• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 414
 • سه شنبه 1385/8/2
 • تاريخ :

سخنرانی میرکریمی در ضیافت افطاری وزارت ارشاد


میركریمی: بحران مشروعیت سینما را حل كنیم

رضا میركریمی شب گذشته در ضیافت افطاری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از "بحران مشروعیت سینما" نام برد.

مدیرعامل خانه سینما كه به نمایندگی از جامعه‌ی اصناف سینمایی در این مراسم سخن می‌گفت، معتقد است: سینمای ایران مشروعیت لازم را در نزد بزرگانی كه به شكل كلان مسایل فرهنگی كشور را هدایت می‌كنند، پیدا نكرده است.

وی گفت: سینمای ایران نیازمند است قبل ازآنكه بسیاری از علت‌های نرم افزاری وسخت افزاری را برطرف كنیم، بحث مشروعیت آن را حل كنیم و تا وقتی كه نتوانیم به این موضوع سامان بدهیم به نظر می‌رسد بسیاری ازمشكلات ما حل نخواهد شد.

میر كریمی در ابتدای این مراسم ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات از دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری چنین مراسمی تشكر كرد و گفت: یك‌سالی است كه ایشان وهمكارانشان مهمان ما هستند. خسته نباشید می‌گویم به زحماتی كه درطول این یك‌سال برای سینمای ایران كشیدند.

وی در ادامه از دو فردی كه سینمای ایران در این ماه مبارك از دست‌ داده است یاد كرد و گفت: دو عزیز را درایام ماه مبارك از دست دادیم، جا دارد كه برای این عزیزان طلب مغفرت كنیم. جناب "قادری" كارمند صدیق شریف و با سابقه سینما "بهمن" و مهندس سلیمی خدمتگذاری كه طبق سنت الهی دوران خدمتگزاری‌اش ناگاه به پایان رسید.

وی درادامه گفت: رسم بر این است كه به عنوان نماینده جامعه سینمایی از مشكلات، مسائل پیش رو، چالشها صحبت كنیم ولی حیف‌ام می‌آید كه این گله‌گذاری‌های غیرموثر و تكراری را نیز دوباره اینجا داشته باشم. در این فضای فراهم شده دوستان بسیاری از طیف‌های مختلف سینمایی دور هم جمع شدند و این فضای روحانی و خوب را بوجود آوردند و نمی‌خواهم به این فضا لطمه‌ی بزنیم.

میر كریمی تاكید كرد: انتظار داریم، وفاق و همدلی در سینمای ایران موج بزند تا بتوانیم در كنار مدیریت سینمایی به سمت افق خوبی كه سینمای ما مستحق آن است پیش برویم.

وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز مشكل سینمای ما در ناوگان نمایشی فرسوده، تجهیزات از كار افتاده، احیانا حمایتهای غیرهدف‌مند، نظارتهای بدون ضابطه و بسیاری از مشكلاتی كه بارها درباره آن صحبت شده است، خلاصه نمی‌شود، ما بحث جدی‌تری داریم. به نظر می‌رسد، در هزاره سوم و در عصری كه همه بر آن واقف هستند كه بسیاری از معانی بزرگ قاموس بشری در حال تغییر است و در عصر ارتباطات قرار گرفته‌ایم و هنر به مثابه‌ گوهری كه می‌تواند معنویت را به زندگی انسان پیوند بزند، مورد توجه تمام دنیا قرار گرفته است، در این میان می‌توان به جرات گفت كه سینما یكی از دستاوردهای بزرگ رسانه‌ی بشر است كه در هزاره سوم نقش مهمی را ایفا خواهد كرد.

میر كریمی در ادامه تصریح كرد: ما از این توانایی بالقوه‌ی‌ كه در مشت ما است غافل هستیم و به ابعادش واقف نیستیم.آنچه كه در كشور ما از سینما طلب می‌شود كف توقعاتی است كه از یك رسانه اطلاع‌رسان و تبلیغاتی موجود است. ما بیش از این، از سینما نخواستیم درحالیكه سینما یك رسانه‌ی فرهنگ‌ساز است كه می‌تواند برای عصرهای آتی یك كار جدی را انجام دهد و نقش جدی را در تمام حوزه‌های ما ایفاء كند. اما متاسفانه بیشتر به عنوان یك بوق تبلیغاتی و یك رسانه‌ی كه می‌تواند فقط وجه اطلاع رسانی داشته باشد و یا رسانه‌ی كه می‌تواند برای تبلیغ كارآمدی نظام یا توجیح ناكارآمدی نظام عمل كند، در همین حد از آن توقع داریم و چیز بیشتری از آن نمی‌خواهیم. این روند "بحران مشروعیت نظام سینما" است.

به گزارش ایسنا، مدیر عامل خانه سینما در ادامه گفت: خیلی‌ها برای سینمای ما نسخه دارند. شاید تصور بشود یا عده‌ای فكر كنند كه نسخه‌ی اعتلا و شكوفایی سینمای ما در سطحی‌نگری، تنگ كردن حلقه‌ی دین داران، اتهام بی‌دینی به بسیاری از جماعتی كه در سینما هستند، پوشاندن لباس تحقیر و حقارت برتن مضامین بسیاری كه در فرهنگ ما وجود دارد و اینگونه رفته رفته این سینما را دچار پراكندگی، نفاق و ناامنی كردن، است.

