• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 7905
 • شنبه 1390/12/20
 • تاريخ :

اعتراف رنگ مشکی

اعتراف رنگ مشکی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که جوهر مشکی چگونه مشکی است؟ آیا می دانستید رنگ مشکی ترکیبی از تمامی طیف های رنگی است؟ آیا اکنون با ناباوری به این صحبت من که همه رنگ ها مثل قرمز، آبی و ...در رنگ این رنگ بی رنگ موجودند، فکر می کنید؟!

جای نگرانی برای این ناباوریتان نیست! ما برای همین این جا هستیم تا با انجام آزمایشی ساده این موضوع را به شما اثبات کنیم. در این آزمایش جوهر مشکی را در شرایطی قرار می دهیم که خودش به تمام رنگ های تشکیل دهنده اش اعتراف کند!

تمام وسایلی که برای این اعتراف گیری عبارتند از:

اعتراف رنگ مشکی

 یک نوار باریک دستمال کاغذی حوله ای (اگر فیلتر قهوه در دسترس باشد بهتر عمل می کند)

اعتراف رنگ مشکی

 یک عدد گیره کاغذ

اعتراف رنگ مشکی

 یک لیوان تا نیمه آب

اعتراف رنگ مشکی

 مقداری آب (یا سرکه یا الکل یا استون)

اعتراف رنگ مشکی

 یک عدد ماژیک مشکی (دقت کنید ماژیک معمولی باشد و ماژیک سی دی که ضد آب است جواب نمی دهد!)

اعتراف رنگ مشکی

با تهیه این وسایل نیاز به هیچ خشونتی نیست! دقت کنید که جوهر های مختلف به حلال های مختلف پاسخ گو هستند و اینکه از کدام مایع استفاده کنید که نتیجه بهتر بگیرید بستگی به نوع ماژیک و جوهر آن دارد. بهترین کار این است که چهار لیوان فراهم کنید و همزمان هر چهار حلال را آزمایش نمایید.
 

اما روش کار چیست؟

ابتدا دستمال کاغذی حوله ای را به شکل مستطیل باریکی بریده و با ماژیک در یک سوم انتهای کاغذ با ماژیک خطی می کشیم.

اعتراف رنگ مشکی

 با کمک گیره کاغذ را به لیوان متصل می کنیم طوری که انتهای کاغذ کمی از کف لیوان فاصله داشته باشد. سپس مقداری از حلال را در لیوان ریخته به شکلی که فقط کف لیوان را بپوشاند. دقت کنید که لبه انتهایی کاغذ شما باید درون محلول باشد اما محلی که با ماژیک علامت خورده اصلا نباید وارد حلال شود! قرار ما اعتراف گیری بدون خشونت بود! اگر از حلال های فرار استفاده می کنید لازم است دهانه ظرف را بپوشانید.

اعتراف رنگ مشکی

کار شما در این جا تمام می شود. اکنون جوهر و حلال را به حال خود بگذارید تا بعد از مدت زمانی نتیجه را مشاهده کنید. می توانید هر 5 دقیقه یک بار سری به مجموعه تان زده و روند کار را مشاهده نمایید. بعد از حدود 20 دقیقه کار تمام است! آنچه در روال کار مشاهده خواهید نمود به شکل زیر می باشد:

اعتراف رنگ مشکی

می بینید که اعتراف صورت گرفته و می توانید در نهایت طیف رنگی جوهر مشکی را مشاهده نمایید! البته اگر شکل طیف رنگی شما متفاوت است تعجب نکنید. جوهر های مختلف از ترکیبات رنگی مختلف تشکیل شده اند. حتی گاهی که از جوهری که در ظاهر مشکی است استفاده می کنید، بعد از اعتراف گیری متوجه می شود که جوهرتان یک مشکی متقلب بوده و دارای تمامی رنگ ها نمی باشد!

 

اصطلاح علمی این اعتراف گیری که انجام دادید، کروماتوگرافی می باشد.

در علم شیمی این یک نوع روش جدا سازی می باشد که اساس آن اختلاف در سرعت جذب مواد مختلف است و برای شناسایی اجزای تشکیل دهنده ترکیبات به کار می رود. در این آزمایش نیز به دلیل آن که رنگ های مختلف دارای ترکیبات متفاوت هستند موفق به جدا سازی آن ها شدیم.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

 تهیه : سارا قیصری

 تنظیم : اعظم اژدری  

 

 مطالب مرتبط:

هنر روی CD

ساخت سوئیچ با CD

تصویر سه بعدی بسازید!  

هنر روی CD

هنر روی CD

آیا شما هم با انباری از سی دی های بدون استفاده مانده اید و نمی دانید که با آن ها چه کنید؟ اگر این طور است خوشحال باشید چون با کمی ذوق و سلیقه و مقداری رنگ می توانید این سی دی های مزاحم را به هنری زیبا برای تزئین اتاقتان، تبدیل کنید. چگونه؟...
ساخت سوئیچ با CD

ساخت سوئیچ با CD

یکی از اجزای اصلی یک مدار که در کنترل ما بر مدار موثر است، سوئیچ می باشد. این قطعه به شیوه های بسیار مختلف به قطع و وصل جریان می پردازد که با توجه به نوع کاربرد دارای انواع بسیار گوناگونی است. در این کاردستی می خواهیم با استفاده از سی دی های کهنه و ...
تصوير سه بعدي بسازيد!

تصوير سه بعدي بسازيد!

روش کار به اين صورت است که چشمي دوربين را مقابل چشم راستتان قرار دهيد و از منظره مقابل خود عکسي تهيه کنيد. توجه کنيد که در اين روش از نمايشگر دوربين استفاده نمي شود و مانند دوربين هاي قديمي از چشمي استفاده کنيد. سپس ...
UserName
عضویت در خبرنامه