• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3402
 • دوشنبه 1385/7/3
 • تاريخ :

به بهانه‌ی پخش «هتل روآندا» از سینما چهار

نقطه قوت فیلم «هتل روآندا» در یك چیز نهفته و آن سادگی فیلم است. این فیلم یكی از تاثیرگذارترین آثار سال‌های اخیر سینمای جهان محسوب می‌شود.

«هتل روآندا» محصول سال 2004 سینما است كه در مدت زمان دو ساعت و یك دقیقه با همكاری چهار كشور آمریكا،انگلیس، ایتالیا و آفریقای جنوبی ساخته شده است.


درباره‌ی فیلم

استیفن هولدن در نقدی پیرامون فیلم «هتل روآندا» در روزنامه نیویورك تایمز می‌نویسد: هتل روآندا به شكلی ریشه‌ای خونریزی و كشتاری واقعی را به تصویر می‌كشد كه درعین حال به نظر می‌رسد از خلال مه یا از فاصله دور مشاهده می‌شود.

جنگ و نزاع همه جا را در بر گرفته است اما در خیابان هاجوی خون راه نیفتاده است و تصویر زننده‌ای از قطعه قطعه كردن جنازه نمایش داده نمی‌شود.

هتل روآندا یك درام سیاسی دلهره‌آور است كه مانند چكش روی تمام زوایای حسی تماشاگر فرود می‌آید. این فیلم كوبنده ارزش در اختیار گرفتن چهره‌ای انسانی برای تصویرسازی وضعتی را به نمایش می‌گذارد كه در آن قرار است اخبار سانسور شده كشوری وحشی به غرب ارسال شود.

«هتل روآندا» نخستین نمونه برای نمایش كشتار و نسل‌كشی در كشورهای درگیر نزاع‌های قومی نیست. اما تصویر قتل عام هشتصد هزار توتسی به فرمان قبیله هوتو در روآندا و حمام خون سال 1994، صحنه‌ای ویرانگراست كه ناكفایتی كشف نشده رسانه‌ها، جهت عدم پوشش صحیح‌ این واقعه را به نمایش می‌گذارد.


فیلمی تاریخی یا تحریفی

«هتل روآندا» فیلم تاریخی نیز محسوب می‌شود و از این حیث پس زمینه‌های متعددی را پوشش می‌دهد. بسیاری از گفتگوها در برگیرنده زمینه‌های تاریخی حوادث این كشور است. بلژیكی‌ها متهم‌اند چرا كه بذر اختلافات قومی را باتقویت اقلیت توتسی در روآندا كاشته‌اند.

فرانسه اصلی‌ترین كشوری است كه سلاح مورد نیاز هوتو را تامین كرده است و زمانی هم كه با موج انتقادات روبه رو شدند، یك مامور رسمی دولتی،با امتناع به كار بردن واژه نسل‌كشی از پذیرفتن خطای خود طفره می‌رود. احساسات گرایی بی‌رویه‌ای كه فیلم دیده می‌شود قابل اغماض است و شاید با توجه به سوژه فیلم امری اجتناب‌ناپذیر باشد.

اعتراض رییس‌جمهور روآندا پس از نمایش فیلم «هتل روآندا» در زمره‌ی ده فیلم برتر سال 2004 قرار می‌گیرد. اما این فیلم با انتقاداتی نیز همراه بوده است. پل كاگیم، رییس‌جمهور رواندا از جمله منتقدانی است كه اعلام كرده است این فیلم تاریخی تحریف شده است.

وی كه نقش پل راساباگینا را از لحاظ اعتبار تاریخی زیر سوال برده است. در مراسمی به مناسبت دوازدهمین فاجعه روآندا اعلام كرد: دراین فیلم شخصیت پل ارسساباگینا تحریف شده است و آن چه می‌بینم شخصیت واقعی وی نیست.


حضور در جشنواره‌های جهانی و اكران فیلم

فیلم هتل روآندا در سال 2005 در سه رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مكمل زن و بهترین فیلمنامه كاندیدای دریافت جایزه اسكار بوده است. این فیلم در سال 2006 در جشنواره فیلم بافتا شركت كرد و كاندیدای دریافت جایزه این جشنواره در بخش بهترین فیلمنامه شد.

