• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 887
 • پنج شنبه 1387/8/2
 • تاريخ :

موزه هنرهاي معاصر ميزبان طرح و نقش فرش ايران مي‌شود

فرش ايراني

نمايشگاه بزرگ طرح و نقش فرش ايران به همراه بزرگداشت محسن محسني پژوهشگر فرش ايراني از 25 آبان تا 25 آذرماه در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي‌شود.

 محسني در ابتداي نشست خبري اين نمايشگاه با اشاره به سابقه 54 سال فعاليت خود در عرصه فرش ايراني گفت: من در اين سال‌ها در خدمت فرش دستباف ايران بوده و خاکش را خورده‌ام و اين بزرگترين افتخار من است. اين هنر در عين اينکه زينت‌بخش تالارها و سالن‌هاي بزرگ جهان است، جزو مفاخر ما ايرانيان و ملت‌هاي دنياست.

وي 29 سال خدمت در جهت نيروي مولد فرش، اجراي اولين مصوبه عدم اشتغال اطفال کمتر از 15 سال، بهداشتي کردن 400 واحد تکبافي در کرمان و راه‌اندازي پنج کارگاه فرشبافي مناسب، ارائه 50 طرح اشتغالزايي در زمان فعاليت در شرکت سهامي فرش ايران و بيمه کردن قاليبافان کرماني و خراساني را از جمله فعاليت‌هاي خود طي نيم قرن گذشته ذکر کرد.

اين استاد و محقق طرح و نقش فرش ايراني گفت: توليد فرش دستي تنها کاري است که همه وسايلش ملي است و وارداتي نيست و جنبه فرهنگي هنري دارد. خوشبختانه در 20 سال اخير فرش ايراني از ميان بازار و خاک بيرون آورده و به دانشگاه وارد شده است. در اين سال‌ها فرش به لحاظ علمي و پژوهشي جايگاهي مناسبي به خود اختصاص داده و جوانان وارد اين عرصه شده‌اند.

توليد فرش دستي تنها کاري است که همه وسايلش ملي است و وارداتي نيست و جنبه فرهنگي هنري دارد.

محسني با اشاره به فرش به مثابه کارت ويزيت ايرانيان به کشورهاي ديگر جهان اظهار داشت: متأسفانه سيستم بازرگاني جهاني فرش ايراني را تحت تأثير خود قرار داد که اين هشدار در ذهن ما پديد آمد تا اين هنر ملي را هر چه بيشتر دريابيم. از اين رو تلاش کرديم طرح و نقش‌هاي يکصد سال اخير ايران را گرد آوريم و زيبايي اين هنر ايراني به اذهان جهاني نشان دهيم.

سپس محمدعلي رجبي قدرداني از بزرگان هنر نظير محسن محسني را توفيقي براي جامعه هنري ايران دانست و گفت: براي اينکه قدر و منزلت اساتيد بيشتر نمايان شود، قصد داريم براي اولين بار در تاريخ فرش ايران نقش فرش ايراني را به نمايش در‌آوريم. فرش به هنرهاي مختلف مرتبط است ولي نقش فرش جنبه فرهنگي مهمتري دارد که کمتر به آن توجه شده است.

وي ادامه داد: ما از طريق نامه‌نگاري با انجمن‌هاي مختلف، شرکت سهامي فرش ايران، موزه فرش و تاجران و مجموعه‌داران ايراني درخواست کرديم به پاس حرمت اين استاد طرح و نقش فرش نقش‌هايي را که در اختيار دارند براي حضور در نمايشگاه در اختيار ما قرار دهند تا از 25 آبان‌ماه تا 25 آذرماه در معرض ديد علاقمندان قرار گيرد.

دبير همايش و نمايشگاه گنجينه‌ هنرهاي از ياد رفته درباره ديگر برنامه‌هاي اين نمايشگاه گفت: نقش‌هاي اين نمايشگاه در کتابي نفيس به چاپ خواهند رسيد. همچنين روز آخر نمايشگاه نيز بزرگداشت استاد محسني را داريم که از برخي شخصيت‌هاي هنر فرش ايراني نيز تقدير به عمل خواهد آمد. قرار است هر سال فرهنگستان هنر بزرگداشتي اين چنين را برگزار کند.

