• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 917
 • سه شنبه 1391/1/22
 • تاريخ :

بیست و دوم فروردین در آینه تاریخ معاصر

رخداد های تاریخی

امروز سه شنبه برابر با بیست و دوم فروردین 1391 و هجدهم جمادی الاولی1433 هجری قمری و دهم آوریل سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

 

22 فروردین 1371

'جرج‌ بوش' رییس جمهوری وقت آمریكا اعلام كرد: 'كمك واشنگتن به بغداد در جریان جنگ هشت ساله ‌اش با ایران فقط برای مقابله با ایران بود، نه حمایت از صدام حسین'.

 

22 فروردین 1367

عملیات بیت المقدس پنج با رمز 'یا ابا عبد الله الحسین(ع)'در منطقه عملیاتی پنجوین(شهر كوچكی، در استان سلیمانیه در كردستان عراق) آغاز شد.

 

22 فروردین 1361

حجت‌الاسلام 'محمدی ری شهری' رییس دادگاههای انقلاب ارتش از كشف یك توطئه براندازی كه توسط جمعی از ملی‌ گرایان، سلطنت ‌طلبان و قدرت‌ پرستان حمایت می ‌شد خبر داد و افزود كه دست ‌اندركاران این توطئه دستگیر شده‌اند.

 

22 فروردین 1359

وزیران امور خارجه 9 كشور اروپای غربی درخواست دولت 'جیمی‌ كارتر' برای قطع رابطه اروپاییها با جمهوری اسلامی ایران را رد كردند.

 

22 فروردین 1357

وزارت امورخارجه ایران از دولت تركیه خواست به مأموریت چهار تن از دیپلماتهایش در تهران خاتمه داده و آنها را به آنكارا فرا خواند. این چهارنفر به رفتار مغایر با اصول دیپلماتیك متهم شده‌ بودند.

 

22 فروردین 1353

دو پزشك فرانسوی كه برای معاینه دوره‌ای 'محمدرضا پهلوی' به تهران آمده بودند، برای نخستین بار از ابتلای وی به نوعی سرطان خون پرده برداشتند. شش سال بعد از این تاریخ، در پنجم مردادماه 1359در قاهره، همین بیماری موجب مرگ وی شد.

 

22 فروردین 1343

'جعفر شریف امامی' از اعضای اصلی شبكه فراماسونری، ریاست 'مجلس سنا' را برعهده گرفت‌.

 

22 فروردین 1343

'محمدرضا پهلوی' برای مشاهده مانور نظامی مشترك ایران و آمریكا در خلیج فارس راهی جزیره خارك شد.

 

22 فروردین 1341

'محمدرضا پهلوی' كه با همسرش به آمریكا سفر كرده بود درحضور'جان .اف. كندی'رییس جمهوری وقت امریكا، این كشور را سمبل نوعدوستی‌، جوانمردی و دفاع از حق و عدالت نامید! و كندی در مقابل، وی را مبارز سلحشور! خواند. این سفر به منظور جلب حمایت كندی و ارائه طرح به اصطلاح ، 'انقلاب سفید' انجام شده بود.

 

22 فروردین 1333

تشكیل كنسرسیوم بین‌المللی برای فروش نفت ایران‌، رسماً اعلام شد و 22 نفر از نمایندگان هشت كمپانی نفتی امریكایی‌، انگلیسی‌، هلندی وفرانسوی وارد تهران شدند.

 

22 فروردین 1312

'رضاخان' در واكنش به اعتراض 'سر جان كدمن' مدیركل و رییس هیأت مدیره شركت نفت ایران و انگلیس كه به موضوع لغو پیمان دارسی اعتراض كرده و خواستار تمدید اعتبار آن تا 60 سال دیگر شده بود گفت : ما كه 30 سال به گذشته لعنت كردیم حاضر نیستیم بپذیریم كه 50 سال هم آیندگان به ما لعنت بفرستند. اما تنها 45 روز پس از این سخنان 'رضاخان' پیمان تمدید قرارداد دارسی را با انگلیسی ها امضا كرد!

 

22 فروردین 1302

به مناسبت جشن تاجگذاری'احمدشاه'‌ سه روز در كشور تعطیل عمومی اعلام و خیابان های تهران و شهرستانها چراغانی شد. مراسم تاجگذاری وی دو سال پس ازكودتای 'رضاخان' و دو سال قبل از انقراض سلسله قاجار برگزار شد. در این روز احمدشاه و برادرش محمدحسن میرزا، ولیعهد، با لباس نظامی از رژه قشون دیدن كردند.

 

22 فروردین 1303

مجلس شورای ملی به كابینه 'رضاخان' رأی اعتماد داد. 'احمدشاه' چند روز پس از آن، تهران را به قصد اروپا ترك كرد.

 

22 فروردین 1289

هیات وزیران به طور دسته جمعی استعفا دادند ودر اوایل اردیبهشت ماه، محمد‌ولی‌خان تنكابنی معروف به، سپهدار اعظم، كابینه جدید را تشكیل داد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

موزه مقدم به روایت تصویر

موزه مقدم به روایت تصویر

موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار است که مجموعه آثار و اشیاء تاریخی، فرهنگی و هنری موجود در آن از گرانبهاترین مجموعه‌ها و دیدنی ترین نقاط ایران و جهان است
بیستم فروردین در آینه تاریخ معاصر

بیستم فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز يك شنبه برابر با بيستم فروردين 1391 و شانزدهم جمادي الاولي1433 هجري قمري و هشتم آوريل سال 2012 ميلادي است. مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:
نوزدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

نوزدهم فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز شنبه برابر با نوزدهم فروردين 1391 و پانزدهم جمادي الاولي1433 هجري قمري و هفتم آوريل سال 2012 ميلادي است. مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:
UserName
عضویت در خبرنامه