• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1697
 • شنبه 1385/7/1
 • تاريخ :

بهشت موعود لیبرال دموكراسى (2)

مرورى بر فقر و تبعیض در جامعه آمریكابهداشت و خدمات درمانى در آمریكا

وضعیت بهداشت و مراقبت‏هاى پزشكى در ایالات متحده،  در سطحى بسیار پایین‏تر از دیگر كشورهاى پیشرفته سرمایه‏دارى قرار دارد. مهم‏ترین دلیل این وضعیت، وجود اختلاف طبقاتى شدید در ایالات متحده  است و سرمایه‏داران به عنوان بالاترین طبقه اجتماعى به این امر دامن مى‏زنند. امروزه حدود 45 میلیون آمریكایى، بدون بیمه پزشكى و بهداشتى هستند؛ اگر مریض شوند كسى به كمك آنها نخواهد شتافت و دكتر و دارو براى آنها فراهم نیست. بر اساس معتبرترین آمارهاى موجود، تقریباً 000/100 نفر سالانه در ایالات متحده  به دلیل كمبود مراقبت‏هاى مورد نیاز درمانى مى‏میرند. مشكل بزرگ‏تر، متوجه كسانى است كه تحت پوشش بیمه قرار دارند و خدمات درمانى بیمه براى این افراد كافى نیست.

بیش از 25 درصد مردم آمریكا، طبق آمار دولت، بى‏سواد محسوب مى‏شوند؛ زیرا توانایى نوشتن و خواندن مطالب مربوط به احتیاجات روزانه را ندارند و این در حالى است كه وضعیت آموزشى و تحصیلاتى این كشور، از نظر كمى و كیفى، با چالش روبه‏رو بوده، سیر نزولى دارد و در مقابل، رشد پدیده‏هایى چون خشونت، جنایت، اعتیاد و از هم گسیختگى معنوى و اخلاقى كه دامن‏گیر دانش‏آموزان و دانشجویان این كشور شده، سیر صعودى خود را به سرعت طى مى‏كند.

بسیارى از مردم، زمانى كه احساس نیاز فورى به خدمات بیمه دارند، متوجه مى‏شوند كه بیمه، مشكل پزشكى آنها، آزمایش‏ها و نیاز دارویى آنها را تأمین نمى‏كند و یا تنها مقدار بسیار ناچیزى از هزینه خدمات درمانى را مى‏پردازد. گذشته از این، در  ایالات متحده ، مزایاى بیمه درمانى در بسیارى موارد، به زمان اشتغال افراد بستگى دارد و زمانى كه از كار اخراج شوند، نه تنها حقوق خود را از دست مى‏دهند، بلكه پوشش مزایاى خدمات درمانى آن فرد و خانواده‏اش از بین مى‏رود. همچنین 35 درصد از سال‏خوردگان، براى تأمین هزینه درمان پزشكى خود، مجبورند از مبلغى كه براى خرید مواد غذایى خود خرج مى‏كنند، بكاهند. ظلم و بیداد سیستم خدماتى در این كشور، در مورد بیماران لاعلاج، به حداكثر خود مى‏رسد. در میان افرادى كه بیمارى‏هاى لاعلاج دارند، 39 درصد، «مشكلات كاملاً جدى» در پرداخت هزینه‏هاى پزشكى خود دارند.