من در اين سال‌ها در خدمت فرش دستباف ايران بوده و خاکش را خورده‌ام و اين بزرگترين افتخار من است. اين هنر در عين اينکه زينت‌بخش تالارها و سالن‌هاي بزرگ جهان است، جزو مفاخر ما ايرانيان و ملت‌هاي دنياست.

رجبي ادامه داد: پيش‌بيني ما اين است که حدود 300 نقش در اين نمايشگاه مربوط به صد سال اخير فرش ايران به نمايش گذاشته شوند. البته نقوشي نظير نقشي از دوران مشروطه نيز به نمايش در‌خواهند آمد. همچنين در برخي موارد که فرش به صورت ذهني بافته شد، فرش مورد نظر نيز به نمايش در‌مي‌آيد.

در ادامه اين نشست حسن بلخاري با اشاره به تأسيس گروه هنرهاي سنتي در فرهنگستان هنر درباره هدف کاري اين گروه گفت: هدف نهايي اين گروه پاسداشت هنرهايي است که به نحوي بازتاب هويت ملي ما ايراني‌هاست. در اين ميان جايگاه فرش منحصر به فرد است. در فرهنگستان هنر بخش ويژه‌اي با نام دبيرخانه دائمي همايش‌هاي گنجينه‌هاي سنتي ايران را بنا نهاديم.

رئيس پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر افزود: عرض ادب، ارادت و احترام به پيشکسوتان هنر ايران و تدوين دانشنامه هنرهاي سنتي ايران و همچنين احياي معارف اين هنرها از اهداف برگزاري بزرگداشت‌هاست. ما حدود 148 هنر سنتي در کشور داريم. از اين رو گروه مطالعات کاربردي هنر را تشکيل داديم که هدفش شناسايي هنرهاي فراموش شده يا در حال فراموشي است.

در بخش پاياني اين نشست مهدي مکي‌نژاد با اشاره به اينکه محک وضعيت طرح و نقش فرش ايراني از طريق نقد امکانپذير نيست، برپايي اين نمايشگاهها را راهي براي پيدا کرن چشم‌اندازي از گذشته و حال ذکر کرد.

رئيس گنجينه هنرهاي از ياد رفته فرهنگستان هنر يادآور شد: روز اول که بحث گنجينه هنرهاي از يادرفته را مطرح کرديم با واکنش‌هايي منفي روبرو شديم. خوشبختانه امروز اين نگاه تغيير کرده و برنامه‌اي 10 ساله براي اين امر تنظيم شده است.

در پايان از برگزاري همايش درآمدي بر آداب معنوي در هنرهاي سنتي در آينده نزديک و انتصاب جواد صادقي به معاونت و علي تاجيک به مديريت امور مالي مرکز هنرهاي تجسمي از سوي محمود شالويي مدير کل تجسمي ارشاد خبر داده شد.

منبع : مهر        

مطالب مرتبط :

"فرش ايراني" باعث غرور ايرانيان شد              

«فرش ایرانی» در كن پهن شد

«فرش ایرانی» در كن پهن شد

فیلم سینمایی فرش ایرانی ساخته گروهی كارگردان‌های برجسته سینمای كشور در یكی از سالن های كاخ جشنواره كن به روی پرده رفت...
پانزده فیلم‌ساز، پانزده فیلم ، فرش ایرانی

پانزده فیلم‌ساز، پانزده فیلم ، فرش ایرانی

ساخت پانزده فیلم درباره فرش ایرانی، توسط پانزده كارگردان ، پروژه ای که به سفارش مركز ملی فرش ایران درباره ی فرش ایرانی اجرا میشود و درتاریخ سینمای ایران برای اولین بار است که این همه كارگردان مطرح سینما برروی یك موضوع ملی كا...
فرش ایرانی شعری از بافته‌هاست

فرش ایرانی شعری از بافته‌هاست

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران فرش دستباف ایران را شعری از بافته‌ها دانست که در طول تاریخ آمیخته با فرهنگ ایران سروده شده است ...
UserName