• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1692
 • شنبه 1385/12/19
 • تاريخ :

امروزدرتاریخ(19اسفند85)


امروز ، شنبه نوزدهم اسفند ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با 20 صفر 1428 هجری قمری و 10 مارس 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

شکست نیروی دریایی كارتاژبه دست رم

2248 سال پیش در چنین روزی در سال 241 میلادی ، روم در جنگ دریایی نیروی دریایی كارتاژ را شكست داد .این نبرد كه به جنگ ائوگوسا ، معروف شده است روم را به صورت یك ابر قدرت در آورد.ایران ابر قدرت دیگر جهان بود.

انگیزه جنگ ، دست اندازی كارتاژ به جزایر جنوبی ایتالیا از جمله سیسیل ( سیچیلیا ) بود . دولت روم در آغاز كار از دادن اعلان جنگ به كارتاژ كه برتری دریایی داشت هراس داشت.

بزرگان روم چاره كار را بر وضع مالیات تازه و دعوت از كشتی سازان فنیقی و یونانی برای ساختن كشتی جنگی برای آن دولت دیدند و طولی نكشید كه دویست كشتی نظامی از نوع كاملا تازه كه هر پاروی آنها را پنج مرد به حركت در می آوردند آماده شد .

جراثقیلهای این كشتی ها می توانست سنگهای بزرگ و گوی های چرب شعله ور را به سوی كشتی های دشمن پرتاب كند و آنها را به آتش بكشد.

در سینه این كشتی ها همانند كشتی های تانك بر ( تانك لاندینگ ) امروز تخته های كشویی بلندی نصب می شد كه سربازان پیاده و سوار بتوانند سریعا در ساحل دشمن پیاده شوند و تعرض خود را آغاز كنند . این تخته ها ( پلهای تخته ای ) هنگام دریانوردی بر دو بدنه كشتی بسته می شد و پس از نزدیك شدن به ساحل به قسمت سینه كشتی انتقال می یافت كه در عین حال از اصابت تیر به سربازان تا توقف كشتی در آبهای كم عمق جلوگیری كند.

بیشتر مردم كارتاژ را مهاجران فنیقی ( سوریه و لبنان امروز ) تشكیل می دادند.

***

اربعین حسینی

1367 سال پیش در چنین روزی رد سال 61 ه.ق ، چهل روز از فاجعه ی شهادت امام حسین (غ) و اهل بیت و اصحاب با و فایش گذشته بود .

در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین شب شهادت حسین بن علی(ع) گفته میشود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. در نخستین اربعین شهادت امام حسین (ع)، جابر بن عبدالله انصاری و عطیه عوفی موفق به زیارت تربت و قبر سید الشهدا شدند. بنا به برخی نقلها، در همان اربعین، کاروان اسرای اهل بیت (ع) دربازگشت از شام و سر راه مدینه، از کربلا گذشتند و با جابر دیدار کردند. البته برخی از مورخان نیز آن را نفی کرده و نپذیرفته اند، از جمله مرحوم محدث قمی در «منتهی الامال» دلایلی ذکر میکند که دیدار اهل بیت از کربلا در اربعین اول نبوده است. به هر حال، تکریم این روز و احیای خاطره غمبار عاشورا، رمز تداوم شعور عاشورایی در زمانهای بعد بوده است.

همچنین وارد است که در همان روز راس شریف امام حسین (ع) توسط امام زین العابدین (ع) از شام به کربلا آورده شد و به بدن مطهر آن حضرت ملحق گردید .

***

درگذشت آیت الله حاج شیخ جعفرشوشتری

1294 سال پیش درچنین روزی درسال 133ه.ق ، آیت الله حاج شیخ جعفرشوشتری» ازمحققان و عالمان دین درقرن14هجری قمری بدرود حیات گفت.

شیخ شوشتری درفقه و دیگرعلوم دینی مهارت و دانش ذهنی بسیارداشت و همه عمرخود را صرف هدایت و ارشاد مردم و انجام دادن اموردینی كرد بطوریكه درمجالس وعظ او هزاران تن ازعلما و فضلا حضورمی یافتند. وی اولین عالمی بود كه درمسجد سپهسالاربه نمازجماعت ایستاد. ازشیخ شوشتری آثاری چون «اُصول الدّین، خصایص حسینیه و مجالس البلاء» باقی است.

***

کشتار راوندیه در بغداد

1249 سال پیش در چنین روزی در سال 758 میلادی ، كشتار راوندیه در بغدادرخ داده است.

