• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1286
 • سه شنبه 1391/2/5
 • تاريخ :

فرانسه در دست سوسیالیست‌ها؟


سرانجام شب گذشته اخبار چند ماهه در مورد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه به سرانجام نهایی رسید و این خبر به عنوان خبر فوری در صدر اخبار کشورهای جهان قرار گرفت: اولاند و سارکوزی به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه یافتند.

فرانسه-انتخابات فرانسه-سارکوزی

روز یکشنبه مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شد و فرانسوا اولاند، کاندیدای حزب سوسیالیست به همراه نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری کنونی این کشور به دور دوم این انتخابات راه یافتند. نجت والود بلکاسم، سخنگوی فرانسوا اولاند در میان هواداران وی در مقابل مقر این حزب در پاریس، راهیابی کاندیدای سوسیالیست ها به مرحله دوم را با 28.6 دهم درصد از آرا یک نتیجه بسیار خوب می داند و می گوید: اگر انتخاب فرانسوا میتران در سال 88 را کنار بگذاریم این نتیجه بهترین نتیجه بدست آمده توسط چپ ها طی سال های اخیر است و نشانه اعتمادی است که فرانسوی‌ها به وی داشته اند.

هواداران نیکولا سارکوزی نیز که 27 درصد آرای دور نخست را از آن خود کرده امیدوارند با اضافه شدن آرای بیست درصدی هواداران حزب جبهه ملی در دور دوم پیروز شوند. یکی از طرفداران رییس جمهوری فرانسه می گوید: فکر می کنم اکثر رای دهندگان جبهه ملی تمایلشان به رای دادن به نیکولا سارکوزی بیشتر از رای دادن به فرانسوا اولاند باشد.

مارین لوپن، دبیر کل حزب جبهه ملی که به داشتن سیاست‌های ضد مهاجرپذیری مشهور است، با بیست درصد آرا در جای سوم انتخابات مرحله سوم قرار گرفته است. یکی از هواداران جبهه ملی می‌گوید: مارین لوپن تنها یکسال و نیم است که رهبری این حزب را به عهده گرفته است. این آرا نشان می دهد که برنامه های ما هواداران زیادی جذب کرده است. به این پیروزی از همان ابتدا واقف بودیم چرا که در طول مبارزات انتخاباتی مسائل مهمی را مطرح کردیم در حالی که دیگران به انتقاد و تراشیدن مشکلات بی اهمیت برای یکدیگر مشغول بودند.

مارین لوپن، دبیر کل حزب جبهه ملی که به داشتن سیاست‌های ضد مهاجرپذیری مشهور است، با بیست درصد آرا در جای سوم انتخابات مرحله سوم قرار گرفته است. یکی از هواداران جبهه ملی می‌گوید: مارین لوپن تنها یکسال و نیم است که رهبری این حزب را به عهده گرفته است. این آرا نشان می دهد که برنامه های ما هواداران زیادی جذب کرده است

در مقابل احتمال اتحاد میان حزب جبهه ملی و حزب راست میانه اتحادیه جنبش مردمی (یو ام پ) به رهبری نیکولا سارکوزی، احزاب چپ از هم اکنون حمایت خود را از کاندیدای سوسیالیست ها در دور دوم اعلام کرده اند.

فرانسه-انتخابات فرانسه-سارکوزی

بسیاری از خبرگزاری ها شب گذشته گزارش دادند که طرفداران سوسیالیست می دانند که یک مرحله مهم امروز پشت سر گذاشته شد اما دو هفته پیش رو به تلاش برای یکی کردن صدای چپ صرف خواهد شد. ضمن آنکه تنها دو هفته برای متقاعد کردن کسانی که در انتخابات مرحله نخست شرکت نکرده اند برای حضور در دور دوم باقی مانده است.

این پیروزی برای اولاند در حالی به ارمغان آمد که می توان این پیروزی را بسیار تاریخی برای حزب سوسیالیست ارزیابی کرد. فرانسوا اولاند، نامزد پیروز حزب سوسیالیست فرانسه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری گفت که نامزد اتحاد تمام فرانسویها برای شکست نیکولا سارکوزی است. 

فرانسوا اولاند نامزد حزب سوسیالیست فرانسه که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بیشترین آرا را از آن خود کرده است در جریان پیروزی بی سابقه اش از دیگر نامزدهای چپ شرکت کننده در دور اول انتخابات خواست تا دور دوم به او رای دهند. پیش تر دو نماینده سبزها و جبهه چپ‌های فرانسه از هوادارانشان خواستند تا در دور دوم به فرانسوا اولاند رای دهند.

بسیاری از خبرگزاری ها شب گذشته گزارش دادند که طرفداران سوسیالیست می دانند که یک مرحله مهم امروز پشت سر گذاشته شد اما دو هفته پیش رو به تلاش برای یکی کردن صدای چپ صرف خواهد شد. ضمن آنکه تنها دو هفته برای متقاعد کردن کسانی که در انتخابات مرحله نخست شرکت نکرده اند برای حضور در دور دوم باقی مانده است

نامزد حزب سوسیالیست فرانسه از اوا ژولی، نامزد سبزها و ژان لوک ملانشون، نماینده جبهه چپ‌های فرانسه بخاطر سخنانشان تشکر کرد و خواست تا برای شکست نیکولا سارکوزی نامزد حزب سوسیالیست رای دهند.

نیکولا سارکوزی نیز توانست در جای دوم و بیشتر درصد از 26 درصد آرا را از آن خود کند. آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه و یکی از مشاوران اصلی رییس جمهور در ستاد انتخاباتی می‌گوید: نباید عجله کرد و تکلیف رییس جمهور فرانسه در ششم ماه مه روشن خواهد شد. فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه نیز از فرانسویها خواسته تا به نامزد ایده آل جمهوری یعنی نیکولا سارکوزی رای دهند.

فرانسه-انتخابات فرانسه-سارکوزی

نیکولا سارکوزی نزدیک به پانزده روز زمان دارد تا رای آن دسته از رای دهندگان راستگرایی را بدست آورد که در مخالفت با سیاستهای او به مارین لوپن نامزد جبهه ملی فرانسه رای داده اند.

مارین لوپن نامزد جبهه ملی که نزدیک به 19درصد آرا را از آن خود کرده می گوید کسب چنین آرای بی سابقه ای نشان از ظهور یک راست جدید در میدان سیاست در فرانسه را می‌دهد. مارین لوپن در سخنان خود پس از شمارش اولیه آرا از هواداران خود نخواست تا در دوم به نیکولا سارکوزی یا فرانسوا اولاند رای دهند. جای سوم خانم لوپن در میان نامزدهای ریاست جمهوری دور اول،  دست این نامزد راستگرایان افراطی را باز می گذارد تا با اطمینان و اعتماد به نفس به مذاکره با رییس جمهور فعلی فرانسه و حزب متبوعش برود.  

بر این اساس قرار است دور دوم انتخابات در 17 اردیبهشت سال جاری برگزار شود. انتخاباتی که پیروزی را برای سارکوزی بسیار دور از ذهن متصور می سازد.

فرانسوا اولاند نامزد حزب سوسیالیست فرانسه هم اکنون در راس نظرسنجی ها قرار دارد و به احتمال زیاد در دور دوم با جذب آراء سایر رقبای سارکوزی قادر به فتح کاخ الیزه خواهد شد. 

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه