• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 826
 • يکشنبه 1385/8/7
 • تاريخ :

نشست خبری چهارمین گردهم‌آیی بزرگ هنرمندان برگزار شد


251 تصویر از هنری كه نمی‌شود تنها به استادانش دل خوش كرد

دوشنبه اول آبان ماه - سیف‌الله صمدیان، برگزاركننده‌ی جشن تصویر سال، برنامه‌های چهار بخش عكس، كاریكاتور، گرافیك، چیدمان و فیلم هنرمند را تشریح كرد.

صمدیان خبر داد: این جشن در بخش عكس، عكس‌های خبری، مستند اجتماعی، ورزش، هنر و هنرمندان و خلاقه پرداخته می‌شود و رقابت‌های فوتبال جام جهانی 2006 آلمان و مقاومت لبنان، رخدادهای برجسته‌ی جشن چهارم و "به یاد زنده یاد مرتضی ممیز" بخش ویژه‌ی این دور تصویر سال هنرمند خواهد بود.

صمدیان گفت كه حدود 400 نفر آثار عكس‌شان را برای شركت در جشن تصویر سال ارسال كرده كه از این میان 251 عكس به نمایشگاه راه یافته است.

او با اشاره به نقش مهم كوریتور نمایشگاه و ادیتور عكس تصریح كرد: همیشه عكاس‌ها عكس خوبشان را انتخاب نمی‌كنند. بدون ریاكاری می‌گویم كسی نیست كه بداند چیزی می‌داند، چراكه پتانسیل‌ها در این زمینه زیاد هستند، اما در عین حال اذعان داشت كه تجربه جای خود را دارد.وی با تاكید بر اینكه عكس‌های چندش‌آور، اعصاب خردكن و دور از شان را به‌نمایش نمی‌گذارد، با صراحت اعلام كرد كه اسم این كار سانسور نیست، بلكه رعایت است.

وی با یادآوری اینكه گرافیست‌ها و كاریكاتوریست‌های اصلی، پایه‌یی و آموزش دهنده‌ی كشور به‌رسم هرساله در جشن حضور دارند، عنوان كرد: عكاسی تنها رشته‌ای است كه نمی‌شود فقط به استادانش دل خوش كرد. شما انقلاب دوربین‌های دیجیتال و حضور عكاس‌های استثنایی را در جشن جاری خواهید دید.

صمدیان كه تاكید داشت از شعار دادن پرهیز دارد، عنوان كرد: پربار شدن جشن پس از سه سال، به لطف اعتماد هنرمندان ایجاد شده است. در هیچ یك از انجمن‌های هنرهای تصویری هم هنرمندان این‌گونه دور هم جمع نمی‌شوند.

وی مدعی شد كه سعی كرده است آثار شاخصی را به‌نمایش بگذارد و با قطعیت اعلام كرد آن‌چه ارائه می‌شود، به‌طور قطع كیفیت بالاتری نسبت به دوره‌های گذشته دارند؛ از نگاه خودش عكس‌ها خیلی خوب است و نسبت به ظرفیت جامعه و امكان ایجاد رشد استعدادها این آثار را انتخاب كرده است؛ هرچند اذعان داشت كه ایده‌آلش نیست.او در حالی كه از خبرنگارها می‌خواست تیتر این رویداد را به درستی منتشر كنند، تاكید كرد كه اصل كارشان "جشن تصویر سال" است كه در كنار آن تصویر هنرمند را نیز برگزار می‌كنند.

صمدیان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا،‌ درباره‌ی نگرانی‌های دور گذشته و ادامه‌ی برپایی جشن تصویر سال، درباره‌ی تفاوت برپایی دور سوم با چهارم، گفت: هنوز هم نگرانم؛ اما اگر مجموع قضایا و حتا سیاست جهان و داخل كشور را سلامت ببینیم، اتفاقی پیش نمی‌آید، مگر آن‌كه شیشه خرده داشته و به افراد شیشه خرده‌دار نیز امكان حضور بدهیم.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره‌ی هم‌زمانی جشن تصویر سال با برپایی دهمین دوسالانه‌ی عكس ایران گفت: بخش قابل توجهی از عكس‌هایی كه در تصویر سال ارایه می‌شوند، در دوسالانه‌ی عكس نیست؛ آنها شرایط خود را داشتند، اما دست ما بازتر بود. ما با حفظ رفاقت كار خودمان را می‌كنیم.


گرافیك با 32 و كاریكاتور 18 هنرمند پیش‌كسوت و منتخب جوان و تنها یك چیدمان در جشن تصویر سال

به گزارش ایسنا، رضا عابدینی، پوستر سه كله را برای دور سوم و شبیه آنها را در دورهای اول و دوم طراحی كرده، صمدیان اما این‌بار تصمیم گرفته است كه هر سال طراحی پوستر را به یك طراح گرافیست سفارش بدهد.