این گروه در باطن برای گرفتن انتقام خون ابومسلم خراسانی سردار پرآوازة ایرانی که به دست منصور خلیفه عباسی کشته شده بود از ایران به بغداد كه هنوز كاملا ساخته نشده بود رفتند و خود را جان نثار خلیفه وانمود كرده و شمشیر ها را در زیر لباس پنهان نمودند، ولی هنگام حمله ، به خلیفه آسیبی نرسید و همه این جماعت به دست عمال او كشته شدند. عده مقتولان 600 تن ذكر شده است .

بسیاری از مورخان، راوندیه را اهل « تناسخ » نوشته اند. همچنین می توان از،اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران ابومسلم و سرزمین خراسان به هنگام بروز تزلزل در حكومت اموی، که چندان در هاله‌ای از ابهام پیچیده به سختی می‌توان دربارة بسیاری نكته‌ها و جنبه‌های قیام عباسی و از همه مهم‌تر میزان استقلال ابومسلم در رهبری جنبشی كه به فروپاشی كامل امویان و برآمدن عباسی انجامید،سخن گفت .پس از رسیدن خبر کشته شدن ابومسلم به ایران، هواداران او به صورت گروههای جدا ازهم بپا خاستند كه یكی از آنها « سندباد»نیشابوری بود .

***

تولد بیسمارك

192 سال پیش درچنین روزی در سال 1815 میلادی ، بیسمارك معروف به صدراعظم بر جسته و تاریخ ساز آلمان دیده به جهان گشود .

بیسمارك درخانواده‎ای آشنا به امورسیاسی بزرگ شد و درزمان ویلهلم اول به نخست وزیری آلمان رسید.

بیسمارك مى‏خواست فرانسه را بزور به جنگ بكشاند و از اینكه‏دیپلماسى او براى رسیدن به این مقصود ظاهراً شكست خورده بود، در نومیدى عمیق به سرمى‏برد. ولى در همین حال مراسله‏اى از پادشاه پروس حاوى گزارش آخرین گفت‏وگوى او باسفیر فرانسه دریافت كرد. ملاقات شاه و سفیر كاملاً دوستانه بود. اما بیسمارك بلافاصله متن‏مراسله را به نحوى تغییر داد و پیچانید و به اطلاع عموم رسانید كه آلمانیها خیال كردند سفیر به‏پادشاه اهانت روا داشته، و فرانسویها بعكس پنداشتند كه پادشاه به سفیر توهین كرده است.نتیجه آنچنان فورانى از احساسات در هر دو كشور بود كه فوراً جنگى سرنوشت‏ساز برانگیخت وبه سقوط فرانسه و تأسیس امپراتورى آلمان انجامید.

بیسمارك آرزو داشت كه رهبری پروس در دست آلمانها باشد و نفوذ اتریش محدود شود. ابتدا از پشتیبانی اتریش علیه دانمارك مطمئن شد و پس از شكست دانمارك به جنگ اتریش و متحدانش رفت (جنگ هفت هفته). پیروزی او در این جنگ باعث كوتاه شدن دست اتریش در آلمان شد. او با متحد كردن ایالات شمالی آلمان كنفدراسیون آلمان شمالی را به صدر اعظمی خودش در سال 1867 بنا نهاد. او پس از شكست فرانسه و ضمیمه كردن یك منطقه از خاك فرانسه به آلمان، آلمان را امپراتوری اعلام كرد. سپس با پیمان صلح سه گانه بین اتریش،ایتالیا و آلمان در سال 1881 قدرت خود را مطمئن كرد.

***

ژنرال گرانت فرمانده نیروهای فدراسیون امریكا شد

143 سال پیش در چنین روزی در سال 1864 میلادی ، ابراهام لینكلن رئیس جمهوری وقت آمریكا در جریان جنگ داخلی این كشور ژنرال یولیسس گرانت را به فرماندهی كل نیروهای اتحادیه ( فدراسیون آمریكا ) منصوب كرد و جنگ در اوریل 1865 با پیروزی نیروهای فدراسیون پایان یافت . ژنرال گرانت بعدا به ریاست جمهوری آمریكا هم انتخاب شد.

در جنگ داخلی آمریكا فرماندهی نیروهای كنفدراسیون را ژنرال « لی » برعهده داشت كه پس از جنگ یك دانشگاه تاسیس كرد كه هنوز به نام او باقی است.