آموزش و پرورش در آمریكا

بیش از 25 درصد مردم آمریكا، طبق آمار دولت، بى‏سواد محسوب مى‏شوند؛ زیرا توانایى نوشتن و خواندن مطالب مربوط به احتیاجات روزانه را ندارند و این در حالى است كه وضعیت آموزشى و تحصیلاتى این كشور، از نظر كمى و كیفى، با چالش روبه‏رو بوده، سیر نزولى دارد و در مقابل، رشد پدیده‏هایى چون خشونت، جنایت، اعتیاد و از هم گسیختگى معنوى و اخلاقى كه دامن‏گیر دانش‏آموزان و دانشجویان این كشور شده، سیر صعودى خود را به سرعت طى مى‏كند. در مطالعه‏اى كه در سال 1986م. در مدارس ایالت كالیفرنیا انجام گرفت، هفت مورد از مسائل جارى به شرح زیر بود: استفاده از مواد مخدر، نوشیدن مشروبات الكلى، حاملگى دختران جوان، خودكشى، تجاوز، دزدى و خشونت و یك مورد دیگر كه در سال‏هاى اخیر به موارد بالا افزوده شده، مسلح شدن جوانان دانش آموز به انواع سلاح‏هاى گرم و گاهى استفاده از آنها علیه معلمان، كاركنان و دانش‏آموزان دیگر بوده است». «در سال 1997- 1998م. در 10% مدارس آمریكا، 4100 مورد تجاوز و اقدام تهاجمى و 7100 فقره دزدى و 1100 مورد درگیرى مسلحانه میان دانش‏آموزان به وقوع پیوسته است».به گزارش روزنامه واشنگتن پست، «بررسى بودجه فدرال و ایالتى آمریكا نشان مى‏دهد كه طى هشت سال گذشته، بودجه ساخت زندان‏ها 30% افزایش یافته است؛ در حالى كه بودجه آموزش عالى، 18% كاهش را نشان مى‏دهد». از سوى دیگر، بسیارى از جوانان آمریكا كه از قدرت اقتصادى خوبى برخوردار نیستند، توانایى تحصیل در دانشگاه‏ها را ندارند تا جایى كه امروزه، ورود به ارتش، در بسیارى از مواقع، براى آمریكایى‏هاى محروم، وسیله‏اى براى دسترسى به تحصیلات عالى است و غیر از این، راهى براى ادامه تحصیل ندارند.


فساد دولت‏مردان آمریكا

یكى از مهم‏ترین اصول دموكراسى و لیبرالیسم، كنترل صاحبان قدرت و نظارت بر اعمال آنان، براى جلوگیرى از دست‏اندازى به اموال عمومى و سوءاستفاده از قدرت است؛ اما فساد پنهان و آشكار دست‏اندركاران نظام حاكم بر آمریكا تا به آن جا گسترده است كه حتى سیاست‏مداران با سابقه این كشور نیز زبان به اعتراض گشوده‏اند. «جیمز بیكر»، وزیر اسبق امور خارجه آمریكا با اشاره به بحران اجتماعى و پیچیدگى ایالات متحده مى‏گوید: «براى حل بحران اجتماعى آمریكا، نخبگان و مسئولان و شخصیت‏هاى سیاسى آمریكا بایستى از خود شروع كنند و كمتر رسوایى اخلاقى و مالى به بار آورند». افشاى وضعیت فضاحت بار و فساد مالى و اخلاقى مقامات آمریكایى در چند دهه اخیر كه بارها تكرار شده، موجب حذف آنان از صحنه سیاسى كشور شده است؛ چنان كه تنها در دو دهه 1970 و 1980م.

یكى از مهم‏ترین اصول دموكراسى و لیبرالیسم، كنترل صاحبان قدرت و نظارت بر اعمال آنان، براى جلوگیرى از دست‏اندازى به اموال عمومى و سوءاستفاده از قدرت است؛ اما فساد پنهان و آشكار دست‏اندركاران نظام حاكم بر آمریكا تا به آن جا گسترده است كه حتى سیاست‏مداران با سابقه این كشور نیز زبان به اعتراض گشوده‏اند.

پانزده تن از سران و اعضاى كنگره آمریكا به علت تخلف قانونى و رشوه‏خوارى و سوءاستفاده و فساد از سمت خود استعفا داده و یا بركنار شده‏اند». نتایج آخرین نظرخواهى در آمریكا نشان مى‏دهد كه 61% مردم این كشور معتقدند كه مقامات دولت آمریكا، فاسد و تقلب‏كارند. این نظرسنجى كه به طور مشترك توسط موءسسه آمارسنجى گالوپ و شبكه تلویزیونى سى ان ان انجام پذیرفته، نشان داده است كه اكثر رأى دهندگان آمریكا از عملكرد مقامات دولتى، به ویژه اعضاى كنگره آمریكا، ناراضى هستند و معتقدند كه این افراد، امین و درستكار نمى‏باشند!». عدم توانایى نظام لیبرال دموكراسى در حل مشكلات جامعه آمریكا و سلطه عده معدودى سرمایه‏دار بر امور آن، موجب بدبینى و بى‏اعتمادى فزاینده مردم این كشور شده است. از این رو، همواره درصد كمى از جمعیت 293 میلیونى واجد شرایط در این كشور، در انتخابات شركت مى‏كنند و به این ترتیب اصول مهم دیگر دموكراسى، یعنى «مشاركت» و «رضایت مردم» نقض مى‏شوند.

نویسنده:علیرضا محمدى

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه