم و طبق جداول وبرنامه ریزی خاص ، استان ها را در زنجیره اطلاع رسانی قراردهیم.

اگر می خواهیم سهم جهانی توزیع اطلاعات را بالا ببریم باید تراكم اطلاعات داشته باشیم كه حجم كم اطلاعات سایت ها در شأن این مرز وبوم نیست.

باید مهندسی نموده ، سرعت خود را بالا برده وبه خوبی در این عرصه تدبیر نمائیم . راه طی نشده برای ما بسیار زیاد است ولی راهی كه طی شده قابل تقدیر است ومن از تبیان در تجهیز مراكز اطلاع رسانی تشكر وقدردانی می نمایم.»

همچنین پیش از سخنرانی ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلامی، جناب آقای دكتر طالب پور مدیر عامل محترم مؤسسه تبیان به ایراد سخنرانی و بیان گزارش عملكرد موسسه تبیان اززمان افتتاح تاكنون پرداخته وبرنامه های آتی مؤسسه را تشریح نمودند ، ایشان ضمن تشكر از ریاست محترم سازمان تبلیغات اسلام برای همكاری ها ومساعدت های ایشان در پیشبرد اهداف موسسه تبیان ، ا ز اعضای هیأت مدیره وكلیه مدیران وكاركنان موسسه به جهت فعالیت های مستمرو مؤثر خود در بخش های مختلف مؤسسه قدردانی نمودند.

ایشان در راستای ارزیابی عملكرد مؤسسه تبیان ، ایده ای كه تبیان براساس آن فعالیت خود را آغاز نمود چنین دانستند كه « ما در اصل خود گوهری داریم كه كافیست آن را ارائه دهیم؛ تشعشع آن همگان را مجذوب خود خواهد نمود. ما خواستیم تا مسائل اسلامی را به نحوی ساده وسهل الوصول مطرح كنیم كه بیشتر از گذشته مورد توجه مخاطب قرار گیرد. ودر این راستا ، مخاطبان خود را در وهله اول قشر جوان انتخاب نمودیم. سعی خود ، را براین نهادیم كه حداقل مطالبی راكه یك جوان مسلمان باید بداند، دراین سایت جمع آوری كنیم . دراین مدت با خدمات مختلف سعی شد كه از تكنولوژی نوین اینترنت درراستای تبلیغ دین اسلام استفاده شود.» ایشان در ادامه فرمایشات خود ، گزارشی كامل از خدمات سایت تبیان وكمیت وكیفیت كاربران این سایت بزرگ فرهنگی و اسلامی ارائه نمودند.

در پایان این مراسم ، به تعدادی ازكاركنان محترم مؤسسه هدایایی به پاس زحماتشان در راستای اهداف موسسه اهداء گردید .

UserName