شاید بعضی‌ها فكر می‌كنند كه سینما عرصه‌ی است برای تجارت و سود، بیشتر هدف آنها نیز در سرگرم كردن باشد - البته هدف خوبی است - ولی به بهانه‌ی تجارت بی‌اعتنایی كامل خودشان را به تمام شون فرهنگ و هنجارهای اجتماعی در این عرصه نشان می‌دهند و بدین وسیله سینما را ناامن می‌كنند.

میر كریمی معتقد است: كسانی كه بدین گونه فكر می‌كنند تعدادشان بسیار اندك است. من به عنوان عضو كوچكی از سینما به نمایندگی ازهمه جامعه سینمایی عرض می‌كنم و به جرات می‌گویم آنهایی كه در سینمای ایران هستند، قلبشان برای شكوفایی و سربلندی كشورشان می‌تپد و از هر اتهامی مبرا هستند، سینمای ایران منتظر ماموریت‌های بزرگ است.

كارگردان "خیلی دور خیلی نزدیك" تاكید كرد: سینمای ایران كلید پیشرفت و پیروزی آینده نظام را در دست خودش دارد.

و پیش از آن كه نیازمند حمایت‌های مادی باشد، نیازمند اعتنا و اعتماد است. در واقع جوانی را در خانواده‌ی فرض كنیم كه با او درباره‌ی مسایل خانوادگی مشورت نمی‌شود و ظرفیت‌هایش شناخته نمی‌شود و دائما از موضع نصیحت و پند همه‌ی رفتارش مورد مواخذه قرار می‌گیرد، چه انتظاری برای آینده‌سازی این جوان می‌توانیم داشته باشیم؟

به گزارش ایسنا ، میركریمی گفت: ما مترصد هستیم انتقام بگیریم، از همه‌ی كسانی كه به این هنر صنعت بزرگ بی‌اعتنایی كردند و تحقیرش كردند، ولی این انتقام از جنس انتقام‌ها و تصویه حساب‌های سیاسی نیست. یك انتقام فرهنگی است كه با ایفا نقش در سازندگی و اعتلای فرهنگ كشورمان انجام خواهیم داد. بنابراین همگی باید دست به دست هم بدهیم و برای سینمای‌مان این فرصت را ایجاد كنیم.

به گزارش ، مدیرعامل خانه سینما خواست كه سینماگران اخلاق حرفه‌ای را جدی بگیرند و در ادامه گفت: متاسفانه به‌دلیل بسیاری از فشارهای كه از حوزه‌های دیگر وارد سینما می‌شود و ناامنی‌های كه سینمای ما دچار شده است و تنگ نظرهای كه به نوعی بر سینمای ما فشار آورده است، ما دچار مشكلات جدی در ساختار داخلی خودمان شده‌ایم. بنابراین باید خودمان به دست خودمان ، اخلاق حرفه‌ای را رعایت كنیم.

وی معتقد است: این اخلاق حرفه‌ی با گذشت و دیدن منافع دیگران و با همكاری‌های دلسوزانه بوجود می‌آید. سینمای ایران امروز بیش از هر روز دیگری به همدلی و كمك همه‌ی اعضای خودش احتیاج دارد.

میركریمی اظهار امیدواری كرد: به عنوان نماینده‌ای كه مدت كوتاهی در خدمت‌تان در خانه سینما هستم، از این همدلی و همكاری بهره‌مند شوم.

میركریمی خطاب به مسوولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دست ما را در ادامه‌ی راه بفشارید و روی همه‌ی ما برای اعتلای سینمای شریف و متاسفانه مظلوم میهن‌مان حساب كنید. ما در خدمت همه كسانی هستیم كه برای سینمای ایران، اهداف بلند داشته باشند.

وی به تفاوت مدیریت هنری با سایر مدیریتها اشاره كرد و گفت: عزیزی می‌گفت، مدیریت هنری مثل باغبانی است. یك باغبان نظارت‌اش كاملا مهربانانه است و در پی آن است كه علف‌های هرزی كه مزاحم رویدن گیاهان است را بچیند نه چیز دیگر، یك باغبان می‌داند كه همه‌ی زیبایی گل "رز" را با وجود اینكه در كنارش خار است، باید تحمل كرد و از درخت سیب انتظار گلابی نباید داشت و درختی كه اصولا ثمره‌ای نمی‌دهد به زیبایی و تنومندی باغ و آراستگی آن كمك می‌كند. بنابراین همه چیز در جای خودش زیبا است.