قوای ژنرال" لی "سردار معروف ایلات جنوبی كه برای بقای رژیم برده داری در ایالات متحده آمریكا میجنگید ،به" واشنگتن "پایتخت آمریكا حمله بردند ژنرال" لی "كه از برجسته ترین سرداران نظامی آمریكاست ،قبل از تصرف واشنگتن در" گتیس بورگ "به سختی شكست خود و سرانجام توسط ژنرال گرانت مغلوب شد و جنگهای انفصال آمریكا به دوران ریاست جمهوری" لینكلن "پایان یافت.

***

تصویب قانون رسیدگی به دارایی وزرا و کارمندان دولت

48 سال پیش در چنین روزی در سال 1337 ه.ش ، قانون مربوط به رسیدگی به دارائی وزراء و کارمندان دولت اعم از کشوری و لشکری و شهرداریها و موسسات وابسته به آنها به تصویب رسید.

این قانون به عنوان یکی از قوانین مبنایی در حوزه حقوق اداری می دانند که پیرو لایحه قانونی راجع به منع مداخله وزراء و نمایندگان مجلسین ( ملی و سنا ) و کارمندان دولت در معاملات دولتی - کشوری در سال 1337 ، به تصویب رسید . بر اساس این لایحه کارمندان دولت از شرکت در معاملات دولتی یا داوری در معاملات مذکور ممنوع گردیدند.

***

درگذشت آیت الله حاج شیخ عبدالرّحیم ربّانی شیرازی

25 سال پیش درچنین روزی در سال1360ه.ش ، آیت الله حاج شیخ عبدالرّحیم ربّانی شیرازی فقیه برجسته و مبارز خستگی ناپذیر شیعه درگذشت.

آیت الله شیرازی مبارزات سیاسی خود را ازسال 1342 شمسی آغازكرد و تا پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی بارها زندانی یا به مناطق گوناگون تبعید شد. آیت الله شیرازی نماینده شیرازدرمجلس خبرگان بود و سرانجام دراین روز هنگامیكه عازم شركت درجلسه شورای نگهبان درتهران بود درحادثه رانندگی درگذشت.

***

شهادت حاج حبیب الله افتخاریان

22 سال پیش درچنین روزی در سال 1363 ه.ش ، سردار حبیب الله افتخاریان ( ابوعمار ) فرمانده سپاه مریوان كردستان به شهادت رسید.

 وی سال 1334 در شهرستان بهشهر دیده به جهان گشود و در سن 3 سالگی از محبت پدر محروم گشت و سرپرستی او و خانواده اش را عمویش بر عهده گرفت بدلیل شرایط مادی خانواده تحصیل در كلاسهای شبانه به كار و تلاش روزانه را انتخاب كرد پس از فراقت از تحصیل به خدمت سربازی رفت بعد از آن در اداره برق اصفهان مشغول كار شد و در عین حال به مبارزات سیاسی خود علیه رژیم پرداخت و به علت فشار عوامل شاه به كشور آلمان و بعد فرانسه مهاجرت كرد و همچنین دوره نظامی را در كشور سوریه و لبنان گذرانیده است و مدتی در فرانسه به محافظت از امام پرداخت با پیروزی انقلاب مسوولیت حفاظت و انتقال خانواده حضرت امام را از تركیه به ایران به عهده گرفت و به ایران آمد . در ابتدای ورود به تشكیل سپاه و شكل دهی سازمان این نهاد مقدس پرداخت و در تشكیل سپاه اصفهان نقش ارزنده ای داشته است پس از آن به مازندران عزیمت نمود و با تشكیل پایگاههای سپاه به مبارزه علیه شورش گنبد و بندر تركمن پرداخت و فرماندهی سپاه آن منطقه را بر عهده گرفت و سپس عازم جبهه جنوب شد مدتی فرماندهی تیپ 25 كربلا را بر عهده داشت و به منطقه غرب اعزام و به عنوان فرمانده سپاه مریوان و بانه مشغول خدمت شد

آخرین مأموریت شهید افتخاریان فرماندهی سپاه مریوان بود و درهمین مأموریت به هنگام هدایت مردم به پناهگاهها به فیض شهادت نائل آمد.

***

درگذشت دكترعباس ریاضی كرمانی

18 سال پیش درچنین روزی در سال1367ه.ش ، دكترعباس ریاضی كرمانی منجّم و ریاضیدان معاصرایرانی درگذشت.

دكترریاضی كرمانی ازاستادان برجسته دانشكده علوم دانشگاه تهران بود. ایشان درسال 1345 هجری شمسی به تهیه تقویم رسمی ایران پرداخت و تاسال 1369 روزشمارایران را محاسبه كرد. ازتألیفات ایشان «هیئت و نجوم و مثلثات كروی » را می‎توان نام برد.

