• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • 1811
  • سه شنبه 1381/5/1
  • تاريخ :

بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر 1381

سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

هیات داوران بخش فیلمهای داخلی:

گلاب آدینه ، رسول صدرعاملی، كامبوزیا پرتوی، محمدرضا بزرگ نیا ، مهرداد فخیمی   ، مهرداد فرید ، محمدرضا جعفری جلوه

بهترین فیلم :

دیوانه ای از قفس پرید  ، احمد رضا معتمدی

جایزه ویژه :

 فرش باد ( کمال تبریزی )

فیلم برگزیده تماشاگران:

فرش باد (کمال تبریزی)

کاندیداها:

- اینجا چراغی روشن است (رضا میر کریمی)

- نفس عمیق ( پرویز شهبازی)

- واکنش پنجم (تهمینه میلانی)

بهترین از میان آثار هنر و تجربه:

نامه های باد (علیرضا امینی )

کاندیداها :

- شبهای روشن ( فرزاد مؤتمن)

- فرش باد  (کمال تبریزی )

- کولی  (علی شاه حاتمی)

- نفس عمیق  (پرویز شهبازی)

بهترین کارگردانی :

رضا میر کریمی (اینجا چراغی روشن است)

کاندیداها:

- کمال تبریزی / گاهی به آسمان نگاه کن

- پرویز شهبازی / نفس عمیق

- اصغر فرهادی / رقص در غبار

- احمد رضا معتمدی / دیوانه ای از قفس پرید

بهترین فیلمنامه :

پرویز شهبازی (نفس عمیق)

کاندیداها:

- فرهاد توحیدی  (گاهی به آسمان نگاه کن)

- فریدون جیرانی (صورتی)

- مجتبی راعی  (سال سخت در خمین )

- رضا میر کریمی (اینجا چراغی روشن است )

بهترین بازیگر مرد:

حبیب رضایی  (اینجا چراغی روشن است)

کاندیداها:

- احمد آقالو (گاهی به آسمان نگاه کن)

- پرویز پرستویی (دیوانه ای از قفس پرید)

- هوشنگ حریرچیان  (گاهی به آسمان نگاه کن)

- رضا کیانیان (گاهی به آسمان نگاه کن)

- جمشید هاشم پور (واکنش پنجم)

- حسین یاری  (نغمه)

بهترین بازیگر زن :

نیکی کریمی (دیوانه ای از قفس پرید ، واکنش پنجم )

کاندیداها:

- مریم پالیزبان (نفس عمیق )

- هانیه توسلی (شب های روشن)

- میترا حجار(صورتی )

- گوهر خیراندیش( واکنش پنجم)

- فریبا کامران (فرش باد)

بهترین دستاورد فنی و هنری

مجید انتظامی (دیوانه ای از قفس پرید / موسیقی)

حمید خضوعی ابیانه (اینجا چراغی روشن است / فیلمبرداری )

کاندیداها :

- محمد احمدی  (کولی / فیلمبرداری)

- حسین پویا  (فرش باد/ فیلمبرداری)

- ایرج رامین فر (دیوانه ای از قفس پرید/ طراحی صحنه و لباس)

- حمید رضا صدری (رقص در غبار / موسیقی)

- علی عابدینی  (گاهی به آسمان نگاه کن / چهره پردازی)

- حسن کریمی (رقص در غبار/ فیلمبرداری)

- بهزاد کزازی (سال سخت در خمین / طراحی صحنه و لباس)

- امیر رضا معتمدی (عشق فیلم / جلوه های ویژه تصویری)

بهترین فیلم اول :

کاگومان  (محمد رسول اف)

کاندیداها :

- خورشید مصر  (بهروز یغمائیان ، شهرام خوارزمی)

- نامه های باد  (علیرضا امینی )

بهترین فیلم کوتاه :

طعم خاک ( شهرام شاه حسینی )

کاندیداها :

برکه (مهدی جعفری)

خاک خوب (علی عصمتی زمانی)

خواجه غلطان ولی (مهرداد گودرزپور)

سایه های روشن(مهرداد پریزاد)

بهترین فیلم مستند:

کشتی نوح (سودابه بابا گپ)

دیپلم افتخار :

جان مرجان (سید مانی میر صادقی )

کاندیداها :

- روزنامه  (صفورا)

- افغانستان (حقیقت گمشده / یاسمین ملک نصر)

- بله جم  (محمد مقدم )

- پرنیان ( ارد عطارپور)

- دختران آفتاب (مهری نادری)

بخش مسابقه بین الملل

هیات داوران:

داریوش مهرجویی  ناد سولاندز  کریشتف زانوسی  رولند جافی  سرومیر کلار

بهترین فیلم: پسر  (ژان و پیر دارون)

فیلم منتخب تماشاگران: ک- 19 تله مرگبار  کاترین بیگلو

جایزه ویژه هیات داوران: اصغر فرهادی (رقص در غبار)

دیپلم افتخار: مداخله الهی (الیا سلیمان)

دیپلم افتخار: بولینگ برای کمباین (مایکل مور)

بهترین کارگردانی: الکسی مرادوف (بادبادک)

بهترین فیلمنامه: آکی کورشمالی(مرد بدون گذشته)

بهترین بازیگر: الیور گورمه  (پسر)

بهترین دستاورد هنری: مجوز عبور (برتران تاورنیه)

بهترین فیلم کوتاه : در خفا(هانا هیلیورن / دیوید آرونیچ / مانس یوهانسون)

UserName