• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3183
 • چهارشنبه 1385/6/15
 • تاريخ :

توقیعى به شیخ مفید (ره)

امام زمان(عج )

احمدبن على بن على بن ابیطالب طبرسى در كتاب «احتجاج» مى‏نویسد: مكتوبى در اواخر ماه صفر سال 410 (هجرى) از ناحیه مقدسه امام زمان علیه السلام به شیخ مفید محمدبن محمدبن نعمان - قدس اللّه روحه - رسید. رساننده آن مكتوب گفته است كه آن را از ناحیه‏اى متصل به حجاز آورده است. آن توقیع این است :

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر تو اى دوست مخلص در دین كه در اعتقاد به ما با علم و یقین امتیاز دارى. ما شكر وجود تو را به پیشگاه خداوندى كه جز او خدائى نیست برده و از ذات بی‌زوالش مسئلت مى‏نمائیم كه رحمت پیاپى خود را بر آقا و مولى و پیغمبر ما محمد و اولاد طاهرین او فرو فرستد و به تو كه پروردگار توفیقاتت را براى یارى حق مستدام بدارد و پاداش تو را با سخنانى كه از جانب ما مى‏گویى با صداقت افزون گرداند. اعلام مى‏داریم كه به ما اجازه داده شده كه تو را به شرافت مكاتبه مفتخر سازیم و موظف بداریم كه آنچه به تو مى‏نویسیم به دوستان ما كه نزد تو مى‏باشند برسانى. خداوند آنها را به طاعت خود عزیز بدارد و با حفظ و عنایات خود مشكلات آنها را برطرف سازد.

خداوند تو را با امداد خود بر دشمنانش كه از دینش بیرون رفته‏اند پیروز گرداند و در رسانیدن به كسانى‏ كه اطمینان به آنها دارى به طرزى كه انشاء الله مى‏نویسیم عمل كن:

هر چند ما در جایى منزل كرده‏ایم، كه از محل سكونت ستمگران دور است و این هم به علتى است كه خداوند صلاح ما و شیعیان با ایمان ما را تا زمانى كه دولت دنیا از آن فاسقان مى‏باشد، در این دیده است. ولى در عین حال از اخبار و اوضاع شما كاملاً آگاهیم و چیزى از آن بر ما پوشیده نمى‏ماند.

ما از لغزش‌هایى كه از شما (شعیان) سر مى‏زند از وقتی كه بسیارى از شما میل به بعضى از كارهاى ناشایسته‏اى نموده‏اند كه نیكان گذشته از آنها احتراز مى‏نمودند و پیمانى كه از آنها براى توجه به خداوند و دورى از زشتى‏ها گرفته شده و آنها آن را پشت سر انداخته‏اند اطلاع داریم. گویا آنها نمى‏دانند كه ما در رعایت حال شما كوتاهى نمى‏كنیم و یاد شما را از خاطر نبرده‏ایم و اگر جز این بود از هر سو گرفتارى به شما رو می‌آورد و دشمنان شما، شما را از میان مى‏بردند.

پس تقوى پیشه سازید و به ما اعتماد كنید و چاره این فتنه و امتحان را كه به شما رو آورده از ما بخواهید. امتحانى كه هر كس مرگش رسیده باشد، در آن نابود مى‏گردد و آن كس كه به آرزوى خود رسیده باشد از ورطه آن به سلامت می‌رود، آن فتنه و امتحان علامت حركت ما و امتیاز شما در برابر اطاعت و نافرمانى ماست. خداوند هم نور خود را كامل مى‏گرداند هر چند مشركان نخواهند.

خود را از دشمنان نگاهدارید و از افروختن آتش جاهلیت بپرهیزید. كسانى كه در این فتنه به جاهاى پنهان، پناه نبرده و در سرزنش آن راه پسندیده گرفته‏اند، چون ماه جمادى الاولى سال‏ جارى فرا رسید، باید از آنچه در آن ماه روى مى‏دهد عبرت بگیرید و از آنچه بعد از آن واقع مى‏شود. از خواب غفلت بیدار شوید: به زودى علامت آشكارى از آسمان براى شما پدید مى‏آید و نظیر آن در زمین نیز ظاهر مى‏شود كه مردم را اندوهگین مى‏كند و به وحشت مى‏اندازد.

آنگاه مردمى كه از اسلام خارج شده‏اند بر عراق مسلط مى‏گردند و به واسطه سوء اعمال آنها اهل عراق دچار ضیق معیشت مى‏شوند سپس این محنت با مرگ یكى از اشرار از میان مى‏رود و از مردن او پرهیزكاران خیر اندیش خشنود مى‏گردند و مردمى كه از اطراف عالم آرزوى حج بیت الله دارند، با آرزوى خود مى‏رسند و به حج مى‏روند.

سپس هر مردى از شما عمل مى‏كند به آنچه كه به وسیله به دوستى ما تقرب می‌جست و از آنچه مقام او را پست مى‏گرداند و خوش آیند ما نیست اجتناب كند. چه كه خداوند به طور ناگهانى انسان را برانگیخته مى‏كند آن هم در وقتی كه توبه سودى به حال او ندارد و پشیمانى او را از كیفر ما نجات نمى‏دهد. خداوند تو را بر رشد و كمال الهام بخشد و با لطف خود، شما را به رحمت واسعه خود توفیق دهد.

منبع:

مهدى موعود (ترجمه جلد سیزدهم بحار الانوار چاپ قدیم)

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
سخنرانی حضرت استاد علی دوانی

سخنرانی حضرت استاد علی دوانی

سخنرانی حضرت استاد علی دوانی
نامه به عثمان بن سعید عمری

نامه به عثمان بن سعید عمری

نامه به عثمان بن سعید عمری
توقیع براى جمعى از مردم قم

توقیع براى جمعى از مردم قم

توقیع براى جمعى از مردم قم
توقیع اسحاق بن یعقوب‏

توقیع اسحاق بن یعقوب‏

توقیع اسحاق بن یعقوب‏
UserName
عضویت در خبرنامه