• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 688
 • چهارشنبه 1385/7/5
 • تاريخ :

گفت و گو تفصیلی با ایوانکویچ در باره ی همه چیز


برانكو ایوانكوویچ هم نظیر تمام مربیان خارجی فوتبال ایرانی كه لحظات تلخ و شیرین بسیاری را در این كشور رقم زده‌اند به آرامی به خاطره تبدیل می‌شود. البته در مورد یادگارها و خاطره‌های گذشته‌ی برانكو كمی پررنگ‌تر به نظر می‌رسد. شاید ماندگاری، دوران و بازیكنان طلایی كه به او سپرده شد، چنین جایگاهی به سرمربی پیشین تیم ملی داده باشد. او این روزها در تعطیلات به سر می‌برد و هنوز تیم ملی یا باشگاهی را برای آینده حرفه‌اش انتخاب نكرده است. درست مانند مارچلو لیپی، سرمربی گروه قهرمان ایتالیا! البته احساس‌های هواداران ایرانی و ایتالیایی نسبت به این مربی كروات و مرد باهوش ایتالیایی در ایران بسیار متفاوت است. او در گفت‌وگوی تلفنی اختصاصی در خبرگزاری دانشجویان ایران كه با كمك رضا چلنگر انجام شد درباره‌ی مسائل مختلفی همچون جام‌جهانی، اختلاف‌های سازمان تربیت بدنی با فدراسیون، شكایت فدراسیون، فسخ قراردادش و .. سخن گفت. راستی چه احساس عجیبی خواهد بود اگر مرد كروات روی نیمكت تیم ملی بنشیند كه در ورزشگاه آزادی با تیم ملی ایران بازی دارد!


* برانكو در تعطیلات

ایوانكویچ پس از پنج سال حضور در ایران، روزهای آرامی را در كنار خانواده‌ی چهار نفره‌اش سپری می‌كند. او در این باره، گفت: « بعد از سی سال خودم را آزاد كرده‌ام. به طوری كه تعطیلات سالانه را پشت سر می‌گذارم و از آن جایی كه تا پایان جام جهانی علاقه‌ای به مذاكره با هیچ تیمی را نداشتم، هم اكنون قصد دارم تا شروع سال جدید میلادی استراحت كنم.»

برانكو همچون دیگر مربیان فوتبال دنیا نمی‌تواند از دنیای جذاب فوتبال دل بكند:« آگاهانه تا دسامبر منتظر می‌مانم تا در میان پیشنهاداتی كه وجود دارد، بهترین گزینه را انتخاب كنم.»

مربی پیشین تیم ملی ایران پیشنهادهایی را پیش روی خود می‌بیند:« از بهترین تیم‌های كرواسی، یونان، چین، ژاپن و روسیه پیشنهاد دارم و در حال حاضر یك سری از مسایل شخصی خودم را پیگیری می‌كنم. سه سال پیش پروژه‌ای را شروع كردم كه تا پس از جام جهانی فرصت اجرا كردن آنها را نداشتم. یكی ایجاد مركز كوچك ورزشی برای ورزش‌های چند گانه و دیگری ایجاد مركز ترمیم، احیا و ریكاوری برای ورزشكاران رشته‌های مختلف.»

اما مهم‌ترین پیشنهاد همكاری برانكو، در اختیار گرفتن سكان هدایت تیم ملی كرواسی بود و دیگر پیشنهادها از تیم‌های باشگاهی كشورهای مختلف. ایوانكوویچ گفت:« برای هدایت تیم ملی كرواسی پیشنهاد داشتم كه بسیار هم جدی بود و در بین همه‌ی نامزدها من و بیلیچ باقی ماندیم؛ اما، در برخی زمینه‌ها با فدراسیون به توافق نرسیدم. من یكی از اصلی‌ترین كاندیداها برای سرمربیگری كرواسی بودم، هر چند كه سایر پیشنهادها باشگاهی بود. خودم هم اولویت را به كار باشگاهی می‌دهم و دوست دارم كه بار دیگر در تیمی باشگاهی فعالیت كنم.»

ایوانكوویچ همچنان مصر است كه نداشتن هیچ تیمی نقطه‌ی ضعفی برای او محسوب نمی‌شود: « این امری طبیعی است؛ من پس از پایان جام جهانی استراحت را انتخاب كردم و اگرچه در طول این مسابقات، پیشنهادهای زیادی را دریافت كردم؛ اما، نخواستم كه به هیچ كدام از آنها پاسخ مثبت بدهم چرا كه به دلیل قراردادم كه با فدراسیون فوتبال ایران داشتم علاقه‌مند بودم برخورد صادقانه و صحیحی انجام دهم. با پایان یافتن جام جهانی نیز همه‌ی تیم‌ها، مربیان خودشان را انتخاب كرده بودند. در دو هفته‌ی گذشته هم دو پیشنهاد از تیم‌های برتر كرواسی دریافت كردم كه یكی از آنها دیناموزاگرب قهرمان كشورم بود. این روزها هم مدیران مختلفی با من تماس می‌گیرند و راجع به شرایطم پرس و جو می‌كنند. هم اكنون هم برنامه‌ی سفری به چین را ترتیب داده‌ام اما، به احتمال فراوان تا شروع سال مسیحی جدید در تیمی مشغول به كار نخواهم شد. این دلیل بی‌تیمی من بود و نه نقطه‌ی ضعف.»


