• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1563
 • سه شنبه 1385/6/21
 • تاريخ :

نگاهی به «خبر داغ»، تازه ترین فیلم «وودی آلن»

وودی آلن در آستانه 71 سالگی همچنان مثل ساعت كار می كند و سالی دست كم یك فیلم به روی پرده می فرستد.

البته این پركاری سبب شده تا آثار او آمد و نیامد داشته باشد و راستش را بخواهید، به نظر می رسد كه در سال های اخیر «نیامد» آثار آلن بیشتر از «آمد» آنها است. فیلمی مانند «نفرین عقرب یشمی» پرهزینه ترین فیلم آلن كه 33 میلیون دلار خرج برداشت پس از اكران در سال 2001 حدود 7 میلیون دلار در آمریكا و 9 میلیون دلار در سایر كشورها فروش داشت و به یكی از شكست های بزرگ آلن بدل شد.

و فیلم های دیگر او مانند «پایان هالیوودی»، «هر چیز دیگر» و «ملیندا و ملیندا» علاوه بر آنكه هركدام زیر 5 میلیون دلار در آمریكا بلیت فروختند، با نقدهای منفی و جوایزی مانند «گوجه فرنگی گندیده» از سوی گروهی از منتقدان روبه رو شدند.

سال گذشته، فیلم «امتیاز نهایی» روند نزولی آلن را وارونه ساخت و با استقبال و ستایش های فراوان روبه رو شد و با فروش 23 میلیون دلاری در ایالات متحده، سال ها بعد از «هانا و خواهرانش» ركوردی در كارنامه او برجا گذاشت.

قهرمان این درام اجتماعی دختری آمریكایی با بازی اسكارلت جوهانسون از طبقات پایین اجتماع بود كه قصد داشت در میان طبقه اشراف لندن جایی برای خود دست و پا كند اما با فردی جاه طلب تر و تهدیدی برای جان خود روبه رو می شد. موفقیت «امتیاز نهایی» آلن را به صرافت انداخت كه در «خبر داغ» همان عناصر را دستمایه قرار دهد و این بار با رویكردی كمدی بخت خود را بیازماید و بعد از سه سال، بار دیگر پرسونای آشنای خودش را نیز در كنار بازیگران جوانش روی پرده تصویر كند.

دانشجویی آمریكایی به نام سوندرا پرانسكی اسكارلت جوهانسون كه در رشته روزنامه نگاری تحصیل می كند، برای پیدا كردن یك خبر دست اول اختصاصی كه بتواند پایان نامه اش را براساس آن بنویسد به لندن می رود. بعد از كوششی ناموفق درباره یك ستاره سینما، از سر تصادف گذارش به روی صحنه شعبده بازی سید واترمن وودی آلن، ملقب به «اسپلندینی» می افتد و به داخل گنجه «غیرمادی سازی» او می رود. در آنجا روح جو استرامبل یان مك شین سر و كله اش پیدا می شود. او خبرنگاری است كه اخیرا مرده و بعد از شنیدن خبر دسته اولی از زبان یكی از همراهان مرده اش در قایق مرگ، روی رودخانه استیكس از قایق گریخته تا این خبر داغ را به اطلاع او برساند كه پیتر لایمن هیو جكمن پسر لرد لایمن جولیان گلوور و از اشراف بریتانیا همان «قاتل زنجیره ای كارت های تاروت» است كه تاكنون چندین زن را در لندن به قتل رسانده.

سوندرا سعی می كند سید را با خود همراه سازد تا بتواند پیتر لایمن را گیر بیندازد و موفقیت بزرگی برای خود دست و پا كند. سید برای نفوذ در محافل اشرافی خود را یكی از سلاطین نفتی جا می زند و سوندرا نقش دختر او را بازی می كند. اما جای صید و صیاد عوض می شود دختر یك دل نه صددل عاشق پیتر جذاب و خوشپوش می شود و دیگر نمی خواهد او را به دام بیندازد، درحالی كه سید اكنون بر خلاف گذشته مطمئن شده كه پیتر قاتل است.

شاید «خبر داغ» یكی از خنده دارترین فیلم های سالیان اخیر وودی آلن باشد اما در شوخی هایش به پای آثار جسورانه دوران جوانی او نمی رسد.

آلن در این فیلم دست به بازیافت عناصر متعددی از فیلم های گذشته خود زده است: شیفتگی به مسائل فراطبیعی همچون «آلیس»، «رز ارغوانی قاهره» و «نفرین عقرب یشمی»، علاقه به پشت صحنه حرفه نمایش «برادروی دنی رز»، جاسوسی زنان از مردان «شوهران و همسران»، اندرز گرفتن از روح «دوباره بنواز، سام»، فرار از دست مرگ «عشق و مرگ» و معمای جنایی «جنایت های مرموز منهتن» و...

اما به نظر می رسد بیش از حد خود را تكرار می كند و شوخی هایش دیگر كهنه شده اند. بازی او با همان اطوارگری های همیشگی و میمیك و حركات شتاب زده سر و دست همراه است كه گاهی اوقات در این فیلم وجهی آزاردهنده می یابد.

جالب است كه اسكارلت جوهانسون نیز، به ویژه در اوایل فیلم، به سبك او بازی می كند و گویی میمیك و اطوار او را تقلید می كند. یان مك شین كه با فیلم Deadwood به شهرت رسید چنان كه باید و شاید به بازی گرفته نمی شود و هیو جكمن چندان چیزی بر فیلم نمی افزاید جز آنكه به رمی آدفارازین فیلمبردار بهانه می دهد تا باشگاه ها، خانه ها و باغ های اشرافی لندن را به شیوه ای رمانتیك به تصویر بكشد.

به هر حال فیلم ضعف ها و خام دستی هایی در متن، كارگردانی، ضرباهنگ و بازی دارد كه آن را نسبت به «امتیاز نهایی» یك گام به عقب می برد.«خبر داغ» در هفته چهارم اكران از 6 مرداد با فروش 620 هزار دلار در 367 سالن در رتبه بیست و دوم قرار گرفته است و به نظر می رسد باید به مجموع فروش حدود 9 میلیون دلار در ایالات متحده قانع باشد.

ساسان گلفر


لینک :

 سینمای جهان 

UserName