• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 563
 • شنبه 1385/8/6
 • تاريخ :

گفت‌وگوی سایت هامبورگ با هاشمیان

هلی کوپتر چرا سر نمی زند!


او برای هواداران هامبورگ چهره‌ای آشناست. وحید هاشمیان پیش از حضور در بوخوم، بایرن مونیخ و اكنون هم در هانوفر، زمانی در هامبورگ بازی می‌كرد. هاشمیان اكنون تمام افكار و اندیشه‌های خود را معطوف و متوجه تیم قرمزها كرده است.

مهاجم ایرانی تیم هانوفر درگفت‌وگو با پایگاه اینترنتی باشگاه هامبورگ، از رابطه‌اش با مهدی مهدوی‌كیا سخن گفته است. از این كه چرا او در شرایط خوبی به سر می‌برد و چرا آلمان در جام جهانی حضوری قدرتمند داشت.

متن كامل این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

* آقای هاشمیان، آیا بازی‌ها برابر هامبورگ برای شما هنوز هم رقابت‌هایی ویژه و حساسی است؟

- در واقع خیر. اگرچه من دو سال در هامبورگ بازی كرده‌ام. هامبورگ مرا از ایران به بوندسلیگا آورد و به من در آن زمان كمك كرد. البته من در آنجا به ندرت بازی كردم، هر بازیكنی می‌خواهد برابر هر تیمی نمایش خوب و قابل قبول داشته باشد. این بازی ویژه‌ای خواهد بود. به ویژه به دلیل جایگاهمان در جدول رقابت‌های بوندسلیگا. می‌خواهیم هر طور شده به بالا برویم. برابر هامبورگ هیچ حساسیتی ندارم!

* آیا هنوز هم با مهدوی مهدوی‌كیا تماس داری؟ با او درباره‌ی بازی گفت‌وگو می‌كنی؟

- هر هفته به مهدی تلفن می‌كنم. درباره‌ی تیم ملی كشورمان و مسایل خصوصی هم حرف می‌زنیم، به عنوان مثال در هفته گذشته پس از آن كه گلزنی كردم، مهدی به من تلفن كرد و برایم آرزوی موفقیت كرد. اگر مهدی بازی خوبی انجام دهد یا گلزنی كند، من هم همین كار را در قبال او خواهم كرد.

* در هامبورگ شما به دلیل قدرت‌تان در ضربه‌های سرتان به هلی‌كوپتر معروف شدید. آخرین گل شما با ضربه سر و البته در بازی‌های بوندسلیگا در دهم آوریل 2004 به ثمر رسید. آیا هلی كوپتر دیگر پرواز نمی‌كند؟

- نمی‌توان این گونه بگویم. یك مهاجم باید گلزنی كند. حال این گلزنی چگونه باشد، فرقی نمی‌كند. با ضربه سر یا پا. من هم می‌خواهم با ضربه‌ی سر به گل برسم. اما، برای این كار به «سانتر» احتیاج دارم. اگر توپ‌ها سالم به من برسند، به طور حتم با ضربه سر گل خواهم زد.

* البته اكنون با «پا» همه چیز به خوبی پیش می‌رود. به ویژه با پای راست. شما تا اینجای فصل سه گل به ثمر رسانده‌اید. آیا از این موضوع راضی هستید؟

- اگر تیم در جای خوبی در جدول قرار گیرد و من هم گل‌های مهم و خوبی به ثمر برسانم، بسیار خوشحالم خواهم شد. اما، در این موقعیت خیر. من سه گل به ثمر رسانده‌ام اما، ما سه بار پیروز نشده‌ایم!

* آیا می‌دانستید كه آخرین دو گل شما از مجموع 33 گل زده‌تان، نخستین گل‌های بوندس‌لیگایی‌ شما بودكه شما با هدایت فردی غیر از پتر نویرورر به ثمر رسانده‌اید؟ آیا توضیحی در این باره دارید كه چرا با مربیان دیگری چون فرانك پاگلزدورف، برنارد دیتس و فلیكس ماگات این گونه نبوده است؟

- در زمان مربیگری پاگلزدورف هم یك بار گل زنی كرده‌آم، البته در جام یوفا برابر ترابزنسپور. در آغاز من تجربه لازم را برای بازی در بوندسلیگا نداشتم و كم بازی می‌كردم. با نویرورر ابتدا در بوخوم و در بوندسلیگای 2 بازی كردم و قدم به قدم پخته‌تر شدم. در این میان نه تنها برای نویرورر كه با دیتر هكینگ و البته تیم ملی ایران هم موفق به گلزنی شده‌ام.