* تجربه‌ی جام جهانی برای برانكو

ایوانكوویچ دومین جام جهانی عمر خود را پشت سر گذاشت. بار اول كسب مقام سوم جهان با كرواسی و دیگری ایستادن در جایگاه چهارم در مرحله‌ی گروهی با ایران. سرمربی ایران در جام جهانی 2006، به ایسنا گفت: « خوشحالم كه من بخشی از این نمایش بزرگ جهانی ورزش بودم. ما توانستیم همگی با هم كار خوبی را به انجام برسانیم و در این مسابقات باعث تاسف نشدیم. ایران در جام جهانی شانزدهم نشان داد كه فوتبالش صاحب توانایی رقابت با بهترین تیم‌های جهان است. پتانسیلی كه آینده‌ی روشنی را برای تیم ملی ایران نوید می‌دهد؛ اما، وقایعی كه همیشه در جام جهانی رخ می‌دهد، همواره وجود دارد و این بار هم اتفاق افتاد.»

مرد كروات هیچ گاه كسب تجربه را برای موفقیت كافی نمی‌داند:« به رغم این كه تا به حال جام جهانی(دو مرتبه)، جام ملت‌های اروپا، بازی‌های آسیایی، جام ملت‌های آسیا و همه‌ی رخدادهای بزرگ فوتبال جهان را پشت سر گذاشته‌ام؛ اما، می‌گویم كه هرگز كسب تجربه برای موفقیت كافی نیست و هیچ وقت روند رو به رشد به انتها نمی‌رسد. از این رو بسیار خوشحالم كه بخشی از این اتفاق جهانی ورزش بودم و حتی در گردهمایی اخیر سرمربیان جهان در مقر فیفا هم موفق شدم كه دوستی‌های گذشته را تكرار كنم و مروری بر تماس‌های سابق داشته باشم.»


* تیم ملی تحت تاثیر درگیری سازمان و فدراسیون

برانكو ایوانكوویچ از روزهایی صحبت می‌كند كه درگیری سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال در حساس‌ترین شرایط حضور در جام جهانی2006، به پیكره‌ی تیم ملی ضربه‌ی سختی را وارد كرد:« صفایی فراهانی و دادكان سزاوارترین افرادی بودند كه موجب شدند در پنج سال گذشته فوتبال ایران در كلیه‌ی رده‌ها نتایج خوبی كسب كند. آنها بودند كه سد محكم و اولیه‌ برابر كلیه‌ی حملات، اعتراض‌ها یا انتقادها را تشكیل می‌دادند و احتمال می‌دهم كه تعداد این حملات و انتقادات بسیار بیشتر بوده باشد و معتقدم كه چه من و چه اعضای كادر فنی حتی با پانزده درصد از مشكلاتی كه دادكان با آنها دست به گریبان بود، آشنایی نداشتیم. با این حال و با تمام این مشكلات، جو مناسبی برای كادر فنی و تیم ملی فراهم شد و تیم ملی موفق شد كه به شكل قابل اعتنایی نتایج خوبی را كسب كند. از كسب مقام قهرمانی در بوسان، موفقیت در جام ملت‌ها، رقابت‌های مقدماتی جام جهانی، درصد پیروزی‌های كسب شده و حضور در میان پانزده تا بیست و دو تیم برتر جهان از جمله این نتایج موفقیت آمیز بود.»

وی افزود:« هم اكنون ایران، تیمی شكل گرفته و سرشار از بازیكنان جوانی است كه به تازگی در حال پیدا كردن فرصتی برای درخشش در نقطه‌ای از جهان هستند. نتایج آینده‌ی درخشان فوتبال ایران به نام گذشتگان ثبت می‌شود؛ اما، به هر حال روابطی كه میان سازمان و فدراسیون حكم فرما بود به هیچ وجه بازتاب مثبتی در تیم ملی نداشت چرا كه دائما ابر بزرگی از ابهام برای فردای تیم ملی ایجاد می‌شد و این چنین جو نامناسب و متشنج به طور مداوم اطراف تیم ملی اشاعه داده می‌شد.»


