هم اکنون دیده شد

گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه»

نمایشگاه تذهیب و نگارگری نیهور در گالری کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

نمایشگاه تذهیب و نگارگری نیهور، خانم‏ها لیلی عظیمی، طاهره عسگری و زهره رنجبران که در گالری مجلس شورای اسلامی  در فروردین ماه سال 91به مدت 2 هفته به نمایش درآمد.

ساخت برجکی انسانی، احیای رسمی قدیمی در اسپانیا!

 رسم و رسومات عجیب و در برخی مواقع جالب در همه مناطق دنیا وجود دارد.ریشه تک تک این آئین های قومی و قبیله ای به سالها پیش و شاید حتی به اجداد افراد امروزی بر می گردد که بر اساس دانش و نیاز ان روز ، این صندوقچه اسرار سنتی سینه به سینه تا امروز منتقل شده است. ، کشور اسپانیا یکی از کشورهایی است که در این حوزه پیشتاز بوده و رسومات گوناگونی در این کشور برگزار می شود. یکی از جالبترین و قدیمی ترین مراسم های این کشور، برگزاری جشن ساخت برجهای انسانی است که همه ساله در منطقه کاتالونیا اسپانیا برگزار می شود. در این مراسم سنتی، افرادی که از لحاظ جسمی بنیه و توان کافی دارند، به یکی از استادیوم های اصلی و از پیش تعیین شده شهر رفته و به طرز شگفت آوری به هم متصل می شوند.این اتصال به گونه ای است که ارتفاع پیدا کرده و  در نهایت شبیه به برجی انسانی می شوند. وقتی به تاریخچه این رسم عجیب بر می گردیم، ریشه آنرادر گروه رقاصان مشهور اواخر قرن 18 میلادی می یابیم. آنها که در واقع اجداد افراد امروزی محسوب می شدند، در هنگام اجرای برنامه هایشان به شکلی حرکات آکروباتیک انجام می دادند و آنها نیز یک برج انسانی تشکیل می دادند. کاتالان‌ها مردم کاتالونیا بخشی خودمختار در شمال شرقی کشور اسپانیا و کسانی که اصلیت شان به انجا باز می‌گردد هستند. همچنین ساکنان بخشی از جنوب فرانسه که مجاور کاتالونیا است و در کاتالونیا به کاتالونیای شمالی و در فرانسه به پایس کاتالان معروف است نیز معمولاً کاتالان شمرده می‌شوند. این مراسم بازتابی جهانی در تمام دنیا داشته و سالانه افراد زیادی برای دیدن این مراسم با شکوه به این استادیوم می ایند. شاید آنچه باعث با شکوه شدن این مراسم سنتی می شود، اتحاد و یکدستی مردمی است که در اجرای این رسم قدیمی همکاری می کنند.

اعتراضات نسبت به قتل جوان سیاه پوست در آمریکا‎

   

روایت تصویری

تاریخ : 1395/5/9 تعدادبازدید : 21
گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه»
بحران خشک شدن دریاچه ارومیه موضوعی است که میثم میر زنده دل، عکاس شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی مصور به آن پرداخته است. زنده دل که پیش از سفر به ارومیه درباره خشک شدن این دریاچه چیزهایی شنیده بود گفته تنها زمانی که با چشمان خودش دریاچه را دید متوجه عمق فاجعه نابودی اکوسیستم آن منطقه شده است.زنده دل می گوید که دیدن دریاچه او را بر آن داشت که مستندی از دریاچه درحال مرگ و تاثیر آن بر جامعه تهیه کند. یک پروژه عکاسی که می گوید هرگز به پایان نخواهد رسید.کشتی های رها شده تنها نشانه ای هستند که می گویند زمانی در آنجا آب وجود داشته است. مجمتع های مسکونی و زمین بازی بچه ها اکنون پر از نمک و گرد و غبار هستند و تنها خاطره ای از زمان رونق این منطقه بجا مانده است. برخی از مردم هنوز در اینجا زندگی می کنند اما اکثر ساکنان به دهکده های اطراف رفته و مزرعه هایشان را رها کرده‌اند.زنده دل می گوید: وقتی که در سکوت روی نمکزار راه می روم تنها صدای شکسته شدن کریستال های نمک به گوش می رسد. زمانی را به یاد می آورم که صدای آب نشان از زندگی مردم بود و بسیار مایوس کننده است که سکوت این دریاچه را فراگرفته است.دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران زمانی بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه محسوب می شد و محل استراحت و شنای مردم بود ام در طی بیست سال کم کم رو به خشکی رفت. به گفته برنامه توسعه سازمان ملل، آب دریاچه از سال ۱۹۹۷ به یک سوم تقلیل پیدا کرده و علت آن بحران آب و سیاست های کشاورزی ایران است. گزارش زنده دل از دریاچه ارومیه را در زیر می بینید.
گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه» گزارش سی‌.ان.ان از«مرگ دریاچه ارومیه»
UserName