***

مراسم تشیع بانو ملینا مركوری وزیر فرهنگ یونان

13 سال پیش در چنین روزی در سالا 1994 میلادی ، تشییع جنازه و مراسم تدفین بانو ملینا مركوری وزیر فرهنگ یونان كه از بیماری سرطان در گذشته بود صورت گرفت .

وی كه یك بازیگر فیلم بود از نوجوانی به وطن خود یونان عشق می ورزید و با این كه با شوهرش در آمریكا زندگی می كرد از سال 1967 كه سرهنگها با كودتا بر یونان مسلط شدند در سطح جهان دست به یك مبارزه پیگیر بر ضد آنان زد كه هفت سال طول كشید .

وی از شهری به شهر دیگر می رفت و ضمن برگزاری مصاحبه و جلسات سخنرانی ، با گریه و اشك از مقامات و مردم می خواست كه اجازه ندهند گهواره دمكراسی جهان و زادگاه فلسفه و حق درچنگ چند سرهنگ فرومایه اسیر باشد .

پس از بازگشت دمكراسی به یونان از جانب حزب سوسیالیست نامزد نمایندگی پارلمان شد و انتخاب گردید.

وی پس از هشت سال عضویت پارلمان تصدی وزارت فرهنگ یونا ن را برعهده و تلاش بسیار كرد كه آتن به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شود. ملینا سپس مبارزه وسیعی را برای بازگرداندن اثار باستانی؛ مجسمه ها ، سنگهای مرمر یونان و... یونان باستان از موزه های سایر كشورها به ویژه انگلستان آغاز كرد و در جلسات یونسكو همه مساعی خود را بكار برد تا سرقت و تخریب و حتی بی اعتنایی به میراث فرهنگی یك ملت كه هویت ملی است به عنوان جرم بین المللی در آید.

***

تصویب قانون تشویق وحمایت سرمایه گذاری خارجی

4 سال پیش در چنین روزی در سال 1381 ه.ش ، قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به عنوان یکی از قوانین مهم و تاثیر گذار در کشور از تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذشت .

از سال 1334،چارچوب قانونی سرمایه گذاری خارجی در ایران قانون جلب و حمایت سرمایه های خارجی بوده است. در راستای انجام اصلاحات در ساختار اقتصادی کشور، مجلس ایران طرح قانون جدید سرمایه گذاری خارجی با عنوان قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی را پیشنهاد نمود که نهایتا“ در سال 1381 به تصویب رسید. قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی جانشین قانون جلب و حمایت سرمایه های خارجی، که از سال 1334 حاکم بود، گردید. این جایگزین موجب توسعه چارچوب قانونی و محیط فعالیت سرمایه گذاران خارجی در ایران گردیده است .

بر اساس ماده (2) این قانون پذیرش سرمایه گذاری خارجی براساس این قانون و با رعایت سایر قوانین ومقررات جاری کشور می بایست به منظور عمران و آبادی و فعالیت تولیدی اعم از صنعتی ، معدنی ، کشاورزی وخدمات براساس ضوابط زیر صورت پذیرد :

الف - موجـــــــب رشد اقتصادی ، ارتقاء فن آوری ، ارتقاء کیفیت تولیدات ، افزایش فرصتهای شغلی و افزایش صادرات شود.

ب - موجـــب تهدید امنیت ملی و منافع عمومی ، تخریب محیط زیست ، اخلال در اقتصاد کشور و تضییع تولیدات مبتنی بر سرمایه گذاریهای داخلی نشود.

ج - متضمــــــن اعطای امتیاز توسط دولت به سرمایه گذاران خارجی نباشد . منظور از امتیاز ، حقوق ویژه ای است که سرمایه گذاران خارجی را درموقعیت انحصاری قرار دهد .

د - سهم ارزش کالا و خدمات تولیدی حاصل از سرمایه گذاری خارجی موضوع این قانون نسبت به ارزش کالا وخدمات عرضه شده دربازار داخلی در زمان صدور مجوز ، درهربخش اقتصادی از 25 درصد و درهر رشته ، از 35 درصد بیشتر نخواهد بود . همچنین سرمایه گذاری خارجی جهت تولید کالا وخدمات برای صدور به خارج ازکشور به جز نفت خام از این نسبت ها معاف است .

همچنین بر اساس ماده (3) سرمایه گذاریهای خارجی که براساس مفاد این قانون پذیرفته می شوند از تسهیلات و حمایتهای این قانون برخوردارند .

***

پی نوشت :

1- توضیح النقاصد

منابع :

تقویم الشیعه

مهر

وزنامک

صداوسیما

IRIB

رشد

UserName