* كنار رفتن دایی از چرخه‌ی تیم ملی

در طول مربیگری برانكو در تیم ملی، او اصلی‌ترین حامی علی دایی بود و درست پس از كنار رفتن ایوانكوویچ از تیم ملی، دایی كاپیتان هم دیگر به تیم ملی دعوت نشد.برانكو به خبرنگار ایسنا گفت:« این امری طبیعی است كه دایی، گل محمدی و بختیاری زاده در چرخه‌ی جدید تیم ملی حضور نداشته باشند و به این وسیله‌ فرصت بیشتری برای بازیكنان جوان فراهم می‌شود. بازیكنانی كه شایسته‌ی بزرگ شدن هستند.»

حضور صد و هشتاد دقیقه‌ای دایی در دو دیدار تیم ملی در جام جهانی، انتقادات بسیاری را متوجه مرد كروات تیم ملی كرد. او این چنین از خود دفاع می‌كند: « این نگرش من بود كه در چه لحظه‌ای از كدام بازیكن استفاده كنم. طبیعتا من از دایی انتظار داشتم كه قدرت، فیزیك و نحوه‌ی فكرش در طول بازی بتواند به میزان زیادی به ما كمك كند و دقیقا این مساله ثابت شد. در نیمه‌ی اول قدرت دایی و تسلطش بر توپ‌های هوایی سبب شد كه ما حملات خطرناكی را روی دروازه‌ی مكزیك ایجاد كنیم و اگر كمی شانس داشتیم می‌توانستیم در همان نیمه‌ی اول با اختلاف دو، سه گل این تیم را شكست بدهیم.»

برانكو پس از گذشت سه ماه از بازی‌های تیم ملی در جام جهانی، همچنان عملكرد كاپیتان تیم خود را مورد ستایش قرار می‌دهد و اشكال نمایش ضعیف دایی را این گونه بیان می‌كند:« بزرگ‌ترین مشكل دایی كه با آن دست به گریبان بود این بود كه پیش از جام جهانی حتی یك ثانیه هم استراحت نداشت و گل محمدی هم وضعیت مشابهی داشت. صباباتری پیش از جام جهانی نسبت به نیازهای تیم ملی هیچ گونه تفاهمی نشان نداد و طبیعی بود كه در چنین انباشتگی خستگی آنها نمی‌توانستند كیفیتی كه برازنده‌ی جام جهانی است را نشان بدهند. دایی در بازی با آنگولا هم چند فرصت مسلم گلزنی ایجاد كرد؛ اما، متاسفانه نتوانست آنها را به ثمر برساند. به هر حال او سلطه‌ی خودش را در منطقه‌ی جریمه‌ی حریف نشان داد. برای بازی با پرتغال هم ارزیابی‌ام این بود كه به چهره‌ی دیگری از بازیكنان نیاز داریم و این هم دلیلی كاملا منطقی بود. ما در برابر پرتغال دو گل خوردیم كه یكی از گل‌ها از بهترین گل‌های جام لقب گرفت و دیگری پنالتی بود كه گل محمدی با بدشانسی آن را به حریف داد.»

او همچنان تیم ایران را تیمی كه در جام جهانی عملكرد موفقی داشت می‌داند:« پرتغال بدون ایجاد موقعیتی به تیم ما دو گل زد. پرتغالی كه به جمع چهار تیم پایانی جام جهانی راه یافت. اگر می‌خواهید قدرت مكزیك را هم متوجه شوید به شما پیشنهاد می‌كنم كه فیلم بازی مكزیك و آرژانتین را ببینید. ما با این دو تیم بیش از شانه به شانه بازی كردیم، در حالی كه دو، سه ماه پیش از شروع جام جهانی مشكلات فراوانی داشتیم.»


* برانكو در پرواز تهران - فرید ریش هافن

پس از پایان بازی‌های ایران در جام جهانی، مسوولان سابق فدراسیون و كادر فنی تیم ملی هر گاه كه می‌خواستند نبود حاشیه‌ی امنیت را برای تیم ملی نشان بدهند به جمله‌ی معروف برانكو در پرواز به فریدریش هافن كه گفته بود «حالا فهمیدم كه سرمربی ایران در جام جهانی‌ام» اشاره می‌كردند. ایوانكوویچ گفت: « من این جمله را به صورت نمادین گفتم. منظورم این بود كه پس از چهار سال تلاش سرانجام به جام جهانی رسیدیم و منظورم این نبود كه من به عنوان سرمربی تیم ملی حاشیه امنیت نداشتم.»


* بی‌نظمی در اردوی تیم ملی

بسیاری از افراد نزدیك به اردوی تیم ملی در تهران و فریدریش هافن، بی‌نظمی برخی بازیكنان نظیر علی كریمی را یكی از دلایل اصلی بر هم پاشیده شدن نظم در تیم ملی می‌دانند، هر چند كه تفكرات ایوانكوویچ، انعطاف ناپذیر نشان می‌دهد و معتقد است كه هیچ بی‌نظمی در اردوی تیم ملی وجود نداشت: « من اسم این مساله را بی‌نظمی نمی‌گذارم. نمی‌دانم منظور شما از بی‌نظمی چیست. طبیعی بود كه كریمی از ذخیره بودنش ناراضی بود. هر بازیكنی كه به همراه تیم ملی در آلمان بود برای من یا دادكان بازی نمی‌كرد بلكه برای عشق به كشورش بازی می‌كرد. شاید بعضی از بازیكنان عظمت و ابعاد این رخداد را درك نكردند و زمانی كه قدم به آلمان گذاشتند، متوجه حساسیت این رقابت‌ها شدند. می‌پذیرم كه این هم امری طبیعی است كه بعضی از بازیكنان از این كه نمی‌توانستند به طور كامل برای تیم ملی بازی كنند، ناراضی بودند. ایرانی‌ها، انسان‌های شرافتمندانه و آبروداری هستند كه صحنه‌ی لگد كریمی به كیف پزشك در چنین رقابت مهمی باعث افتخارشان نمی‌شود و به احتمال زیاد او هم پس از آن صحنه متوجه حركت زشتش شده است.»

وقتی به برانكو غیبت علی كریمی در دیدار با سفیر آلمان پیش از ترك ایران و همچنین نپوشیدن لباس تیم ملی توسط این بازیكن در دیدار با رییس جمهور را یادآور می‌شویم، پاسخ می‌دهد: « در واقع قبل از سفر به آلمان، فشار عصبی زیادی روی بازیكنان بود چرا كه همه بی‌صبرانه منتظر بودند كه برای جام جهانی به آلمان سفر كنند. شما می‌دانید كه زمان دیدار با مقامات عالی یك كشور تا لحظه‌ی آخر نامشخص است و وقتی كه خدمت رییس جمهور رفتیم، سوتفاهمی بین ما و علی كریمی به وجود آمد و او با لباس متحد‌الشكل به آن دیدار نیامد و من مجبور شدم كه به او اجازه ندهم كه ما را همراهی كند، ولی پس از گذشت كمی زمان، این سو تفاهم برطرف شد و احتمال می‌دهم كه پس از این اتفاق، حرف‌های غیر واقعی زیادی در این باره مطرح شده باشد.»


* شایعه‌ی اخراج كریمی از اردوی تیم ملی

پس از پایان بازی‌های ایران در جام جهانی، شایعه‌ی اخراج كریمی از اردوی تیم ملی در آلمان، شنیده می‌شد، هر چند كه برانكو این مساله را نیز تكذیب می‌كند: « ما به عنوان كادر فنی راجع به همه‌ی مسایل به گفت‌وگو می‌نشستیم. به عنوان نمونه تصمیم می‌گرفتیم كه كدام بازیكن در تركیب باشد و كدام بازیكن نباشد؛ اما، به ندرت پیش می‌آمد كه درباره‌ی این كه چه كسی اخراج شود، صحبت كنیم. اما، كریمی از تیم ملی اخراج نشد.»


* بزرگ‌ترین اشتباه آقای پروفسور!

برانكو نمی‌پذیرد كه ممكن است در جام جهانی مرتكب اشتباهی شده باشد: « با وجود تمام مشكلات ذكر شده ما با حداكثر توان به مصاف سه حریف‌مان رفتیم و با آنها بیش از شانه به شانه بازی كردیم و برای رسیدن به مرحله‌ی دوم تنها بدشانس بودیم. زمانی كه در گردهمایی سرمربیان جهان حضور داشتم، همه به من به دلیل نمایش خیره كننده‌ی ایران در نیمه‌ی اول در دیدار با مكزیك تبریك می‌گفتند و اسكولاری هم در صحبتی با من، اعتراف كرد كه سخت‌ترین مسابقه‌ی پرتغال در مرحله‌ی گروهی، دیدار با ایران بوده و از تیم ما بیشترین وحشت را داشته است.»

برانكو اشتباهی را متوجه خود نمی‌داند و به شدت از خود دفاع می‌كند:« به طور دائم در حال آنالیز هستم. اشتباه فاحشی از خود ندیدم كه بخواهم انگشت روی آن بگذارم و بگویم كه اشتباه مطلق بوده است. چرا كه در آسیب دیدگی بازیكنان نه من كوتاهی كردم و نه كس دیگری. یا در این كه نكونام مجبور شد در سه ماه سه بار باشگاهش را عوض كند و از فرم ایده‌آل خارج شود، من مقصر نبودم. حتی در این كه باشگاه‌ها مدام از حضور بازیكنان ممانعت می‌كردند و اجازه‌ی استراحت به بازیكنان را نمی‌دادند، من كوتاهی نكردم. از سویی دیگر وقتی هفت ماه تمام، می‌خواستند دادكان، من و كادر فنی را بركنار كنند و ما با مشكلاتی روبرو شدیم، من گناهی ندارم. فكر می‌كنم كه همه چیز به خوبی طراحی شده بود. همه‌ی طرح‌ها به خوبی به اجرا درآمد. تكرار می‌كنم كه تنها شانس ورزشی كمی داشتیم تا به مرحله‌ی بعد برسیم. همگی ما تحت تاثیر فشار شدیدی بودیم كه برای تیم ملی ایجاد شده بود و این مساله هم تاثیر بسیار ناخوشایندی را گذاشته بود. دوستان جو عمومی را به گونه‌ای ایجاد كرده بود كه مردم توقع داشتند كه ما تمام حریفانمان را شكست دهیم.»


* گلایه‌ی برانكو از بازیكنان تیم ملی

ایوانكوویچ دل پری از بعضی از بازیكنان تیم ملی دارد. بازیكنانی كه پس از جام جهانی گفت‌وگوهای تندی علیه سرمربی سابق تیم ملی انجام دادند. برانكو گفت:« گفت‌وگوهای آنها گویای این است كه به لحاظ شخصیتی چگونه انسان‌هایی هستند. از این به بعد می‌بینیم كه بازیكنانی نظیر خطیبی و عنایتی چقدر برای تیم ملی بازی می‌كنند. آینده نشان خواهد داد كه آیا حق با من بوده یا خیر. تا جایی كه می‌دانم آنها در سه بازی اخیر تیم ملی، دقایق كمی را بازی كرده‌اند. با این حال در آینده‌ی نزدیك خواهیم دید كه دوست عزیز من، امیر قلعه‌نویی از این بازیكنان استفاده می‌كند یا خیر، آن هم در شرایطی كه دیگر خبری از حضور علی دایی در تیم ملی نیست.»


* ماجرای فسخ قرارداد

برانكو و دادكان در بحبوحه‌ی انتقادات از تیم ملی و فدراسیون، روز پیش از دیدار با آنگولا در هتل تیم ایران در فریدریش هافن، قرارداد همكاری را كه تا نخستین روز ماه اكتبر اعتبار داشت، فسخ كردند. ایوانكوویچ درباره‌ی فرایند فسخ قرارداد به ایسنا گفت:« پیش از جام جهانی به اطلاع مسوولان رساندم كه قصد دارم كه بدون توجه به نتایجی كه در آلمان كسب می‌شود، پس از این مسابقات از تیم ملی كنار بروم. همانطور كه بسیاری از سرمربیان تیم‌ها نیز همین تصمیم را گرفته بودند. پس از پشت سر گذاشتن چهار سال المپیكی در ایران، بهترین موقعیت بود كه اندیشه‌ی جدیدی جایگزین تفكرات من شود. بنابراین دو روز پیش از دیدار با آنگولا، در جلسه‌ای كه من، دادكان و بگوویچ حضور داشتیم، گفت‌وگوی مفصلی را انجام دادیم. در واقع این آخرین فرصتی بود كه می‌توانستیم با هم صحبت كنیم. وضعیت‌مان را در آن جلسه روشن كردیم. در آن جلسه قراردادمان را فسخ كردیم تا به فدراسیون فوتبال ایران این فرصت را بدهیم كه بتواند آزادانه، نفر بعدی را جایگزین كند. به این شكل دست فدراسیون باز می‌شد كه بتواند به لحاظ حقوقی و قانونی، كادر فنی جدید را انتخاب كند.»


* نشستن روی نیمكت تیم ملی پس از فسخ قرارداد

پرسشی كه اینجا مطرح می‌شود، حضور برانكو بر روی نیمكت تیم ملی پس از فسخ قرارداد در روز بازی با آنگولا است. برانكو در این باره به ایسنا گفت:« درست است كه ما دو روز پیش از بازی با آنگولا، قرارداد را فسخ كردیم اما، تاریخ فسخ قرارداد روز اول جولای (دهم تیر) بود. من تا این روز، سرمربی تیم ملی ایران بودم. بر اساس این فسخ قرارداد، پروتكلی را به امضا رساندیم كه بر اساس آن مشخص شد كه فدراسیون همه‌ی تعهدات مالی خود را به جز یك ماه حقوق و پاداش صعود به جام جهانی پرداخت كرده است. این حقوق باید پیش از جام جهانی پرداخت می‌شد اما، فرصتش پیش نیامد؛ ضمن آن كه گرفتن پاداش صعود به جام جهانی هم یكی از بندهای قراردادم بود؛ اما، فخرالدین بگوویچ تا ده مهر با فدراسیون ایران قرارداد داشت. او باید چهار ماه حقوق دریافت كند، هر چند كه با توافق می‌تواند یك، دو یا سه و چهار ماه حقوق بگیرد. این مساله بستگی به توافق فخرالدین با فدراسیون دارد. دادكان قرارداد من را برای روز دهم تیر فسخ كرد تا از منافع فوتبال ایران محافظت كند و فدراسیون بتواند ده روز پس از آخرین بازی ایران در جام جهانی، مربی جدید خود را انتخاب كند. این تنها واقعیت فسخ قرارداد من با فدراسیون فوتبال ایران بود.»

