• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1380
 • دوشنبه 1385/5/16
 • تاريخ :

جهاد دانشگاهی گامی بلند در تحقق اهداف انقلاب


16 مرداد سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی  است . نهادی که 25 سال پیش برای ایجاد نهضت علمی تاسیس شد و اینک تولیدکننده یک چهارم مقالات علمی ایران اسلامی است.

جهاد دانشگاهی نهادی است که پس از تعطیلی دانشگاه ها در انقلاب فرهنگی در 16 مرداد 1359 شکل گرفت. از اهداف اولیه این نهاد نوپا، توسعه فعالیت های فرهنگی و پژوهشی در دانشگاه ها بود. همچنین این نهاد سعی و تلاش در جهت هدایت دانشگاه به سمت رفع نیازها و وابستگی های جامعه در ابعاد صنعت و مسائل اجرایی کشور داشت. این نهاد امروز هم پس از رشد و بلوغ تشکیلاتی و ساختاری خود به خصوص از جنبه نیروی انسانی فعالیت های گسترده و پویایی در سه حوزه مختلف پژوهش، فن آوری، فرهنگ و آموزش فعالیت می کند.

امروز جهاد دانشگاهی سالی دیگر از فعالیت خود را در شرایطی آغاز می کند که شاهد تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و آرمان های والای انقلاب فرهنگی با همت و تلاش جهادگران دانشگاهی در سراسر کشور است. بیش از چهار هزار جهادگر دانشگاهی، در واحدهای مختلف جهاد دانشگاهی در جهت شکوفایی استعدادها و خودکفایی کشور گام بر می دارند. جهاد دانشگاهی امروز، با بیش از 120 دکترای تخصصی، 700 کارشناس ارشد و دکترای حرفه ای و حدود 1900 کاردان و کارشناس متعهد در زمینه های مختلف پژوهشی، آموزشی و فرهنگی گام برمی دارد.

تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی یکی از طرح های شاخصی بود که از سال 1379 در جهاد آغاز شد... در دنیا فقط 10 کشور به این فناوری دست یافته اند.این فناوری می تواند یک انقلاب جدید در علم پزشکی تلقی شود.

جهاد دانشگاهی براساس اساسنامه، نهادی عمومی و غیر دولتی، زیر نظر  شورای عالی انقلاب فرهنگی،  دارای شخصیت مستقل و از لحاظ استخدامی و مالی، تابع مقرراتی است که درچهارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیات امنای آن می رسد. از سال 1369، جهاد دانشگاهی به صورت پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی و خدماتی کشور معرفی شد. گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه پژوهش، گسترش طرح های کاربردی و نیمه صنعتی از راه پیوند با مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور ایفای وظایف و توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه از طریق همکاری با حوزه و دانشگاه و سایر مراجع و نهادهای فرهنگی به ویژه برای نسل جوان از اهداف مهم جهاد دانشگاهی است.

 رهبر معظم انقلاب  در زمینه فعالیت ها و فواید جهاد دانشگاهی می گویند : "جهاد دانشگاهی می تواند آن دستگاهی باشد که این موج جوان دانشجوی کشور را در داخل دانشگاه ها هدایت و اینها را به پختگی و کمال لازم برساند. دستگاه رسمی دولتی و یا وزارت، هر چه هم که از لحاظ مدیران و مسوولان، مورد پسند و قبول باشد، باز هم جهاد دانشگاهی، یک حالت خودمانی تر و صمیمی تری نسبت به این قضیه دارد و ترکیبش، ترکیب جوان تری است ... نقش جهاد دانشگاهی در میان دانشگاهیان، بسیار فراتر از نقش ساده و تشریفاتی است؛ این مرکز افزون بر این که باید نبض حرکتی فکری و فرهنگی دانشجویان را در دست گیرد، باید از زبان آنها حرف بزند... با دانشجویان ارتباط داشته باشد، از دانشجویان باشد، به آنها بپردازد...،و به آنها توصیه بکند".

دکتر علی منتظری رییس جهاد دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی "مهر"، در زمینه نقش جهاد دانشگاهی در تعامل و ارتباط مراکز علمی با صنعتی می گوید: جهاد محصول تجربه و در واقع ارتباط دانشگاه با جامعه است. اصولا جهاد در طول حیات خود، تجمع یک دستاورد عملی در زمینه ارتباط تحقیقات و نیازهای کشور بوده است و اگر ما بتوانیم تجربه جهاد را تکثیر کنیم و با شناخت نیازها و رویکرد رفع وابستگی ها به دنبال پژوهش و تحقیق باشیم قطعا دانشگاه های ما می توانند به سرعت با صنعت و نیازها سایر حوزه ها پیوند برقرار کنند و علاوه بر تقویت بنیه مالی خود به رفع وابستگی های صنعتی کشور هم موفق شوند در ضمن صنعت هم با استفاده از این توان با روز آمد کردن و بهسازی تولیدات خود، می تواند با اتکا بر توان علمی قدم بر دارد . در طول این سال ها نیز جهاد تلاش کرده است، تجربیات خود را در اختیار دانشگاه ها و صنعت قرار دهد و به این صورت به شکوفایی این دو بخش کمک کند.

جهاد محصول تجربه و در واقع ارتباط دانشگاه با جامعه است و همیشه در پی رفع نیازهای کشور قدم برمی دارد.

جهاد دانشگاهی همیشه در پی رفع نیازهای کشور قدم بر می دارد و با توجه به این موضوع ، به نیازسنجی بسیار توجه داشته است. نیازسنجی اولین قدم در تحقیق و پژوهش است. رویکرد ما معطوف به نیازهای جامعه بوده است و همیشه کارفرمایانی وجود داشته که از طرح های جهاد دانشگاهی استقبال کرده اند و آنرا به تولید رسانده اند. در همین راستا در سال گذشته حدود 800 پروژه و طرح تحقیقاتی در جهاد دانشگاهی به انجام رسیده است که نزدیک به 80 درصد آن به صورت کارفرمایی انجام شده است. تلاش کردیم ایده ها در فاصله زمانی کوتاهی به طرح های تحقیقاتی منجر شود و نتایج و مواهب به کارفرمایان واگذار شود. در واقع اصل کار تحقیقاتی در جهاد دانشگاهی انجام شود و در مراحل تولید انبوه در اختیار دستگاه ها قرار می گیرد. ما امیدواریم این تجربه در دانشگاه ها ما به صورت سازماندهی شده تری دنبال شود و یک ارتباط معقول بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود. چون اگر چنین اتفاقی بیفند ضمن اینکه می توان امیدوار بود که محصولات صنعتی روزآمد شوند، در افزایش بنیه مالی تحقیقاتی دانشگاه ها نیز تقویت صورت می گیرد و یک تحول در وضعیت معیشتی محققان دانشگاهی ایجاد می شود.

رهبر معظم انقلاب : جهاد دانشگاهی می تواند آن دستگاهی باشد که این موج جوان دانشجوی کشور را در داخل دانشگاه ها هدایت و اینها را به پختگی و کمال لازم برساند.

رئیس جهاد دانشگاهی همچنین به بخش تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی در جهاد دانشگاهی اشاره می کند و می گوید: تولید، تکثیر و انجماد سلول های بنیادی جنینی یکی از طرح های شاخصی بود که از سال 1379 در جهاد آغاز شد و اولین نتایج آن منتشر شد. در دنیا فقط 10 کشور به این فناوری دست یافته اند. این فناوری می تواند یک انقلاب جدید در علم پزشکی تلقی شود. در حال حا ضر توانسته ایم سلول های بنیادی جنینی سلول های قلبی، عصبی، خون ساز و ... را تولید کنیم و بقیه سلول ها نیز در دست تحقیق پژوهشگران جهاد قرار دارند. همچنین اولین رده سلول های بینادی در بیماران قلبی مورد استفاده قرار گرفته است و این بیماران تحت نظر هستند.

در حوزه پژوهشی علاوه بر تحقیقات در زمینه سلول‌ های بنیادی، بخشی از محققان ما برای یافتن راه حل مناسبی برای درمان سرطان های پستان، رحم و پروستات تلاش می کنند که این کار تحقیقاتی از فعالیت های بسیار ارزنده جهاد دانشگاهی تلقی می شود. در حوزه آموزشی نیز مهمترین اقدام جهاد دانشگاهی راه اندازی آموزش های مجازی بوده است. جهاد دانشگاهی امروز بر مبنای احساس نیاز و درک موقعیت امروز خود و جامعه می کوشد تا با بسیج امکانات و منابع خود بر مبنای اولویت های جامعه حضور جهادی و اعتقادی خود را آشکارتر سازد. به کارگیری شیوه های نوین علمی و استفاده از ابزارهای جدید، تمرکز در سیاست گذاری و عدم تمرکز در امور اجرایی و هماهنگی تشکیلاتی می تواند جهاد دانشگاهی را در بیست و شش سالگی به عنوان یک نهادی با تجربه کارآمد معرفی کند.

منبع : خبرگزاری مهر

UserName