داستان مردی كه جان هزار تن را در جریان نسل‌كشی رواندا نجات داد همچنین جایزه تماشاگران جشنواره فیلم تورنتو را از آن خود كرد.

ساخته تری جورج با حضور در جایزه فیلم اروپا در سال 2005، جایزه بهترین موسیقی فیلم این رویداد هنری را دریافت كرد.

جشنواره گلان گلاب (2005) و جایزه گرمی (2006) از دیگر رویدادهای مهم جهانی است كه هتل روآندا در آنها حضوری موفق داشته است.

این فیلم هم‌چنین در بیست و چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر نیز به نمایش درآمد. برغم كسب عناوین مختلف در جشنواره‌های معتبر جهانی، «هتل روآندا» در گیشه موفقیت چندانی را به دست نیاورد و در زمره فیلم‌های پر محتوایی قرار گرفت كه اغلب تماشاگران رغبتی به تماشای آنها نشان نمی‌دهند.


فیلمنامه هتل روآندا

فیلمنامه این اثر به قلم خود كارگردان «تری جورج» و با همكاری كی ارپیرسون به نگارش درآمده است. این دو تن كه نامزد اسكار سال 2005 بودند، موفق شدند جایزه « هیومن تاس» لوس‌آنجلس را كه سالانه به برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌هایی با مسائل مهم اجتماعی تعلق می‌گیرد، را دریافت كنند.

پیرسون در گفتگویی با اشاره به موضوع هتل روآندا گفته است: در آن زمان همه می‌دانستند كه چه اتفاقی در حال وقوع است. اما همه رهبران بزرگ غرب خاموش ماندند و دست به هیچ اقدامی نزدند. این فیلم ماجرای یك مرد معمولی است، یك هتلدار است كه دست به كار بزرگی زد.

«هتل روآندا» یك درام تاریخی، سیاسی و جنگی است كه داستان واقعی هتلداری به نام پل روسسا باگینا را روایت می‌كند. ماجرای فیلم در سال 1994 می‌گذارد و این هتل‌دار با استفاده از نفوذش و تماس با قدرت مدارانی چون بیل كلینتون، پادشاه بلژیك و وزیر خارجه فرانسه جان این قربانیان را نجات می‌دهد.


بازیگران فیلم

دان چیدل، بازیگر اصلی فیلم هتل روآنداست كه در این فیلم نقش «پل راسسا باگینا» را بازی می‌كند. وی كه پیش از این فیلم در آثار حادثه‌یی و پرفروشی مانند « دوازده یار اوشن» بازی كرده بود، به خاطر ایفای نقش در هتل روآندا كاندیدای جایزه اسكار شد.

دان چیدل در گفتگویی درباره بازی در هتل روآندا و این كه در ابتدا قرار بود شخص دیگری این نقش را بازی كند، می‌گوید: دوست داشتم این فیلم ساخته شود، حتی اگر من در آن بازی كنم. ماجراهای شگفت‌انگیز این قصه را كمتر كسی می‌دانست و ما وظیفه داشتیم آن را برای جمع كثیری از مردم جهان تعریف و بازگو كنیم واین اصل مساله بود و حضور یا عدم حضور من در فیلم اهمیتی ثانویه داشت. در كنار دان چیدل بازیگرانی چون زولانی مالی، دزموند دیوب، حكیم كاظم، رزی مونتن و نیل مك كارتی به ایفای نقش پرداخته‌اند.


درباره‌ی كارگردان

تری جورج در دهه 1970 به عنوان یك مبارزه انقلابی در ایرلند شمالی شناخته شد. وی سپس با مارگارت هیگینس، ساكنان آمریكا و یكی از نویسندگان این كشور ازدواج كرد و صاحب دو فرزند شد.

وی در گفتگویی اعلام كرده است: وجهه‌ای كه سینمای هالیوود در آفریقا و آسیا به دست آورده است، غیرقابل انكار است نفوذ فیلم‌های هالیوود در كشورهای این قاره‌ها باعث نشده كه یكسری از ارزشهای غرب نیز همراه با این فیلمها به مردم منتقل شود كه بعید می‌دانم پدیده‌ای چندان جالب باشد.

UserName