وی درباره‌ی خبر سایت فدراسیون فوتبال مبنی بر این كه برانكو پس از فسخ قرارداد حق نشستن بر روی نیمكت تیم ملی را نداشت، به ایسنا گفت:« من هیچ گاه نگفتم كه دادكان قرارداد من را فسخ نكرد. قرارداد من ده روز پس از توافق با فدراسیون، اول جولای به پایان رسید. یعنی ده روز پس از دیدار با آنگولا و من برای همراهی با تیم ملی هیچ مشكلی نداشتم. در واقع من با فسخ قرارداد خواستم به روابط‌مان به خوبی پایان دهم.»


* شكایت فدراسیون فوتبال از برانكو

پس از آن كه برانكو برای مشخص شدن وضعیت قراردادش به ایران نیامد، سران فدراسیون ایران از برانكو به فیفا شكایت كردند، غافل از آن كه برانكو دو ماه قبل قراردادش را با فدراسیون فوتبال ایران لغو كرده است. ایوانكوویچ گفت:« باید بگویم كه سران فدراسیون نه می‌خواستند ما را ببیند و نه صدای‌مان را بشنوند. من قصد داشتم كه پس از جام جهانی به ایران سفر كنم اما، سرپرست فدراسیون توسط مترجم اعلام كرد كه پانزده روز دیگر اضافه بر آن پانزده روز قبل، صبر كنم و زمانی كه شرایط آرام شد و نفرات جدید در فدراسیون مستقر شدند، آنها از طریق چلنگر با من تماس می‌گیرند تا به ایران بیایم. اما، هیچ تماسی با من گرفته نشد. هدفم از سفر به ایران این بود كه هم تشكر كنم و هم این كه به خوبی از ایران و ملت شریف این كشور خداحافظی كنم. از سویی دیگر فدراسیون فوتبال كرواسی مدام در آن روزها به من پیشنهاد می‌داد و به این دلیل سرم شلوغ بود و به همین جهت فخر‌الدین به تنهایی به ایران آمد.»

مرد كروات از برخورد داریوش مصطفوی با فخرالدین داوود بگوویچ ناراحت است. برانكو گفت: « دبیر فدراسیون به سختی فخرالدین را پذیرفته و در طول جلسه با او تمایلی به شنیدن صحبت‌ها و استدلال‌های فخرالدین نداشته؛ بلكه مدام مطالب خودش را عنوان می‌كرده و فخرالدین نتوانسته دلایل خود را بیان كند.»

برانكو معتقد است كه بگوویچ بدون هیچ نتیجه‌ای به كرواسی بازگشت هر چند كه در زمان حضور او در تهران، خبر شكایت فدراسیون ایران از برانكو به فیفا منتشر شد:« فخرالدین در زمانی كه در ایران حضور داشت، كاری از پیش نبرد و در آن زمان توسط سیمای ایران اعلام شد كه قرار است فدراسیون فوتبال علیه من شكایت كند. این در حالی بود كه من دلیل این شكایت را نمی‌دانستم. آن شكایت به فیفا ارسال شد. من در ابتدا به شكایت فدراسیون ایران پاسخ دادم و پس از آن، شكایت خودم را علاوه بر آن علیه فدراسیون به فیفا ارسال كردم. قصد داشتم كه بدهی فدراسیون به خودم را به منظور توسعه‌ی فوتبال ایران ببخشم؛ اما، به دلیل رفتار غلط مصطفوی من هم شكایت كردم و تا آخرین سنت قراردادم را می‌گیرم.»

برانكو به پرسش ما درباره‌ی میزبان مبلغ یك ماه حقوق و پاداشش برای صعود به جام جهانی این‌گونه پاسخ داد:« گفتن این مبلغ خلاف موازین اخلاقی است. از آنجایی كه مطلع شدم كه مصطفوی موازین رفتاری و اخلاقی قراردادهای دو طرفه را رعایت نمی‌كند و هر آنچه كه در دست داشته باشد را در رسانه‌ها اعلام می‌كند، احتمالا موفق خواهید شد كه میزان این مبلغ را از او بگیرید.»