میركریمی در ادامه تصریح كرد: بتوانیم همه‌ی محصولات متنوعی كه در عرصه‌ی فرهنگی سینما می‌توان تصور كرد در كنار هم ببینیم و مهربانانه، مشفقانه ‌و دلسوزانه باشیم و نظارتمان كاملا براساس یك دانش و مبتنی بر یك دلسوزی عمیق باشد و این همان ظرافتی است كه در مدیریت هنری هست و من خوشحالم از این كه شما تیمی را در عرصه‌ی سینما انتخاب كردید كه واقف و علاقه‌مند به اعتلا سینمای ملی هستند. و پیش از آنكه به این عرصه بیایند با افكارشان آشنا بودیم.

میركریمی گفت: آقای جعفری جلوه قطعا در طول این یك سال آشنا شدید با بسیاری از موانعی كه سینمای ما با آن دست به گریبان است. مشكلاتی كه از بیرون بر سینمای ما مستولی است. اما من همین‌جا عرض می‌كنم در همین شرایط دیدار زیبایی را سینماگرانمان با ابتكار شما با رهبر معظم انقلاب داشتند و جملات بسیار زیبایی از ایشان شنیدیم كه می‌تواند سرلوحه كار ما در آینده قرار بگیرد.


جعفری جلوه: برای ایجاد سینمایی متعالی‌تر آماده هستیم

محمدرضا جعفری جلو معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ابتدای این مراسم در سخنانی به نمایندگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرصت مغتنمی است كه ایام ماه رمضان را در روزهای پایان مغتنم بشماریم و از آنجا كه در آستانه عید سعید فطر هستیم به این امید كه در روزها و شب‌های سپری شده، اندوخته كافی برای كار بزرگی كه بر عهده‌ی ما است از این روزها و شبها فرا بگیریم و در سال پیشرو و تا رمضان آینده پرتوان در عرصه‌ی فرهنگ و هنر و سینمای كشور در جهت اعتلای فرهنگ و هنر این سرزمین و تبلور سینمای عمیقا دینی و الهی گام برداریم.

به گزارش ، وی به درگذشت مهدی سلیمی اشاره كرد و گفت: یكی از همراهان بزرگوار خودمان را از دست دادیم، مرحوم سلیمی كه در این سال‌های اخیر مسوولیت موزه سینمای ایران را بر عهده داشت و كوشش فراوانی را انجام داد تا سینمای ایران را در فرهنگ و تاریخ این سرزمین با توانی روز افزون نهادینه بكند. از دست دادن چنین همكاری ضایعه‌ی‌ است اما برای ما توفیقی است كه از او در این شب یاد كنیم و راهی را كه امید داشتیم با او كه در عرصه‌ی تحكیم فرهنگ و هویت ملی تعقیب و پیگیری كنیم، جدی‌تر از گذشته دنبال كنیم. امیدوارم اهداف كه درماه‌های اخیر مرحوم سلیمی با جدیت هر چه تمام‌تر در صدد محقق كردن آن معانی بود، ما بتوانیم دنبال كنیم كه سینمای ایران بیش از هر زمان نیازمند تحكیم مبانی و معارف فرهنگی مبتنی بر فرهنگ و هویت ایران اسلامی است.

محمد رضا جعفری جلوه گفت: اینجا آمده‌ایم كه با توجه به همگرایی نسبت به وظایف فرهنگی، معنویتی كه سینمای ایران بر عهده دارد. بگویم، بشویم و با یكدیگر در جهت محقق كردن هرچه باشكوه‌تر سینمای ملی میثاق ببندیم.

وی تاكید كرد: من یقین دارم كه امروز بیش از هر زمانی دیگری اهالی این سینما در تلاش متحول كردن چنین سینمایی است و گام‌ها هماهنگ با هم و دست درهم گره خورده آماده پذیرش نقش‌ها و ایفا نقش‌ها است.

كشور ایران متكی بر قابلیت سینمایی اش توانسته است و بیش از این هم خواهد توانست و می‌بایست بتواند جایگاه رفیع خود را در آن شان و قدری كه منزلت اوست فراهم آورد. این عزم عزمی است از سوی نظام مقدس جمهوری اسلامی و هنرمندان شریف این مملكت و سینماگران عزیز كه در یك سال چند ماه اخیر توفیق حضور در خدمت شما را داشتم همه ایام را به شهادت می‌گیریم، برای محقق كردن چنین قصدی و اعلام آمادگی روز افزون و بیش از پیش را دارم برای اینكه همكاران خودم در عرصه‌ی مدیریتی سینمای كشور خدمتگزاران سینماگران باشیم تا روزهای عالی‌تر و متعالی‌تری را برای سینمای ایران داشته باشیم.

به گزارش ، وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در این مراسم سخنرانی نداشت و شنونده صحبتها بود.

در این مراسم كه در هتل ارم برگزار می‌شد، علاوه بر مدیران سینمایی جمع كثیری از هنرمندان احمدرضا درویش، ابوالحسن داودی، رسول ملاقلی‌پور، محمدرضا فروتن، محمود كلاری، فرشته طائر‌پور، منوچهر محمدی، منوچهر شاهسواری، رویا نونهالی، كمال تبریزی و..... حضور داشتند.


لینک :

 دیدار صفارهرندی با شجریان درجشن خانه موسیقی 

UserName