• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 371
 • يکشنبه 1385/7/9
 • تاريخ :

ابراهیم حاتمی‌كیا درآغاز بیستمین سال فیلم‌سازی

  

ابراهیم حاتمی‌كیا در سال 1365 -بیست سال قبل- با ساخت فیلم "هویت" به طور حرفه‌ای وارد عرصه فیلم‌سازی شد و در آستانه 45 سالگی بعد از ساخت چهارده فیلم سینمایی كه تقریبا هر دو سال یك بار اتفاق افتاده است، همانطور كه چند سال قبل مطرح كرده بود؛ از جمله كارگردانانی محسوب می‌شود كه به روز واكنش می‌دهد.

حاتمی‌كیا معتقد است این ویژگی را « شاید از جوهره خود این انقلاب و نهضت می‌توانم بگیرم كه آنقدر پرتلاطم و لحظه به لحظه حركت كرده است. واقعا باورم نمی‌شود انگار همین چند روز پیش بود، آنقدر این تلاطم زود می‌گذرد كه من نمی‌توانم در یك زمانه بنشینم و به گذشته فكر كنم، به خاطر همین، واكنش‌های من نسبت به روز شدید و صریح است تا یك هنرمند و عزیز دیگری كه ممكن است نسبت به روز این گونه نكند.»

همچنان كه همزمان با اكران "به نام پدر" آخرین ساخته سینمایی‌اش در گفتگویی با ایسنا می‌گوید:«به نام پدر، متعلق به سال 85 است با همه شرایط موجود خودش. "به نام پدر" موضوعی ایست كه به گمان من ارتباط معنایی با تلاشهایی كه در مناقشه هسته‌ای ایران و آمریكا در حال اتفاق افتادن است پیدا می‌كند. مردانی كه از ابتدای این جنگ سرد سكان این كشتی پیچیده را در دست گرفته‌اند، از جنس ناصر شخصیت اصلی "به نام پدر" هستند كه با علم به گذشته و آینده در حال رهبری آن هستند. خوشبختانه محصول "به نام پدر" از این جنس است.»

به گزارش ایسنا، دوم مهرماه سالروز تولد كارگردانی بود كه همان طور كه در لوح تقدیری كه چندی قبل در تایلند به او اهدا شد آمده است :

« مردم ایران با "از كرخه تا راین" او سفر كرده و بی‌عدالتی‌های نظام حاكم بر جهان را دیدند. آنان "بوی پیراهن یوسف" را از فراز "برج مینو" استشمام كرده از دریچه " آژانس شیشه‌ای" بر فراموشی خود نسبت به یادگارهای عصر ایثار و فداكاری واقف شدند و این شد كه با فرود از " ارتفاع پست " بر " خاك سرخ " میهن اسلامی ، بوسه زده و "به نام پدر" یادآور دغدغه‌های نسل دفاع مقدس شد »

ابراهیم حاتمی‌كیا با ساخت چهارده فیلم سینمایی كه به فاصله دو سال یك‌بار ساخته شده است از جمله فیلم‌سازانی است كه نسل جنگ و موضوع دفاع مقدس را همیشه یكی از دغدغه‌هایش بوده است .

وی اما در مصاحبه اخیری كه با ایسنا داشت از دغدغه‌هایش درآستانه بیستمین سال فعالیتش در عرصه‌ی سینما اینگونه می‌گوید: «ما فیلم‌سازان هر كدام به نوعی كریدر هوایی خودمان را داریم كه براساس سلیقه و روحیه فردی، سقف پرواز‌هایمان را مشخص می‌كنند. هواپیمایی كه برای شهرهای داخل كشور در پرواز هستند، سقف پرواز كوتاهتری نسبت به سینمایی كه بین‌المللی هستند را دارند. به نظر می‌آید، من جزو پروازهایی در ارتفاع پست باشم. اما واقعیت این است كه این فیلمسازان ارتفاع پست، در معرض خطر بیشتری نسبت به انواع دیگر سینما قرار دارند.

این سینما احتیاج به صبوری و تحمل بیشتری دارد. این سینما بوی ایست و با نبض روز جامعه در ارتباط است و نسبتهای خود را با روز جامعه همراه می‌كند.»

به گزارش ایسنا، آنچه به عنوان یكی دیگر از دغدغه‌های همیشگی این كارگردان سینمای ایران هنگام اكران هركدام از فیلم‌هایش مطرح است؛ " دغدغه نسل سوم" است.

او زمانی در نشست ارتفاع پست در پاسخ به سوالی گفته بود: نسل سوم، نسل پیچیده‌ای است احساس می‌كنم حرف‌هایی برای گفتن دارد كه من جرات گفتن‌شان را ندارم. من دركی از نگاه این نسل به مذهب و اجتماع ندارم. صادقانه بگویم به این نسل نمی‌توانم نزدیك شوم.

اما حالا بعد از گذشت چند سال در نشست "به نام پدر" می‌گوید: دوست دارم نسل جوان نگاه منتقدانه‌ای نسبت به این فیلم داشته باشد. البته در میان خیل فیلمهای كمدی و شاد و جوان‌پسند فیلم "به نام پدر" شاید جایگاه تفریحی كمتری داشته باشد ولی من بیشتر امیدم به طبقه جدی این نسل است.

حاتمی‌كیا هم اكنون با پایان تصویربرداری سریالش با چند ماهی استراحت احتمالا رود تحقیقی شهید چمران را پی خواهد گرفت یا ساخت فیلم جدیدش را.

او گفته بود، چمران برای من یك قله فتح نشده است و سالها علاقه‌مند بودم به آن نزدیك شوم و گله‌مند بود از اینكه :اطلاعات من از پروژه چمران به همان اندازه‌ایست كه دوستان تهیه‌كننده بارها و بارها در رسانه‌ها اعلام كرده‌اند. اگر چه پروژه‌ای كه صرفا در مرحله تحقیقات اولیه است نباید تا به این حد تبلیغ شد تا حدی كه بعضی گمان كنند دو پروژه را همزمان در دست دارم.

و صبرش نسبت به اكران "به رنگ ارغوان"‌؛ ادامه دارد و می‌گوید: مطمئن هستم روزی این فیلم به نمایش درخواهد آمد.

وی همان زمان درنامه‌ای كه به وزیر اطلاعات وقت نوشت: «من و یارانم منتظر روزی خواهیم بود كه "به رنگ ارغوان" در فضایی صرفا فرهنگی به همراه شما و یارانتان در منظر نگاه مخاطبان اصلی آن قرار گیرد.»

لینک :

 گفت و گو با ابراهیم حاتمى كیا،كارگردان نسل انقلاب 

 ابراهیم حاتمی كیا فرزند زمان خویشتن 

 حاتمی كیا در كانادا فیلم می سازد 

 خاتمی به تماشای بنام پدر حاتمی کیا نشست 

 مرور فیلمسازی حاتمی کیا از «هویت » تا «بنام پدر» 

UserName