• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2231
 • چهارشنبه 1385/3/17
 • تاريخ :

آیت ا... جوادی آملی: كسانی كه دین را از حوزه زندگی خود خارج كرده‌اند

چگونه توقع كریم بودن و كریم شدن انسان را دارند؟


آیت الله‌عبدالله جوادی آملی امام جمعه موقت قم گفت: امام خمینی (ره) در سیاست ورزی به دستورات دینی تقید داشتند و دلیل عنایت خاص خداوند به امام، همین تقید بود.

به گزارش ایرنا، آیت الله جوادی آملی كه روز شنبه در همایش بین‌المللی "امام خمینی(ره)، قلمرو دین و كرامت انسانی" سخن می‌گفت به سخنی از حضرت علی (ع) اشاره كرد و گفت: از دیدگاه امام علی (ع)، سیاست ورزی بدون فقه، همچون بیماری وبا و آسم است.

این استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: امام خمینی كریمانه زندگی می‌كرد و كرامت خود را در زندگی در حوزه دین می‌دانست و این كرامت را به جامعه نیز منتقل كرد.

آیت ا... جوادی آملی افزود: امام(ره) در پرتو كراماتی كه داشت بر انسان و كرامت انسانی تاكید بسیاری داشت و این دیدگاه امام(ره ) باعث شد كه جامعه انسانی با یكدیگر متحد شوند.

وی اضافه كرد: امام عقل و نقل را با یكدیگر متحد كرد و به تبع آن شیعه و سنی، كلیمی و مسیحی با هم متحد شدند و در حال حاضر اگر ما وحدت ملی، الهی و انسانی را مشاهده می‌كنیم كه در قانون اساسی مورد اهمیت قرار گرفته حاصل زحمات امام(ره) در جمع این سه مورد است.

آیت‌ا... جوادی آملی اظهار داشت: وحدت ملی، الهی و انسانی زیرمجموعه كرامت انسانی است. كرامت انسانی در قلمرو دین می‌گنجد و قلمرو دین، آن است كه انسان از یك سو دین‌شناس باشد و از سوی دیگر دین‌باور و در كنار این دو مقوله، دیندار باشد.

وی تاكید كرد: انسان باید معرفت، گرایش و منش دینی داشته باشد و این مثلث پربركت شناسنامه امام(ره) است كه امام آن را از قرآن كریم فرا گرفت.

این استاد حوزه علمیه قم با استناد به آیات قرآن درباره كرامت انسانی گفت: انسان خلیفه خدا بر روی زمین است و مقام خلیفه بودن، آنقدر برای خدا عزیز است كه از آن به بزرگی یاد می‌كند.

امام جمعه موقت قم در عین حال گفت: اما باید توجه داشت خلیفه بودن مستلزم كریم بودن و حفظ كرامت انسانی است و انسان باید به دستورات الهی توجه داشته باشد و در آن مسیر حركت كند و گرنه حركت غاصبانه و سبعانه خواهد داشت مانند آنچه كه ما از سوی رژیم اشغالگر قدس مشاهده می‌كنیم.

آیت ا... جوادی آملی افزود: خلیفه خدا باید حرف خدا را بشنود و طبق حرف خدا عمل كند. اگر انسانی خلاف این عمل كند، كرامت نخواهد داشت و از خلیفگی خداوند می‌افتد و بنده شیطان خواهد شد.

 این استاد حوزه علمیه قم اظهار داشت: دنیای غرب، عقل را در مقابل "نقل دین" قرار داده است، در صورتی كه خداوند عقل را مسیر فهم دین می‌داند و به عقل توجهی ویژه دارد.

وی تاكید كرد: فهم دین توسط عقل، از ملزومات كرامت انسانی است. در عین‌حال كه خداوند، عقل را ابزار فهم و تحلیل نقل قرار داده است، اما باید توجه داشت كه عقل به تنهایی قادر به فهم تمام امور نیست و عقل همواره به نقل نیازمند است.

جوادی آملی گفت: كسانی كه دین را از حوزه زندگی خود خارج كرده‌اند چگونه توقع كریم بودن و كریم شدن انسان را دارند؟

این استاد حوزه علمیه قم تاكید كرد: انسانی كه خلیفه خدا باشد، دارای كرامت است و همه چیز در تسخیر اوست. ولی اگر كرامت نداشته باشد و از دستورات الهی تبعیت نكند، خلیفه‌الله نیست.

وی به نامه پیامبر اكرم(ص) به پادشاه ایران و پادشاه روم اشاره كرد و گفت: پیامبر اكرم(ص) در آن نامه، این دو پادشاه ابرقدرت را به راه راست دعوت كرده و گفته است به این راه می‌آیید یا می‌آورمتان. بعد از آن نیز ما نامه حضرت علی (ع) به مالك اشتر را داریم و نامه امام به گورباچف نیز در آن راستا است.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: امام سعی می‌كرد فقه، فلسفه، عرفان و حكمت را با یكدیگر جمع كند.اینها جمع سالم بود و اگر ما در مواقعی مشاهده می‌كردیم كه این علوم با یكدیگر همراهی ندارند به خاطر این بود كه آنها مورد جمع مكسر قرار گرفته شده‌اند.

وی اظهار داشت: قلمرو دین مشخص و تبیین شده است. از سویی تاكید شده كه به دین اهانت نشود و از سوی دیگر تاكید شده است كه به انسان اهانت نشود.

آیت‌ا... جوادی آملی گفت: در اصول دینی تاكید شده است كه عقل را در برابر شرع و دین قرار ندهید و ما نیز باید مواظب فكر، گفتار و رفتار خود باشیم.

این استاد حوزه علمیه قم تاكید كرد: امام با توجه به علومی كه داشتند سعی می‌كردند كه جنگ بین انسان‌ها را به صلح تبدیل كنند.

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام

زمان ارائه اولین گزارش برجام
حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!

حق سکوت آمریکا لو رفت!
بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش

بدعت مضحک داعش
آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!

آمریکا انگلستان را تهدید کرد!
UserName
عضویت در خبرنامه