• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 916
 • چهارشنبه 1385/7/5
 • تاريخ :

كافه ستاره ارتباط خوبی با تماشاگر برقرار کرد

این كارگردان سینما با اشاره به این كه ذائقه مخاطب را پیش بینی می‌‏كند ، تصریح كرد: وقتی طرحی را برای ساخت بررسی می كنیم نباید فكر كنیم كه مخاطب امروز چه نیازی دارد ، بلكه باید در نظر داشته باشیم كه پروسه ساخت یك فیلم حدود یك سال طول می‌‏كشد این در حالی است كه یك فیلمساز ذائقه مخاطب باید را تا یك سال بعد پیش بینی كند ، این اتفاق در مورد فیلم پارتی و مكس رخ داد.

مقدم با اشاره به كافه ستاره و استقبال مخاطبان با توجه به موضوع اجتماعی و جدی آن اظهار داشت: بی تردید كافه ستاره ارتباط خوبی با تماشاگر امروز برقرار خواهد كرد و خواهید دید كه این فیلم در میان آثار اكران شده جایگاه بحث برانگیزی در میان پیدا خواهد كرد ؛ كافه ستاره رنگ دیگری دارد.

وی با اشاره به نوع روایت كافه ستاره ، گفت: این جنس روایت در سینمای جهان تازگی ندارد و به دفعات ساخته شده است ؛ در اروپا كیشلوفسكی به سراغ این نوع روایت رفته است و همین طور سینمای آمریكای جنوبی تجربه‌‏های متعددی در این زمینه داشته و در حال حاضر نیز درسینمای آمریكا تجربه می‌‏شود ؛ اما در سینمای ایران به دلیل این كه مخاطب ما به شكل روایت خطی عادت كرده است ، ساخت این نوع فیلم و جذب مخاطب ،هم برای كارگردان و هم برای تهیه كننده نیاز به جسارت زیاد داشت.

مقدم همچنین گفت : مجموعه سازنده كافه ستاره این جسارت را داشت و همه با توجه به نوع روایت و اپیزودیك بودن ‌‏آن اعتقاد داریم كه در اكران و جذب مخاطب موفق خواهد شد.

سازنده فیلم های پارتی ، سیاوش و مكس درباره انتخاب بازیگران كافه ستاره ، تصریح كرد: به دفعات در روزنامه ها خواندم كه كارگردان كافه ستاره جسارت زیادی برای انتخاب بازیگران داشته است به دلیل این كه بازیگران این فیلم در قالب های دیگر موفق بوده اند من خیلی خوشحالم كه تهیه كننده در این زمینه به من اعتقاد داشته و دارد.

این كاگردان جوان سینما درادامه افزود : پس از این كه طرح پنج صفحه‌‏ای این فیلم از سوی پیمان معادی به دفتر هدایت فیلم ارائه شداولین بازیگری كه برای این كار به ذهنم رسید ، افسانه بایگان بود ؛ این در حالی است كه وقتی به سراغ بازیگر حرفه ای می روم و او را می بینم فقط به شخصیت فردی او توجه می كنم و توجه و عنایت به پیشینه آن بازیگر آنچنان كه باید برایم مهم نیست.

وی در این زمینه گفت : كلیشه ها حتی در بازیگری به راحتی جا می افتد و حتی بعضی از فیلمسازان هم در انتخاب بازیگران در گیر همین الگوهای تثبیت شده می شوند.

مقدم در بخش دیگری از صحبتهای خود در پاسخ به این سئوال كه چرا دز مینه فیلمسازی كمتر فعالیت می كنید گفت : من كم فیلم می سازم و كم اتفاق می افتد كه با یك داستان درگیر شوم ؛ ضمن اینكه همواره در درجه اول فكر می كنم خودم ارتباط خوبی با قصه برقرار كنم و به همین جهت به سختی به سراغ فیلم نامه دیگران برای فیلم سازی می روم و براین باورم كه یك فیلمساز تا زمانی كه دغدغه ای برای ساختن فیلم ندارد نباد به سراغ فیلمسازی برود.

این كارگردان سینما با اشاره به ایجاد فضای مناسب پشت صحنه كافه ستاره تاكید كرد : كارگردانی فقط دكوپاژ كردن و میزانسن دادن نیست. یكی از وظایف اصلی كارگردان ایجاد فضای گرم پشت صحنه و برقرار كردن فضایی سالم و صمیمی بین سازندگان فیلم است ؛ این در حالی است كه اعتقاد دارم این صمیمیت و گرما بی تردید بر روی نگاتیو ثبت خواهد شد.

