• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 818
 • سه شنبه 1385/5/10
 • تاريخ :

خبر فوری...


با وجود اعلام توقف موقت آتش بس از سوی اسرائیل، عملیات هوایی و زمینی ارتش این کشور در خاک لبنان ادامه داشته و همزمان، تلاش های دیپلماتیک برای خاتمه دادن به این جنگ همچنان در جریان است.

بامداد روز سه شنبه، هواپیماهای نظامی اسرائیل جاده ای در شمال شرق لبنان در نزدیکی مرز این کشور و سوریه را که مورد استفاده رزمنده های حزب الله است به شدت بمباران کردند.

منابع اسرائیلی هدف از این حملات را جلوگیری از ارسال اسلحه و تجهیزات برای رزمنده های حزب الله عنوان کرده اند.

پلیس لبنان گفته است که نقاطی در یک روستای واقع در پانزده کیلومتری مرز لبنان و سوریه نیز که از جمله مراکز تجمع رزمندگان حزب الله محسوب می شود هدف بمباران قرار گرفت.

در سوریه، بشار اسد، رییس جمهوری، از ارتش این کشور خواسته است تا برای مقابله با آنچه که وی "چالش های منطقه ای" خوانده است سطح آماده باش خود را افزایش دهد.

وی در پیامی کتبی به مناسبت فرا رسیدن اول اوت، روز ارتش سوریه، از نیروهای مسلح خواست تا به آموزش فشرده تر نفرات مبادرت ورزند.

در همانحال، نیروی زمینی ارتش اسرائیل در نبردهای سنگین با رزمندگان حزب الله در جنوب لبنان درگیر بوده است.

شامگاه دوشنبه گزارش شد که اعضای هیات دولت اسرائیل به اتفاق آرا تصویب کرده اند که عملیات زمینی علیه حزب الله در جنوب لبنان گسترش بیشتری یابد.

این تصمیم می تواند به معنی نفوذ عمیق تر نیروهای اسرائیلی در جنوب لبنان باشد در حالیکه اسرائیل در صدد بوده است منطقه ای عاری از حضور افراد مسلح حزب الله را تحت عنوان "کمربند امنیتی" در جنوب لبنان ایجاد کند!

مقامات اسرائیلی هدف از ایجاد کمربند امن را محافظت از ساکنان این کشور از اقدامات حزب الله لبنان به خصوص پرتاب موشک به سوی نواحی مسکونی این کشور اعلام کرده اند.( اما چه کسی باید کمربند ایمنی برای مناطق کاملا مسکونی جنوب لبنان ایجاد کند که هر روز دهها کودک و زن در این مناطق توسط اسرائیل به خاک و خون کشیده می شوند!)

همزمان، رادیو اسرائیل گزارش کرده است که دولت در نظر دارد هزاران تن از افراد ذخیره ارتش را به خدمت احضار کند.


نومیدی از توقف جنگ و شرایط جنگ زدگان

عملیات نظامی اسرائیل علیه لبنان در حالی ادامه داشته که در پی حمله هوایی به روستای قانا در روز یکشنبه و کشته شدن بیش از پنجاه غیرنظامی لبنانی، دولت اسرائیل اعلام کرده بود که حملات هوایی خود را به مدت چهل و هشت ساعت به حالت تعلیق در می آورد.

پس از آن مقامات اسرائیلی تصریح کردند که در صورت ادامه موشکباری حزب الله به سوی خاک اسرائیل، حق دست زدن به حملات در این مهلت را نیز برای خود محفوظ می دارند.

اعلام تعلیق موقت عملیات علیه لبنان باعث امیدواری به حصول توافق در مورد برقراری آتش بس در جنگ کنونی شد اما به نظر می رسد کهاسرائیل در شرایط کنونی مایل به قبول آتش بس نیست.

به گفته برخی ناظران، از نظر اسرائیل، پذیرش آتش بس در شرایط کنونی به منزله به رسمیت شناختن حزب الله لبنان است در حالیکه دولت اسرائیل حزب الله را یک سازمان تروریستی و تنها دولت مرکزی لبنان را نماینده مردم این کشور می داند .

در مورد امدادرسانی به جنگ زدگان لبنانی، منابع سازمان ملل متحد اعلام داشته اند که اعلام توقف چهل و هشت ساعته حملات هوایی باعث بهبود در دسترسی سازمان های بین المللی امدادرسانی به مناطق جنوبی لبنان نشده است.

به گفته این منابع، کاروان های حامل کمک های بشردوستانه برای دریافت اجازه عبور امن از مناطق جنگی باید از سه روز قبل مسیر حرکت خود را به اطلاع فرماندهی ارتش اسرائیل برسانند و فرصت دو روزه اعلام شده برای این منظور کافی نبوده است.

با اینهمه، ساکنان برخی از مناطق جنگ زده، که گاه چندین روز را در شرایط بسیار دشواری سپری کرده اند، با استفاده از فرصتی که کاهش حملات هوایی ایجاد کرده از این مناطق خارج می شوند در حالیکه در مواردی،ناگزیر هستند با پای پیاده خود را به محل های امن تر برسانند.

در مورد فعالیت های دیپلماتیک برای حل بحران لبنان، وزیران خارجه ایران و فرانسه در بیروت با یکدیگر ملاقات کردند در حالیکه وزیر خارجه فرانسه قبلا گفته بود که ایران، که از حامیان حزب الله محسوب می شود، باید در تلاش برای توقف جنگ لبنان شرکت داشته باشد.

قرار است وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز روز سه شنبه برای بررسی بحران لبنان تشکیل جلسه بدهند.


لینک مطالب مرتبط:

 آخرین تحولات تجاوز اسرائیل به لبنان – یکشنبه 

 سران عرب نگران الگوبرداری جوانان سنی 

 اسرائیل از نوار غزه عقب نشینی کرد 

 دوران سخت و ‌تحمل‌ناپذیر برای صهیونیست‌ها؟ 

 کی بود؛ کی بود؛ ایران بود... 

 سانسور، حربه صهیونیست‌ها برای پنهان كردن پیروزی‌های حزب‌الله 

 متن كامل سخنان سید حسن نصر‌الله 

 پس از بحران 

 دیدار بوش و بلر برای رسیدن به یک صلح پایدار! 

 حملات «جنون آمیز» علیه لبنان 

 این درد را درمان کجاست؟! 

 مسلمان شدن دختر دانش آموز اسراییلی 

 تغییر قبله مسلمانان از بیت المقدس به مكه 

 ریشه تاریخی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی 

 صهیونیسم از نگاه صهیونیست ها ... 

 حزب الله: انتقام خواهیم گرفت 

 پیشنهاد طرح صلح ایرانى 

احضار 20 نفر در پرونده فیش های نجومی

احضار 20 نفر در پرونده فیش های نجومی

احضار 20 نفر در پرونده فیش های نجومی
سفر نتانیاهو به باکو سرآغاز فتنه جدید در منطقه

سفر نتانیاهو به باکو سرآغاز فتنه جدید در...

سفر نتانیاهو به باکو سرآغاز فتنه جدید در منطقه
همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم

همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم

همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم
سفارت عربستان ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد

سفارت عربستان ایران را به دخالت در...

سفارت عربستان ایران را به دخالت در امور کشورهای عربی متهم کرد
UserName
عضویت در خبرنامه