پوستر چهارم تصویر سال، هیچ تصویری ندارد. ابراهیم حقیقی آن را طراحی كرده و صمدیان از آن به‌عنوان معاهده‌ی هنرمندان یاد كرد.

او با تاكید بر اینكه در بخش گرافیك و كاریكاتور راه ورود هنرمندان جوان را نبسته و ناامیدشان نكرده‌اند، اعلام كرد كه "كسری عابدینی"‏‏، "مهدی پاكدل" و "علیرضا چیتایی" منتخبان جوان انجمن طراحان گرافیك ایران و "سلمان طاهری‏"، "علیرضا ذاكری" و "نیما جمالی"، كاریكاتوریست‌های جوان منتخب خانه‌ی كاریكاتور و تعدادی از كاریكاتوریست‌های مطرح كشور برای شركت در جشن چهارم هستند.

طبق اعلام، چیدمانی از احمد نادعلیان - هنرمند معاصر و مدرس دانشگاه - نیز در این جشن به‌نمایش گذاشته خواهد شد. سال گذشته چنارهای عباس كیارستمی در فضای راهروی خانه‌ی هنرمندان جای گرفته بودند.


نمایش بیش از 50 فیلم هنرمند در دو سئانس

بنا بر این گزارش، در ادامه‌ی این نشست سیف‌الله صمدیان خبر داد كه چهارمین جشن "تصویر سال" با نمایش فیلم "روزی روزگاری در مراكش" به كارگردانی خودش، درباره‌ی كارگاه و گفت‌و‌گوهای "عباس كیارستمی" و "مارتین اسكورسیزی" كه سال گذشته در جشنواره‌ی تری‌بكا برگزار شد، به‌نمایش درمی‌آید. همچنین به گفته‌ی وی در این جشنواره برای نخستین‌بار در ایران، دو فیلم "نامه‌ها" به كارگردانی مشترك ویكتور اریس - كارگردان اسپانیایی - و عباس كیارستمی و فیلم مستند "درباره‌ی پنج" به كارگردانی كیارستمی، ‌به‌نمایش گذاشته می‌شوند.

او در ادامه با یادآوری اینكه جشن تصویر هنرمند از دور سوم برپایی بین‌المللی شده است، تصریح كرد كه این جشن باعث معطوف كردن بسیاری از ذهن‌ها به سوی هنرمندان از یادرفته و سالمندی شد كه یك به یك از میان ما می‌روند.

به گمان وی، این روزها پشت صحنه‌ی فیلم‌ها بیش از حد ساخته و حتا در شبكه‌های مختلف تلویزیونی پخش می‌شوند. اشاره او به پشت صحنه‌ی فیلم "آتش بس" ساخته تهمینه میلانی بود كه به گفته‌ی صمدیان از شبكه‌های به‌ظاهر مجاز خارج از كشور در حال پخش است. 16 فیلم نمایش اولی هستند و سه - چهار فیلم برای دریافت مجوز به اداره‌ی نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه شده است.

نمایش حدود شش فیلم درباره‌ی مرتضی ممیز نیز بخش دیگر جشن تصویر هنرمند است. برخی از این فیلم‌ها متعلق به دوره‌ی حیات و برخی دیگر به دوران پس از درگذشت وی تعلق دارند.به گفته‌ی صمدیان، فیلم‌ها هم‌زمان در دو سالن نمایش داده خواهند شد.بنا بر اعلام، پشت صحنه فیلم "اینجا چراغی روشن است" درباره‌ی محسن راستانی – هنرمند عكاس - ، امسال نیز در جشن تصویر هنرمند نمایش داده می‌شود.

برگزاركننده‌ی جشن چهارم اظهار كرد: دلیلش به خودمان و كسانی كه این فیلم را دوست دارند ربط دارد.صمدیان اسپانسرهای این جشن غیردولتی و مستقل را معرفی نكرده و گفت: هنوز به نتیجه‌گیری نهایی نرسیده‌ایم.

جشن تصویر سال، كه مهم‌ترین رخدادهای سیاسی و اجتماعی سال را در سه بخش گرافیك، كاریكاتور و عكس و فیلم دربر ‌می‌گیرد، قرار بود 21 مهر تا پنجم آبا‌ن‌ماه جاری، در فضاهای نمایشگاهی خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شود، اما به خاطر برپایی نمایشگاه پوستر اسماء‌الحسنی - همزمان با ماه مبارك رمضان در خانه‌ی هنرمندان، این جشن ده روزه تا پنجم آبان‌ماه به‌تعویق افتاد.

UserName