وی ادامه داد:كافه ستاره فیلم سختی بود،اما اعتقاد و اعتماد تهیه كننده،ادامه كار را برایم سهل تر كرد؛این رابطه را دوست دارم و برایم اهمیت دارد.

در ادامه این نشست" مصطفی شایسته" در تشریح سیاست‌‏های موسسه هدایت فیلم و امكان ایجاد تجربه های مختلف برای فیلم سازان كشورمان گفت: با توجه به این كه قریب به 20 سال است به عنوان تهیه كننده در سینمای ایران فعالیت می كنم، ساختن آثاری كه نوآوری و ورود به عرصه های مختلف در آن وجود نداشته باشد دیگر برایم جذابیت ندارد و سعی می كنم در كارهایی كه برای تولید انتخاب می كنم تجربه كردن ، افراد مولف و كارهایی كه از جنس تجربه باشد نقش موثری داشته باشد.

این تهیه كننده سینما با اشاره به این كه از اولین فیلم سامان مقدم او را تاكنون همراهی كرده است اظهار داشت: قصه كافه ستاره كار مشكلی به نظر می‌‏رسید حتی وقتی فیلم را می بینم پی به این سختی خواهیم برد ؛ در واقع این تجربه را دوست دارم و اگر قرار باشد در سینما فعالیت كنم جدا از این تعریف نمی توانم كار كنم در حال حاضر با توجه به سابقه كاری یك فیلم ساز می توانم، مختصات یك پروژه را پیش بینی كنم.

شایسته با اشاره به تجربه های نو در هدایت فیلم ، تصریح كرد: هدایت فیلم به عنوان یك موسسه تولید فیلم از زمان تاسیس تا به امروز هیچ كس به اندازه ما تجربه كار اول با فیلم سازان را نداشته است.

وی درباره برنامه‌‏های تبلیغاتی برای اكران كافه ستاره گفت: فكر نمی كنم این فیلم نیاز به تبلیغات داشته باشد ؛ زیرا معتقدم خود مردم بهترین تبلیغ برای كافه ستاره هستند ، یكی از مشخصه های این فیلم هم احترام به شعور مخاطب سینما است ، سازندگان كافه ستاره اعتقاد داشته اند كه تماشاگر ایرانی با مطالعه، با درك و با شعور است و از فیلم های عمیق و اجتماعی لذت می برد.

" شایسته" در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره اكران هم زمان كافه ستاره در كشورهای دیگر گفت : با توجه به برنامه ریزی های انجام شده سینماهای نمایش دهنده این فیلم در آمریكا ، اروپا كشورهای حوزه خلیج فارس با اختلاف یك روز تا یك هفته فیلم را اكران خواهند كرد ؛ این در حالی است كه كافه ستاره یك ماه پیش هم در جشنواره بین المللی فیلم شانگهای حضور پیدا كرد و استقبال بی نظیری از آن شد.

این تهیه كننده سینما با اشاره به نامه هدایت فیلم به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر اطلاعات درباره قاچاق و تكثیر غیر قانونی سی دی های فیلم های سینمای كشورمان تاكید كرد : با حضور مدیران جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روند مثبتی در سینمای كشورمان در حال شكل گیری است این مسئله موفقیت در یك ساله اخیر سینمای ایران تاثیر بسیار زیادی داشته اند و همین طور سازمان صدا و سیما به خصوص شخص آقای ضرغامی كه حمایت های زیادی از آثار سینمای ایران كرده است همكاری این دو نهاد كشور باعث ایجاد اعتماد به نفس زیادی بین اهالی سینما شده است.

وی با تقدیر از اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حمایت از تولید آثار سینمایی گفت : فیلمی كه در دوره های گذشته پروانه نمایش می گرفت می توانست در اكران با مشكل روبرو شود اما در دوره فعلی فیلم ساز با خیال آسوده اثرش را به نمایش می گذارد اما یك موضوع باقی می ماند و آن هم مسئله قاچاق و تكثیر غیر قانونی است.

وی ادامه داد: به این مسئله به شكل مناسب پرداخته نشده ، اگر ریشه قاچاق فیلم مشكل شود سینمای ایران با رونق بی نظری روبرو خواهد شد با ‌‏آنكه مسئولان در صدد مقابله با این پدیده شوم هستند ، ولی درخواست می كنم برای حفظ حقوق سینمای ایران مطبوعات نیز هم پای مسئولان و مدیران كشور برای برچیدن این مسئله تلاش كنند.

UserName