* حضور و میهمانی یك ساله‌ شما در بایرن مونیخ چندان درخشان نبود. آیا با این وجود چیزی وجود دارد كه شما از همان یك سال حضور در بایرن به عنوان تجربه‌ای مثبت یاد كنید.

- هر بازیكن در آلمان می‌خواهد در بایرن مونیخ برود و در آنجا بازی كند. با این حال بایرن همواره بازیكنان خوبی دارد كه قرار گرفتن در تركیب ثابت آن را دشوار می‌كند. برای خود من هم آن زمان تجربه‌ای خوب بود. اما، فكر می‌كنم یك سال تجربه اندوزی كافی است. دیگر نمی‌خواستم روی نیمكت بنشینم، برای همین هم راهی هانوفر شدم.

* پتر نویرورر شما را به قدرت گذشته بازگرداند. تغییر مربی (هكینگ به جای نویرورر) را چگونه دیدید؟ آیا به عنوان «جوان نویرورر» این تغییر را دشوارتر از دیگر بازیكنان پذیرفتید و با آن كنار آمدید؟

- من بازیكن فوتبال هستم و یك بازیكن حرفه‌ای. از این رو نمی‌توان تصمیم بگیریم چه كسی مربی خواهد شد و چه كسی خیر. این گونه دگرگونی مربیان در فوتبال همواره ممكن است برای نویرورر آرزوی تیمی خوبی دارم و طبیعی است كه موفقیت زیاد در آن. فكر كنم او انسان خوبی است و البته مربی خوبی. می‌كوشم در اینجا عملكرد خوبی داشته باشم و فكر كنم نشان داده‌ام كه بدون نویرورر هم می‌توانم مهاجمی ثابت باشم.

* هانوفر در این جای فصل شرایط چندان خوبی نداشته است. دلایل این موضوع را در چه می‌دانید؟

- در نخستین بازی برابر وردربرمن ما خیلی خوب بازی كردیم اما، در ده دقیقه پایانی نتیجه بازی را واگذار كردیم. برای همین هم اعتماد به نفس ما از دست رفت. ما در ادامه دو بار بد بازی كردیم، برابر هرتابرلین و آلمانیا آخن. فكر كنم آن دو شكست هم پیامدهای همان بازی اول ما بودند. پس از شروع بد تغییر مربی صورت گرفت كه در ابتدا یك شوك بود. پس از این مرحله ما تاكنون خوب بازی كرده‌ایم. اما، هفته‌های اولیه با دو بازی خارج از خانه برابر شالكه و هامبورگ و البته جام حذفی در دورتموند بسیار دشوار هستند و تمركز بالایی را طلب می‌كنند. این سه بازی دشوار در طی هفت روز هستند. با این حال ایمان دارم كه ما به عنوان تیمی خوب عمل خواهیم كرد.

* توماس برداریج هم بازی شما اكنون آسیب دیده است. این امر برای شما به چه معناست؟

- وظیفه‌ی من پند و اندرز دادن نیست. برای من فرقی نمی‌كند كه با چه كسی هم بازی هستم. من باید با هر بازیكنی هماهنگ شوم و در خدمت تیم باشم. نمی‌توانم بگویم چه كسی جایگزین توماس شود.

* در پرده‌های سینما اكنون فیلم «آلمان تابستان افسانه‌ای» اكران شده است. آیا این فیلم را دیده‌اید؟ چه نظری درباره‌ی جام جهانی دارید؟

- بله این فیلم را به همراه دیگر بازیكنان هانوفر تماشا كردیم. چرا آلمان تا این اندازه خوب ظاهر شد؟ فكر می‌كنم چون آنها خوش بین و دوستانه ظاهر شدند و همه برای هم كار می‌كردند. این موضوع در پایان از حضور در تركیب ثابت مهم‌تر بود. ساختار تیمی خوب و همكاری عامل موفقیت آلمان بود. در تیم ملی ایران این‌گونه نبود. اگر در تیم ما همچنین شرایطی حاكم بود، بدون تردید می‌توانستیم بهتر از این‌ها حذف شویم. پتانسیل ما بیش از این‌ها بود!

UserName