• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 541
 • چهارشنبه 1385/6/29
 • تاريخ :

نمایش فیلم در فرهنگسراها شبیه شوخی است

سیامك شایقی مطرح كرد: خارج شدن انحصار از دفاتر پخش ... اكران "باغ فردوس" ادامه پیدا كند... نمایش فیلم در فرهنگسراها شبیه شوخی است

كارگردان "باغ فردوس پنج بعد ازظهر" اظهار امیدواری كرد: شرایط اكران درسینمای ایران بگونه‌ای پیش برود كه انحصار پخش از دفاتر خاص خارج شود.

سیامك شایقی تصریح كرد: صاحبان سینما راغب‌تر هستند با دفاتر پخشی كه تعداد بیشتری فیلم دارند كار كنند. بنابراین باید شرایط بگونه‌ای پیش برود كه انحصار شكسته شود و پخش فیلم در تعداد بیشتری دفاتر اتفاق بیفتد در عین حال كه معتقدم دفاتر پخشی كه خودشان فیلمهایی كه می‌خواهند پخش كنند، تولید نكرده باشند، كمتر دل می‌سوزانند. بنابراین ابتدا كه می‌خواستم "باغ فردوس" را اكران كنم فكر كردم با دفاتری كار كنم كه انگیزه بیشتری داشته باشند. اما متوجه شدم تنها انگیزه، كافی نیست باید در قوانین اكران یك تجدید نظری بشود و دفاتر دیگر پخش به وجود بیاید و این انحصار از بین برود.

وی به نحوه تبلیغات "باغ فردوس پنج بعد از ظهر" اشاره كرد و گفت: سعی كردیم مناسب‌ترین شكل تبلیغات را انجام دهیم و امیدوار بودیم تعداد سینمایی كه به دست می‌آوریم از تعداد فعلی بیشتر باشد اما این اتفاق نیفتاد. هم‌اكنون 6 تا 7 سالن و 3 تا چهار فرهنگسرا در اختیار داریم.

شایقی به میزان استقبال مردم طی چند هفته‌ای كه از اكران این فیلم می‌گذرد اشاره كرد و گفت: در سه سالن اصلی فرهنگ، ایران، ‌فلسطین كه در حقیقت سالنهای اصلی نمایش فیلم هستند، فروش خیلی خوبی داشته است ولی در سینماهای كه در مراكز دیگر شهر قرار دارند موفقیت كمتر می‌شود و سالنهای فرهنگسراها نیز شرایط متفاوتی دارند. اساسا نمایش در آنها چیزی شبیه شوخی است و در عین حال كه برخی فرهنگسراها مدیریت درست‌تری دارند و موفق‌تر عمل كردند اما

مثلا یكی از فرهنگسرا كه سالن مناسب و خوبی هم دارد اصولا مساله‌اش اكران فیلم ایرانی نیست.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینكه قصه تكراری و اصلی سینمای ایران، كمبود سالن سینما است، معتقد است: در شرایط فعلی و به عنوان راه حل كوتاه مدت معتقدم ما سالن سینما داریم ولی از آن به درستی استفاده نمی‌كنیم مثلا یكی از فرهنگسراها سالن بسیار درجه یك و مطلوب دارد ولی بدرستی از آن استفاده نمی‌شود.

وی در ادامه افزود: مثلا به طور كلی دو سانس برای نمایش فیلم اختصاص دادند اما این دو سانس نیز شرایط مناسبی ندارند و بدرستی فیلم نمایش نمی‌دهند. شاید یك روز برنامه‌ی كانون فیلم بگذارند و یك سانس جلسه‌ی نقد و بررسی آن فیلم و سانس دیگر كنسرت موسیقی برگزار می‌كنند، بنابراین به طور مشخص برنامه نمایش را مشخص نمی‌كنند.

وی در عین حال گفت: من مخالف آن برنامه نیستم بلكه معتقدم تكلیف این سالن سینما و جایگاهش باید مشخص شود.

شایقی در ادامه گفتگو با خبرنگار هنری ایسنا اظهار امیدواری كرد: ‌نمایش "باغ فردوس پنج بعد از ظهر" با همین تعداد معدود سالن‌ ادامه پیدا كند، چون سالنهای كه این فیلم را نمایش می‌دهند راضی هستند و امیدوارم مدیران مافوق تصمیم نگیرند كه به هر دلیل چون می‌خواهند فیلم‌های دیگری را به هر نحوه به نمایش بگذارند جلوی اكران این فیلم را بگیرند.

به گزارش ایسنا، سیامك شایقی كه از زمان ساخت فیلم "شراره" تقریبا با فاصله‌ی چند سال فیلم "باغ فردوس" را جلوی دوربین برده است، گفت: چون شرایط تولید سخت‌ باعث می‌شد این چند سال فیلمی نسازم اما از همان سالها در حدود سالهای 80، 81 این فیلم نامه و طرحش را كار كردم و مترصد ساخت بودم.

وی درباره مسائل روانشناسی كه در فیلم وجود دارد و مشاوره از پزشكان در ادامه به ایسنا گفت: یكسری مطالعات شخصی در زمینه روانشناسی داشتم اما نكته كلیدی و نگرانی كه وجود داشت بیشتر از بابت زاویه صنف دكتری روانشناس و روانكار بود. نگرانی از این جهت بود كه دكترها به صورت اعم و روانشناسان به صورت اخص هیچ وقت درگیری عاطفی با بیماران پیدا نمی‌كنند. بنابراین من در فیلم نامه هم آوردم آنجا دكتر به دختر می‌گوید: عاشق نقش من نشدی؟

درسناریوی اولیه این ارتباط نافرجام بود ولی حالا كه حتی یك مقدار به نظر تماشاگر پایان خوش است در فیلم هم این نگرانی مطرح می‌شود. دكتر هیچ حرف خاصی به زبان نمی‌آورد بنابراین آقایان دكتر با فیلم خوشبختانه دچار مشكل نمی‌شوند.

وی معتقد است: بحث روانشناسی اساسا به عنوان محور اصلی فیلم مطرح نیست. باغ فردوس - یك فیلم عاشقانه اجتماعی است كه در قالب یك موضوع روانشناسانه مطرح می‌شود و ممكن بود اگر قالب دیگری را پیدا می‌كردم از آن برای روایت اصلی استفاده می‌كردم.

شایقی در پایان دغدغه اصلی‌اش را اكران و نمایش دانست و گفت: فكر می‌كنم این موضوع به عنوان یكی از معضلات سینمای ایران است كه ما در مجمع فیلم سازان ایران در حال بحث و گفتگو درباره این موضوع هستیم و امیدواریم به نتیجه برسیم.

به گزارش ایسنا، در"باغ‌ فردوس پنج بعد ازظهر" رضا كیانیان، لادن مستوفی، آزیتا حاجیان و‌ حامد بهداد، ‌به ایفاء نقش می‌پردازند.

این فیلم درباره‌ی دختر جوان باهوشی است كه از مشكلات روانی رنج می‌برد، مشكلات او كه ریشه در شرایط خانواده دارد، به تدریج در رویارویی با آدمهای پیرامونش در جامعه گسترش می‌یابد، با ورود یك دكتر روانشناس به زندگی "دریا"، ماجراها شكل‌ دیگری به خود می‌گیرند. "باغ فردوس پنج بعد ازظهر"،هشتمین فیلم بلند سینمایی شایقی بعد از فیلمهای همچون "رنو تهران 29"،"راه و بیراه" ، "در كمال خونسردی"، "مادرم گیسو" و "شراره" است.


لینک :

 «باغ‌ فردوس پنج بعدازظهر» شهریور 

UserName