ایوانكوویچ بر درآمدزایی تیم ملی برای فدراسیون در زمان هدایتش تاكید كرد و به ایسنا گفت:« من از اعلام میزان مبلغ قراردادم هیچ ترسی ندارم چرا كه فدراسیون فوتبال ایران هیچ وقت نتوانسته بود چنین پول زیادی را درآمدزایی كند. شما می‌دانید كه درآمدزایی فدراسیون به شكل تنگاتنگی به نحوه‌ی كسب نتایج تیم ملی بستگی دارد. پولی كه تیم ملی به دست آورد به حدی بود كه فدراسیون می‌توانست یكصد و بیست كارمندش و همچنین تمامی مربیان در رده‌های مختلف ملی را حقوق دهد و به راحتی می‌توانست برنامه‌های خود را در كل كشور اجرایی كند. ضمن آن كه اطلاع دارم كه سازمان تربیت بدنی هشتصد میلیون تومان به فدراسیون بدهكار است. اگر این درآمدزایی‌ها را در كنار هم بگذارید به این نتیجه می‌رسید كه من ارزان‌ترین سرمربی خارجی در تاریخ فوتبال ایران بودم هر چند كه اگر ملیتی فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی و یا حتی تركیه‌ای داشتم، شاید درآمدی چند برابر داشتم. من از كخ، دنیزلی، هان و تمام مربیان خارجی كه به ایران آمده‌اند حقوق كمتری گرفته‌ام.»

ایوانكوویچ ادامه داد:« از دادكان بپرسید كه آیا تا روزی كه من سرمربی ایران بودم یك بار هم شده بود كه سراغی از پاداش بگیرم، بلكه تنها مدام می‌خواستم كه رسیدگی خوبی به بازیكنان انجام شود و او هم دریغ نكرد. بازیكنان سزاوارترین افراد برای گرفتن پاداش بودند.»


* دیدار با قلعه‌نویی در گردهمایی مربیان جهان

دو هفته پیش مربیان دیروز و امروز تیم ملی در گردهمایی سرمربیان جهان در زوریخ یكدیگر را ملاقات كردند. برانكو در این رابطه گفت:« كل زمانی كه در آن گردهمایی بودم، من، قلعه نویی و ساعدی فر با هم بودیم و راجع به همه چیز بحث و گفت‌وگو كردیم.»

سرمربی پیشین تیم ملی درباره‌ی صحبت‌هایی كه راجع به كریمی بین او و قلعه‌نویی رد و بدل شد، گفت:« به قلعه‌نویی گفتم كه كریمی در طول پنج سال گذشته فوق‌العاده خوب بود و متاسفانه در روزهایی كه بیشترین نیاز را به او داشتیم، نتوانست انتظارات را برآورده كند. الان كه به گذشته فكر می‌كنم، حسرت می‌خورم؛ چرا كه با كریمی واقعی می‌توانستیم بسیار قوی‌تر ظاهر شدیم ولی افسوس كه به دلایل متعدد نتوانستیم، كیفیت خوب مورد انتظار را داشته باشیم.»


* ژنرال از نگاه پروفسور

نظر برانكویی كه چهار سال سرمربی تیم ایران بود درباره‌ی قلعه‌نویی می‌تواند جالب باشد: « قلعه‌نویی مربی بسیار عاقل و باهوشی است . او هم متوجه شده كه به غیر از روند طبیعی انتخاب بازیكن، هسته‌ی باقی مانده همانی است كه ما انتخاب می‌كردیم هر چند كه كنار رفتن دایی و گل محمدی هم طبیعی بود. احتمالا قلعه‌نویی متوجه شده كه می‌تواند دو، سه بازیكن دیگر را به تركیب تیم اضافه كند و دلیل دیگری ندارد كه تركیب جوان و با تجربه‌ی گذشته را بر هم بزند.»


نامه‌ی برانكو خطاب به سران فوتبال و مردم ایران

هفته‌ی گذشته دستیار سابق چیرو، نامه‌ای را خطاب به سران فوتبال و مردم ایران ارسال كرد. او در این باره گفت:« خودتان هم دیدید كه من در آن نامه از همه‌ی مسوولان فوتبال و مردم ایران به دلیل محبتی كه داشتند تشكر كردم. معتقد بوده و هستم كه ایسنا بهترین راه است كه بخواهم این نامه در ایران انعكاس داشته باشد. من از مسوولان سابق فوتبال ایران، صفایی فراهانی و دادكان به دلیل سال‌های فوق‌العاده زیبایی كه در این كشور داشتم تشكر می‌كنم. در ایران تنها با یكی دو مساله‌ی ناخوشایند روبرو شدم كه یكی از آنها مصطفوی بود. برای من روشن شده كه او چطور انسانی است. ملت ایران معروف به انسان‌هایی هستند كه به افراد خارجی كه چند صباحی در كشورشان اقامت دارند، احترام می‌گذارند. این مساله برای همیشه در ذهنم خواهد بود و این كاملا متضاد با رفتارهای مصطفوی است و فكر نمی‌كنم كه چنین رفتاری را در هیچ كجای دنیا ببینم. پنج سال كار در ایران اگرچه به دلیل دوری از خانواده‌ام بسیار سخت بود اما، وجود این خاطرات زیبا من را برای تحمل دشواری‌ها آماده می‌كرد.»


