• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4336
 • سه شنبه 1391/1/22 ساعت 10:10
 • تاريخ :

ماجراهای بهمنی و استعفایش!


بهمنی استعفا داد، دولت نپذیرفت و به آقای رئیس‌كل پیام رسید كه محكم كارش را بچسبد. این خبری است كه زمستان سال گذشته تاكنون چند بار به رسانه‌ها رسیده است و هر بار هم پس از چند روز فروكش می‌كند

بهمنی

دیروز خبرگزاری مهر در خبری ویژه خبر داد محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی از این سمت استعفا کرد اما مقامات ارشد دولتی با این استعفا موافقت نکردند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به دلیل آنچه که به برداشت شبانه دولت از حساب بانکها در اجرای ابلاغیه دولت و تصمیم کمیته پنج نفره ارزی مربوط می‌شود، از این سمت استعفا کرد اما مقامات ارشد دولتی به وی پیغام داده‌اند که بماند و کارش را با قدرت ادامه دهد.

در همین حال، یکی از رسانه‌های کشور صبح امروز متن اولین مصوبه دولت در برداشت از حساب بانکها را منتشر کرد. با توجه به اهمیت موضوع، خبرگزاری مهر بخشی از مصوبه دوم دولت در این باره را که 28 اسفندماه به بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ابلاغ و منجر به برداشت دوم از حساب بانکها شد، منتشر کرد.

جالب اینکه بند پنجم این ابلاغیه اختیارات زیادی از بانک مرکزی سلب کرده و حتی مدیران این بانک را در صورت تاخیر یا عدم واریز و زیان ناشی از آن به بودجه عمومی تهدید کرده است. این ابلاغیه دارای پنج بند است که خبرگزاری مهر تنها بند پنجم آنرا منتشر می کند.

بند پنجم این مصوبه که با امضای محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده، بدین شرح ذیل است: "5- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است فورا و حداکثر تا پایان وقت 28 اسفندماه 90 بدون نیاز به تشکیل مجمع عمومی بانک و بدون نیاز به امضا یا ابلاغ صورتجلسات قبلی و آتی مجمع عمومی مذکور و بدون نیاز به امضا یا ابلاغ صورتجلسه پنجاه و یکمین اجلاس سالانه مجمع عمومی بانک مورخه 11 دی ماه سال 90 نسبت به اجرای این تصویب نامه و مبالغ یاده شده به خزانه اقدام نماید.

مسئولیت هرگونه تاخیر و عدم واریز و زیان ناشی از آن به بودجه عمومی ( تخصیص اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای و غیره) به عهده آن بانک و مسئولین و مدیران ذیربط آن بانک خواهد بود."

گفته می‌شود محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به دلیل آنچه که به برداشت شبانه دولت از حساب بانک‌ها در اجرای ابلاغیه دولت و تصمیم کمیته پنج نفره ارزی معروف شده‌است، از این سمت استعفا کرده است

 گفته می‌شود محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی به دلیل آنچه که به برداشت شبانه دولت از حساب بانک‌ها در اجرای ابلاغیه دولت و تصمیم کمیته پنج نفره ارزی معروف شده‌است، از این سمت استعفا کرده اما مقامات ارشد دولتی پس از این استعفا به وی پیغام داده‌اند که بر سمت خود پابرجا بماند و کارش را با قدرت ادامه دهد. بر همین‌اساس، متن اولین مصوبه دولت در برداشت از حساب بانک‌ها كه به صورت ناقص منتشر شده‌است تصریح می‌كند: «بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران موظف است كه تا پایان وقت اداری 28 اسفند ماه سال 90 بدون نیاز به تشكیل مجمع عمومی بانك نسبت به واریز مبالغ یاد شده به خزانه اقدام نمایند.» نكته جالب اینجاست كه در این مصوبه اختیارات بانك مركزی تا حد زیادی زیر سوال رفته و حتی مسئولین این بانك درخصوص سرپیچی از این مصوبه تهدید شده‌اند و ظاهرا بهمنی به همین دلیل از سمت خود استعفا داده است. 

بهمنی

تهدید به استعفا؛ راه‌ گریز محمود بهمنی 

سوابق محمود بهمنی به عنوان رئیس‌كل بانك مركزی و استعداد این مقام مسئول در صحنه‌سازی استعفا و ایجاد نوعی بازی‌ رسانه‌ای در این زمینه باعث می‌شود كه باور خبر استعفای او كمی دشوار باشد. زیرا پیش از این هم محمود بهمنی در زمان مواجه شدن با شرایط سخت بحث تهدید به استعفا را پیش كشیده بود. با این وجود اما آقای رئیس‌كل هیچ‌گاه تهدید به استعفا را عملی نكرده و همیشه هم در سمت خود باقی مانده‌است. حدود دو سال پیش بود كه محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی به دلیل عدم تشکیل شورای پول و اعتبار، برداشت‌های بی‌رویه از حساب ذخیره ارزی و اختلاف نظر با برخی اعضای هیات دولت از سمت خود استعفا داد. این در حالی‌است كه با گذشت چندی از این استعفا بانك مركزی استعفای رئیس‌بانك مركزی را رد كرد و عنوان كرد كه او در سمت خود باقی خواهد ماند. در عین حال زمستان سال گذشته كه بحران ارزی و تحركات افزایشی در بازار طلا و سكه به اوج خود رسید بسیاری از كارشناسان و دست‌اندركاران بانكی از محمود بهمنی خواستند به دلیل ناتوانی خود در كنترل بازار طلا و ارز از این سمت استعفا دهد. این در حالی‌بود كه محمود بهمنی همچنان بر سمت خود پابرجا بود و حتی سخنی از رفتن به میان نیاورد. البته در آن تاریخ هم محمود بهمنی به دلیل محدود بودن اختیارات بانك مركزی در كنترل بازار ارز تهدید به استعفا را تكرار كرد و پس از آن گفته شد كه بسیاری از مسئولین از او خواسته‌اند كه در سمت خود پابرجا بماند. 

آقای رئیس‌كل هیچ‌گاه تهدید به استعفا را عملی نكرده و همیشه هم در سمت خود باقی مانده‌است

این‌بار هم برداشت شبانه دولت از حساب بانک‌ها و همچنین اعتراض بسیاری از نمایندگان مجلس و كارشناسان به این اقدام دولت بهانه‌ای برای استعفا به دست رئیس‌كل بانك مركزی داد. اما گویا این بار هم استعفای آقای رئیس‌كل در حد اخبار رسانه‌ای باقی مانده است‌ و فارس خبر داده كه یك مقام مسئول در بانك مركزی گفته كه بهمنی تا پایان عمر دولت فعلی به كار خود ادامه می دهد.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:مهر، تهران امروز، فارس

حيثيت اقتصادي دولت بر باد رفت

حيثيت اقتصادي دولت بر باد رفت

رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس با اعلام اینکه ذخایر ارزی بانک مرکزی بالای 100 میلیارد دلار است، گفت: منفعت ناشی از افزایش قیمت ارز، سود اندکی در برابر خسارتی است که از این ناحیه به دولت وارد می‌شود، حیثیت دولت رفته است.
UserName
عضویت در خبرنامه