• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 249068
 • پنج شنبه 1391/5/5
 • تاريخ :

 شرایط گرفتن گواهینامه تغییر کرد


رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جزئیات دریافت گواهینامه‌های جدید رانندگی را اعلام كرد.

سردار دكتر اسكندر مومنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تعداد گواهینامه‌های خودرو هم‌اكنون شش نوع است كه در طرح جدید به سه نوع كاهش می‌یابد، گفت: بر این اساس گواهینامه‌های خودرو به سه گروه، پایه 3، پایه 2 و پایه 1 تقسیم شده و علاوه بر آنها گواهینامه موتورسیكلت‌ و گواهینامه‌های ویژه برای وسایط صنعتی، كشاورزی و كارگاهی صادر می‌شود.

گواهینامه

وی با اشاره به اینكه صدور گواهینامه‌های جدید از نیمه دوم امسال برابر تدابیر اتخاذ شده آغاز می‌شود، گفت: افزایش كیفیت آموزش و مهارت رانندگی و رفاه مردم مهم‌ترین عواملی بوده است كه در گواهینامه‌های جدید مدنظر قرار گرفته است.

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اینكه متقاضیان دریافت گواهینامه‌های جدید، قطعا آموزش متفاوت‌تری خواهند دید، افزود: بر این اساس طول دوره آموزش و شیوه آن تغییر كرده و استفاده از سمیلاتور نیز در طی دوره آموزش در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینكه هم‌اكنون آزمون نهایی آموزشگاه‌های رانندگی برای صدور گواهینامه‌ توسط افسران بازنشسته نیروی انتظامی انجام می‌شود، تاكید كرد: در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی توسط افسران كادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود، چرا كه گلایه‌هایی از سوی شهروندان در این خصوص وجود داشت كه بعضا افراد فاقد صلاحیت گواهینامه‌ رانندگی می‌گیرند كه بدین‌ترتیب مهارت رانندگی اصل اول در دریافت گواهینامه رانندگی خواهد بود.

هم‌اكنون اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال است كه بر اساس آیین‌نامه جدید هم برای خودرو و هم موتورسیكلت برای افراد تا 65 سال سن گواهینامه‌ها با اعتبار 10 ساله بین 65 تا 70 سال با اعتبار 5 ساله و بالای 70 سال با اعتبار 2 ساله صادر می‌شود

رییس پلیس راهور ناجا به شرایط دریافت گواهینامه‌های جدید رانندگی اشاره كرد و به ایسنا گفت: بر این اساس شرایط دریافت گواهینامه پایه سوم كه برای حداكثر مجموع وزن و ظرفیت بار 3/5 تن، یا حمل حداكثر 9 سرنشین با راننده به جز وسایط نقلیه عمومی است، داشتن 18 سال تمام سن، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی، طی دوره‌های آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه است.

وی به گواهینامه پایه دوم اشاره كرد و یادآور شد: افرادی كه دو سال از دریافت گواهینامه پایه سه آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه 2 دریافت كنند كه بر این اساس حداكثر مجموع وزن و ظرفیت بار قابل حمل با این نوع گواهینامه شش تن، یا حمل حداكثر 26 نفر سرنشین با راننده و وسایط نقلیه عمومی است.

رییس پلیس راهور ناجا به شرایط دریافت گواهینامه پایه دوم اشاره كرد و گفت: داشتن 23 سال سن، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.مومنی با اشاره به اینكه افرادی كه دو سال از اخذ گواهینامه پایه دو آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه یكم بگیرند، گفت: بر این اساس داشتن 25 سال سن برای دریافت این گواهینامه و طی دوره‌های نظری و عملی مربوطه و قبولی در آزمون به اضافه ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی برای دریافت این گواهینامه الزامی است كه بر این اساس دارندگان این گواهینامه می‌توانند مجموع وزن و ظرفیت بار بیش از شش تن یا حمل بیش از شش سرنشین را انجام دهند.

در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی توسط افسران كادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود، چرا كه گلایه‌هایی از سوی شهروندان در این خصوص وجود داشت كه بعضا افراد فاقد صلاحیت گواهینامه‌ رانندگی می‌گیرند كه بدین‌ترتیب مهارت رانندگی اصل اول در دریافت گواهینامه رانندگی خواهد بود

وی به گواهینامه‌های ویژه اشاره كرد و یادآور شد: این گواهینامه‌ها كه برای وسایط نقلیه عمرانی، صنعتی، كشاورزی و كارگاهی استفاده می‌شود، برای رانندگان با 20 سال سن صادر شده و ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی دوره‌ آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوطه، از جمله شرایط دریافت این گواهینامه است.

گواهینامه

مومنی با اشاره به اینكه تمامی متقاضیان دریافت گواهینامه موتورسیكلت نیز باید در كلاس‌های آموزشی شركت كنند، افزود: مقدمات لازم برای صدور گواهینامه‌های موتورسیكلت در آموزشگاه‌ها فراهم شده است كه از مهر ماه به طور سراسری در كل كشور صدور گواهینامه رانندگی موتورسیكلت نیز به آموزشگاه‌های معتبر موتورسیكلت سپرده خواهد شد.

وی به اعتبار گواهینامه‌های جدید رانندگی اشاره كرد و یادآور شد: هم‌اكنون اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال است كه بر اساس آیین‌نامه جدید هم برای خودرو و هم موتورسیكلت برای افراد تا 65 سال سن گواهینامه‌ها با اعتبار 10 ساله بین 65 تا 70 سال با اعتبار 5 ساله و بالای 70 سال با اعتبار 2 ساله صادر می‌شود.

به گفته رییس پلیس راهور ناجا متقاضیان دریافت گواهینامه پایه سوم همچنان در یكسال اول اجازه تردد در جاده‌های برونشهری و تردد در شب را ندارند.

وی از تبدیل گواهینامه‌های قدیمی به گواهینامه‌های جدید از نیمه دوم امسال خبر داد و خاطرنشان كرد: بر این اساس گواهینامه‌های رانندگی قدیمی طی دو مرحله به گواهینامه‌های رانندگی جدید تبدیل می‌شود كه مرحله اول در زمان صدور و تمدید گواهینامه و مرحله دوم طی فراخوان و جدول زمان‌بندی خواهد بود كه متعاقبا اعلام می‌شود.

رییس پلیس راهور ناجا با تاكید بر این كه گواهینامه‌های جدید مجهز به چیپ بوده و تمام اطلاعات و سوابق رانندگان در آنها ذخیره می‌شود اظهارامیدواری كرد كه با صدور گواهینامه‌های جدید ضمن ارتقای مهارت رانندگان شاهد بهتر شدن فرهنگ رانندگی در كشور باشیم.

بخش اجتماعی تبیان

منبع :جام جم

سرانجام جریان کرایه‌ها فیصله یافت

سرانجام جریان کرایه‌ها فیصله یافت

مناقشه بر سر افزایش یافتن و نیافتن کرایه‌های اتوبوس، تاکسی و مترو ظاهرا در حالی به ایستگاه آخر رسیده است که رئیس شورای شهر بهانه‌ای را برای تن دادن دولتی‌ها به توافق مطرح می‌کند‌ که ماههاست موجود بوده؛ مانده‌ایم که اگر این توجیه مورد پذیرش طرفین بود، چرا
بیماری مجوز روزه‌خواری نیست

بیماری مجوز روزه‌خواری نیست

نیروی انتظامی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارك رمضان در اطلاعیه‌ای اعلام كرد كه بیماری و مسافرت، مجوز روزه‌خواری در انظار عمومی نیست.
از امروز سیگار کشیدن جریمه دارد

از امروز سیگار کشیدن جریمه دارد

پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بعد از قانون ممنوعیت صحبت با موبایل و زدن اس ام اس پشت فرمان می خواهد از امروز قانون جالبی را اجرا کند که مطمئنا دوستداران محیط زیست از اجرای آن خوشحال خواهد شد.
UserName