• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 29456
 • سه شنبه 1382/4/3
 • تاريخ :

نكاتی در مورد انواع مرباها

چند نكته در مورد پخت مارمالاد

 1 – میوه هایی كه می توان با آنها مارمالاد تهیه كرد ، عبارتند از : از زرد آلو ، توت فرنگی ، به ، سیب ، هلو ، آلبالو ، كیوی، آلو زرد یا قطره طلایی .

2 – در مورد میوه هایی كه هسته دار هستندُ ، ابتدا هسته آنها را خارج و سپس چرخ كنید.  برای یك كیلو میوه ی شیرین، نیم كیلو شكر و برای یك كیلو میوه ی ترش، 750گرم شكر اضافه كنید و بگذارید تا با شعله ملایم پخته شود. در صورتی كه بخواهید مارمالاد شما حالت ژلاتینه داشته باشد ، می توانید برای یك كیلو میوه، یك قاشق مرباخوری پودر ژلاتین را به نصف فنجان آب جوش اضافه كرده و آن را به میوه مورد نظرتان افزوده و بعد از 4-3 بار جوش، آن را از روی حرارت بردارید .

3 – برای تهیه مارمالاد سیب و به ، پوست آنها را كنده، چرخ كنید و آن را با 2 لیوان آب بپزید. سپس شكر را اضافه كنید.  بهتر است برای ژلاتینه كردن مارمالاد ِبه  ، تخم های به را در یك فنجان آب جوش حل كنید و آن را با نصف قاشق مرباخوری پودر ژلاتین  به مارمالاد اضافه كنید .

4 – میوه های كاملاً رسیده برای تهیه مارمالاد مناسب تر هستند.

نكاتی كه در هنگام پخت مرباها، باید مورد توجه قرار گیرد

1 – میوه هایی كه برای مربا در نظر می گیرید ، سالم و بدون لك بوده و  زیاد رسیده نباشند .

2 – در صورتی كه شكر تمیز نبوده و رنگ آن زرد است ، می توانید برای هر یك كیلو شكر، یك عد سفیده تخم مرغ را با چنگال خوب به هم بزنید و آن را به شربت در حال جوش اضافه كرده ، از صافی ظریف رد كنید تا رنگ آن سفید و شفاف شود .

3 – برای این كه مربای مورد نظرتان نرم و لطیف شود ، حتماً میوه ها را قبل از اضافه كردن به شكر، بپزید ، زیرا شكر باعث سفت شدن پوست میوه می شود .

4 – شربت مربا را آن قدر بجوشانید تا قوام بیاید ، یعنی اگر مقداری از مربا را در نعلبكی بریزید و با یك قاشق وسط آن خطی بكشید ،  دو قسمت كاملاً جدا به وجود بیاید .

5 – همیشه برای یك كیلو میوه ی ترش ، یك كیلو شكر و برای یك كیلو میوه ی شیرین ، 750 گرم شكر در نظر بگیرید .

6 – هیچ وقت مربای گرم را در شیشه نریزید . صبر كنید تا خنك شود .

8 – برای جلوگیری از شكرك زدن مربای میوه های شیرین از آبلیمو استفاده كنید . علت شكرك زدن مربا، جوشیدن بیش از حد آن است. در این شرایط بهتر است یك تا دو فنجان آب جوش به آن اضافه كرده، بگذارید 4-3 جوش بزند. سپس كمی آبلیمو به آن اضافه كنید تا شكرك مربا برطرف شود .

9 – ممكن است مربا بعد از مدتی كپك بزند. در این شرایط شربت مربا به اندازه كافی ، قوام نیامده است. برای برطرف كردن این مشكل باید مقداری شكر به مربا اضافه كرده، بگذارید كمی بجوشد . فراموش نكنید در صورتی می توانید این كار را انجام دهید كه مقدار كپك آن كم باشد و ترش نشده باشد .

10 – همیشه، آبلیمو را 15-10 دقیقه قبل از برداشتن ظرف مربا از روی حرارت به آن اضافه كنید .

11 – ظرفی را كه برای پخت مربا استفاده می كنید ، باید لعابی باشد ، به جز مربای به كه بهتر است درظرف مسی پخته شود.

12 – موقع پخت مربا در قابلمه را باز بگذارید تا رنگ آن تغییر نكند ، به جز مربای به كه باید حتماً در ظرف را بگذارید تا رنگ آن سرخ ارغوانی شود .

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
باید و نبایدهای یک چاشنی ترش

باید و نبایدهای یک چاشنی ترش

باید و نبایدهای یک چاشنی ترش
مُصلح های مواد غذایی پرمصرف در طب سنتی

مُصلح های مواد غذایی پرمصرف در طب...

مُصلح های مواد غذایی پرمصرف در طب سنتی
توصیه هایی برای قطع کردن سکسکه

توصیه هایی برای قطع کردن سکسکه

توصیه هایی برای قطع کردن سکسکه
دوغی که آفتاب خورده، سرطان زاست؟

دوغی که آفتاب خورده، سرطان زاست؟

دوغی که آفتاب خورده، سرطان زاست؟
UserName
عضویت در خبرنامه