• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 605
 • سه شنبه 1385/8/9
 • تاريخ :

خداحافظی شوماخر با حضور مهدوی کیا و زندی


  

میشائیل شوماخر در «روز فراری» وداعی باشكوه با دنیای رانندگی در مسابقه‌های فرمول یك داشت. در حضور چهل هزار هوادار متعصب، شوماخر آخرین اتومبیل خود را از فراری هدیه گرفت. در این مراسم قرار شد كه قهرمان هفت دوره‌ی رقابت‌های فرمول یك در آینده هم در كنار فراری و در كادر هدایت این تیم فعال بماند.

شوماخر پس از كناره‌گیری از دنیای فرمول یك به عنوان راننده، گفته بود كه قصد دارد در آرامش درباره‌ی آینده‌اش تصمیم‌گیری كند؛ اما، لوكامونته زمولو رییس شركت فیات و مدیرعامل فراری برنامه‌ای فشرده برای این قهرمان سی و هفت ساله در نظر گرفته است.

شوماخر در گفت‌وگویی مشترك با «جین تاد» رییس تیم فرمول یك و البته مدیر مالی جدید اتومبیل‌های ورزشی شركت فراری و «لوكامونته‌ زمولو» گفت:« در دسامبر آینده زندگی جدیدم را آغاز خواهم كرد. در این لحظه دوست دارم كمی از فرمول یك فاصله بگیرم تا درباره‌ی زندگی تازه‌ام و درباره‌ی آنچه می‌توانم برای فراری انجام دهم، بیندیشم. فراری به من اعتماد به نفس بخشید و به من آزادی می‌دهد تا بتوانم تصمیم‌گیری كنم. من در موقعیتی بی‌همتا و استثنایی قرار دارم.

به گفته‌ی «تاد» شوماخر در فراری نقش مشاور را عهده‌دار خواهد شد و با تجربه‌اش به یاری این تیم خواهد شتافت. او گفت:« ما می‌كوشیم، كه از داشته‌های بالای شوماخر در تصمیم‌های ورزشی، فنی و راهبردی‌مان استفاده كنیم.»

مونته زمولو توضیح داد كه:« او دستیاری فوق‌العاده و ارشد تاد خواهد شد.»

به نوشته‌ی روزنامه‌ی مشهور ایتالیا GAZZETTA DELLO SPORT شوماخر در برابر این تعریف‌ها چندان مشتاق و هیجان زده نشان نداد و حرفی از تایید یا تكذیب نداد و تنها گفت كه در آینده هم همانند سال‌های پیش به پرورش استعدادها خواهد پرداخت؛ اما، توسعه و گسترش اتومبیل‌ها نظارت خواهد داشت. او ادامه داد كه در حوزه‌ی سیاست‌گذاری هم تجربیاتش را در اختیار فراری‌ قرار خواهد داد.

تاد در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: «‌میشائیل نباید در اداره و پشت میز بنشیند و یا در آزمایشات یا حتی در مسابقه‌ها، او جایگاهی مهمی در تصمیم‌گیری‌ها بر عهده خواهد داشت.

تماشاگران در «روز فراری» پلاكاردهای با این مضامین در دست داشتند:« شومی، هیچ كس مثل تو نیست»، «شوماخر یك افسانه و یا «شوماخر متشكریم»

  

هفته گذشته میشائیل شوماخر قهرمان اسطوره ای فرمول یک یكشنبه گذشته پس از 250 مسابقه برای آخرین بار در رقابت‌های جایزه بزرگ سائوپائولوی برزیل شركت كرد.

او در پایان رقابتهای سال 2006 پس از فرناندو آلونسو راننده اسپانیایی تیم رنو نایب قهرمان جهان شد و در رده بندی تیمی نیز با فراری پس از رنو در جای دوم ایستاد.

شوماخر 7 دوره عنوان قهرمانی در سالهای 1994 ، 1995 ، 2000 ، 2001 ، 2002 ، 2003 و 2004 را بدست آورده بود و پرافتخارترین راننده فرمول 1 جهان به حساب می آید.

وی متولد 3 ژانویه 1969 در آلمان است و پدرش در تولد 4 سالگی به او یک خودروی کارتینگ هدیه کرد تا میشائیل نخستین تجربه های رانندگی را در کودکی بدست آورد و این آغاز راهی بود که آینده ی شوماخر را رقم زد.