* مشورت به مربیان خارجی

ایوانكوویچ خاطره‌ی خوبی از ایران دارد و در پاسخ به این سوال كه آیا در صورت این كه مربیان خارجی قصد حضور در ایران را داشته باشند به آنها مشورت می‌دهید یا خیر، گفت:« قطعا به آنها مشورت مثبت می‌دهم، ولی این چنین شیوه‌ی برقراری ارتباط مصطفوی آن هم از طریق رسانه‌ها با كسی كه طرف قرارداد فدراسیون است نمی‌تواند چیزی جز اشتباه باشد. به ویژه آن كه بسیاری از این اخبار و اطلاعات به غلط و كذب، انعكاس داده می‌شود.»


* «ویچ» زدایی از فوتبال ایران

به غیر از بوناچیچ و بگوویچ هیچ مربی اهل كرواتی در سطح اول فوتبال ایران مشغول به كار نیست، هر چند كه برانكو معتقد است كه مربیان بلوك شرق اروپا بهترین نتایج را برای فوتبال ایران به دست آورده‌اند: « گروهی از خبرنگاران اطراف مایلی كهن و چند مربی دیگر هستند كه تلاش می‌كنند كه چنین جوی را علیه «ویچ‌ها» ایجاد كنند. در حالی كه تنها مربیانی كه موفق شدند اثری از خود در فوتبال ایران به جا بگذارند مربیانی از یوگسلاوی سابق بوده‌اند. از رایكوف تا شخص من. اگر شما نام و نتایج مربیانی همچون ایویچ، بلاژویچ، استانكو، بگوویچ، فرانچیچ و … را در كنار نام و نتایج مربیان خارجی از دیگر كشورها بگذارید می‌توانید به راحتی قضاوت كنید و من هیچ چیز دیگر نمی‌گویم. مكتب فوتبال یوگسلاوی یكی از كهن‌ترین و پرریشه‌دارترین مكاتب فوتبال دنیا است. كرواسی با 5/4 میلیون نفر جمعیت و با توجه به این كه تنها پانزده سال از استقلالش می‌گذرد اما، همواره به جام جهانی صعود كرده و دو بار هم به جام ملت‌های اروپا راه یافته است و زمانی كه من و بلاژویچ به ایران آمدیم، سوم جهان بودیم و دادكان و صفایی فراهانی برای در اختیار گرفتن مربیانی از اهل كرواسی در تیم‌های ملی بینش خوبی داشتند.»

برانكو از جوی كه علیه مربیان كروات در ایران ایجاد شده به شدت گلایه‌مند است:« به هیچ كس اجازه نمی‌دهم كه بخواهد آب دهان به سوی مكتب پر ریشه‌ی فوتبال یوگسلاوی سابق پرت كند و بخواهد نتایج ما و كسانی كه در ایران زحمت كشیده‌ایم را تحقیر كند. باشگاه فولاد از تاریخ تاسیسش تا كنون تنها یك بار قهرمان شده و آن هم با یك مربی كروات. امیدوارم كه مایلی كهن هم بتواند این نتیجه را با فولاد كسب كند و بتواند برنامه‌های كاری مخصوص خود را كه در دیگر تیم‌ها پیاده كرده، اجرا كند!»


* پیشنهاد از ایران را می‌پذیری؟

این كه برانكو پس از حضور پنج ساله‌اش در ایران، آیا روزی به ایران برمی‌گردد یا خیر، پرسشی است كه تا زمان حضور او در فوتبال ایران بی‌پاسخ می‌ماند. مرد كروات 52 ساله این گونه پاسخ می‌دهد: « من حرفه‌ای هستم و در كنار حرفه‌ای بودنم تلاش می‌كنم كه شور و شعفی را هم در كارم ارایه كنم، چراكه تنها با این شرایط است كه امكان كسب نتیجه ایجاد می‌شود. اگر پیشنهادی كه ارایه می‌شود، از تیمی خوب از ایران باشد، در بر روی تمامی احتمالات باز است و اگر پیشنهاد خوبی باشد و شرایط فراهم شود احتمال بازگشتنم به ایران زیاد است.»

ایوانكوویچ در پایان برای فوتبال ایران یك آرزو دارد:« من همیشه روابط خوبی با مربیان ایرانی داشتم. قلعه‌نویی سال گذشته با استقلال قهرمان ایران شد و امیدوارم با پشت كاری كه از او سراغ دارم، تیم ملی بتواند نتایج بهتری را نسبت به ما كسب كند. این تنها آرزوی من است.»

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName
عضویت در خبرنامه