میشائیل شوماخر، قهرمان هفت دوره‌ی رقابت‌های فرمول یك جهان برای همیشه با دنیای اتومبیل‌رانی خداحافظی كرد. تقدیر چنین رقم خورده بود كه تمام دوران ورزشی این راننده آلمانی با هیجان همراه باشد. او در آخرین رقابت خود نیز برای قهرمانی و پیروزی راند، اما برای رسیدن به هشتمین عنوان قهرمانی شانس نداشت.

برای ?? هزار تماشاگر برزیلی كه به محل رقابت‌های جایزه بزرگ فرمول یك آمده بودند، رقابت‌های عصر یكشنبه، هرگز فراموش نخواهد شد.

آنها وداع باشكوه شوماخر، رقابت تنگاتنگ او با آلونسوی اسپانیایی و البته قهرمانی یك راننده هموطن‌شان را در كنار هم شاهد و نظاره‌گر بودند.

  

هیجان این رقابت‌ها تا به آنجا بودكه «پله» اسطوره فوتبال برزیل را هم به پیست كشانده بود. این گلزن بزرگ تاریخ فوتبال جهان از اولین افرادی بود كه با قرار گرفتن در كنار شوماخر وداع او را «نمایشی‌تر» كرد.

پیش و به هنگام برگزاری رقابت‌های برزیل سیل پیام‌های تبریك و خداحافظی از سراسر دنیا برای «آقای فرمول یك» سرازیر شده بود.

فرناندو آلونسو، رقیب اصلی شوماخر در رقابت‌های امسال و البته سال گذشته در خداحافظی رقیب آلمانی‌اش گفت:« من به یقین همانند او نمی‌توانم برای زمانی طولانی رقابت كنم. میشائیل راننده‌ای بزرگ است و ركوردهای او دست نیافتنی خواهند ماند.»

فرانتس بكن باوئر، بزرگ‌ترین شخصیت ورزشی آلمان هم درباره‌ی خداحافظی قهرمان هموطنش از دنیای اتومبیل‌رانی گفت:« فرقی نمی‌كرد كه میشائیل هفت یا هشت بار قهرمان بشود، او بزرگ‌ترین ورزشكار ورزش‌های موتوری آلمان برای همیشه خواهد بود، او رقابت‌های جالب و پرهیجان فرمول یك را به محبوبیتی وصف ناشدنی رساند. با وداع او از این رقابت‌ها شخصیتی ممتاز از دنیای ورزش كناره‌گیری می‌كند كه با وجود محبوبیت همگانی‌اش انسانی كاملا عادی ماند. برای او بهترین آرزوها را از طرف تمام فوتبالیست‌ها دارم. او با علاقه خاص خود به فوتبال كمك‌های فراوانی به برگزاری رقابت‌های جام جهانی داشت. برای او در آینده آرزوی سلامت و موفقیت دارم.»

اولیور بیرهوف، مدیر تیم‌های ملی آلمان هم در كناره‌گیری میشائیل از رقابت‌های فرمول یك گفت:« شوماخر ورزشكار و سفیری برجسته از آلمان برای تمام دنیا است. برای من جای بسی خوشبختی است كه در زمان بازیگری‌ام در ایتالیا با او از نزدیك در تماس بودم و می‌توانستم جذابیت و گیرایی او را به خوبی دریابم. فراری در ایتالیا یك ‌«دین و آیین» به شمار می‌آید و شوماخر هم سهم عمده‌ای در این موضوع دارد، به عنوان هوادار ورزش‌های موتوری از خداحافظی او متاثرم و برای او و خانواده‌اش آرزوی موفقیت می‌كنم.»

فلاویو بریاتوره، مدیر تیم رنو و رییس پیشین شوماخر در "بنتون" هم در خداحافظی شوماخر گفت:« فرمول یك قهرمان بزرگی را از دست داد، اما این ورزش آنقدر قدرتمند است كه بتواند از پس همه چیز بربیاید. رانندگان جوان زیادی وجود دارند و میشائیل هم این احساس را دانست كه زمان كناره‌گیری فرا رسیده است.»

  

یوآخیم لو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان هم درباره‌ی خداحافظی شوماخر چنین گفت:« میشائیل شوماخر هیچ گاه یك راننده صرف نبود. او فراتر از توانمندی‌های خود به عنوان یك راننده، شخصیت بزرگش را به همگان نشان داده بود. او علاوه بر این‌ها دوستی وفادار برای تیم ملی آلمان بود. او در «جنو» از اردوی ما دیدن و برای ما آرزوی موفقیت كرد. او پس از شكست ما در مرحله نیمه نهایی جام جهانی برابر ایتالیا هم ابراز همدردی كرد و در جشن سومی ما هم با ما به جشن و پایكوبی پرداخت. ورزش‌های موتوری آلمان بزرگ‌ترین شخصیت خود را از دست داد و ایمان دارم كه او هیچ گاه از نظرها و یادها محو نخواهد شد. جای او در بین همه اعضا و بازیكنان تیم ملی آلمان محفوظ خواهد بود.»

هانری ماسكله، قهرمان پیشین مسابقه‌های مشت زنی جهان هم این گونه از شوماخر یاد كرد:«اگرچه او با قهرمانی زندگی ورزشی‌اش را به پایان نبرد، اما عملكرد او هرگز آسیب نخواهد دید، تلاشی كه او در طی سالیان متمادی از خود بروز داد. او فردی حرفه‌ای و خونگرم در ورزش جهان بود.»

لوكا دی مونته‌ زمولو، رییس شركت خودروسازی فراری ایتالیا هم در خداحافظی راننده پرافتخار این شركت از جهان ورزش گفت:« این تصمیم او بود و اكنون كه او این گونه می‌خواهد باید بگویم كه بی‌نهایت متاثر شدم. او بهترین راننده‌ی تمام دوران است. رابطه او با ما همواره ادامه خواهد یافت، حال به هر شكلی كه باشد. میشائیل همواره عضوی از خانواده ما باقی خواهد ماند.»

  

رالف شوماخر، برادر میشائیل هم گفت:« ایمان دارم كه میشائیل زمان زیادی را صرف كرده است تا این تصمیم را بگیرد و به آن احترام می‌گذارم. همواره از رقابت با او لذت می‌بردم و برای او آرزوی موفقیت می‌كنم.»

جین توت، رییس تیم فراری هم در این باره گفت:« میشائیل شخصیتی بسیار ویژه بود. دوستی نزدیك و یك افسانه در پیست. كار با او امتیاز و افتخاری برای من بود.»

«ویلی وبر» مدیر برنامه‌ها و یار نزدیك شوماخر هم در خداحافظی این ورزشكار گفت:« به نظر من خداحافظی او دگرگونی عظیم در آینده‌اش خواهد داشت. تصمیمی كه او گرفت هرگز آسان نبود. اما، او در تمام زندگی‌اش به درستی تصمیم گرفت. پس این یكی هم درست خواهد بود. یك چشم من اشكبار و دیگری خوشحال خواهد بود.»

تئو سوانسیگر، رییس فدراسیون فوتبال آلمان هم از این غافله عقب نماند و درباره شوماخر گفت:« میشائیل شوماخر به كارنامه موفق خود پایان داد. كارنامه‌ای كه پر از نقاط اوج است و همواره با بهترین صفات وصف می‌شود. ورزشكاری بزرگ از ورزش كناره گرفت. او تصمیمی به جایی گرفت، چرا بسیاری از قهرمانان ورزشی برای این تصمیم یكی دو سالی را صبر می‌كنند، او ارتباطی تنگاتنگ با فوتبال داشت و بازی‌های خیریه‌ی زیادی هم ترتیب داد، او در جام جهانی 2006 هم با فوتبال ارتباط خود را حفظ كرد. برای او آرزوی كامیابی می‌كنم و ایمان دارم كه ورزش را از یاد نخواهد برد و همچنان در كنار ورزش خواهند ماند.»

مهدی مهدوی‌كیا و فریدون زندی از جمله بازیكنان ایرانی بودند كه در این بازی‌های خیریه به سرپرستی شوماخر شركت داشتند.

رولف شوماخر، پدر میشائیل هم در روز خداحافظی فرزندش از دنیای فرمول یك گفت:« او وداعی باشكوه داشت.»

شهردار مارانلو كه مقر تیم اتومبیلرانی فراری در آن است كلید طلایی شهر را به میشاییل شوماخر اهدا كرد.

آنگلا مركل صدراعظم آلمان نیز از میشائیل شوماخر به خاطر تلاش هایش در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یك تقدیر كرد .

آلبوم تصویری میشائیل شوماخر(1)  و  (2) 

غرش موتورهای آلمانی گوش ایتالیا را « كر» می كند

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه